Jump to content

Probleme servodirectie


Caius TM
 Share

Postare recomandată

Azi am schimbat din nou rola intinzatoare la un mecanic si tot scartie. M-am dus si la Augsburg si am facut o constatare sa vad de la ce este scartaitul si mi-au zis ca de vina este fulia de la alternator...Nu prea imi vine a crede dar peste doua zile ma duc sa o schimb acolo cu piesa lor .....Revin.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daa..intradevar fulia de la alternator a fost de vina...Multumesc inca o data celor de la Augsburg pe aceasta cale ;) ca i-au dat de cap..Nu imi vine sa cred ca merge ca inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat un Passat Variant 1.9 TDI din 1998 si am niste scurgeri pe la caseta de directie in partea stinga. Se pot schimba garniturile de la caseta (semering)? Daca da, unde gasesc si eu in Bucuresti ca in Constanta nu am gasit. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pot schimba semeringurile, sunt kituri de reparatie pentru caseta de directie, doar ca sunt de mai multe dimensiuni si magazinele ezita sa aduca sa nu ramana cu ele pe stoc. problema este la schimbat ptr. ca este foarte anevoios de schimbat. bafta :angry: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema asta am avuto si eu cu 1 luna si ceva in urma, am completat cu ulei de servo ca nu mai ajungea joja si a disparut huruitu, si in seara asta cand am bagat masina in curte iarasi a aparut problema. M-am uitat la servo si joja nu mai ajungea iarasi in lichid. Cred ca am pierderi pe undeva, am obsevat pe partea stanga jos la un furtun gros ca e umpic umed, am obsevat cand a fost urcata pe elevator si schimbate placutele de frana. Acela gros e furtunu cu lichid servo? Am cumparat lichidu de la un magazin de piese auto straine si m-a costat 100 RON litru si e de culoare verde, iar cel din borcan e de culoare galbuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pierdeam lichid de servo si mi-au strans un colier pe un furtun in partea stanga. Si la mine s-a auzit huruitul cand nu mai aveam ulei si a disparut dupa ce am completat. Iar referitor la culoarea uleiului, eu stiam ca cel original e verde, dar mai bine baga VIN-ul in decoder si ai sa afli ce norma are uleiul pe care trebuie sa-l folosesti; eu am completat cu un ulei de culoare rosie si merge si astazi fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat uleiul de la un magazin specializat si arata pe sticla sigla lu vw :rolleyes: am zis a costat 100RON si e de culoare verde :Driver: Deci si eu trebuie sa merg cu ea sa imi stranga colieru la acel furtun. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La un passat 1.9 tdi din 2001, imi pulseaza volanul ( spre dreapta) de obicei in frana de motor,sau cu ambreiajul calcat niciodata in acceleratie si se aud niste batai. Aveti vreo idee de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi cand am scos masina din curte, am gasit in partea stanga o pata de ulei si imediat mi-am dat seama ca e de la sevodirectie cum l-am atins si am mirosit am si gasit buba. M-am bagat sub masina si la furtunul gros care era de la servo directie, era un colier slab, am strans colieru ala bine si am completat cu ulei si am plecat la munte :) sper sa nu mai curga :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate a inceput sa curga iara de 2 zile :) Ce ma fac curge pe la furtunu acela gros poate sa fie spart pe undeva sau colieru stricat? Trebuie sa ma duc cu ea la service neaparat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine de vreo saptamana se aude cand virez pe loc un fel de huruit, nu se aude mereu si ulei este in vasul de la servo ca l-am completat de ceva timp si am pus din ala care scrie vw pe bidon si cica e original, s-ar parea ca nu e de la servo zic eu sa nu fie de pe la alternator ca am vazut ca unii se vaita de asta, poate ajung saptamana asta la service.

O intrebare daca e sa fie de la alternator ce se poate intampla? Pot ramane fara baterie, adica sa nu-mi mai incarce? Ce se schimba mai exact ca am inteles ca e o rola ceva sau intinzator si daca da cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se numeste "frei", ambreiaj de alternator, rola de alternator!

n-o amana prea mult;pe distante scurte nu se intampla nimic, eu am venit cu a mea pe autostrada cu rola fluierand;asta nu inseamna ca recomand manevra respectiva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am un zgomot groaznic atunci cand invart de volan, si spre stanga, si spre dreapta.Mai mult volanul este extrem de greu, de fapt nu se misca mai deloc. Totul a inceput dupa schimbarea distributiei la un mecanic care probabil era brutar, nu mecanic.A inceput cu un zgomot micut, a zis ca sa schimb si rola de la alternator.Am schimbat-o. Apoi s-a gandit el ca poate e cureua. Am schimbat-o si pe aia. Omul a continuat si a zis ca e pompa de servodirectie. Am cumparat-o alaltaieri de la VOLKSMAN, si am fost in alt service, de aici din Bucuresti. Oamenii au schimbat pompa, dar..supriza. Masina face la fel, zgomotul tot se aude, volanul pe loc tot nu se invarte.Cand turez masina, fie pe loc, fie in mers, volanul merge normal. CEi de la service au zis caseta de directie. Dar vreau sa intreb inainte, sa fiu sigur , sa nu o schimb si pe asta degeaba (mai ales ca acum am o fulie de alternator, o pompa de servodirectie nou noutze...daca e cineva interesat). Bun, va rog deci un sfat.E posibl sa fie caseta de directie?? (mentionez ca masina trage dreapta, de vreo cateva luni, indiferent ce i-as face).Mersi mult

Modificat de R_a_z_v_a_n
NU mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am un Passat din 2003 septembrie. Dupa ce am patinat cu roata dreapta, ca sa ies dintr-o groapa cu namol, am ramas fara servodirectie (volanul merge fff greu atat pe loc cat si in mers la viraje, indiferent cat turez motorul). Am verificat uleiul, si de abia atingea joja, am adaugat ulei rosu (ATF de transmisie), dar tot nu merge. Am mers la un mecanic sa se uite la ea, si mi-a spus e posibil s-a se fi stricat pompa servo. Ce ma sfatuiti sa fac? sa sa schimb pompa servo? Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema. Cand motorul este rece, directia este foarte usoara. Cand se incalzeste, volanul incepe sa mearga mai greoi. Asta, pe loc. Sa fie oare din curea ? Sa fie slaba si apoi, cand se incalzeste, sa se "largeasca" mai mult si sa nu mai faca presiune pompa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

de cateva zile mi a aprut o problema la manevrarea volanului, adica spre sfarsitul cursei(viraj stanga se intarste, spre inceputul cursei, (viraj dreapta) se intareste.

acum citesc ca ar trebui citit nivelul lichidului. imi poate spune cineva unde este aceasta joja? pt masina din semnatura?

iar daca lichidul este in regula, poate fi o problema mai grava legata de caseta de directie?

va rog sa mi dati cat mai multe detalii posibil, avand in vedere ca sunt in bratislava si nu pot decat singur sa verific.

cei de aici habar nu au limba engleza, iar eu nu stiu o boaba de alta limba straina.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Cum deschizi capota, in partea dreapta, deasupra farului este un capac pe care scrie ceva de genul : Hydraulic...La mine e un capac negru.Cand il defiletezi, vine cu o joja si poti verifica nivelul uleiului.Daca pe langa intarirea volanului ai si un zgomot destul de puternic, in zgomot de patinare, e posibil sa fie de la rola de alternator(pe care merge si cureaua de servodirectie).Incearca sa te uiti la motor cand cineva invarte de volan si apare acea intarire, poate descoperi ceva pe acolo.Daca atunci cand turezi motorul totul merge mai usor e posibil sa fie pompa de servodirectie.Caseta nu cred, nu prea are legatura aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult.

am verificat uleiul si este in regula.

zgomot nu se aude.

daca este acea rola, este ceva grev?

mai pot circula cam 5000km(pana ma intorc in tara)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu se aude zgomot inseamna ca nu e rola.Ma refer la un zgomot puternic pentru ca oricum atunci cand duci volanul la capat de cursa se aude un zgomot, dar acela este normal.Eu zic ca poti merge linistit pana in tara, mai ales ca e drum lung si nu necesita viraje pe loc.Ca sa nu fortezi pompa de servodirectie (ca poate de acolo e problema) incearca ca atunci cand esti pe loc si vrei sa iei un viraj sa turezi mai mult motorul ca sa o ajute.Cam asta e tot.

Multa bafta si drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai lamureste ma cu ceva.

cei 5000km de care vb sunt facuti in localitate(bratislava) stradute destul de mici viraje multe.

abia apoi inca 1000km catre casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa iti zic? Daca zic sa mergi linistit fara probleme si dupa aia d fereste se intampla ceva? NU sunt nici mecanic si nici nu pot vedea masina ca sa vad daca e o problema cu care m-am confruntat eu.In general, cel mai sigur ar fi sa te duci la reprezentanta VW de acolo pentru o constatare.Am fost in Bratislava de multe ori si tb sa gasesti pe cineva care sa vb engleza.In plus, limbajul masinilor e comun peste tot nu? (adica si acel mecanic va sesiza ca se intareste volanul).Eu, din ce zici tu, cred ca e pompa de servodirectie care nu mai are destula putere la anumite intervale.Incearca ca atunci cand iei viraje sa tii masina turata.Daca nu se mai intareste si merge mai usor volanul e cam clar pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult. am sa incerc sa rezolv asta la reprezentanta.

daca se duce pompa de tot, raman fara servo, in schimb pot folosi directia, nu? mai greu dar merge.

m as descurca avand in vedere ca prima mea masina a fost o dacie din 82:)

multa bafta

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, din pacate nu prea.Asa credeam si eu.Daca, Doamne Fereste!, se duce pompa, va fi de vreo 3 ori mai greu ca la o Dacia fara servodirectie.Aceste masini sunt concepute initial sa aiba servodirectie, asa ca atunci cand raman fara e mult mai grav decat la o dacie care era conceputa sa fie fara servo.Eu unul zic ca nici macar nu mai poti invarti volanul deloc!.Asta nu e atat de grav in oras undeva, dar in afara poate fi destul de grav.Oricum eu nu cred ca o pompa poate cadea dintr-o data, ce simti tu acum sunt probabil primele semne.Dar nu strica nimic sa iti zica ceva cei de la reprezentanta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste REGULAMENTUL.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!