Jump to content

Probleme servodirectie


Caius TM
 Share

Postare recomandată

salut... am si eu nevoie de un mic ajutor, am un Vw Passat b5 din `99 si de ceva vreme tot am pierdut lichid de servo si tot completam insa astazi am fost la mecanic si a constatat ca sunt duse semeringuriile din cutie si pierd lichid pe la burduf.. destul. curiozitatea mea e: se poate repara sau trebuie sa strang cureaua si sa iau una noua?! stiu ca indicat ar fi alta.. va multumesc!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model este caseta? (de obicei este shtantzat pe ea)

trami (are site: www.servodirectii.com) reconditioneaza (in Italia dar prin colet poate face) servodirectii.

Sa ne uitam in E T O S daca exista kit de reparatie ... (trebuie tipul casetei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce model e caseta... nam apucat so dau jos!

mersi pt. site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am de 6 luni masina dar nu am observat pana azi dimineata daca pompa de servodiretie face zgomot sau nu. Dar tind sa cred ca nu scotea nici un zgomot, ca am tot ascultat masina de-a lungul timpului iar acest huruit pe care il face acum sigur l-asi fi remarcat.

Atunci cand rotile sunt drepte nu se aude nimic, dar in momentul in care trag de volan stanga sau dreapta se aude un huruit destul de strident, chiar daca volanul e virat maxim huruitul nici nu inceteaza nici nu isi mareste intensitatea huruitului. Acest huruit se aude atat pe liber cat si in mers. Nu am verificat daca dupa ce se incalzeste motorul zgomotul inceteaza. Uleiul este sub nivel :P, dar pana am sa-l completez asi vrea sa stiu ce e cu huruitul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa servo e pe duca sau ai ramas fara lichid mult sub nivel si a prins ceva aer pe conducta.

eu am aceeasi problema, ma costa 550 ultima data cand am intrebat(avem motoare diferite asa k pretule informativ).....evita virajul la maxim, pt k atc. fortezi cel mai mult pompa (poate ceda, imi zise un mecanic`)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E intradevar sub nivel uleiul. daca nu ma insel nici nu mai ajunegea joja in ulei. Cum se procedeaza daca a intrat aer pe instalatie? Ce sunt cei 550 ce te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ai sa completezi cu ulei, pana la nivelul max, treptat in mers o sa disparara din vuiet/fluierat, daca rotesti volanu de cateva ori si apoi o sa uiti in rezervorul de lichid, o sa vezi cum ies bule.

pretul pt o pompa noua (la mine) este de 550 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati igniranta.... dar ce joja exista pentru a verifica nivelul uleiului servo? cum pot sa-mi verific si eu nivelul de ulei de servo?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in compartimentul motor, in coltul din dreapta, langa far, se gaseste un capac, verde parca, ce inchide rezervorul uleiului servo. in interiorul capacului se afla si joja respectiva.

o intrebare>ce ulei se pune?

exista o specificatie anume pentru masinile noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot un huruit se auzea cand viram stanga sau dreapta dar era alta problema: ambreiajul de la alternator. Verifica-l si pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiajul de la alternator. Verifica-l si pe asta.
???? Exista asa ceva?

La mine incepe sa huruie exact cum ating volanul sa trag de el spre stanga/drepta. Dar am sa mai revin cu informatii dupa ce am sa-i completez uleiul. Se poate strica pompa de servo asa usor daca a intrat aer pe instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ovidiuboss

o intrebare>ce ulei se pune?

exista un anumit tip g002000 (park asa scrie pt capac)... la PoRo ori wolksparts , etc. trebuie sa fie verde:D

@ Xeo

pompa de servo se poate strica asa usor daca a intrat aer pe instalatie?

nu se strica din prima, depinde in ce conditii lucreaza...

cateodata cureaua de la pompa se poate slabi (depinde de modelul motorului...il cunosc doar pe al meu iar eu am o rola intinzatoare care ma excule) atc. cand sta la relanti duci lispa de servo

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atc. cand sta la relanti duci lispa de servo

Merge perfect servodirectia, indiferent ca e la relanti, scoasa din viteza sau in sarcina, doar ca face huruitul ala care acum ma scoate din sarite ca numai pe ala il aud:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok atc., completeaza doar cu lichid si o sa dispara vuietul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce model e caseta... nam apucat so dau jos!

mersi pt. site

incearca sa suni si la 0722 353 733 - Daniel ... poate sa reconditioneze caseta ta.... pret.. 10 mil aprox (dar intreaba mai bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prapadita mea de masina a schimbat fostul proprietar (stiu de la service-ul unde a fost masina mereu) caseta de directie in 2002. A vrut noua si a dat 23.000.000. Service-ul mi-a aratat actele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, am completat cu ulei (multumesc Cipos) care era muuuult sub limita. Dupa ce si-a luat ulei au disparut complet zgomotele. Dar am descoperit cauza pierderii de ulei. In dreptul locului unde vine proiectorul (la mine nu e :wacko:) sunt 2 conducte unite cu un colier iar acela e slabit si pe acolo se pierde uleiul de servo. Cat de curand am sa ma duc cu masina sa o pun pe un elevator sa il strang. Am sa fac si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica teava aia in forma de U culcat este radiatorul de ulei al servodirectiei? ca si mie imi curgea pe akolo dar cineva mi-a spus ca ar fi al cutiei de viteze asa ca eram gata-gata sa imi iau ulei pt cutie

Informativ eu am pus coliere pt furtunul de benzina al daciei pt ca alea originale erau de unica folosinta si stranse la max asa ca le-am taiat cu un cleste si inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, am completat cu ulei

Cat a costat uleiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat ulei pentru servo 2+2, 19 ron un bidon de 500ml merge si adaugat.

Inainte de a completa verifica nivelul pe joja iar daca la rece este pe minim nu trebuie completat deoarece in functionare uleiul se incalzeste si ajunge la maxim. Asa am patit eu: am verificat la rece si era pe minim dupa ce m-am dus la cumparaturi si am luat si ulei sa completez, cind am desfacut capacul de la rezervor am vazut ca uleiul este pe maxim si nu am mai completat. Oricum trebuie verificat sa nu ai pierderi. Daca nu ai pierderi nu are cum sa scada nivelul in vas.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat ulei pentru servo 2+2, 19 ron un bidon de 500ml merge si adaugat.

vw recomanda ulei de servo norma G02000, care este galbui-verzui

"2+2" nu are norma vw, probabil era un lichid rosiatic cel pus de tine

e bine sa nu amesteci uleiurile (sau macar culorile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pierderi dar cine stie cand a mai fost schimbat lichidul de servo si ma gandesc ca nu e rau sa-l schimb eu.... si vad ca nu este scump...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva sa-mi spuna daca e normal sa am probleme cu caseta de directie daca a ramas fara lichid de servodirectie pret de 30 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nushtiu ce sa zic da si la mine cand o apuca imi scartie si mie servodirectia .............dar surpriza ........ :winter:

cand desfac capacul de la servo sa vad daca am ceva ulei (ala verde e ... sa nu ma fac de ras :beer: ?) am vazut ca nivelul uleiului e mult sub cum ar trebui sa fie de fapt aproape ca nici n-are :D ........

-intrebare: daca o sa completez cu ulei mai imi scartie servodirectia cand rotesc volanul pe loc sau cu viteza foarte redusa-

*/reamintesc ca fenomenu se intampla foaaaarte rar (cand are chef :D ) /* sper ca nui dusa si pompa la mine !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind acest topic si stiind ca si servo-ul meu face un zgomot deranjant pana se incalzeste masina (ca uun fel de zbarniit la viraje fie ele mici sau mari) ma reped sa verific ce-i cu lichidul de servo. Si surpriza mare a fost ca este semnificativ peste nivelul maxim iar culoarea nu este nici pe departe Roz sau Verde, ci un maro foarte murdar. Intrebari: culoarea indica faptul ca trebuie schimbat sau este o culoare normala? Trebuie sa scot din lichid sau pot lasa asa?

Multam si Sarbatori fericite in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!