Jump to content

Cojire / exfoliere butoane


cwr
 Share

Postare recomandată

vin si eu cu o intrebare.la voi se cojesc butoanele de la geamuri,ca la mine,atat la golf cat si la jetta,se cojesc.e normal??am mai avut alte masini,si se intampla treaba asta dupa sute de mii de km,nu dupa cateva mii...nu e normal.

inca ceva,nu am dat cu nici o solutie chimica puternica..masina se spala la aceleasi spalatorii..plus ca la alta masina(alta marca) care o am,si o spal in acelasi loc,nu se intampla asa ceva.

este un viciu de fabricatie?daca este,face obiectul garantiei?a schimbat cineva asa ceva pe garantie?

daca am postat unde nu trebuia,sa mute moderatorii,eu am dat un search si nu am gasit nimik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exclus sa se cojeasca daca nu au fost ori zgariate ori atacate de vre-un silicon sau solutie de curatat, fie ea si ecologica....@garantie...poti sa uiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta incerc sa va explic...din 3 masini personale(2 golf 5 si o jetta),la toate se intampla acest lucru.cand am vazut asa ceva,am avut curiozitatea sa mai ma uit la alti 2 prieteni care au masini din aceeasi generatie,si se intampla acelasi lucru.ma gandesc ca e posibil sa se intample treaba asta la mult mai multi oameni,si poate faceam ceva pe la garantii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

am vazut la cineva si pe bord pe la cdplayer a inceput sa se exfolieze....nu mai zic de butoanele de la geamuri.....mai bine le stergi cu carpa fara silicon sau iti schimbi consola de butoane mai des :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci incep sa cred ca nu e vorbe de solutiile pe care le utilizezi la curatare,si despre calitatea butoanelor.eu ma gandesc ca ar trebui sa faca obiectul garantiei,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cwr, garantie inseamna defect de fabricatie nu de exploatare. Atata timp cat ti se cojesc la TOATE masinile personale, gandeste-te bine unde si cum ti se spala masinile. Poate sunt tratate cu ceva ce nu trebuie. Nu prea am intalnit Golf-uri la care sa se cojeasca butoanele fara sa aiba in prealabil zgarieturi, etc.

Daca este cum sustii tu si nu exista zgarieturi sau cine stie ce tratament nasol aplicat acolo, incearca o garantie.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat la mk5 o problema asemanatoare si la butoanele de la radio-cd, ... se sterg ramanand albe ... asta la o masina de aprox 80 de mii de km. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...dar nu cumva are air-freshner?? eu cum naiba din 4-5 golf 5 cate am utilizat in mod frecvent, vreo 2 passati si vreo 2 Polo la nici una nu am patit.... :offtopic:

PS sa vezi ce urat se face la Touareg cand torni ceva peste butoane (chiar si suc) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu cum se face ... nasol rau. Partea proasta este ca nu tine obiectul garantiei. Este proasta utilizare. Nu este defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la ambi pur ... se cojeste! eu am patit acolo, exact unde sta dispozitivl pe bord, s-a prelins un pic de solutie parfumata, am vrut sa o sterg si s-a luat cu totul :P

daca se decojeste si de la miros ??? :D

oricum mi se pare mult prea sensibila ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord...daca vine un ''canibal'' la o spalatorie ''no name'' si iti toarna un ''kilogram''' de silicon '''made in vapor''' mi se pare normal sa ai belele de acest gen....daca tii la detalii un pic si ai grija pe unde speli masina si nu pui ambipur(mi se pare extrem de scump si nu miroase mai deloc)...nu vei avea belele de acest gen!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi, de la parfum?! trebuie sa recunosc ca sunt tare dezamagit! m-am obisnuit cu ea, deci, o las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ambipur scrie clar ca nu trebuie sa curga si ca trebuie asezat in pozitia corecta...deci atentie pt amatori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine 4abc! imi asum responsabilitatea, am utilizat gresit odorizantul! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu, mare atentie la odorizante, pe toate scrie sa le feresti de partile de plastic ale masinii, contin alcool care dizolva bineinteles anumite parti. Si eu am vazut la un Golf V butonul acela de OFF de la clima cojit adica albit, precum si blocul de lumini la fel. Chiar se-ntampla la toate sau e exploatare gresita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios ?? :D ...nu te cred :D

tazzz esti rau :P

@Poe, nu iti va face nimeni garantie. Iti repet, nu este un defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu asta la un polo acum vreo 2 ani. mi-a curs o picatura de la odorizant si s-a cojit. la prima revizie de auntci am incercat sa o bag pe garantie("vezi nene ca e de la soare, bla bla bla+) si degeaba. singura varianta e de schimbat piesa respectiva. e nasoala si faza ca peste plastic vine folia aia cauciucata...prea sensibila dupa parerea mea.

concluzia: nu folositi odorizante cu lichid (nici cu sticluta, care se pun in aeratoare, nici din alea care se agata si se inteapa sau se rup si apoi se umezeste cartonul). si la cele solide aveti mare grija unde le agatati (sa nu se atinga de bord ca il nenorocesc si mai rau decat lichidele celor mai sus mentionate).

Si daca totusi ati patit-o si vi s-a facut o bula de aer sub folia aia cauciucata, mai bine o lasati asa decat sa incercati sa o spargeti...o sa arate si mai rau ca se exfoliaza cu totul dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu incercam sa evit sa mai atarn ceva de oglinda...

fara odorizant chiar nu pot sta. leg niste braduleti in portbagaj si tot fac ceva :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry:

Eu am gasit un Spray printr-un magazin de pe langa mine...Mega Drive ii zice.A costat 20 ron si il am de o luna.Cand nu mai miroase aplic cateva jeturi pe tapiterie...nu lasa urme si persista mirosul vreo saptamana...o sa ma tin vreun an in acest fel :blink: ...erau o gramada de arome....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tu pe unde stai...ca sa fiu mai specific, mai gasim prin alta parte (ai mai vazut sau nu?) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vis a vis de problema cojitului butoanelor un dealer vw m ai spus o data o chestie care te pune pe ganduri si anume : se exfoliaza la anumite persoane care au o aciditate a pielii si a transpiratiei mai mare :)) :lol: :lol: poate si si asta e o posibilitate , se intampla si la telefoanele mobile ...am un prieten care pur si simplu toate telefoanele lui se cojesc sau se matuiesc tastele .

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte periculos si in stare de multe ambi pur-ul!

unui coleg i s-a varsat in cotiera (acolo il tinea) si i-a topit o particica din cotiera si casca bluetooth! :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte adevarata si faza cu exfolierea datorata transpiratiei mainilor. am vazut volane cojite din aceasta cauza...si arata mult mai inestetic decat exfolierea butoanelor sau a unei parti din bord. plus ca arata altfel, practic arata a tocit volanul, iar la vanzare asta e un minus major. si sa nu mai vorbim de costul schimbului unor butoane comparativ cu cel al unui volan nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!