Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

scoti cel cu verde - si ai acces la suruburi - ca sa dai jos fata de usa. Bagi o surubelnita in partea de jos, unde mai e o dunga verde.

Ca sa dai jos partea incercuita cu rosu - daca vrei sa o inlocuiesti - o dai jos numai dupa ce dai jos fata de usa - e prins pe spatele ei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva ce putere are un difuzor OEM ? Sau is pe puteri si ele diferite . Mersi ;) .

Modificat de C_r_i_s_t_i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FAta sau spate?

60 sau 80w maxim load.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cele din fata . In cartea masinii scrie ceva de genu 4X17W , dar ii cass Alpha cu doua iesiri , daca se schimba , ar fi mai puternic suntetul ? Ca deaia ma interesa puterea la difuzor .

PS : Am un Panasonic 4X50w .

Modificat de C_r_i_s_t_i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cine poate sa imi spuna daca se potrivesc difuzoarele spate la passat pana in 2004 la golf 4 spate

o zi buna la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un player indiferent de firma si indiferent de cat de mult costa va scoate undeva intre 17w si maxim 30 watti reali (aici vorbesc de playere high end, gen alpine/clarion)...nu conteaza ca pe player scrie 4x45 sau 4x50, el va scoate tot undeva in jur de 20-22w reali, ca majoritatea cam pe acolo bat....

diferenta intre sistemul audio cu care vine masina (volkswagen fiind foarte bine cotat la capitolul calitate sunet) si un sistem nou, diferenta o face calitatea componentelor care se inlocuiesc..

eu unu am passat 97 si are doar playerul schimbat (pioneer). 4 difuri 10 cm in portiere si 4 twetere.

lam comparat pe rand cu un golf 4 2002 cu cd player si sdiferenta consta intr'o vibratie a basului mai intensa la golf, avand in vedere ca difurile fata sunt de 16.5 cm, nush daca si cele spate.

apoi am ascultat si un golf 4 lung cu casetofon, model 2004, si surpriza, se aude mult mai slab decat pasatul meu si golful din 2002..schimband casetofonul cu un player mp3 deja calitatea sunetului sa schimbat foarte mult..acceptabil insa nu peste celelalte 2 masini, sincer nu am inteles dc..

deci parerea mea schimbati doar playerul la modelele de volksvagen, ( cu kenwood, pio, alpine, sau clarion, eu asta recomand) si abia apoi schimbati si difurile dar DOAR DACA sunt distruse..care aveti difuzoare pe 16,5 bune, nu faceti prostia sa le schimbati cu unele tot de 16,5 fara sa le ascultati intai pe masina voastra, ca apoi sa nu aveti surpriza ca o sa se auda mult mai prost sau in cel mai bun caz la fel..orice ati lua sa fie pe componente adica difuzorul separat de tweeter.

sper ca ce am scris sa va fie de folos si nu aruncati cu banii fara sa stiti exact despre ce e vorba..

Nicky4you eu de acolo nu as alege decat helix dark insa totusi incearca asta

http://www.be-loud.r.../Coustic/CS652/

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi poate spune si mie cineva care e plusul si minusul la difuzoare?daca ma iau dupa tweeter alb = +, negru = - corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU AM FACUT IN FELUL URMATOR: Am luat un difuzor si am pus cate un fir la + respectiv - de diferite culori,apoi am pus firtul de la - pe masa caroseriei(oriunde nu ai vopsea)cel mai bine pe carligul de pe stalp unde prinde broasca,pe urma + pe un fir din cele doua, iar la unul care s-a auzit cantand automat este+ si asa am descoperit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu mia trecut prin cap, oricum interesanta ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune si mie cineva care e plusul si minusul la difuzoare?daca ma iau dupa tweeter alb = +, negru = - corect?

mergi pe circuit, ca ai doar doua fire si in difuzorul mare, o sa vezi de unde pleaca catre difuzorul de inalte - iti scrie polaritatea, pe rama neagra de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am gasit un anunt pe un forum local cu asa ceva: 4 difuzoare InPhase xtc 601, 4 filtre, si 3 tweetwre toate aceiasi firma InPhase, sunt impecabile omul lea avut montate pe un golf 4, miine ma duc sa le vad si sa le fac o proba. Ce parere ave-ti despre firma asta, am citit ca la noi nu ar fi asa cunoscuta dar in afara este o firma f apreciata si ca nu sunt nici pe departe difuzoare facute pe ,,vapoare''.

LINK-URI:

http://www.be-loud.r..._Phase/XTC_601/

http://www.car-sound...se/xtc-601.html

Aaaa tot chitul care l-am spus mai sus la pretul de 400lei :D si mai si negociem la fata locului.

Astept niste pareri despre cineva care are asa ceva sau care stie mai multe decat stiu eu!!!

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 150 euro iti iei 2 perechi de infinity reference cu tot cu tweetere si crossovere pe ebay. Si crede-ma ca sunt foarte bune infinity. Eu in locul tau as mai da inca 200 ron in plus si mi-as lua infinity.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spun ca nu sunt bune infinity dar sincer la 400lei sau chiar 350 cat am sa negociez cu el mi se par pomana aproape avand in vedere ca numai o pereche este peste 300lei...

In continuare am citit numai lucruri bune despre marca asta si in special despre modelul InPhase xtc 601, cineva a avut pe masina si Hertz si apoi si InPhase si a spus ca nu se compara Hertz-ul cu InPhase, cu toate ca si Hertz este firma, trag concluzia ca e ceva de capul lor. Oricum am de gand sa le cumpar si am sa va spun ce si cum, pana atunci sa-si mai dea cineva cu parerea, sunt curios sa vad si alte pareri, comentarii despre marca asta InPhase.

Anunturile de vanzare in arie tehnica sunt interzise. Sa nu se mai intample.

Modificat de C o s m i n
anunt in arie tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune si mie cineva care e plusul si minusul la difuzoare?daca ma iau dupa tweeter alb = +, negru = - corect?

mergi pe circuit, ca ai doar doua fire si in difuzorul mare, o sa vezi de unde pleaca catre difuzorul de inalte - iti scrie polaritatea, pe rama neagra de plastic.

Nu este obligatoriu ca difuzoarele sa fie notate cu + si - , sau pur si simplu unii producatori sa noteze pe dos polii unui difuzor. Daca vrem sunet de calitate folosim 2 sau 4 dif. identice, nu doar marimea (diametrul ) conteaza ci modelul tre sa fie identic. Cum stabilim polii difurilor ? Foarte simplu . Luam o baterie de 3v ca aceea care tzine biosul pe placa voastra de baza si incercam fiecare dif. Am ales acea baterie pt. ca nu avem nevoie de alte bucati de sarma. Marimea bateriei ajunge sa faca contact cu polii difuzoarelor, altfel putem folosi orice baterie de 1,5v de la o telecomanda plus un fir de ajutor. In momentul alimentarii membrana difului va iesi in afara sau va intra spre interior. Alimentam a.i. membrana sa iasa afara. In acel moment polul + al bateriei ne indica polul + al difuzorului. Mai simplu nu se poate.

Stabilim polaritatea firelor dupa culoarea lor. De regula firul ''cald'', adica + poate avea curorile: gri, verde, mov si maro, adica pe fiecare canal plus-ul are una din cele patru culori iar minus-ul (masa) are culoarea firului + de pe acel canal combinata cu o dunga neagra continua sau intrerupta. Apoi trecem la montaj. De ce trebuie respectata polaritatea ? Nu pentru ca s-ar strica ceva. Doar asa vom auzi corect sunetul. Unii se intreaba de ce nu au bas. O membrana iese, alta intra, se anuleaza una pe alta.

Din experienta va pot spune ca este indicat sa pastrati difurile OEM daca sunt in regula. Nemtii au studiat bine sunetul pana l-au scos in serie si nici unii dintre noi nu vom putea face un sunet mai bun ca al nemtilor. Daca sunt stricate poate gasiti sh, in ultima faza cumparati altceva.

Cei care le aveti ok pastrati-le, simplu, nu urcati volumul acolo unde basul devine barait. De regula orice masina are finalii audio mai puternici decat difuzoarele. Finalii de 15, 18 si 22watti sunt cei mai folositi. La 16 cm diametru nu poti practic baga mai multa sarma intr-un difuzor decat pt. 10w. De aceea tre sa avem grija de ele. Nu sunt prosti nemtii, cu 4x10w se poate asculta muzica profesional.

Pot fi si exceptii, cel mai bine verifici firele care pleaca din spatele sistemului audio, acolo ai explicatii la fiecare pin. Trebuie doar sa faci in asa fel sa ajuga fiecare unde trebuie

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miticuta, la toate Passat-urile B5 si B5,5 scrie polaritatea pe difuzoare.... doar de asta i-am facut precizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca scrie polaritatea dar explicatia mea are caracter general, pentru toate masinile...si orice model de dif.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin tind sa te contrazic, pe difurile mele nu e trecuta polaritatea, am studiat difuzoarele ce au fost inlocuite in toate pozitiile posibile..nu e trecut nicaieri vrun +/-, vrun punct de vopsea care sa marcheze +, vrun papucel mai mic, altfel nu as mai fi intrebat...cea mai buna metoda e sa scot playerul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am scris mai sus ca mi-am cumparat un chit de difuzoare InPhase xtc 601...Astazi am reusit sa montez numai 2 pe partea din spate. Am facut legaturile, am montat filtrele si am ramas cu urechile cascate dupa ce le-am auzit, se aud demential, superb, sunt incomparabile cu ce am avut inainte. Claritate extraordinara a vocii, bass profund si clar fara distorsiuni. Miine sper sa am timp sa le montez si pe fata abia astept, cu asa difuzoare nu imi mai trebuie tun de bass...sunt extra super mega multumit de alegerea facuta pana la urma le-am luat cu 370lei 4 dif, 3 tweetere, 4 filtre, 2 inele adaptoare vw si grilele, toate marca InPhase (inafara de inele).Le recomand tuturor celeor care vor muzica adevarata la o calitate f buna. Specific ca nu am amplificare pe ele....daca le mai pun si de aia :icon_thumleft:

Am sa revin cu un video ceva dupa ce le montez pe toate, sa va face-ti o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca pe Passat B5.5 merg puse difuzoarele OEM de la un Golf 5/Jetta? Se pot adapta cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are careva idee, daca pun o perece de twetere in stalpii lunetei si scot difuzoarele din portierele spate se schimba impedanta?

daca da ce rezistenta imi trebuie ca sa raman tot pe 4 ohmi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tweeterele nu-ti vor schimba impedanta, pentru ca ai filtrul care o ridica foarte mult. In stalpii lunetei nu are rost sa pui. Eventual sub luneta, in mocheta aia.

Cum adica sa scoti difuzoarele din portierele spate? De ce ai face asta? Unde sa le muti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au inceput sa distorsioneze, si pana iau altele, daca voi mai lua, las doar tweterele....a venit in portbagaj un sub de 400w si din acest motiv m vreau ceva inalte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!