Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

C o s m i n

Citeste si tu in topic. Are o gramada de pagini utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
C o s m i n

Ia-le ca-s bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boss? Ti-o faci cu mana ta. Focal, Hertz, Dls, Pioneer.. nu iti fac cu ochiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Lasa-l ma. Is cele mai bune. I-am zis sa citeasca in topic, dar insista pe astea ieftine.

Ia-le Cretzule, they're the best! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristache31

Vreau sa schimb si eu difuzoarele pe fata, pentru ca unu a inceput sa paraie urat si m-am gandit sa iau Focal R-165s2, dar vad ca are adancimea de 66.5 mm.

Am si eu 3 intrebari la cei care mai experimentati ca mine:

- sunt ok difuzoarele astea sau sa merg pe altceva (buget ~300 lei), am statie si sw in masina, ma intereseaza momentan doar difuzoare pe fata, modelul urmarit de mine e si la 250 lei,

- ce adancime maxima acceptata ar trebui sa aiba un difuzor sa nu atinga in geam,

- voi monta inel mdf, ce grosime ar trebui sa aiba sa nu atinga in fata de usa de plastic.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/23/2015 at 7:06 PM, Mishutz said:

S-a tot scris mai sus. Merg de 16.5 sau 17 cm. Ideal sa fie tweeterul separat. Inelele le-am facut singur, groase de 20 mm, poti sa le faci dupa ce scoti difuzorul vechi, dupa suportul difuzorului vechi

Am scris mai sus! Scoate difuzorul vechi si o sa fie mult mai clara situatia. Merge cam orice difuzor, mai ales ca pui inelul MDF. Daca nu puneai, atunci era posibilitatea sa loveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristache31

Intrebam de adancimea difuzorului ca am vazut diverse difuzoare de diverse adancimi, unele erau de 54.x mm, altele de 64.x mm, iar modelul din link-ul pus de mine sunt de 16.5cm, iar adancimea e 66.5mm.

Daca pun difuzoarele astea de 66.5mm adancime, e posibil sa atinga in geam si/sau in fata de usa de plastic?

Mai intrebam de grosimea inelului de mdf, care ar fi dimensiunea ok? 20-30-40mm?

Vreau sa cumpar ce am nevoie, eventual sa-mi fac eu inelele, apoi sa ma apuc de schimbat.

Cred ca in week end ma apuc de treaba, pana atunci vreau sa gasesc ceea ce am nevoie.

Modificat de cristache31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat JBL GTO 609C. Au 53mm adancime, atat intra in usa. Am pus inele de 20 mm, a fost totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci trebuie inel mdf de maxim 20mm.

M-a mai luminat si postarea lui C o s m i n, adica asta.

Merci. :)

 

Revin cu impresii peste cateva zile legate de Focal r-165s2, gadilate de un radio Sony AM.

Momentan voi schimba decat difuzoarele de pe usile fata. Pe viitor am de gand sa fac si o antifonare/rigidizare/insonorizare a usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristache31 ... daca imi permiti!
Am avut eu pe spate Focal si NU am fost multumit de ele, le-am schimbat cu MacAudio MPE Excusive 2.16 cumparate si montate tot de la ei....iar ca player iti recomand cu mare incredere Sony CDX-G1100U are un Bass incredibil dat de butonul "Mega Bass",  se imbina perfect cu luminile din bord (vezi video mai jos) si se aude mult mai bine decat modelul Sony DSX-A40Ui dat de tine care NU se mai fabrica. (l-am avut si pe acesta vezi Passatul meu "Fulerul Gri").
Ca inele iti recomad cele de plastic....alea dim MDF cu timpul se strica din cauza umezelii (si aici NU vreau sa intru in nici o polemica, e strict parerea mea personala).
PS: Boxe MacAudio si inele de plastic + manopera = 370Lei....atat ma costat pe mine!

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Se potrivesc boxele acestea pe b5.5? Par a fii de golf 5, merita sa le pun in locul celor originale de b5.5?

Screenshot_2016-06-03-09-33-34.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt de Golf 5 de spate - merg pe Passat b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

As vrea sa fac un upgrade la un Passat B5.5, 2005, cu navi MFD, cred ca Gama din ce am citit - are 4 boxe si 4 tweetere. Mi s-a recomandat: componente JBL GTO-609C - 455 lei

Intrebari:

1. sa le pun pe fata sau pe spate?

2. imi trebuie amplificator sau le pot folosi la intreaga capacitate si fara?

3. am citit despre impedanta dar nu prea am inteles.. boxele au sau au nevoie de 3 ohm. Se potrivesc cu Navi MFD?

4. exista ceva mai bun si compatibil decat JBL GTO-609C pe la acelasi pret?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Cum adica fata sau spate? Ce upgrade e ala daca nu schimbi difuzoarele pe toate 4 portierele?

2. Merg si neamplificate, dar ca sa le folosesti la intreaga lor capacitate, trebuie amplificator. Avand MFD, cam greu cu line level. Deci va trebui si alt HU.

3. Au 3 ohmi. Suporta si MFD-ul impedanta asta.

4. Pareri vei primi destule. Conteaza ce vor aprecia urechile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. toate patru inseamna 1.000 de lei.. cam mult. Ma gandeam sa le pun pe fata si sa le mut pe cele originale pe spate.. am citit ca sunt mai puternice.

2. ai idee neamplificate cam cat din capacitate folosesc? 50%, 80%,?? ce este line level? ce este HU? un amplificator pentru ce am nevoie cam cat costa aproximativ?

3. adica MFD-ul da 3 ohmi per boxa, ok?

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. O sa faci fix un rahat in combinatia aia. Sunt diferente de raport semnal/zgomot intre difuzoare OE si AM, ceea ce se va traduce printr-un dezechilibru al spatialitatii.

2. Nu stiu ce putere livreaza MFD-ul, cred ca vreo 4x15W. Fa si tu un calcul cat la % folosesti din puterea difuzoarelor. Pentru restul intrebarilor ai la indemana o intreaga arie de Audio. Gasesti acolo raspunsurile.

3. MFD-ul are iesirile pe 4 ohmi.

Pentru inceput familiarizeaza-te cu termenii, nu te apuca de desfacut masina fara sa stii ce-i aia impedanta.

Si mai ales... pentru o sonorizare de calitate trebuie bani. Daca e mult sa schimbi toate difuzoarele, ia inca o pereche sh din dezmembrari si gata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. ma poate ajuta cineva cu un cod de deblocare la un casetofon beta 5 cu seria VWZ6Z2Y1503032?

SCUZE DACA NU ESTE ARIA CORECTA!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aveti idee cu ce boxe sunt echipate vw..? La firma ma refer. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Sunt doar optimizate destul de bine pentru portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Ma poate ajuta si pe mine cineva? Vreau sa schimb boxele pe fata si pe spate dar nu prea stiu de care sa cumpar si de unde. Un sfat imi poate da cineva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu asa.. daca vrei ceva after market, atunci e mai greu - deoarece depinde de bugetul alocat, preferinte, etc.

daca au probleme ale tale si vrei sa montezi originale, atunci cauti la SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Dar vin eu cu boxele cat ma costa mana de lucru doar pe fata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!