Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

JBL fabrica difuzoare dinainte sa ne nastem noi. Daca te-ai pacalit cu o pereche inseamna ca erau contrafacute, ca doar au si nemtii hotii lor. Sau poate erau pentru alt mod de amplasare. N-ai cum sa-i jurizezi pe cei de la JBL, oricata experienta ai avea.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu nevoie de cateva sfaturi . Imi baraie urat boxa din dreapta fata , si vreau sa o schimb dar am cateva inrebari fiind bagat in ceata de cate "sfaturi" contradictorii.Tapiteria usii se da jos cu geamul ridicat ,coborat sau nu conteaza (geamuri electrice)? Boxele sunt prinse in nituri? Cum as putea sa le demontez si  cu ce sa le prind inapoi neavand  un pistol de nituit? La ce ar trebui sa fiu mai atent sa nu fac vreo GAFA ? multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tapiteria - fata de usa - nu are importanta cum ai geamul, cand o demontezi.

 

boxele - da, sunt prinse in nituri, le tai cu spiral/bormasina.

 

iti cumperi suruburi si cleme pt ele si le insurubezi, daca nu ai cleste pt pop nituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.Ce suruburi si cleme trebuie la montare boxa,Florin? Ne poti da cateva imagini cu clemele?

2.Surub+ piulita si saiba grove?

3.Boxele de pe fata se pot muta pe spate?

 

Daca masina mea este cea din semnatura model "Ocean/Pacific"si casetofon Gama, imi poate spune cineva daca am fire trase si pe spate ? si daca nu sunt unde trebuie sa ma leg cu fire ca sa duc boxe si pe spate?

Ce grosime trebuie sa aiba acele inele de MDF/PAL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am vazut la Altex un set de boxe JVC de 16 cm? Merg montate ? La pret sunt cu 10 lei pai scumpe decat cele OEM SH asa ca mai mult ma trage inimasa iau pe astea noi decat cele SH. Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La montare poti folosi fara probleme acelasi gen de pop-nituri ca si cele oem.

La generatia Golf4, Bora, Passat B5/B5.5 difuzoarele sunt identice fata-spate.

Daca ai difuzoare montate in usile spate, ai si instalatia aferenta, Daca nu, nu. Tragi tu fire.

Gasesti distantiere gata facute. Daca nu, in jur de 25-30mm.

Decat niste oem-uri sh la care nu stii cat e de coapta membrana, mai bine cele indicate de tine.

 

Dar la toate intrebarile astea gaseai raspuns in topic. Insa e mult mai usor de intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa montezi distantiere din plastic nu merg prinse cu pop-nituri. Merg montate cu holzsuruburi si piulite pentru ele ( vezi imaginea). Difuzoarele le prinzi de distantiere cu holzsuruburi lungi ce vin in pachet cu difuzoarele. In acelasi pachet sar putea sa primesti si acele piulite pentru holzsuruburi.  La montarea distantierelor ai grija sa prinzi o garnitura pe margine, eventual, da cu niste silicon roata ca daca nu etansezi acolo ti se poate infiltra apa in masina. Grosimea distantierelor e de 36 mm

post-72374-0-20290900-1426531330_thumb.j

post-72374-0-87246900-1426531459_thumb.j

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti.

Cosmin, nu sunt de acord cu afirmatia ta, intrebatul a fost in urma citiri majoritatii topuicului, dar nu am gasit informatiile concrete asa ca am intrebat !!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stazi am vazut la Altex un set de boxe JVC de 16 cm? Merg montate ? La pret sunt cu 10 lei pai scumpe decat cele OEM SH asa ca mai mult ma trage inimasa iau pe astea noi decat cele SH. Voi ce ziceti?

Salutare, si eu am vrut tot oem si am pus 4 de pe un passat din 2004 de anglia. Da de unde a trecut mai putin de un an si deja baraie si suna urat. Acum a luat o tzeapa crezand ca cumpar 2 difuri focal noi, am licitat defapt 2 doua sony exploduri oridinare vechi.asta e am pierdut 5 euro maine am sa le verific pe masina si postez poze (diy)ptr cei interesati.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, nu sunt de acord cu afirmatia ta, intrebatul a fost in urma citiri majoritatii topuicului, dar nu am gasit informatiile concrete asa ca am intrebat !!

Toata lumea de pe-aici le stie. Oare de unde? Exista chiar si DIY pentru asta. Nu ma pun sa caut, is convins ca ai facut-o tu...  :soothe[1]:

Succes la montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce adancime maxima, sai in ce interval trebuie sa se incadreze boxa astfel incat sa nu loveasca in ea geamul? Eu am citit pe undeva  sa fie cam 6cm? Este bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, in final nu am mai montat boxele noi aftermarket am schimbat doar una cu alta sh tot OEM ce a mai ramas.


 


Mi-a fost prea lene si nu a merita efortul ptr paioneer xplod. Cel mai greu era modificarea mufei. Ptr a ramane si twetterul OEM  functional. Initial am zis ca tai mufa oem de pe boxele sparte dupa aceea am renuntat si am zis ca leg niste cabluri. Mi se parea urat si am renuntat.


 


Am ceva poze ptr a vedea cum am eu prinse boxele OEM (in suruburi de 10).


 


 


 


 


post-39904-0-91650400-1426697868_thumb.j

post-39904-0-36043200-1426697905_thumb.j

post-39904-0-03402500-1426697935_thumb.j

post-39904-0-51042100-1426697959_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Astazi au venit difuzoarele pe fata,165mmm , adancime 5mm, si diametru interior au 143mm. Datele sunr petru cei care mai vor sa monteze,

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/Mac-Audio/APM-Fire/APM-Fire-16.2/

Problema mea esteurmatoarea:

Unde ma leg cu firele pentru a muta difuazoarele de pe fata pe spate ? Are cineva oschema si niste imagini?

HU meu este Gamma, si am inteles ca suporta 4 difuzoare.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In usile din spate daca nu ai fire trebuie sa tragi tu, din usa stalp prag si spre bord in spate la casetofon si sa legi pe mufele din imaginea de mai jos, e acolo indicat, si eu am facut operatiunea asta dar am montat boxe originale si usile din spate.

 

http://www.tehnomagazin.com/images/Blaupunkt-gamma.gif

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din schema aceeia reiese ca trbuie sa ma leg din casetofon, de pe acele mufe din bord,Nu? Originalele de pe fata vreau sa le pun pe spate si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, te legi in spatele casetofonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva un cod de mufa de la difuzor original fata? Sau o imagine cu un adaptor ceva, ca sunt in dilema cum sa fac.

Vreau sa pastrez sistemul de mufare din difuzor, nu vreau sa le tai si sa folosesc pistol de lipit pentru conexiunea firelor pe difuzorul nou.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai de ce sa folosesti pistolul de lipit.

 

trebuie taiate firele originale, sertizati papuci noi si se conecteaza ca de fabrica. Daca vreodata  (ma indoiesc) vrei sa montezi alte difuzoare OEM, atunci o sa sertizezi papucii aferenti, ii bagi in mufa originala (pe care o pastrezi acum) si o sa fie iar ca de fabrica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau iei mufe adaptoare si e mai elegant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conexiune la conexiune nu il ajuta la nimic... din contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in mufa oem sunt trei fire iar pe difurile aftermarket doar doi papuci. Cum faci sa mearga si tweeterul oem cu difuri after..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian-sighisoara

  Orice difuzor are numai 2 intrari, si anume + si -, tweeterul oem are lipit condensator pe el, el are rolul de a filtra frecventele joase si medii, vezi ca firul rosu este + iar negru este -, de la difuzorul de medii/bass aftermarket pleci cu fire spre tweeter, tot cea ce trebuie sa respecti este ordinea firelor si la difuzor si la tweeter sa ai legat + si - corespunzator.

Este o treaba foarte usoara si nu trebuie sa iti ia mau mult de 5 minute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

+la +, - la -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbarea difuzoarelor la Passat, revin cu impresii:

Nu va zgarciti la calitate, merita diferenta de bani.

Folositi grosime de 18mm, maxim 20mm, dar nu de 15mm pt ca o macara AM o sa atinga in boxa.

Sa aveti cleme si clipsuri de rezerva pentru fetele de usi

Un "glue gun" e super util pentru lipirea tweeterului nou in lacas si a crossoverului pe fata de usa.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara colegilor! Vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici si cred ca a venit si randul meu sa schimb boxele originale de pe passat, dar am nevoie de niste sfaturi de la voi.

Incep cu casetofonul, un lg lcs500ur la care am legat un subwoofer micut de la magnat cu o statie bull...si cele 4 boxe de pe masina, dar..la doua din ele a crapat membrana..si caraie rau...As avea nevoie de un sfat...ce boxe ma sfatuiti sa cumpar si fata si spate...200 ron setul...maxim...si ce adancime maxima trebuie sa aiba boxa sa intre acolo?...de unde pot cumpara inele adaptoare mai ieftine? Boxele trebuie sa fie cu sau fara tweeter incorporat? nu poate sa ramana cel al masinii? Multumesc! O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!