Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

La majoritatea se strica membranele difuzoarelor. si eu am schimbat pe fata si pe spate am montat pentru ca masina nu avea. se aude mult mai bine asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, revin cu "feedback" pe cateva pagini in urma, spuneam cum am schimbat si eu toate 4 boxe de pe passatul me cu alte 4 OEM de pe un passat din 2004... Déjà una a cedat, partea pasageului in +, o usa care este mult mai putin trantita... cred ca membrana se aude basul a "carton"... deci acum sunt in studii ptr boxe bune. Nu vreau Xploduri sau alte chinezari... am avut destule pe golfu 4 (1200W)... Caut sa sune bine nu tare... am trecut de stadiu ala si avand in vedere ca utilizez autoradio OEM gamma.

 

Un prieten cu un B6 si-a pus ceva de pe un A classe Avangard din 2010 (optiune 10 boxe) si se aude foarte bine... Caut si sh sau orice la preturi decente... nu caut ceva in special... doar claritate. Aveti idei de pe ce sa iau sau ce sa pun, la prêt ok sub 60€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub 60E gasesti si Hertz Dieci noi. Sistem 2mid + 2tweeter. Am eu in Passat si au o fidelitate de invidiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la DSK 165.3, Cosmin? Eu am pus in locul boxelor originale Hertz EV 165.5 si am lasat tweeterele originale. Pot sa spun ca nu prea se "inteleg" foarte bine in sensul ca atunci cand dau volum mai mult parca se aud inaltele de la tweeter mai tare fata de medii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideia era 60€ toate patru dar daca ziceti ca sunt foarte bune Hertzu (desi nu am gasit Tweet + mid la 60€ pe net) am sa le pun pe fata, si pe spate am sa le tot schimb astea oem ce mi-a mai ramas bun, cand pica una pe spate. ... Faza ii ca daca stau sa o iau asa mai fac in ca un efort si pun un Focal, Infinity , sau Jbl tot mid si tweet care au undeva intre 90 si 100w rms fata de 60w cat are hertzu.

 

Inca nu-i asa urgent, vream sa sublinez ca avea dreptate un coleg care spunea ca difurile Oem nu's chiar asa bune (fiabile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba iti iei tu cu 100rms daca tie playerul iti scoate aproxomativ 21-22 rms(cum au marea majoritate). Am vazut ca ai Gamma, nu stiu ce putere are exact... Ca sa rezolvi cu 100rms iti trebuie statie, alti bani, alta distractie.... Eu iti recomand sa iti pui o pereche de boxe sistem pe fata (woofer, filtru si tweeter) si pe spate niste boxe ovale, nu in usi de 16.5. Uite aici un sistem pe care l-am vazut zilele astea. Se aude destul de bine zic eu:


Scrie jos, in descriere, ce boxe sunt si cred ca te incadrezi si in suma...  
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt Hertz Dieci http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/Dieci-DSK-165.3/

In sistem se aud foarte bine la orice volum. Culmea, vad ca-si pastreaza pretul si dupa aproape 10 ani.

Lasa gandirea de femei "cu cat mai mare cu atat mai bun". Nici macar ele nu mai cred asta.

Iti trebuie difuzoare ce merg pe amplificarea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa aiba sensibilitatea mare. Peste 92db.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandati-mi si mie niste difuzoare(sistem) pentru usile spate la passat cu un bass mai pronuntat. Momentan am pe fata Hertz dieci (amintit de Cosmin) si un sw in portbagaj. As renunta la sw pentru ca ocupa jumatate de portbagaj in favoarea unor difuzoare cu un bass mai pronuntat. Asadar ce imi recomandati? Vor fi amplificate prin statie. Buget maxim 500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!.as dori sa fac si eu un upgrade la boxele masini mele si m-am gandit sa le schimb pe toate 4!,masina mea are si (DSP) ,digital sound procesor,asa am cumparato se aude bine nam ce sa zic ,dar este loc si de mai bine!!.ce sfaturi imi dati ce boxe ar trebui sa pun sa se auda cat de cat decent,,eu momentan sunt in Italia si am vazut niste boxe aici si ma gandeam sa le cumpar!!ast ideile voastre...apropo ce am vazut eu aici erau de la JBl si costa 120 de euro un set

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSP-ul este mai mult decat decent, nu inteleg de ce vrei sa te complici...

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e problema DSP e bun,,e chiar ff bun,,,dar daca dau volumul mai mult de 18 nu se mai intelege bn..se aude rauu!si ma gandeam sa schimb boxele sa se auda mai bn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie amplificator si boxe noi, nu doar boxe

Ideea e simpla. Veriga cea mai slaba va trage in jos tot sistemul. Daca ai sursa de sunet proasta, se aude prost. Daca ai sursa buna, dar amplificare slaba, la volum mai mare o sa se auda prost. Daca ai boxe ce nu suporta amplificare de putere mai mare, chit ca sursa de sunet e impecabila, tot prost o sa se auda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a mea are si amplificatorul ei original,,,deci boxele mele sunt deja amplificate!!nu cred ca este asa de mare putere amplificatorul pt ca este stoc,,am citit ,scrie ceva nokia pe ea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt amplificatoare de 20w, 40w, ... , asa cum si in interiorul unui casetofon e un mic amplificator. Ideea e sa ramana sunetul curat si la volum mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..ai dreptate!!..as putea sa schimb amplificatorul ala stoc?,,oricum ala am vazut ca are multe fire nu seamana cu un amplificator normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul e posibil :) Bani sa ai. Ideea e ca poti pastra unitatea, dsp-ul, amplificatorul si sa legi ( cu high level input ) un alt amplificator ce o sa trimita puterea spre noile difuzoare

Amplificatoarele mai noi au posibilitatea sa ia sunet deja amplificat si sa il amplifice mai departe.

Ce masina ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 2002.1.9 tdi..!!da treaba e interesanta ,imp e sa ma descurc sa fac eu de unu singur ca nare cine sa ma ajute,,ca nici nu vreau sa merg la astia aici sa le dau 2-300 de euro pt montaj!!,,mai bn imi fac eu de unul singur!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajuta colegii mai scoliti cu schema sistemului audio ce il ai si cu putina firaraie iti faci treaba. Deja pe google am gasit filmulet cum sa iti anulezi ampliful original, dar nu trebuie neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este pacat sa scoti amplificatorul original si sa bagi unul fabricat pe vapour. Sistemul DSP pe Passat suna foarte ok, este capabil sa livreze ceva putere, plus si difuzoarele stok sunt foarte bune.

Daca totusi vrei un upgrade cumpara sistem complet Focal, 4x16.5cm midwoofer, 4x25mm tweeter, si un subwoofer de 20cm incorporat undeva in porbagaj, sa aiba aspect cat mai apropiat de 'fabrica'(ex. la Audi), si un amplificator tot focal care este capabil sa le duca. 

Uita de firme gen JBL, aveam pe Passat difuzoare JBL , dar sunau oribil mult mai rau decat cele stoc, parca pe medii mergeau, am incercat sa le amplific cu un amplificator MAC de 4x50w(rms) 4ohm , sunau mai ok dar tot nu miau placut, acum am difuzoare stoc (Philips cu margine de cauciuc) care suna destul de bine zic eu, totul legat la un HU JVC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele de pe DSP sunt cu membrana cauciucata, nu stiu de cine sunt fabricate dar suna decent. Daca ai fi avut MFD, ai fi avut statie Harmann. Eu chiar sunt multumit de cum suna muzica sa stii, singura problema a fost magazia de cd-uri de fabrica care este o mizerie si pe care am inlocuit-o cu un Alpine CHA S634 cu 6 cd-uri MP3 pe 24 bits citeste si RW-uri (mai trebuie niste mufe adaptoare de la mufa din portbagaj la Alpine) si acum e alta distractie. Magaziile de fabrica sunt intr-adevar destul de rudimentare.

Daca vrei neaparat sa schimbi, incearca un sistem Bose de pe un Audi de la dezmembrari, nu mai sunt asa scumpe ca inainte.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bako Levi, depinde.. una e sa iei JBL la 500-750 ron perechea, una e sa iei la 150 de ron. E tot JBL, dar nu sunt aceeasi chestie. Ia sa-si puna niste JBL GTO 609c sau Hertzuri in banii lor pe un amplificator JBL, Alpine de 80-100w rms si o sa vezi atunci schimbare de sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau 110 euro perechea, pareau serioase dar din pacate erau cam slabe la sunet, nu mai retin modelul dar erau componente, midwoofer 16.5cm, si tweeter separat cu filtru, au fost cumparate in Germania de catre mine.

A si despre Alpine am vazut inconsistenta acelasi difuzoare unul suna diferit de celalalt, Eu am modificat sisteme audio in masini(peste 30)cu diferite difuzoare si amplificatoare, singurele ce mau convins sunt difuzoarele Focal, si HU Pioneer, Hertz fiind decent, daca nu ai sound system (DSP,Bose,Harman/Kardon) de fabrica.

Modificat de Bako Levi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de insonorizarea masinii, de amplificare.. asa ii pot recomanda JBL MS 62C, varf de gama. A primit reviewuri foarte bune de la audiofili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!