Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

eu mi-am luat unul Bose de pe A6, dar inca nu m-am apucat de modificare.

 

mi-am cumparat si toate difuzoarele Bose .... sa vedem cand am timp sa le montez pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dimensiuni cum vine? Difera mult? Cred ca intereseaza mai multa lume acest mod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai B5.5. Florin are B6. Difera locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, doar incinta ma coafa daca era aproximativ pe marimea buzunarului, dar deja ma complic si tot la tme.ro ajung. Mai mergea facuta o cutie paralelipipedica + mocheta + prindere.. deja nu renteaza ca timp si alte aspecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici wooferul de A6 nu e ieftin. Eu am vandut unul de A3 cu 150lei. Vorba ta, ajungi tot la TME.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeh, la 15 litri sealed merge un 10" de minim 250w rms la 2/4 ohm si o statie mono clasa D, potenta de minim 300w rms. Asta ca sa stie si restul ce vor sa simta ceva bas. Ala Bose avea ~100w rms?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca vorbim de A6 din generatia lui b5.5

 

woofer - de pe A6 C5

 

dif-urile de bass, medii si inalte - de pe A6 C7

 

 

Eeh, la 15 litri sealed merge un 10" de minim 250w rms la 2/4 ohm si o statie mono clasa D, potenta de minim 300w rms. Asta ca sa stie si restul ce vor sa simta ceva bas. Ala Bose avea ~100w rms?

nu m-am uitat pe el....o sa ma uit, cand am un pic de timp.

 

eu le schimb mai mult de moft.... se aud destul de ok si cele stock, de B6.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am pus pe passat difuzoare de la un golf plus cu putine modificari si diferenta se vede.sunet mai clar si bas mai puternic...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sunt? Oare sa fie asa diferenta? Ai pus si tweeterele de pe Plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,nu am pus de pe plu tweterele pentru ca cele de passat se aud foarte bine.


da este diferenta mare,ele sunt originale si philips parca.membrana este dintr-un cauciuc gros care rezista l mai mult bass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sunt? Oare sa fie asa diferenta? Ai pus si tweeterele de pe Plus?

 

da, generatia urmatoare - Golf 5, Passat B6... se aud mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa are Passat-ul B5.5 cu DSP - difuzoarele sunt cu membrana cauciucata.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vb doar de membrana, John.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe masinile cu sound system se aud cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-or auzi, dar trebuie sa le oferi si semnal de calitate, puternic. Ca toti dam cu cei 20w rms in ele, e slabut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la passatul meu o boxa merge normal si una se aude slab care ar putea fi cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din toate 4 sau ai doar pe fata?

Daca ai 4 si cealalta boxa de pe partea ei iti merge normal, ti s-a ars difuzorul, daca ambele se aud incet, e ceva din setarea de balans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa si vezi in ce stare se prezinta acea boxa - daca doar se aude mai slab, fara sa distorsioneze, atunci poate sa fie de la setari, cum ti-a zis Mishutz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude foarte incet si pe alta sursa de amplificare, e in scurt bobina. Am si eu una asa, ramasa de la fosta masina. Se rebobineaza sau cumperi alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... nu cred ca are rost sa te complici cu o reparare la o boxa OEM... atata timp cat una SH este in jurul la 50 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la passatul meu o boxa merge normal si una se aude slab care ar putea fi cauza

 

S-a dezlipit magnetul  si s-a deplasat de la pozitie iar acum blocheaza bobina care freaca de intrefier.

Pot-i sa-l arunci, fenomenul este des intalnit la masinile vechi unde lipiciul de la dif, a imbatrinit sau unde usile se trantesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am desfacut tapiteria portierei , si am constatat ca la mine sa rupt membrana difuzorului.initial am vrut sa l schimb , dar am vazut ca sunt prinse in nituri..a mai intalnit cineva asa ? si cum le ati schimbat ? Banuiesc ca e ceva de lucru .pt a pute fi inlocuit. multumesc ast un raspuns ..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niturile sunt originale de fabrica.Pt a schimba difuzorul trebuie sa le burghiezi . E relativ simplu,la montarea celui nou folosesti tot nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!