Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

o nelamurire am si eu mi-a recomandet cineva sa mut dif originale ale masinii de pe fata pe spate(se mai face vreo modificare?).iar pe fata sa-mi iau un sistem de dif cu tweetere cica o sa sune mult mai bine,voi ce spuneti?

Dar ca sa cumpar o pereche de dif originale si una de tweetere ca sa nu mai iau si inele distantiere stiti cumva cam cat costa si de unde pot sa le iau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa le lasi pe alea originale acolo unde sunt , si sa mergi in schrot si sa cauti si difurile dinspate sa fie tot originale , eu zic ca iesi n maxim 50 de euro cu ele de la schrot !

alta treaba, pt asta ar trebuii sa ai gamma sau palyer cu 4 iesiri !

bfata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca nu esti pretentios. Eu am luat din schrot o pereche de G IV (woofer + tweeter) si nu pot sa zic ca sant incantat. Poate daca vei pune ceva de marca o sa ai si satisfactii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor!

De vreo saptamana am observat ca-mi tot zbarnaia ceva cnad dadeam drumul la muzica. Dupa pumnii eferenti dati bordului, crezand ca un nou greiere e pe cale sa se nasca a disparut sau am uitat eu de el... ;) Apoi am observat ca parca muzica se aude mai incet decat de obicei. Izoland boxele de pe usa fata (am 8 boxe pe masina, 4 mari si 4 tweetere) am realizat ca numai tweeterul functiona. Bun am scos fata de usa si aparent e boxa stricata in sensul ca daca apas putin pe membrana "o ia" vreo 2 secunde, apoi intrerupe din nou. Si boxa dreapta fata se comporta la fel...

Problema e ca daca stiti, boxele la Passat sunt prinse cu nituri de structura metalica + un guler de plastic astfel incat nu pot sa aflu codul fara sa bag bormasina (metoda propusa de maestru Cipos) eliminand niturile.

Bun, iau nastere unele intrebari:

1. De ce s-au stricat? Cred ca s-a desprins membrasa sau asa ceva (daca apas pe ea si merge...). Cumva faptul ca merg mai tot timpul cu muzica spre maxim? De ce tocmai cele de pe fata...

2. Ce diametru au boxele de passat?

3. Avand acel guler de plastic oare pot pune alta boxa sau merg numai boxe originale?

4. Cum sunt boxele originale calitativ? Nu de alta dar am planificat cam intr-o luna sa-mi schimb radio gamma cu un mp3 + un subwoofer. Momentan cand dau spre maxim intervin distorsionari la greu. E de la boxe sau de la Gamma.

Multumesc sper ca n-a mai fost vreun topic similar. Daca da cer respectuos un link ;)

Sanatate si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. S-au stricat pentru ca s-au "obosit". Probabil s-a rupt firul ce duce de la conector la membrana, daca nu cumva s-a descentrat membrana si a frecat bobina in magnet. Si, DA, problemele astea apar de la suprasolicitarea lor. Si au cedat cele de e fata pentru ca asa s-a nimerit. Au fost ele un pic mai slabe, sau fostul proprietar le-a folosit mai putin pe cele de pe spate.

2. 16.5 cm cele mari, iar cele mici pot avea orice diemensiune pana la 4cm.

3. Evident ca poti pune alte difuzoare, doar sa le pui cu acel inel de adaptare. Daca nu poti folosi inelele originale, trebuie sa iei altele, costa undeva pe la 20 ron perechea.

4. Difuzoarele originale sant Blaupunkt din cate stiu eu, si au un nivel de calitate mediocru. Distorsionarile pot fi si de la HU, si de la difuzoare. In general e de la HU.

Daca vrei ceva bun pentru Passat, iti recomand HERTZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Desi difuzoarele originale nu se aud rau, recomand mutarea lor de pe fata pe spate si montarea pe fata a unor difuzoare alese cu chibzuinta, eu am pus DLS care suna net superior celor originale.

Pentru montaj recomand inele adaptoare, se monteaza usor, fara modificari, si este original, asa a fost realizata masina. Inele si grile gasiti la www.capodimonte.ro, tot aici gasiti si grile si alte accesorii pentru conectarea componentelor audio.

Modificat de boty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Si eu am aceeasi problema si de asemenea intentionez sa le schimb , pe toate cele 4 mari(16,5).Nu vreau sa bag foarte multi bani intrucat nu sunt un impatimit in audio.Cele originale erau deajuns, pe vremuri.Dupa ce le schimbi, nu uita sa ne spui si noua unde si cat te-a costat, impresii .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat! Si sunt SUPER multumit de rezultate, scuze c-am uitat sa va impartasesc parerile :D

In primul rand ce am luat, la recomandarea lui Fireburn si a celor de la beloud.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/CS2165/ - pentru spate

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...steme/GTO6507C/ - pentru fara

Boxeke de pe stanga fata+ stanga spate erau rupte (in sensul in care membrana se rupsese de restul boxei si aia zbarnaia) si boxa dreapta fata era moarta, nu stiu de ce. In ultimul timp ascultam muzica destul de tare si asta prob sa le fii cauzat.

De asemenea am vazut ca o boxa pe spate era productie 2003 (masina e din 2001-2002) deci probabil prop anterior a avut si el probleme cu ele.

In fine acum se aude MULT mai bine, mai clar, mai puternic, nu mai fasaie nimic :D. M-a costat cu tot cu montat la ei 6 mil. Merita 100% o astfel de imbunatatire. Tipul de acolo mi-a zis ca pentru a le folosi la adevaratul potential trebuie sa schimb si casetofonul care e slab.

De aceea urmatorul cadou adus masinutei va fi un cd-player si apoi posibil un subwoffer :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut greseala sa pui sistemul ala pe fata direct pe Hu, alea sunt pe 2ohm si nu stiu cat si cum o sa reziste la ele playerul, s-ar putea sa-l arzi. Din cate stiam eu astea pe 2ohm se pun amplificate

Bine ca esti multumit, acum numai sa tina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam, nu mi-a spus nimeni nimic despre acest lucru.

Daca se arde, asta e :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai poti pune cate o rezistenta de 2 ohmi de putere, inseriata cu fiecare difuzor. Ca sa pastrezi impedanta ceruta si sa eviti eventuale probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in final boxele spate nu au tweeter separat, nu ? Eu am montat in urma cu ceva timp o pereche de Hertz Dieci pe spate, avand tweeter integrat si chiar se simte nevoia celui din urma de a fi plasat undeva mai aproape de receptor (in locasul lui, langa clapa de deschidere). Evident, nu se se observa decat daca esti pasager pe locurile din spate.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut! as vrea sa montez 4 difuzoare (fata spate) + 4 tweetere cam pe saptamana viitoare si am gasit asa ceva.. http://www.emag.ro/boxe_auto/difuzoare-aut...w-rms--pSRS1726 este o alegere buna?precizez ca pe masina este montat un mp3 player JVC KD-G401 ( max. Power 50W x 4 ) o sa mai caut prin oras weekend-ul asta poate mai gasesc ceva asemanator.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

exact modelul asta si exact de la aceeasi companie am vrut sa cumpar si eu pt 2 passaturi , am sunat , si am facut comanda .. dupa 2 ore m-au sunat inapoi sa-mi propuna sa cumpar altceva caci cu acest model" am avut 90% probeleme,s-au intors in cervice " m-am speriat si nu am mai luat nimic de acolo

am pus pe masina DLS b6a .. si tin sa te anunt . ca suna ireprosabil , am pus si folie bituminoasa pe usi ..

acum tu stii .. sunt curios ce or sa-ti spuna tie daca suni .. eu m-am gandit ca poate e si o "tehnica de marketing" in ideea ca nu mai aveau pe stot 4 perechi.. si au dorit sa nu piarda clientul

bafta

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fiu stresant...am cautat niste alternative si ceva tentant mi s-a parut asa ceva... http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...steme/GT5-650C/ ce parere aveti? nu as vrea sa cheltuiesc mai mult de 500 RON pe difuzoare pt ii dau din "banii de buzunar",pt ca nici fratele meu si nici tatal meu care conduc in prezent masina :) nu ii intereseaza "cum se aude" muzica... Multumesc! & Drive Safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare RED, vreau sa montez si eu difuzoare si tweetere pe spate (Alpine SPE - 17SF sau Alpine SXS-1757), mentionez ca am radio cas beta si CD player din fabrica. In primul rand ce afecteaza montarea a patru difuzoare pe doua iesiri, calitatea sunetului si volumul ?

Te rog poti posta o schema de legare a celor doua difuzoare fata + tweeter-ele si cele doua difuzoare spate + tweeter-ele (Alpine SPE - 17SF sau Alpine SXS-1757) la radiocas Beta astfel incat sa nu afecteze etajul final (sa se incalzeasca/arda) chiar daca se da volumul la maxim ? Cu alte cuvinte poti jongla cu vreo rezistenta ceva ca sa nu suprasoliciti etajul final. Merci in avans.

post-11620-1211532710_thumb.jpg

post-11620-1211532718_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A trecut ceva timp, esilviu, insa postez ceea ce mi-a raspuns mie cosmin in legatura cu montajul pe BETA a celor 4 boxe : nu o sa fie impedanta de 4 ohmi pe toate difuzoarele, ceea ce inseamna ca finalii HU-ului vor fi solicitati la volum mai mare, distorsiuni mai ridicate si puterea muzicala mai slaba, pe langa sunetul care nu e in quadrofonie.

Sfatul meu e ca, orice ati face, neaparat cumparati difuzoare care au tweeterele separat. La mine in compartimentul din spate am grave minusuri la capitolul sunete inalte, ca urmare a tweetereor incorporate boxelor. Sunt cruciale :).

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

De azi vreau boxe noi, pentru ca cele din fatza s-au facut praf si m-am saturat sa aud paraitul ala nasol.

Vreau sa le schimb pe cele din fatza, si sa-mi pun si pe spate (care nu sunt).

Ce boxe bune imi recomandati ca sa ma incadrez in 300RON..macar cele pe fatza..De montaj ma descurc!

Modificat de catutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu e ca, orice ati face, neaparat cumparati difuzoare care au tweeterele separat. La mine in compartimentul din spate am grave minusuri la capitolul sunete inalte, ca urmare a tweetereor incorporate boxelor. Sunt cruciale :).

Ai mare dreptate. Si eu mi-am montat boxe Sony Xpload pe spate care au tweetere incorporate si nu sunt multumit de "cantitatea" de frecvente inalte. Acum trebuie sa-mi fac putin curaj sa mai dau odata fetele de portiera jos :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce boxe bune imi recomandati ca sa ma incadrez in 300RON..macar cele pe fatza..De montaj ma descurc!

Eu as cauta la dezmembrari niste difuzoare originale(de VW, audi, etc.) care sa potriveasca la masina ta. Am o parere mai buna despre echipamentele originale(difuzoare, cass, CDplayer, etc.) decat cele luate din comert. Eu am fost fortat de imprejurari si de asta am luat dif. Sony.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catutzu, daca vrei sa ai un sunet de calitate ai nevoie de un sistem pe doua cai, iti recomand firma DLS, FOCAL, HERTZ, eu am montat http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_C6A/ , am ales mai puternice deoarece am si amplificator , in varianta doar cu mp3 as alege http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_B6A/ diferentele de pret sant in functie de putere. Un MP3 scoate cel mult 22 W rms. un dif cu 50W rms ii mai mult decat bun.

Doar ca am inlocuit difuzoarele originale cu doua sisteme care au si filtre, am obtinut un sunet net superior fata de difuzoarele masinii :icon_thumright: dupa ce le-am si amplificat... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi ms de sfat dar ..aoleu, 2 200 una :offtopic: ceva ieftinache si bunutz nu sti?..chiar nu-mi permit acu sa dau 5mil pe 2 difuzoare numai fatza..adik ma duce la 10 mil 4 boxe? uff mai bine ma duc 7 zile la mare :(

Modificat de catutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul afisat este pt setul de 2 buc. mi-am cumparat si eu de la ei in urma cu vreo 2 ani. Am ales tot DLS si nu mi-a parut rau.

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!