Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

Comodule, unde te trezesti? Ai auzit de mesagerie privata sau telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ti-am raspuns si dincolo.... nu posta aceelasi lucru, de mai multe ori.

Mai trebuie inele adaptoare... imi place treaba cu dedicatul... ce naiba e dedicat la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! M-am hotarat sa cumpar 2 boxe noi, pe spate, si 2 twitter-e. Am cateva intrebari:

1. Twitterele  le pot lua din dezmembrari? E ok asa?

2. Pentru boxe, m-am gandit la Hertz, dupa ce am citit acest topic. Ce imi recomandati? Care e diferenta dintre Dieci, Energy sau UNO? 

Fara twittere, banuiesc ca 350 pt doua boxe ajung. 

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau iti cauti boxele oem SH - daca gasesti in stare buna - se aud destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca boxele de pe fata de la B6 ( alea mari ) se potrivesc la B5.5 ? Eventual ce modificari trebuie facute. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

direct - nu - incap si de dimensiunea asta, dar nu ok. Trebuie modificate prinderi, etc - nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare baieti,sunt hotarat sa imi schimb boxele fata la al meu b5.5,si sa le montez pe cele spate,tot citind si incercand sa ma incadrez in buget maxim 1000lei,m-am oprit la hertz dsk 165.3,am vazut ca se recomanda cu crossovere!!!Specific ca le montez pe un sony cdx g1000u 4x55!!!ce parere aveti???o alta intrebare ar fi ce inele imi recomandati plastic sau mdf?daca e p mdf ce dimensiune au interior exterior poate ma ajunge sa le fac mai ieftin decat 120 de lei pe net,la un atelier de tamplarie!!!astept pareri!!!multumesc anticipat!!!

Modificat de Nutzzu 87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai topicul, gaseai raspuns la toate intrebarile tale. 

Eu am avut si plastic si MDF si n-am sesizat nicio diferenta la sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi oricum!!!doar ca unii colegi zic ca inelele mdf sunt mai bune,unii ca se deterioreaza in timp...cat despre difuzoare...tehnogia avanseaza pe zi ce trece!!!ma gandeam ca poate cineva are o idee mai buna!!!sau daca nu sa imi confirme ca in banii astia,e o alegere buna!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoare mai bune n-o sa gasesti in banii astia.

Eu am avut MDF dar apoi am montat inele de plastic, pentru ca acolo cam ajunge apa si in timp se distruge MDF-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti,

 

Am si eu o intrebare la care nu am gasit un raspuns clar in paginile anterioare.

Care este diferenta de performanta dintre boxele de pe fata si boxele de pe spate (OEM) de pe passatul b5.5?

Am inteles ca dimensiunea este identica de 165mm dar inafara de asta nimeni nu spune daca cele de pe spate sunt mai slabe sau nu, in schimb am vazut ca multa lume recomanda mutarea celor de pe fata pe spate ceea ce ma duce cu gandul ca cele de pe fata sunt peste cele de pe spate ca si calitate.

Si mai am o intrebare legata de distantierele pentru boxe aftermarket, am sunat la diverse magazine spre exemplu Dedeman si Hornbach cu speranta ca poate ma pot ajuta cu taierea inelelor din MDF dar fara success, aveti vreo sugestie?

 

Multumesc frumos,

Eduard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin:Cum sa-ti treaca prin cap sa suni la Dedeman si Hornbach pentru asa ceva? La astia suni cand ai nevoie de un tarnacop, o roaba, o lopata, etc

Cat despre calitate este exact la fel si doar prostii recomanda mutarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, startj said:

Care este diferenta de performanta dintre boxele de pe fata si boxele de pe spate (OEM) de pe passatul b5.5?

Am inteles ca dimensiunea este identica de 165mm dar inafara de asta nimeni nu spune daca cele de pe spate sunt mai slabe sau nu, in schimb am vazut ca multa lume recomanda mutarea celor de pe fata pe spate ceea ce ma duce cu gandul ca cele de pe fata sunt peste cele de pe spate ca si calitate.

Si mai am o intrebare legata de distantierele pentru boxe aftermarket, am sunat la diverse magazine spre exemplu Dedeman si Hornbach cu speranta ca poate ma pot ajuta cu taierea inelelor din MDF dar fara success, aveti vreo sugestie?

1. nu este diferenta

2. identice

3. cumpara linistit de plastic - nu e diferenta si in plus cele de MFD sunt sensibile la apa - care se infiltreaza in usa mereu - costa in jurul la 50 lei, deci nu sunt scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

1. nu este diferenta

2. identice

3. cumpara linistit de plastic - nu e diferenta si in plus cele de MFD sunt sensibile la apa - care se infiltreaza in usa mereu - costa in jurul la 50 lei, deci nu sunt scumpe

Okay! Multumesc pentru clarificare pe viitor daca le voi inlocui voi cumpara distantiere din plastic.

16 hours ago, pavy said:

:biggrin:Cum sa-ti treaca prin cap sa suni la Dedeman si Hornbach pentru asa ceva? La astia suni cand ai nevoie de un tarnacop, o roaba, o lopata, etc

Cat despre calitate este exact la fel si doar prostii recomanda mutarea lor.

La Dedeman au o sectie unde taie PAL, lemn si alte materiale, m-am gandit ca poate ma pot ajuta si cu asa ceva.

Mersi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nu are rost - nu o sa simti diferenta, la ureche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, nu stiu daca postez unde trebuie :-d dar intreb si eu daca se pot monta difuzoare de la passat b6 la b5, stiu ca cu inelele nu se potrivesc, dar daca se ia doar difuzorul si se monteaza in inelul de pe b5 ar merge ? in oras la mine am gasit doar passat b6 de dezmembrat, si intreb sa nu le iau degeaba si sa observ ca nu se potrivesc. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Doar cele de pe spate de la B6 merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de pe spate de la b6 merg tot pe spate la b5 sau si pe fata ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La B5 sunt aceleasi dimensiuni fata/spate. Citeste threadul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare , tocmai am achiziționat un passat b 5.5 din 2001 , și boxele nu îmi plac cum se aud , bănuiesc ca problema e legata de membrana, ori or fi ele prea bătrâne, întrebarea este următoarea, sa pun tot boxe originale sau cele after market , și dacă pun aftermarket care ar fi recomandate , bugetul fiind undeva la 200-250 de lei pe pereche , mulțumesc!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai citit tot topicul asta si n-ai gasit nicio solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

îmi cer scuze dacă nu am observat , dar din cate am văzut părerile sunt împărțite 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de impartite vor fi si acum si pe viitor.

Citeste si formeaza-ti o parere proprie, dupa care vei face alegerea care crezi ca iti place cel mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!