Jump to content

Probleme instalatie spalare faruri


Dany06
 Share

Postare recomandată

Nu am garantie. Asa cum ai zis merge greu culisa aia. Crezi ca o sa fie nevoie sa dau bara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

categoric va trebui sa dai bara jos. La G 4-ul meu am avut aceeasi problema care s-a rezolvat de la sine odata cu desfacerea capacelor (duzelor) ce se ridicau din bara. BTW, daca desfaci duzele niste ochelari de protectie ti-ar fi de folos deoarece lichidul inca este sub presiune si sa nu patesti ca mine... am luat un jet in fata/ gura / ochi... :rolleyes: bafta la demontat. sper sa fie numai atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mere culisa aia incearca sa o cureti/lubrefiezi cumva....daca mere culisa aia incearca sa o cureti/lubrefiezi cumva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am avut si eu aceasta problema, m-am trezit ca ambele mecanisme nu s-au retras complet, cel din dreapta nici nu stropea.

Cred ca din cauza temperaturaturii de afara, in ziua aia erau -5gr si atunci pe moment am impins manual mecanismul la loc.

Dupa-amiza insa cand temp a fost peste 0, am stropit din nou parbrizul, s-au declansat amandoua si s-au retras complet.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara un WD40 si da pe stropitoarele alea cu incredere!!! Aceeasi problema am avut-o si eu dar asa am scapat de ea :D

WD-ul e sfant in portbagaj. Oricand scartzaie ceva dai cu el si gata.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc mult. O sa incerc sa cumpar un Wd40. Intrebarea mea este de unde pot sa il iau? Il gasesc la ceva supermarketuri sau magazine de piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca si la mine sunt blocate spalatoarele da faruri si cred ca erau de mai mult timp pt. ca nu imi mai arunca cu lichid pe faruri si nu stiam ce are.

dupa cativa pumni au reintrat,dar nu definitiv,apoi am scanat masina cu un tester si cred da nu sunt sigur ca de la ala si-au revenit,aaa si pus si lichid de parbriz de iarna in borcan deoarece inainte aveam apa si ma gandesc ca a ingehtat apa,asa ca nu mai folositi apa ca mine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti apa poti fii sigur ca pe temperaturile astea sunt sanse sporite sa-ti ramana blocate! Banuiesc ca este un mecanism cat de cat precis iar niste cristale de ghiata chiar pot cauza disfunctionalitatea respectiva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema o am si eu un golf V

numai functioneaza deloc sa fie vreo siguranta pe undeva ??? precizez ca functionau numai cand este aprins xenonul pe faza scurta sau lunga ! dar acum numai ies deloc din spoiler....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal trebuie sa functioneze si pe pozitie, incearca sa cauti in manual unde anume ai siguranta si care este aceea, daca nu rezolvi mergi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu ca tine dragos.Poti sa-mi spui daca operatiunea cu furtunul necestita montarea in service sau este usor de prins.Si unde este amplasat acest furtun pt spalarea farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

stie careva cum se numesc si ce cod au (eventual si un pret) pentru capacele de la instalatia de spalat faruri? Ma refer la cele care se ridica odata cu pistonasele. Sunt capacelele acelea de plastic care stau pe bara fata si se ridica cu pistianele cand curat farurile.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare pentru cei care au instalatie de spalare faruri venita cu faruri xenon. In acest pachet este inclus si senzorul pentru monitorizarea nivelului pentru lichidul de spalare? Si ce volum are vasul respectiv, 5l cumva? Eu asa am inteles de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am instalatie de faruri dar nu am xenon

acesta face parte din pachetul de iarna(parca), dar inca nu am ajuns sa il golesc ca sa ma anuntze :)

vasul este acelasi cu cel pentru parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

instalatia de spalare a farurilor nu vine numai la farurile cu xenon. Eu am halogen dar si spalator de faruri pt ca am ales optionalul pachet de iarna cu scaune incalzite care include si spalatorul. Are senzor care te avertizeaza cand lichidul de spalare e pe terminate. VOlumul vasului e de 5 litri si in cazul in care mergi des noaptea o sa ti se termine lichidul intr-o veselie. Eu la un drum de iarna in Austria am facut 2 plinuri cu 5 litri la lichidul de spalare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stiu ca poti pune instalatia si la faruri normale, iar pachetul respectiv include si senzorul asta.

farurile xenon pe de alta parte vin automat cu instalatie de spalare a farurilor, scaune incalzite sunt standard la GTI Edition 30, asa ca eu nu am mai ales si pachetul de iarna. Acum vreau sa stiu totusi, daca instalatia de spalare faruri care este inclusa cu xenon are si senzor pt nivel lichid, la fel ca cea comandata separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am observat ca nu functioneaza spalarea la faruri la golful meu. Spalatoarele nu ies deloc din spoiler. Nu stiu daca are vreo legatura faptul ca masina a stat 3 saptamani in service timp in care s-au ars vreo 3 becuri si masina a ramas fara baterie. Urmeaza o scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te va lamuri scanarea cu ceva...

daca nu e siguranta arsa, desfa bordul si cauta in blocul de relee releul pt instalatia de spalare (s-ar putea bobina releului sa fie "obosita")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care e siguranta, am cautat pe net dar nu am gasit nici o schema... iar desfacerea bordului nu e o treba pe care as dori sa o incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la instalatia de spalare a farurilor , pe partea dreapta a iesit furtunul din mecanismul de spalare . Cand pun lichid de parbriz imi curge majoritatea pe jos. Problema este ca nu am loc sa bag mana sa pun la loc acel furtun.

Exista vreo solutie fara sa dau bara fata jos?! M-am uitat pe la contraaripa (apartoarea ) rotii dar se pare ca e blocat pe acolo .

Daca nu e alta solutie decat demontatul barei poate imi da si mie cineva cateva indicatii ce ar trebui sa dasfac si la ce sa am grija .Probabil unii au dat jos bara si mai se pricep .

Multumesc anticipat Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a revolvat problema . Se poate scoate grilajul de la proiector ceata , se desface proiectorul si se poate umbla(nu e mult loc). Asta in caz ca cineva se mai intalneste cu asa ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am deschis acest topic cu speranta ca voi rezolva problema cu retragerea duzei.Am curatit-o i-am dat din plic WD-40. Am fost la un mecanic cu ea. Nimik. Cei care au avut aceasta problema si au remediat-o, inafara de dat cu WD-40, va rog un sfat.

P.S Nu face chestia asta numai iarna ci si acum cand sunt 17 C afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

S-au unit 2 topic-uri ce tratau aceeasi subiect

Rog pe cei cu aceasta problema sa studieze inca o data topicul in gasirea raspunsului

Multumesc! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!