Jump to content

Cruise Control Ibiza/Cordoba


Alex2112
 Share

Postare recomandată

Am incercat si PM si am primit numai povesti de adormit copiii, pe care nici un copil de gradinita nu le-ar inghiti, nici daca i-ar fi foame. Cred ca nu pot fi scrise aici in vazul lumii pentru ca sunt de toata rusinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda, gata, s-a terminat cu Cruise controlul ... nu au stiut sa il puna ... electricianul de la Constanta e VARZA !! Mamaaah, cand i-am vazut ca lucreaza pe bajbaite ... m-au ingrozit ... chiar am rasuflat usurat cand au spus ca nu pot sa imi faca cruise control-ul.

Cam asta a fost istoria cu CRUISE CONTROL-ul meu !! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nici nu a prea existat :) dar ca sa ne convingi ai putea face niste poze si sa le postezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic eu in ce stadiu este Cruise Control-ul meu. Am aflat singur codul kit-ului, l-am comandat, a venit si m-am apucat de demontat la masina. Dupa ce am dat jos totul pentru a inlocui jugul cu manetele am constatat ca imi lipsesc cateva fire cu care se face legatura intre jugul nou si mufa existenta pe masina. Am montat totul la loc si am inceput cautarile pentru identificarea "kit-ului" de fire care imi mai trebuie. O sa va pun niste poze ca sa vedeti codul piesei si cum arata. ...nu ca alti profesionisti de pe acest forum...

post-10008-1194874752_thumb.jpg

post-10008-1194874788_thumb.jpg

post-10008-1194874805_thumb.jpg

post-10008-1194874824_thumb.jpg

post-10008-1194874835_thumb.jpg

post-10008-1194874848_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde l-ai comandat/luat? Pune si tu, te rog, un link, ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la Porsche Aviatiei mi-au spus ca se poate monta tempomat doar pentru motoare mai mari de 100 de cai..so :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire pentru membrii forumului care doresc sa intre in posesia acestui kit, va pot ajuta in felul urmator : ori va dau codul si va puteti comanda kit-ul la o reprezentanta Seat, ori imi spuneti mie ca-l vreti si va pot ajuta eu sa vi-l aduc. Din pacate, din cauza locului de munca nu va pot spune locul de unde l-am luat ( stiti voi, treaba aia cu confidentialitatea, bla-bla ). Dupa cum ati citit si mai sus chiar daca am comandat kit-ul de Cruise Control, tot mai exista ceva ce nu e inclus, dar fara de care nu se poate finaliza lucrarea, adica un set de fire ( sper ca doar atat ). Inca nu am primit raspuns de la sursa dar astept cu nerabdare sa pot pune in practica jucaria.

Pentru cine doreste kit-ul, ma puteti contacta aici pe forum, despre pretul exact va pot spune luni, cand ajung la munca.

Modificat de Andrei_ibz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugam un moderator sa uneasca topic-ul acesta cu celalat topic din sectiunea Ibiza/Cordoba care are acelasi subiect, nu de alta dar e inutila prezenta a doua topic-uri cu aceeasi tinta.

P.S.: celalalt e mai complet si plin de informatii folositoare, poze, indrumari, coduri produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, asteptam cu nerabdare pretul exact, inclusiv al acelor fire, dar mai ales rezultatul final. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cei de la Porsche Aviatiei mi-au spus ca se poate monta tempomat doar pentru motoare mai mari de 100 de cai..so :wacko:

La motorul de 1,4 TDi exista la optionale cruise control (nu si bordcomputer) asa ca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul respectiv trebuie sa aiba alt cod, vine separat de maneta respectiva. Cel putin asa a fost in cazul meu si nu cred sa difere la Seat.

Nu este obligatoriu ca masina sa fie dotata cu computer de bord pt a se monta tempomat. Este cazul meu, masina nu are computer de bord si am montat tempomat. Functioneaza normal.

Apropo masina mea are 90 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar tu ai Golf si nu Ibiza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele sunt aceleasi la vw si la seat, nu ?

Din ce stiam eu singura cerinta pt aputea fi montat tempomatul este ca acceleratia sa fie "drive by wire", adica fara cablu mecanic de acceleratie.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Zis si facut! am comandat maneta inainte de Craciun, azi am fost cu jucaria in service si montajul a fost infaptuit.

Toata distractia a costat in jur de 600 RON (maneta, cabluri, manopera) la Metrotehnica, in Bucuresti. Am facut un test dupa montaj, functioneaza perfect. In we o scot la o plimbare scurta pe autostrada sa vedem cum merge.

Masina este cea din semnatura (ibiza 2006/75 cai) ashadar ignorantza celor de la Porsche Aviatziei iese inca odata la iveala, iar Metrotehnica primeshte din partea mea inca o bila alba pentru treaba bine facuta.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei de la AltoSyncro nu au zis ca nu pun asa ceva pe Ibiza, ca producatorul nu ofera kit-ul. Deci se pare ca singura varianta e Metrotehnica.

Astept mai mult feedback de la tine cum iti merge si apoi o sa ma bag si eu :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca luam de la volksman poate iesim mai ieftin.

Ai primit factura cu toate piesele comandate (cablaje samd)? Daca da, zi-ne si noua si codurile la toate sa vorbim cu mai sus mentionatul :)

Stiu ca Andrei_ibz s-a lovit de problema aceasta cu cablajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ueeeeii.. ce am mai citit pe aici...

Sa incep: pe ibiza mea am tempomat din fabrica (e de 1.6). Pe ibiza contabilei mele i-am pus tempomat (si nu i-am pus BC, si acuma chiar nu mai tin minte daca se putea) si are motorul de 1.2. Asa ca... se poate. Se poate pune si la comanda si after-market si after-after :8:

Succes la traforat.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe factura scrie asa:

6Q0953513F 9B9 - Maneta Cruise Control - 252,08 RON

6Q0937702A - Carcasa - 3,9 RON

*000979009A - Cablu - 30,52

Manopera - 345.4 RON

preturile includ TVA.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Q0953513F 9B9 - Maneta Cruise Control - 252,08 RON

6Q0937702A - Carcasa - 3,9 RON

*000979009A - Cablu - 30,52 RON

Tocmai am fost la Moldotrans aici in iasi la dearul Seat cu codurile de mai sus si mi s`a spus la service unde se fac comenzile ca nu ar fi codurile complete .

Vreo idee cineva ?

PS. fusta de jos cu decuparea pt esapament ajunge aici 85 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am cerut o oferta si lui volksman. Iata preturile:

6Q0953513F 9B9 - Maneta Cruise Control = 350 ron6Q0937702A - Carcasa = 5 ron*000979009A - Cablu = 10 ron

h0va, tu de unde ai luat piesele, de la metrotehnica?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare de unde diferenta asta? Cred ca in functie de producator. Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!