Jump to content

Germania - Romania


Northman
 Share

Postare recomandată

1) Cauciucuri de iarna nu sunt obligatorii, ci doar lanturile

2) Nu trebuie lipit nimic, trebuie sa-l ai ca sa-l poti arata, daca esti oprit.

1- daca te referi la Germania si Ungaria, da, nu sunt obligatorii, dar in Austria sunt. Cu lanturi NU ai voie sa mergi pe autostrazi in de DE si AT.

2- aici sigur nu are legatura cu sticker cu RO, DE sau orice altceva. Probabil te-ai referit la vignieta de Ungaria, unde primesti doar chitanta, fara sticker. Cel de Austria trebuie lipit si pastrat cotorul.

Sincer, nu am inteles ce ai vrut sa spui. Doar presupun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger pe link-ul indicat de tine sunt doar #1229 posturi Probabil te referi la ultimul post?

Politia in Austria organizeaza filtre si verificari in trafic?sau depinde cum ai noroc cu verificatul :D ? Care ar fi cuantumul amenzii sau sanctiunea pe care o risc daca circul cu cauciucuri de vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger

Am vrut sa spun asa

1) Eu am fost anul trecut in Austria si nu erau obligatorii cauciucurile de iarna, dar omul de la vama, pe care l-am intrebat, mi-a zis ca e bine sa am lanturi la mine, ca daca o pune politia din Austria de un control si nu le ai, poti lua amenda.

2) La fel a fost si cu Taxa de autostrada din Austria... Omul mi-a zis ca nu e obligatoriu sa o lipesc, chiar daca in Austria nu e control video ca la unguri. Mi-a zis ca daca ma opreste politia s-o am sa le-o arat.

Daca ce mi-a zis mie omul din Austria de la Vama e gresit, ce sa mai zic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger pe link-ul indicat de tine sunt doar #1229 posturi Probabil te referi la ultimul post?

Politia in Austria organizeaza filtre si verificari in trafic?sau depinde cum ai noroc cu verificatul :coffee_lol: ? Care ar fi cuantumul amenzii sau sanctiunea pe care o risc daca circul cu cauciucuri de vara?

Da, e vb de ultimul post.

Pe autostrada nu am auzit sa se faca filtre pt. control anvelope, lanturi si altele, dar am vazut la granita intre DE si AT si intre AT si HU, controale. Daca mergi regulamentar, ai mari sanse sa nu se ia nimeni de tine.

@Roger

Am vrut sa spun asa

1) Eu am fost anul trecut in Austria si nu erau obligatorii cauciucurile de iarna, dar omul de la vama, pe care l-am intrebat, mi-a zis ca e bine sa am lanturi la mine, ca daca o pune politia din Austria de un control si nu le ai, poti lua amenda.

2) La fel a fost si cu Taxa de autostrada din Austria... Omul mi-a zis ca nu e obligatoriu sa o lipesc, chiar daca in Austria nu e control video ca la unguri. Mi-a zis ca daca ma opreste politia s-o am sa le-o arat.

Daca ce mi-a zis mie omul din Austria de la Vama e gresit, ce sa mai zic?

1-Posibil sa ai dreptate. E prima oara cand aud. Eu ma iau dupa ce gasesc scris "negru pe alb" si compar cu ce zice lumea.

De exemplu mie mi-a spus un vames ca nu-mi sunt de folos lanturile pe autostrada, ca nu am voie cu ele.

Exista filtre pe drumuri secundare (spre statiuni montane de ex), unde daca nu ai lanturi, esti amendat.

2-Pe vignietele lor scrie ca trebuie lipite si sa pastrezi cotorul. Asa ca m-am conformat. Oricum, Liviu intreba de "mamaliga" aia mare pe care scrie RO sau DE. Asta nu e obligatoriu in tarie din UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la Paprika cum se poate plati? Cu euro merge? Am vazut ca pe site au preturile in euro dar ... probabil sunt doar informativ. Banuiesc ca merge si cu cardul dar ma interesa daca merge platit cash cu euro. Nu vreau sa cumpar deloc forinti ca o sa ies in dezavantaj sigur.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva sugestii pentru un traseu pe la sarbi, pentru ca eu m-am plictisit de traseul clasic prin Ungaria, Austria.

trebuie sa ajung la Nuremberg

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvy2079:

Salut.

Poti plati cu credit card in Euro (Master Card sau Visa) si conversia se face la cursul Bancii Nationale Maghiare.

Daca platesti in Euro cash, platesti ceva mai mult, dar nu sensibil, decat daca ai plati in Forinti. Primesti si rest tot in Euro, insa rotunjit; nu-ti dau si centi rest, asa ca-i poti considera bacsis :D

Sfatul meu e ca iesi mai OK daca cumperi Forinti, exact de cat ai avea nevoie; estimeaza si tu ca mananci/mancati de vreo 20 EUR, mai adaugi vignetele x2, tot in forinti, si cam asta ar fi. Eu asa fac de fiecare data.

My two cents :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pe 24 Noiembrie , intentionez sa merg pana in "nemtia", pana la urma care ar fi raspunsul la intrebarea daca iti trebuie cauciucuri de iarna sau nu, in Austria?

-te controleaza la vama ?

-amneda stie cineva cat e , ca daca ar fi o suma mare mai bine iti cumperi direct de aici cauciucuri de iarna .....

-sau merge varianta cu sa ai lanturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vama nu te pot controla pentru ca...nu mai exista iar ungurii cu siguranta nu te vor intreba de anvelope de iarna pt ca n-ai voie fara ele la austrieci.

singurele probleme ti le pot pune cei de la autoritatea rutiera austrica care nu te vor opri pt acest lucru. te poti teme insa, si asta o stiu din auzite, de eventualitatea unui accident in care chiar daca nu esti vinovat poti fi scos responsabil sub pretextul ca daca aveai anvelope de iarna puteai evita groaznicul...si in acest caz degeaba te lauzi cu lanturile din portbagaj

Modificat de victorarmd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici un caz ! vama faci doar la noi ! (asa a fost ultima data cand am fost eu , acum 2 luni) ! amenzi mari la austrieci , in germania n-am prea vazut politie ! si drumul poti sa l faci foarte linistit dintr-o bucata ! mai rau e pe romania : aglomerat , drum de rahat , soferi tampiti (kamikaze) daciangii din aia frustrati care chiar cred ca pot sa-ti dea fum :( indiferent daca tu ai bmw, audi , mercedes sau orice alta masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la politia austriaca, sunt destul de discreti dar controalele (daca nimeriti vre-unul) sunt foarte stricte. Vignetta trebuie lipita pe geam , cauciucurile de iarna sunt obligatorii in perioada mentionata, dar nu uitati si vara sa aveti cauciucuri corespunzatoare (daca sunt la limita sau depasesc indicele de uzura este penalizabil si se ia certificatul de inmatriculare pana la proba contrarie - nu stiu daca se aplica si la cetatenii straini confiscarea certificatului, dar pt. austrieci da). Amenzile sunt destul de mari :icon_cool:

Modificat de konti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Despre echiparea obilgatorie in Austria ...

http://www.oeamtc.at/index.php?type=articl...e=&hppos=13

Practic sunt obligatorii cauciucurile de iarna pentru ca venind din Romania si avand de parcurs o distanta destul de mare prin Austria nu vei putea stii exact care sunt conditiile de drum (in cazul in care se intampla ceva si conditiile de drum nu impun echiparea cu cauciucuri de iarna nu vei fi tras la raspundere dar chestia asta e foarte discutabila, mai exact daca se dovedeste ca s-ar fi intamplat accidentul si cu cauciucuri de iarna... ) . Exista varianta cu caucuiucuri de vara si lanturi pe rotile de tractiune dar nu mai in situatia in care drumul este acoperit de zapada (autostrada nu va fi decat poate in prima zi dupa ce a nins abundent) . In rest zic ei "la un drum mai lung sa ai in orice caz lanturi la tine" .

Deci echipati-va cu cauciucuri de iarna ca oricum sunt necesare si in Romania ...

Modificat de Sh0by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gumele de iarna sunt o necesitate, nu un moft. multi nu pricep asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am venit ieri din Austria, si pot sa spun ca singurul loc unde mi-au verificat cauciucurile a fost cind urcam in statiunea unde am avut cazarea, mai exact la Semmering, dar din cate i-am intrebat pe localnici este obligatorie montarea cauciucurilor de iarna pe perioana acesteia.

Si eu am vrut sa plec fara ele, caci masina avea kind am plekat doar 2 saptamini, si cauciucurile erau noi, din fabrika, de vara, dar am gasit in rahova pe alexandriei super cauciucuri de iarna cu doar 880 RON cu tot cu montaj......SH-uri, dar daca le vedeti nu o sa vina sa credeti, si sunt si din 2006, asa ca daca plekato afara mai bine investiti in siguranta.

Plus la asta, adevarul este ca in afara nu am avut nevoie ele, dar si plekare si la intoracere am prin pe valea Oltului ninsori, si kiar am simtit efectul cauciucurilor de iarna.bafta la drum tuturor, si eu le recomand tuturor sa traverseze romania numai noaptea, este foarte liber si mergi relaxat pina in vama....dar e doar parerea mea.

e verificata.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

...kind am plekat ...fabrika...plekato...plekare...kiar...

O rugaminte: renunta te rog la acest limbaj. Nu suntem pe chat.

Extras din regulament:

2. Pe l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riderontornadoes
:P

O rugaminte: renunta te rog la acest limbaj. Nu suntem pe chat.

Extras din regulament:

2. Pe l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: eu nu merg pana in Germania, dar in drum spre Viena, unde pot dormi in Ungaria o noapte civilizat, in conditii de familist, cu copil, imediat dupa iesirea din tara, pe la Arad?

Eu plec din Bucuresti dimineata, pe lumina de zi si nu vreau sa merg prea mult noaptea. Multumesc.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi mers pe la Oradea ca e mai liber pe acolo. Si inainte de vama sint ceva hoteluri ok. Ideea e ca oricum faci o gramada pina la Nadlac si pierzi o zi. Asa ca mai bine dormi la noi. Eu asa as face. Plus plinul si bataie pina la Viena. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la Arad nu e prea bine de dormit, iar peste granita nu am cum sa ajung prea departe pentru ca deja pana acolo fac 8-10 ore si imi ajunge pentru o zi.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e asta...AVERTISMENT VERBAL? adica ii dai telefon? :)

Cu toate ca intrebarea ta e pusa "la bascalie", iar postul tau e doar asa, sa te bagi in seama, o sa te rog sa-ti dedici cateva minute sa citesti si tu REGULAMENTUL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e asta...AVERTISMENT VERBAL? adica ii dai telefon? :)
Da, asta insemna...dar tu pentru ca te bagi in seama si mai faci si misto, primesti direct warning + suspendarea dreptului de postare pe forum pentru 3 zile. Ai putea profita de timpul asta ca sa citesti Regulamentul...si sa-l respecti pe viitor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat in Arad la Hotel Maxim doua nopti.

20 dec. 2008 ( plecat de langa Policlinca Titan vineri la ora 11:30 !!! ajuns pe autostrada la 13:30 !!! ajuns la Maxim 20:00 )

30 dec. 2008 ( plecat de la Maxim 07:30 ajuns Bucuresti 16:00 ).

Impecabil hotelul si personalul. Hotel nou de doi ani. Parcare proprie in curtea din spatele hotelului.

Trei persoane - 210 RON cu mic dejun.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Mihai. Am studiat si eu oferta de cazare din Arad si mi se pare rezonabil sa raman in Arad, daca ajung la timp. Daca nu, ma opresc mai inainte, pe la Sebes. Daca merg foarte bine, pot chiar sa sar granita la Szeged.

Dar pana la granita de vest, la Paprika nu cred ca pot sa ajung intr-o singura zi Alex, pentru ca nu imi propun sa trag tare ca pentru Germania. Eu plec cu familia la ski, in concediu, doar pana in Austria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!