bogdan_roomster

Roomster

20 postări în acest subiect de discuţie

A trecut ceva timp de cand masina a fost lansata, iar cu toate acestea, cel putin in Bucuresti, Roomster este o aparitie sporadica.

Credeti ca acest model va fi unul popular?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nu. E scump si arata "ciudat" pentru marea majoritate a oamenilor. Si mai scrie si Skoda pe el :scratch:

0

Link către postare

cred ca o sa ramina un exercitiu de stil si atit. o masina fara un design unitar; o strutocamila. pacat, fiindca ar avea ceva linii frumoase, cel putin pina la stilpul b, dar cred ca o sa fie un esec. iar nivelul de pret il situeaza undeva unde concurenta e parca mai bine orientata.

0

Link către postare

De regula MPV-urile au vanzari mai scazute datorita faptului ca sunt modele cu utilizare familiala.

Roomster-ul e concurat chiar in cadrul firmei Skoda de actualele dar si de viitoarele modele Fabia Combi. Si nu este concurat prin prisma pretului (care este unul normal, zic eu), ci prin design-ul mai neconventional abordat.

0

Link către postare

Eu zic ca roomsterul NU va fi un best seller.

Dupa parerea mea designul acestei masini este foarte ciudat atat in exterior cat si in interior. De asemenea si pretul masinii este unul destul de mare, iar faptul ca este o masina de familie reprezinta de asemenea un dezavantaj (mai ales datorita designului).

0

Link către postare

Si cei care lucreaza in showroom-uri zic ca e o alternativa la logan MCV...insa nu se prea vinde.

0

Link către postare

Si totusi se vinde !

E LIDER la vanzarile din 2007 in clasa monovolumelor conform statisticilor APIA ! Dovada este aici: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...estere-in-2007/ :D

De remarcat ca in primii 5 ca vanzari, Grupul VW mai are un reprezentant in clasamentul respectiv, prin VW Touran :D

In celelalte clase, Grupul VW are urmatorii reprezentanti fruntasi la vanzari:

- clasa mica: Skoda Fabia si VW Polo;

- clasa compacta: Skoda Octavia II si Skoda Octavia Tour;

- clasa medie: VW Passat si Skoda Superb;

- clasa mare: Audi A6;

- clasa lux: Audi A8;

- clasa SUV: VW Touareg.

0

Link către postare

Realitatea de pe sosele este alta. Foarte des vezi Loganuri MCV, dar trec zile pana vezi un Roomster. Si eu zic ca in Timisoara chiar e trafic auto si putere de cumparare peste media nationala.

Semiesecul vanzarilor la Roomster mai are cel putin o cauza. Inainte de aparita in showroom-uri masina a avut o promovare media f. buna. La scurt timp dupa aparitia in vanzare, promovarea s-a oprit brusc. Asta e o greseala de marketing. Probabil, vezi Doamne, ca e un produs de calitate si se vinde singur in continuare. Wrong ! Intensitatea promovarii e dictata de cifra de vanzari, cele doua variabile fiind, de regula invers proportionale.

Pretul e o alta problema. Diferenta fata de concurenta directa, MCV, este enorma.

0

Link către postare

Nu cred ca au mizat pe "bestseller" la Roomster prin urmare nici nu as spune semiesec. Ma gandesc ca a fost un model "premergator" fabiei 2, destul de "atipic" ca si constructie/design si-atunci a fost tratat cu scepticism de catre clienti. Eu personal in Brasov vad de la o vreme mai multicele roomstere, nu stiu insa daca este "vina" dealerului sau publicul a reconsiderat oferta.

Ramane de vazut. Time will tell, cum zic unii mai prin vest!

Cheers!

0

Link către postare

Nu ced ca e un model premergator pt. Fabia 2. Cele doua masini sunt f. diferite, au cu totul alti clienti-tinta. Parerea mea.

0

Link către postare

Aaa, evident ca nu. Eu ma refeream doar la schimbarea radicala de look adoptata de Skoda pentru modelele din gama mica/mijlocie. Cred ca au testat putin piata (impactul la public) cu acel "look" al jumatatii din fata a roomsterului care era preluat pe-atunci de la inca nelansata fabie 2.

Dar, in continuare sustin, e doar o parere a mea personala.

0

Link către postare

Eu nu stiu cum se poate vorbi de semi esec, Roomster este lider autoritar al vanzarilor din import pe segmentul lui(cum se vede din linkul de mai sus). Aceasta clasa nu e foarte populara in ROmania si deaceea vedeti asa putine pe strada. Sa nu imi spuneti ca Zafira sau Scenic(urmatoarele clasate) le vedeti des!

Modificat de Romanul
0

Link către postare

Sorry, dar la ce segment te referi ? :offtopic: Eu stiu ca Roomster ar fi concurent direct pt. MCV.

0

Link către postare

Asa si? Chiar daca sunt in acelasi segment nu contrazice afirmatia mea cum ca Roomster e cel mai bine vandut model de import din clasa sa. Si Logan umileste clar in vanzari concurenta dar asta nu inseamna ca celelalte modele sunt esecuri in vanzari chiar din contra...

0

Link către postare

Roomsterul e in segmentul monovolumelor, mai precis a mini-MPV-urilor, iar concurenta directa e Opel Meriva, Nissan Note,Renault Modus, etc. Nici ultimele trei nu le vezi prea des la noi, pur si simplu acesta fiind un segment care inca nu prinde in ro. Cresterea segmentului monovolumelor in 2007 cu 81% arata ca, incet dar sigur acest gen de masini vor deveni mai populare si pe la noi

Comparatia cu MCV e ciudata (fiind posesor de roomster nu prea imi convine :angry: ).Diferenta de pret, si diferenta la dotari(mai ales optionalele disponibile) e asa de mare ca, gandindute la una, nu ai cum sa iei in considerare oferta celeilalte.iar daca ofertele nu se suprapun, atunci unde e concurenta?

0

Link către postare

Adevarul e undeva la mijloc. De acord ca exista doua segmente de piata: mini-MPV si MCV. Dar cati romani de rand fac aceasta diferenta. Tot ce vad ei sunt doua masini cu 5-6 usi de gabarite apropiate, cu diferente mari de pret. E adevarat ca si cu diferente de dotari, dar de care multi se pot dispensa, mai ales firmele. Dar ceste diferente mari de pret raman si in cazul in care cele doua masini sunt echipate primar. Unde mai pui ca la MCV ai optiunea celor doua locuri in plus.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu doresc sa fac apologia MCV-ului, de care personal nu imi place, discutam doar de facto.

In concluzie, in RO eu cred ca cele doua masini sunt pe acelasi segment de piata.

0

Link către postare

au aparut in ultimul timp mai multe roomstere in trafic. nu sunt cu nemiluita, dar totusi...

0

Link către postare

dar totusi mai scrie cineva si pe aici...

Daca as avea Roomster as scrie dar...

M-am dat totusi cu unul zilele trecute si este super. Cat despre best seller nici vorba. Dovada ca din showroom-ul din Cluj l-au scos.

Modificat de fabro
0

Link către postare
dar totusi mai ....

chiar in cj au aparut mai multe. le-au vandut pe toate cate aveau in stoc ! :Driver:

Atentie!

Folosirea excesiva a citatului din posturile anterioare este interzisa de regulament. Folositi pentru postare butoanele Fast Reply, Add Reply

Modificat de BLiTZ
0

Link către postare

Am observat si eu o usoara infuzie de roomstere, tot in Cluj... cred ca ajuta si reducerea de 2000E, nu? Dar parca as prefera sa ramana asa, mai putine. Stiu deja vreo 5-6 din vedere si parca imi ajung :)

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.