Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Cand am cumparat masina am adus cu mine un intermediar (pe care il cunosteam) care se ocupa cu inmatriculari pt a-i verifica actele daca sunt in regula si complete. Mi-a zis ca sunt bune actele, iar de certificat fiscal mi-a spus ca nu e obligatoriu. Probabil a zis-o gandindu-se ca imi va rezolva el inmatricularea. Atunci revin cu intrebarea, se poate totusi inmatricula masina fara certificatul fiscal al samsarului? Unde imi va cere certificatul, la eliberarea C.I.V-ului (RAR) sau la Militie ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi eu am inmatriculat masina pe 25 ianuarie...doar ca nu m-am ocupt eu de toate actele,am fost la un intermediar si eu(are firma care se ocupa cu inmatriculari)...si ala mi-a zis ca imi tb certificatul fiscal neaparat,cred ca zicea la politie daca imi aduc eu bine aminte,dar chestia era ca eu luasem masina pe 29 noiembrie dar tipul de la care am luat-o mi-a ca o sa imi trebuiasca daca o sa o inmatriculez...asa ca am pastrat legatura...si in ianuarie m-am dus dupa certificat pana la el(ca statea la 40 km de mn)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)iti trebuie certificatul fiscal al samsarului,obligatoriu

2)contractul de vanzare -cumparare trebuie tradus si legalizat,un traducator si un notar bun stiu ce au de facut

nu trebuie notar ca nu vinde casa, traducatorul este autorizat sa si legalizeze ce traduce, e 2 in 1, ca de aia costa atat, ca altfel traducea oricine se pricepea la asta si notarul cu doar 5 lei legaliza traducerea asta si gata.

:)

trebuie si briful mare si mic traduse tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Eu din cate stiu nu iti trebuie certificat fiscal de la samsar, intrucat el a fost un intermediar si nu a avut masina inmatriculata pe numele lui. De regula,, trebuie certificatul fiscal al ultimului proprietar in acte, in cazul in care masina a mai fost inmatriculata in Romania. Masina ta, avand numere provizorii si fiind la prima inmatriculare in Ro, cand te duci la politie la inmatriculare nu iti va cere certificatul fiscal. Cel putin, eu asa stiu si sper sa nu gresesc. Am inmatriculat si eu, acum 2 ani ce-i drept, un golf 5 adus din Germania si nu mi-a trebuit nicaieri certificatul fiscal al celui care mi-a adus-o de acolo. Ca sa fii mai sigur de ce iti trebuie si ce nu, intra pe site-ul politiei rutiere la sectiunea inmatriculari si scrie acolo ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pardon...greseala mea :icon_redface: ...la notar am fost pentru o procura..am uitat :icon_cheesygrin:

imi aduc aminte ca am fost la un traducator,a si legalizat tot el(la un notar bineinteles)acuma ca or fi traducatori care is si notari asta e partea a 2a...dar asta ma costat 113 lei

Modificat de danu31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Am citit cam tot ce am gasit pe pagina pol rutiere, dar nu se specifica acolo care document trebuie tradus/legalizat, oare trebuie toate?

2) Ce fac cu contractul olandez care are divergente de nume, adica este incheiat intre 2 pers necunoscute de mine - olandezul si un roman din Zalau. Contractul de V.C romanesc este intre mine si un samsar din Timisoara. Ce sa-i spun traducatoarei sa faca? Sau ce pot face eu ca sa nu fie cu probleme la militie, vorba aia ca sa fie bine sa nu fie rau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi asa a fost si la mn...masina mea a fost adusa din germania iar contractul de V.C german era intre neamt si unu de prin galati(nu cunosc aceste persoane) iar contractul V.C romanesc e intre mn si samsar...si nu am avut probleme pt chestia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e ok, si mai tii minte daca ai facut copii legalizate dupa toate actele sau doar contract V.C ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a trebuit sa fac copie tradusa si legalizata si dupa brieful mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am mai avansat putin, am fost intre timp la RAR, am primit CIV si Certificatul de Autenticitate. Va rog sa-mi explicati care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i fac ... din cate am inteles pasii sunt urmatorii (rog sa ma corectati/completati):

1) fac traduceri legalizate dupa cartea de identitate olandeza + contract V.C romanesc si olandez (ambele, sau care din ele?)

2) platesc la CEC taxa de inmatriculare + certificatul de inmatriculare

3) imi procur o fisa inmatriculare TIP pe care o completez la biroul de dactilografiere (tot aici cer sa-mi completeze si CIV-ul?)

4) la directia fiscala a primariei depun declaratia fiscala de impunere pt stabilirea impozitului auto

5) la Directia Generala a Finantelor Publice merg sa platesc taxa de prima inmatriculare (ce acte voi prezenta aici?)

6) in final completez cererea de inmatriculare pe care o depun la politie biroul regim inmatriculari auto impreuna cu dosarul cu chitantele si actele pe care le detin.

7) ultima intrebare ar fi legata de punctul 1 si anume divergenta de nume din contractele V.C, voi avea probleme la politie? Sa modific in Photoshop numele romanului care a cumparat masina de la olandez cu cel de la care am cumparat-o eu? Cum sa procedez? Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acte necesare pentru prima înmatriculare în România

  • Cererea tip;
  • Cartea de identitate a vehiculului;
  • Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale;
  • Actul de proprietate:
  • Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
  • Plăcile cu nr. de înmatriculare străin;
  • Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E);
  • Certificatul de autenticitate - R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi);
  • Inspecţia tehnică periodică;
  • Poliţa de asigurare obligatorie;
  • Taxa pe poluare pentru autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice;
  • Taxa de înmatriculare auto - Consiliul Local;
  • Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;
  • Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz;
  • Actele prevăzute la pct. 2,4,7,10,14 se vor depune şi în copie xerox.

Formulare: -Cerere inmatriculare http://www.prefectura-ct.ro/images/stories/serviciul_public_comunitar/formulare_cereri/cerere_inmatric.pdf

-Fisa Inmatriculare http://www.prefectura-ct.ro/images/stories/formulare_tipizate/permise_auto/FISA_DE_INMATRICULARE_AUTO.pdf

si cine a luat numere rosii, omul din Zalau sau din Timisoara?

daca numere rosii sint pe numele omului din Zalau, atunci completezi un contract V-C intre tine si omul din Zalau

model contract V-C:http://www.muresonline.ro/ro/acte_necesare/contract%20de%20vanzare-cumparare%20pentru%20un%20vehicul%20folosit.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul rand de nr rosii sunt pe numele timisoreanului, deci voi prezenta doar contractul dintre mine si timisorean sau si cel olandez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci primul rand de nr sunt pe numele timisoreanului, si al doilea,si treilea ai scos pe numele tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez, da, ultimele 2 randuri de nr provizorii le-am scos eu, iar primul timisoreanul. Contractul olandez e pe numele unuia din zalau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cand ai scos numere rosii, cu ce fel de contract ai prezentat la ghiseu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele mi le-a cerut ... la inceput s-a uitat ciudat doamna de la birou, si-a intrebat seful daca e ok, a zis ca e ok si am primit nr rosii. Deci n-o sa am probleme la inm permanenta ? (logic vorbind n-ar trebui sa am, daca am primit nr rosii tot de la ei, dar deh, romania)

Dar pe partea legislativa nu mi se pare nici mie ok sa fie contractul olandez pe alt nume decat cel de la care am cumparat masina ... doar in cazul in care este vre-un act de donatie (sau ceva de genul, nu ma pricep) intre cumparatorul direct din olanda si cel de la care am cumparat-o eu in romania, ma gandesc ...

Modificat de BloodyRoots
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa ai probleme, modifici numele in contractul olandez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica, presupunem ca ma refuza si apoi revin cu contractul modificat? Nu ma incadreaza la fals in acte? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ai probleme ca exact in aceeasi situatie am fost si eu...doar ca eu aveam masina adusa din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Daca eu am cumparat masina de la un clujean(cel care a adus-o) din Austria(el a cumparat-o direct de la austriac), iar eu am facut intre mine si clujean C Vanz-cump, dar masina mi-a dat-o direct cu nr rosii de Cj(ca numerele de austria nu erau ca astea de Tol si cica ii trebuie ), cand ma duc la inmatriculare predau doar numerele rosii de CJ, daca mi se cer numerele de austria ce ma fac ?

Poate s-a mai discutat despre asta, dar va rog sa imi raspundeti pe scurt ca nu am avut rabdare sa citesc tot topicul, ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele rosii nu sepredau, raman la tine pe vecie :)

In principiu vei da o declaratie pe proprie raspundere ca masina ai primit-o fara numere (de germania) la de la vanzatorul roman... S-ar putea sa nu fie de acord cei de la inmatriculari cu raspunsul asta "evaziv" asadar s-ar putea sa fii nevoit a declara ca ai pierdut numerele. In cazul sigur va merge doar ca nu reflecta situatia de fapt...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ms, deci mai bine sa merg la un notar si sa declar pe propria raspundere ca am pierdut numrele straine? ca la mine problema sta in felul urmator, eu de fel stau numai prin GL(am viza de resedinta), dar masina trebuie sa o inmatriculez pe localitatea de domiciliu(implicit Rm Sarat-BZ), iar sediul la inmatriculari e n Buzau, si nu as vrea sa ma trezesc ca ajung la ghiseu si nu am tot ce trebuie la mine, ca dupa e prea mare bataie de cap, iar drum la Rm, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat declaratie neautentificata la notar ci scrisa de mine la ghiseu (nu pe aceeasi problema, dar ceva similar: ca masina a venit fara numere - pe platforma. Dar pt asa ceva ai nevoie de CMR de la transportator...). E totusi posibil ca la tine sa ceara autentificata la notar..

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles-o pe asta, si poate o sa ziceti ca sunt mai greu de cap, dar tot nu zice nimeni concret ce acte trebuie traduse si care din ele mai trebuie si legalizate,unii zic ca trebuie doar brief mic si tradus si legalizat(iar factura sau contractul de vanz cump doar tradus si brief mare), altii ca trebuie toate si traduse si legalizate, iar pe site la politia rutiera nu am gasit nimic concret nici la ei. Azi vreau sa merg sa traduc actele si nu as vrea sa ma trezesc ca le traduc si le legalizez pe toate si dupa nu am ce sa fac cu ele, sa ma trezesc ca am aruncat cu bani

Dupa pentru a deschide actiune de recuperare a banilor din taxa de poluare platita, actele care se anexeaza la dosar trebuie doar xerocopii sau si alea trebuie legalizate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tradus si legalizat ambele brief-uri (pentru 10-15 lei in plus poti legaliza doua seturi de traduceri.. sa fie). Acum cu 50 lei +/-, nu prea merita sa mai alergi iar pe la traduceri in caz ca iti cer astia traduse/legalizate ambele brief-uri. Din ce imi amintesc, doar la plata taxei de prima inmatriculare ai nevoie de aceste acte traduse.. Din ele trebuie sa reiasa data primei inmatriculari...

Eu am avut factura de afara (olanda, cazul meu) emisa in limba romana... Probabil dealerul avea multi cump din rom si a "optimizat" un pic procesul. Daca tu ai factura sau contract V-C de austria in limba germana cred ca trebuie tradusa. La politie si taxe locale se reface traseul masinii, iar daca factura de afara e in germana e mai greu de refacut.. :)

Actele de germania (brief-urile) vor fi oprite de politie, asadar ar fi bine sa faci si tu niste copii xerox dupa ele. In mod normal nu ar mai trebui sa ai nevoie de ele, dar sa fie acolo... :)

Sper ca te-ai mai luminat un pic.

Referitor la recuperarea taxei, chiar nu stiu. Dar ia-le si tu pe rand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!