Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am adus un Golf 5 pentru mine din Germania la inceputul lui Decembrie. Numai ca tinand cont de nebunia cu RAR din aceasta luna am reusit sa-l programez deabia in 29 a acestei luni. Intre timp a trebuit sa imi inmatriculez masina cu numere provizorii sa pot circula. Intrebarea mea este urmatoare. Este cumva un pericol de a plati taxa modificata din 2011?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci dovada, orice dovada, (copii dupa actele masinii din Germania care sa ateste ca masina a fost radiata in Germania si tu esti proprietarul pe brief-uri, dovada ca numerele provizorii germane

au fost obtinute in Germania inainte de 31 12 2010, etc.) ca masina a fost introdusa in tara inainte de 31 12 2010 platesti taxa de poluare la valoarea din 2010.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am cumpar ieri o masina si vreau sa o inmatriculez cat mai repede! Masina are acte are tot dar nu are numere deloc! Am adus-o din targ acasa pe platforma!

o sa comenteze oare cei de la inmatriculari? ce pot sa le spun!

am rezolvat...a fost nevoie sa fac o declaratie notariala cum ca masina a intrat in tara pe platforma/trailer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am niste nelamuriri pe care nu stiu cum sa le scot la capat.

Mi-am luat un polo iar actele sunt urmatoarele:

brieful mic si cel mare (parca asa se numesc) , talonul pt nr temporare de germania (culoare portocaliu) , contractul intre neamt si cel care a cumparat masina si respectiv contractul intre mine si cel care a cumparat-o de la neamt. (daca e nevoie pot pune fotografii cu actele pt mai multe detalii.

Nu am idee daca pe undeva scrie ca e radiata pentru export cum am citit in diverse locuri pe internt si nici unde ar trebui sa scrie acest lucru.

Intrebarile sunt:

1- Pe ce si unde ar trebui scris faptul ca masina e radiata?

2-pot face RAR-ul prima data inainte de a incepe lungul sir de taxe?

3-Cat timp este valabil RAR-ul (Cat timp pot amana inceperea intocmirii actelor pentru celelalte operatii)

4-Unde fac cererea pentru depreciere pentru lipsa aerului , abs.. etc si daca se plateste ceva in plus

5-cat ma costa rar-ul si ce trebuie platit inainte.

Probabil s-a mai discutat pe undeva dar sa fiu sincer ce am gasit nu m-a lamurit.

http://img856.imageshack.us/img856/9338/p1010289e.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/6781/p1010290i.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/1728/p1010293t.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/3567/p1010296j.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/7002/p1010299mn.jpg

http://img805.imageshack.us/img805/6347/p1010301m.jpg

Modificat de NuCeTaNu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca pe brieful mic, pe verso, unde zice 15-APR-2011

si e si pe brieful mare, tot la data de 15.APR.2011

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Nucetanu

RAR-ul se face primul pentru ca acolo ti se da certificatul de autenticitate si ti se face ITP-ul, acum 2 ani m-a costat 400 lei numai la RAR, aici in neamt sunt organizati, de la intrare ti se da un talon unde completezi ce ai nevoie sa faci la RAR, eu am bifat toate, verificare, emitere CIV, verificare ITP, emitere certificat autenticitate, si apoi cand ajunge inginerul la tine pe baza acelei fise iti ia masina si iti face de toate, astepti frumos pana ti-o aduce inapoi si iti da o hartie cu ce trebuie sa platesti la ghiseu, si adio

odata trecut pe la RAR nu mai treci deloc, deci nu au valabilitate actele emise de rar (in afara de ITP) dar iti vor expira numerele temporare, eventual cartea verde sau RCA-ul

- la un notariat iti faci traduceri legalizate pentru brief mare si mic, contract de vanzare/cumparare

- la taxe si impozite pentru taxa inmatriculare si impozitul aferent,

- platesti taxele la CEC pentru certificatul de inmatriculare,

- platesti si RCA-ul

cererea de depreciere se face la ANAF (administratia financiara) unde faci cerere si pentru calcularea taxei de poluare (daca e adusa de afara) aici trebuie sa te duci cu traducerile legalizate, ca sunt afoni angajatii de acolo :D

dupa ce platesti si la ANAF te duci intr-un final la politie unde te duci cu toate actele si cu CIV-ul completat la un birou de acte auto

radierea se trece NUMAI pe CIV, si daca e din UE si daca e din Romania

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi.Imi sunt de mare folos.

Raman dator cu cate o bere (fara alcool) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde cat e taxa de poluare, ca restul nu sunt asa scumpe...

acum 2 ani pentru golf4 2002 1.4 euro4 am platit:

- RAR - 400 lei

- taxa inmatriculare si impozit - 75 lei

- taxa certificat inmatriculare - 90 lei

- RCA 12 luni - 320 lei

- traduceri legalizate - 15 lei + copii si completare CIV - 5 lei

- taxa poluare - 800 lei parca, era 180 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut pe net taxa te poluare e undeva la 300 euro dar vreau sa ii fac depreciere daca reusesc dar problema e lipsa de bani .Acum 2 luni am ramas fara masina in urma unui accident care a picat in cel mai prost moment cu putinta.Am avut si baietelul internat in spital si cred ca stiti care sunt cheltuielile cu spitalizare plus drumurile.Eu doar acum am reusit sa ma angajen (de doua saptamani) pentru ca in urma cu ceva timp am fost trimis in somaj si .. restul se intelege.

Va multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pozele tale, ai 1043 cmc, euro 2, prima inmatruculare la 17.07.1996.

fara depreciere ai o taxa de 312,9 euro, iar cu depreciere poti ajunge pana la 156,5 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

A si eu o mica problema.

Acum vreo 3 saptamani am luat un Golf din Germania si l-am dus pana in Italia cu numere galbene.

Intre timp am intampinat niste probleme si nu am reusit sa o inscriu.

Masina e blocata in Italia , in sensul ca nefiind inmatriculata si neavand nici maar numere rosii, nu pot umbla cu ea.

E posibil sa nu o pot inscrie nici in Italia, deoarece la cumparare am dat buletinul de Romania .

Poate fi valabila varianta cu trasportul pe platforma pana in Romania pentru inmatriculare , sau pot aparea complicatii ?

De obicei cat dureaza pana iti dau macar numerele provizorii ?

Masina are Tuv pana in 2013.

Ar mai fi varianta cu numere rosii de Germania, dar pica...deoarece am auzit ca trebuie sa duc masina acolo ca sa obtin numere.

Poate da cineva detalii in acest sens ?

Daca exista vreo portita pentru a obtine numerele rosii de Germania fara sa duc masina, as fi tentat sa iau pentru macar doua luni.

Intre timp imi rezolv alte belele si pe urma vad eu cum fac.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe platforma poti sa o cari toata europa atata timp cat ai actele de vanzare-cumparare...

nu poti sa o plimbi pe rotile ei, ca nu mai ai numere valabile si nici carte verde.. nemtii, austriecii te aresteaza pe loc daca ai numere si/sau carte verde expirate :D

ori te poti intoarce in germania sa mai ceri alte numere de zoll, dar aici te costa mai mult

ori o aduci in romania si ii pui numere rosii si te plimbi o luna cu ea NUMAI in romania

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e adevarat ca trebuie sa duc si masina in Germania , pentru a obtine numere de tzoll ?

Sau pot merge doar cu actele, atata timp cat Tuv-ul e valabil ?

In tara chiar nu m-ar interesa sa umblu prea muult cu numere rosii, ba chiar dimpotriva am interesul de a obtine numere si acte definitive cat mai repede, ca sa pot pleca cu masina din tara.

Partea proasta in cazul meu ( in situatia in care ar trebui sa o duc in tara ) e ca sunt nevoit sa merg si sa ma intorc cu 2 masini.

Probabil e cel mai mare dezavantaj.

Mai bine as plati mai mult pe numerele de tzoll , daca nu as fi obligat sa duc masina la Nemti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu daca sunt asa de permisivi nemtii, mai ales daca nu esti cetatean din nemtia

adica vor sa vada masina, VIN-uri etc... daca erai neamt poate mergea numai cu prezentarea TUV-ului

acest aspect chiar nu l-am intalnit eu personal si nici nu am auzit, poate sunt alti colegi care au reusit sa obtina numere de tzoll fara sa prezinte masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un update:

astazi 29.11.2011 pt un nissan micra din 96 identificare + rar = 802.55 lei dublu fata de anul trecut cand mi-am luat passatul si am platit pt fix acelasi lucru ~400 lei.....

asa e in romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am auzit in dimineata asta la stiri ca se scumpeste taxa de inmatriculare de la 1 ianuarie foarte mult...dar nu am inteles exact care e tb pt masinile aduse din afara si ce e cu taxa de prima inmatriculare...deci daca e cnv la curent cu toate schimbarile ce se aplica de la 1 ianuarie 2012 va rog lamuriti-ma si pe mn ...concret...la un golf 4 din '98 motor 1.4 16v benzina adus din germania(are nr rosii acum) sa stau sa il inmatriculez la anul ca se aplica reducerea de 25%? sau mai bn ma duc acum pana pe 31 dec si il inmatriculez ca ma ajunge mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o .. nelamurire. Dupa ce a venit certificatul de inmatriculare (prin posta) am vazut pe verso unde este rubrica pentru inspectii tehnice ca nu are acea banda transparenta (de securitate cred) peste data cand expira verificarea iar la stampila e locul gol. Masina am inmatriculato recent. Este vreo problema lipsa stampilei si a benzii? Pe certificat scrie data cand expira dar spampila ... nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e printata data de politie cand au facut certificatul. e normal.la urmatorul itp o sa iti scrie nenea de acolo cu pixu si o sa puna si stampila si peste o folie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Ms pentru raspuns.Credeam ca trebuie sa mai merg iar pe la RAR sa imi puna stampila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut!

detin o masina inmatriculata in Spania pe numele meu.intrebarea mea este daca,pt a o inmatricula in Romania,tot pe numele meu,eu mai am nevoie de vreun contract de vanzare-cumparare sau de factura pentru ca nu detin asa ceva.masina a fost cumparata cu credit bancar si nu am primit nimic de genu asta.in permisul de circulatie apare doar numele meu.daca cineva a mai inmatriculat vreo masina adusa din Spania sper sa ma ajute.

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, urmeaza sa inmatriculez si eu un Vw Bora 1.6 16v AZD, dar vreau sa previn eventuale probleme, asa ca va cer pareri. Am cumparat acum 2 luni masina mentionata de la un samsar care la randul lui a cumparat-o din olanda (masina are nr. rosii si numerele olandeze in portbagaj). Am facut contract de V.C. ... totul in regula. Ma uit peste documentele pe care le detin si anume: Contract V.C olandez intre olandez si un roman din Zalau, Contract V.C. intre mine si samsarul care este din Timisoara, actele originale olandeze etc. Precizez ca nu i-am mai cerut certificat fiscal samsarului. Intrebarile mele fiind urmatoarele:

1. Voi putea omologa masina la RAR fara certificatul fiscal al fostului proprietar (adica a samsarului) ?

2. Voi putea inm. masina avand in vedere divergenta de nume intre contractul olandez si cel romanesc ?

Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)iti trebuie certificatul fiscal al samsarului,obligatoriu

2)contractul de vanzare -cumparare trebuie tradus si legalizat,un traducator si un notar bun stiu ce au de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!