Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

dai declaratie la politie in care scrii ca masina a fost adusa pe platforma si gata

Si eu am luat de curand o masina din DE , tot adusa pe platforma , deci nu are numerele de la nemti , am trecut-o direct pe provizorii .

Am terminat toate actele , nu-mi ramane decat sa merg la ghiseul politiei .

Credeti ca o sa am probleme cand le spun ca nu am numerele din DE ?

(In contractul de vanzare cu neamtul ( Autohaus-ul) sunt trecut eu )

Altcineva zicea ca trebuie declaratie la notar , nu la Politie , nu stiu ce sa mai cred.... :lol:

LE : Legat de "necesitatea" traducerii legalizate , mie mi-au cerut si la DITL si la Trezorerie , daca nu aveam , inca un drum....

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

eu aveam numerele, pt ca aveam si talonul provizoriu pe numele meu, insa in momentul in care am mers sa inmatriculez masina definitiv, fiind cu nr. rosii pe masina deja, nu am mai luat si numerele de dincolo cu mine(din neglijenta, le-am lasat acasa),le-am zis ca nu le mai am, le-am pierdut, am dat o declaratie si nu a fost nicio problema.

stai linistit nu ai nevoie de declaratie la notar.

Modificat de Roger
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am un Passat din de. , am fost la RAR si acum trebuie sa depun "Declaratia Fiscala pentru stabilirea taxei/impozitului..."

Printre alte acte necesare, am nevoie de "Fisa de inmatriculare" si nu stiu nimic despre ea, despre ce e vorba. Orice ajutor e binevenit! Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fisa de inmatriculare o iei de la aproape orice taraba care se ocupa de acte auto,sau de la sediul de Politie care se ocupa de inmatriculari AUTO.Te duci cu ea sa o bata la masina"se completeaza prin dactilografiere" cu datele viitorului Proprietar( tot la cei care se ocupa de acte auto la tarabe) Dupa care te duci la ADM Financiara,unde te ia in evidenta cu auto si daca nu ai amenzi( in caz ca ai le platesti) iti pune o stampila pe Fisa de Inmatriculare.

Daca gresesc sa ma corecteze cineva,insa acum cateva luni...asta am facut,sper ca nu am uitat.

P.S mai ai nevoie de Buletin Identitate+ copie

Carte Identitate ( a masinii) +copie

Cerere tip, o iei de acolo de la ei.

Si cred ca trebuie sa platesti si pt un timbru fiscal la posta.

Factura/contractul din germania prin care dovedesti ca esti proprietarul.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe aici dar nu am gasit pasii care trebuie urmati cand inscrii definitiv o masina provenita din UE. Problema cea mai mare a mea este ca nu stiu cum se procedeaza cu taxa asta de poluare.

Ce acte trebuie traduse? In cat timp pot platii aceasta taxa etc...

Daca a mai facut cineva o inmatriculare in ultimul timp, poate ma ajuta si pe mine cu informatiile necesare.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu jumatate de inmatriculare :rolleyes:. trebuie tradus brief u si contractul de vanzare cumparare. Nu poti plati taxa de poluare pana nu iti faci autentificarea la RAR. Dupa RAR trebuie sa platesti taxa de poluare la finante , la primarie impozitul de la data de intrare a masinii in tara si ceva taxa de 50 lei, trebuie completata ceva fisa de imatriculare si facuta asigurarea oligatorie. Cu toate chitantele si autentificarea trebuie sa iti depui dosarul la politie pentru talon si numere

Modificat de adi_f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de: Carte de Identitate a Vehiculului care o primesti cand faci RAR-ul , pe ea e scris si CO2 Original+copie

Cerere, care o iei de la ghiseu!

Brieful in original si copie ( sa demonstrezi data primei Inamtriculari ) si TRADUS/LEGALIZAT

O platesti la Direcţia Generală a Finanţelor Publice de care apartii , dupa ce depui dosarul iti zice cand sa mergi sa iti dea o foaie cu care la alt ghiseu platesti TAXA de poluare( de obicei dureaza cam 2 zile) .Actele se depun in original si copie si se restituie decat originalul dupa ce iti calculeaza ei taxa.

P.S In legatura cu cautarea,nu cred ca ai cautat bine.

http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=620 <---- Aici se vb despre TAXA DE POLUARE, daca puneai intrebarea acolo primeai acelasi raspuns ca aici.

Iar pt mai multe info despre inmatricularea masinilor din Germania citeste aici ---> http://vwforum.ro/index.php?showto...40&start=40

si postul #44 te va ajuta.Bafta

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Circa financiara si am vazut care este mersul...

Oare trebuie obligatoriu tradus Brief-ul?? Eu am dat la tradus factura... Acolo scria ca trebuie un document prin care sa reiasa data primei inmatriculari..nu neaparat brief sau altceva...Pe factura mea este specificat tot...adica model, km, data primei inmatriculari, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fie cum zici tu,insa eu zic ca trebuie Brieful...ei zic "un document" dar al masinii,factura e mai mult un document intre tine si cel de la care o cumperi prin care dovedesti ca tu esti proprietar,brieful este actul masinii. o factura poate face oricine si scrie orice pe ea ,un brief nu dar poti avea noroc,dar daca aparti de sectoru 2, e una nebuna acolo...nici nu discuta cu tine:))

Si DA trebuie tradus

P.S vei avea nevoie si de factura tradusa, cand te ia in evidenta cu masina !

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mult !

Stiti cumva daca mai e nevoie de acel certificat de atestare fiscala de la vanzator, in cazul in care acesta (care a adus masina din U.E.) a tinut masina in posesie mai putin de 30 zile inainte sa o cumpar eu ? ( Vanzatorul luase numere rosii cu 12 zile inainte sa o cumpar eu)

Mai e nevoie sa apara si el pe fisa de inmatriculare sau doar eu, in calitate de cumparator ?

Daca nu a declarat-o in 30 zile contractul expira si ai nevoie de fisa de neurmarire fiscala de la el. Tipul plateste in jur de 20-40 lei din cate tin eu minte)

Multumesc frumos !

Modificat de FLorin D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai pt ca el a adus masina din De sa zicem, si ai la dispozitie 30 zile DAR ei zic ca in astea 30 zile te poti duce oricand fara sa fii penalizat/amendat etc deci te poti duce si in prima zi, daca depasesti astea 30zile primesti amenda.Si daca o aduce azi si peste 2 zile o vinde e obligat sa o declare,si poate scoate neurmarire fiscala!

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La masina mea expira numerele provizorii de Germania pe data de 24dec. La biroul de copiat acte mi s-a zis ca abia a doua zi pot face numere rosii dar urmeaza multe zile nelucratoare. Intrebarea mea este la inmatriculare pentru numere rosii ce acte cere ? Eu am contract V/C si doua acte brief - cel vechi si cel nou (astea pe langa cel mic - autorizatia nr provizorii) si in ambele scrie nr de inmatriculare, deci nu pot zice ca am adus-o pe trailer, in schimb pe brief-ul tradus in lb romana scrie doar ca e radiata. Vreau sa fac miscarea in 22-23dec - nu pot sta 4-5zile fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Pt numere rosii iti trebuie brief-ul mare(original si copie),in care scrie nr.de inmatriculare da nu si pina cind e valabil :P cel putin eu n-am vazut sa scrie si cel care ia dosarul n-are nici el de unde sa vada asta.

2.Contract de V/C copie,asigurare RCA si inca ceva copii dupa buletin,o cerere de inmatriculare provizorie...Eu chiar azi am luat numere rosii,dar am facut dosarul la o firma care se ocupa de asta(vis-a vis de sediul inmatriculari;sunt mana in mana,cred).Adica iti pun ei tot ce ai nevoie in dosar si au un comision mic,vreo 8 RON cred,dar nu risti sa te trimita dupa alte acte de la ghiseu.

Revenind la intrebare,din ce acte aveam eu,doar brief-ul mare a trebuit la nr.rosii si copia dupa contract V/C,peste restul m-am uitat doar superficial,erau cum spuneam o cerere facuta de ei,ceva copii,da nimic legat de valabilitatea numerelor,nici macar nu m-a intrebat daca au expirat sau nu.Daca aveti vreo firma si pe acolo eu zic sa apelezi ca e mai sigur,fara dureri de cap.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brief-ul mare si contractul V/C erau traduse sau ai dat copii dupa cele originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ghiseul inmatriculari,nu trebuie nimic tradus,doar copii dupa ele,dar brief-ul mare si in original(il primesti inapoi daca vrei doar numere rosii,se retine numai la inmatricularea definitiva).Brief-ul mare iti trebuie tradus pentru administratia financiara,unde platesti taxa de poluare,pentru ca sa poti inmatricula masina si contractul V/C trebuie tradus pentru serv.impozite si taxe al Primariei,unde te ia in evidenta cu masina pentru impozitul anual.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai mi-ai inmatriculat masina, care e tot adusa din Germania.

Fiindca am fost trecut de multe ori prin cozi interminabile si birocratie infinita, plus ca e imposibil in Romania sa rezolvi ceva "din prima vizita la ghiseu", am apelat la un birou de inmatriculari. In Brasov sunt chiar in cladirea RAR-ului, deci lucrurile au fost simple. Le-am dat lor banii, am semnat un contract si ei s-au ocupat de tot. In cateva zile am avut numerele si cartea romaneasca a masinii. Saptamana asta trebuie sa ma duc sa-mi ridic talonul, pentru ca, din cate am inteles, se emite de catre Politia Bucuresti, asa ca mai dureaza putin. Recomand sa consultati un astfel de birou inainte de a merge la cozi, pentru ca ei stiu exact cum merg lucrurile. E drept, platesti un comision, dar nu mai ai batai de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,scapi de cozi dar si de ceva bani...In cazul tau,daca au facut ei tot,trebuia si procura notariala(la noi,cel putin,se cere la ghiseul inmatriculari daca nu te prezinti personal),cred ca a fost cel putin 100Ron.Mai ieftin este sa apelezi la o firma care iti face actele(dosarul pt. inmatriculare,administratia financiara si primarie).Costa cca 8-10 Ron comisionul lor,restul copii xerox,asigurare,alte taxe oricum trebuie platite.Nu risti sa te intoarca de la ghiseu,daca ai dosarul facut de ei(iti pun acolo tot ce trebuie).E drept ca trebuie sa stai la cozi la ghiseu,dar ramai si cu ceva bani...Acuma fiecare cat isi permite si cum considera ca e mai convenabil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nelamurire....la inmatriculare acum nu se mai da direct talon? eu am primit dovada de circulatie de 15 zile cand am ridicat numerele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pt care motiv? Ce este scris pe dovada?

Pe site-ul Institutia prefectului Mun. Bucuresti scrie "Termenul de eliberare a documentelor de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pt care motiv?

Pe motiv ca-s aglomerati rau.

Asta a fost explicatia pe care am primit-o si eu de la ei.

Astept talonul . :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Sunt un membru nou si am si eu o intrebare.

Pe 11.11.2008 am luat in leasing un vw caddy. Trebuia in 7 zile sa duc fisa de inmatriculare cu stampila de la ANAF. Pe 15.11.2008 s-a auzit ca nu o sa mai platesc taxa de inmatriculare si nu am pus stampila la ANAF si nici nu am dus-o la Porsche. I-am sunat si i-am intrebat daca eu o sa platesc taxa iar ei nu stiau nimic sigur ca nu aparuse O.U. Pe data de 02.12.2008 m-am dus la ei si am facut o cerere prin care ii rugam sa nu-mi inmatriculeze vw pana nu se clarifica cu legea. Pe 16.12.2008 dupa ce a intrat in vigoare legea m-am dus la ANAF si am pus stampila pe fisa de inmatriculare dupa care le-am dus-o. Ei spun ca au platit deja taxa catre ANAF si o sa-mi vina taxa pe prima factura.

Eu cred ca cineva a facut o graseala deoarece este inadmisibil ca masina sa fie inmatriculata ulterior datei de 15.12.2008 iar eu sa platesc taxa . Daca are cineva un sfat va rog sa ma ajutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de unde iau talonul? de unde am rdicat si numerele? sau trebuia sa mai fac alta formalitate?

dovada este valabila 15 zile.

Modificat de Fort
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tot de la Ghiseul de inmatriculari trebuie sa ridici certificatul de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dar plata o faci imediat...ca altfel nu se paote, ce porcarie, revin cu detali..tara lui papura-voda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!