Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Mie nu-mi este clar ce se intampla cu masinile SH care sunt sub acuzatia de fals la motoare.

Daca masina pe care vreau sa o cumpar este pe acea lista ce se intampla? Se incadreaza la un alt regim de taxa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Am gasit o masina care imi place in Franta, si e foarte probabil sa o cumpar.

Am citeva nelamuriri. In privinta actelor pe care trebuie sa mi le dea de acolo, trebuie sa am grija la ceva in special?

As vrea sa o iau acum, si sa o trimit in RO cu o platforma (poate cineva recomanda pe privat vreo firma serioasa?) Nu am nevoie de asigurare sau numere provizorii ca nu o sa mearga pe rotile ei, corect?

Cel mai important ar fi sa stiu cit poate sa stea masina pe dreapta in RO fara sa o imnatriculez?. Eu merg abia in vara in tara(iunie), si nu pot sa merg acum sa o inmatriculez. E vreo limita de timp in care trebuie facute actele? De taxa e mai usor, pentru ca e din 2013 asa ca este euro5 fara dubii.

Merci mult!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa stea pe dreapta cat vrei,nu exista timp limita pt a o inmatricula.Acte : contract de vanzare cumparare si actele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur, dar cred ca este totusi obligat sa o declare la taxe si impozite locale in decursul a celor 30 de zile de la data intocmirii contractului de vanzare-cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

(4) Orice persoană care dobândeşte/înstrăinează un mijloc de transport sau îşi schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială îşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită.

 

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/CFN_ante_21ian15_OG4.htm#_Toc304300171

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am sunat la Politie si ei au zis ca din punctul lor de vedere nu e o problema daca masina vine in tara cu platforma acum, si eu o inmatriculez peste 5 luni. 

Probabil ca in privinta primariei e alta poveste. O sa sun si acolo, ca am o ruda care lucreaza la primarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu  ajungi in tara abia peste 5 luni, chiar nu ai cum sa o declari la fisc.

Fratele meu a trimis acum cativa ani o motocicleta din UK si a declarat-o la fisc dupa 9 luni de cand o cumparase (atunci cand s-a intors); nu a fost nici o problema  - nu au fost penalizari sau vreo amenda.

Doar nu o sa-ti iei bilet de avion dus/intors ca sa vii sa declari o masina... Chiar daca ai penalizari, costa mai putin decat drumul tau special pt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa declare nimic niciunde.El aduce o masina in tara si daca nu o inmatriculeaza , nu circula cu ea nu trebuie sa o declare la finante.Jetta ai dreptate dar nu si in cazul de fata,acel text se refera la masinile care deja au fost inmatriculate in tara.Ar fi absurd ca eu sa-mi aduc o masina de afara si sa vreau sa o inmatriculez peste 1 an si sa ma puna sa platesc taxe pe ea pt ca o tin in garajul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce stiu inmatricularea se face doar pentru a putea circula cu o masina pe drumurile publice. Declararea sa la taxe si impozite se face dupa dobandirea ei, noua/SH, fara a impune o obligatie spre inmatriculare. Inmatricularea o poti face cand doresti sa o folosesti pe drumurile publice. De aici as putea trage concluzia ca totusi trebuie declarata.

 

Nu doresc sa dezinformez, dar cam asta inteleg eu din lege.

Modificat de Just0rz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nedeclararea reprezinta o contraventie si se sanctioneaza cu amenda.

 

toata informatia este prezenta in linkul de mai sus, in speta art. 294 alin.3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am imatriculat o masina care fusese adusa in tara cu 13 ani in urma (legile de atunci nu permiteau imatricularea ei si proprietarul a abandonato) si a trebuit sa platesc impozit la primarie de la data de cand a intrat masina in tara (bine...trebuia sa plateasca persoana care a adus/detinut masina ,dar am platit eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce stiu inmatricularea se face doar pentru a putea circula cu o masina pe drumurile publice. Declararea sa la taxe si impozite se face dupa dobandirea ei, noua/SH, fara a impune o obligatie spre inmatriculare. Inmatricularea o poti face cand doresti sa o folosesti pe drumurile publice. De aici as putea trage concluzia ca totusi trebuie declarata.

 

Nu doresc sa dezinformez, dar cam asta inteleg eu din lege.

Detin un Jeep de 3 ani cu care merg cu el numai la vanatoare prin padurile din Fagaras....precizez ca NU are nici un numar de inmatriculare ca NU merg cu el pe drumurile publice.

Daca vreau sa ies cu ea pe un drum public imi trebuie numere provizorii sau definitive....abia atunci o pot declara la fisc.

Asa ca poti introduce orice masina in tara dar, o declari la fisc in momentul in care este inmatriculata si mergi cu ea pe drumuri publice.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din exemplul tau nu reiese faptul ca o persoana care cumpara o masina fara nici un gand de a o inmatricula(in perioada de 30 de zile) NU ESTE OBLIGATA sa o declare.

 

Inca raman de parere ca masina trebuie declarata in aceasta perioada indiferent cand/daca se va face inmatricularea.

Modificat de Just0rz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

la inmatriculare nu te poti prezenta fara viza fiscala, asta nu inseamna ca daca nu o inmatriculezi nu ai obligatia sa o declari.

poti sa nu o declari pentru ca nu ai nevoie, ceea ce e altceva, sub sanctiunile prezente in textul de mai sus.

sigur, aici e interesant si prin ce "paduri" circuli tu cu jeep-ul neinmatriculat, nedeclarat si fara numere, dar asta e alta poveste care nu face subiectul otpicului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

93. Impozitul pe mijloacele de transport  se datorează bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale unde are domiciliul fiscal proprietarul.

94. (1) Contribuabilii care deţin în proprietate mijloace de transport care trebuie înmatriculate/înregistrate în România datorează impozitul pe mijloacele de transport în condiţiile titlului IX din Codul fiscal.

(2) Prin sintagma mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat, prevăzută la art. 261 alin. (1) din Codul fiscal, se înţelege orice mijloc de transport, proprietate a unei persoane fizice sau a unei persoane juridice, care, potrivit legii, face obiectul înmatriculării/înregistrării.

(3) Contribuabilii ale căror mijloacele de transport fac obiectul înregistrării, din punct de vedere fiscal, se supun aceloraşi obligaţii ca şi cei ale căror mijloace de transport fac obiectul înmatriculării şi, implicit aceloraşi sancţiuni.

 

 

Se poate observa destul de clar ca scrie inmatricularii SAU inregistrarii. Probabil combinele si/sau tractoarele detin un regim special fiind utilaje agricole si utilizate in acest sens este POSIBIL ca acestea sa se bucure de un statut special si sa fie SCUTITE de impozit, dar acest lucru nu inseamna ca nu trebuie inregistrate/declarate.

 

Suntem totusi la sectiunea de legislatie si as prefera sa mergem pe discutii bazate pe legi. De aceea, te rog, sa imi spui exact ce/unde gresesc. Toata lumea are de castigat si mai elucidam un mister. Nu sunt in domeniu, ci doar pasionat si chiar sunt curios.

Modificat de Just0rz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o sapt am postat ceva aici despre fiscal.S-a schimbat legea,adica exemplul meu,unul a luat masina din germania,dar cu acte de belgia si adusa pe platforma.Singurele acte care le avea,erau brief de belgia ( o singura carte mare) si un contract de V-C intre el si belgian.Proprietarul din Romania a scos 2 randuri de numere rosii,dar nu a declarato la taxe si imp.Mi-a spus ca trebuie sa facem contract de V-C eu inmatriculez masina la mine in oras,scot cartea ,i trimit copie dupa carte si dupa el cu copia ia fiscalu de la el si mi-l trimite. 

 

Ca sa ma sigur de toate astea am sunat la taxe si imp din Bucuresti si doamna mi-a zis acelasi lucru,sa spunem ca am aflat ca nu are datorii si etc,dar aia prin niste masuri ilegale sa spunem asa.Oricum asta e legea acuma si o sa se mai schimbe de la 1 ian,o lege facuta pentru samsari...daca el te "uita" cu fiscalu numai ai ce face.Fiscalu poate sa-l de-a numai daca are masina declarata la el la taxe si imp. 

 

O seara frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu inteleg/stiu asa: Actul normativ amintit mai sus se refera la autoturismele INMATRICULATE/INREGISTRATE in tara ,implicit declarate la finante,care ulterior vanzarii isi schimba proprietarul iar VANZATORUL in baza contractului de CV o radiaza de la finante(eu asa am facut) deci nu mai plateste taxe iar CUMPARATORUL are obligatia de a o declara la finante in termen de 30 de zile,tocmai pt scopul de a se colecta taxele aferente autoturismului si pt a nu ramane statul pagubit prin radierea de la finante de catre Vanzator si nedeclarare de catre Cumparator (e plina plina tara de astfel de masini,mai ales cele "combinate" intre samsari ).

Si acum sa fiu putin mai "explicit': Eu imi aduc de afara o masina perfect functionala (un fier / tabla / cazan / limuzina,etc. spunetii cum vreti voi) si vreau sa cresc in ea gaini cu oua,o pun in curtea mea si fac cotet de gaini din ea.Trebuie sa o declar la finante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa vorbim lucruri reale:

- cand vei vrea sa inmatriculezi masina va trebui sa o declari la impozit (iti trebuie la politie pt inmatriculare)

 

asadar mai devreme sau mai tarziu te vei duce sa o declari. e ok pana aici?

ai 2 variante:

1. te duci astazi

2. te duci peste 1 an;

 

daca te duci azi o declari si obtii hartia respectiva inca de acum si termini balciul!!

daca te duci peste 1 an, vei plati impozitul de la data dobandirii masinii si vei primi si o amenda ca nu ai declarat masina in primele 30 de zile.

 

asadar oricare din variante e buna. amenda este in valoare de 40 lei si in functie de cheful functionarului se mai intampla sa fii pasuit de ea. mie doar mi-a atras atentia ca ar trebui sa ma amendeze, m-am facut si eu ca nu stiu si pana la urma nu m-a mai ars. dar in general se da amenda, dar pt ca este mic cuantumul ei nu este nicio problema,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am platit nimic impozit pentru a obtine numerele rosii (doua randuri in decursul a doi ani)dar cand am luat numerele "permanente" a trebuit sa platesc pentru toti anii de cand a intrat masina in tara (vezi postul meu anterior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va rezumati la posturi legate de subiectul topic-ului.

Eu nu am auzit inca despre gropul VAG sa paoduca utilaje agricole...!?

Va atrag atentia ca primul post cere nu se incadreaza in subiect va fi sanctionat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara. Am tot citit topicul insa tot sunt nelamurita. Va rog mult sa ma ajutati ...

Am achzitionat un auto provenit din germania de la un samsar,am urmatoarele acte :

-brief mic (numele samsarului)

-brief mare (numele samsarului)

-contract vc intre german si mine. (Am facut acest contract sfatuita de o doamna de la intocmire acte auto, spunandu-mi ca e cea mai buna solutie pt a nu mai avea nevoie de fiscalul samsarului din actele masinii)

Masina mai are nr de zoll valabile pana pe 25 luna aceasta.

Vreau sa scot un rand de nr rosii dupa care sa o inscriu pe ro definitiv. Voi avea probleme la inmatriculare ?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! Am si eu o problema, sper ca reusesc sa gasesc pe cineva care ma poate ajuta cu informatii. Deci, intentionez sa cumpar o masina din Italia, a fost radiata pentru export, dusa in Germania. Eu o cumpar de la un italian care a cumparat-o cu factura de la Audi zentrum din Germania. In concluzie: am contractul de vanzare-cumparare intre mine si italian, am factura dintre italian si Audi zentrum din Germania, am certificatul de proprietate al masinii si cartea de identitate a masinii. Problema mea este ca nu am factura dintre prprietarul initial (o firma din Italia) si Audi zentrum. Credeti ca voi intampina probleme in tara la inmatriculare? Mentionez ca voi aduce masina pe platforma in tara pentru ca este radiata.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

O masina adusa din Olanda ce acte trebuie sa aiba ?

Unii spun ca e necesar doar Cardul (inlocuieste toate hartiile) si Certificatul de export + numerele

 

A inscris cineva recent masina din Olanda ?

Modificat de Marculescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, postez si eu aici problema mea asteptand un sfat/parere , poate cineva a inmatriculat de curand o masina adusa din germania.

Am cumparat un passat de la un baiat care aduce masini. Am primit de la el brieful mare , brieful mic , asigurare etc., si un contract de v-c care a trebuit completat intre mine si neamt. 
Problema este ca mi-a dat doar o pagina de brief mare si pe aceea pagina apare o doamna cu nume nemtesc dar cu adresa de romania (numere de tzoll) si cel de la care am luat masina cu adresa de romania ( tot cu numere de tzoll ). Pe brieful mic apare numele celui de la care am luat masina si sub numele acestuia , un nume german/turc cu adresa de germania. Cei de la biroul unde am mers sa fac actele mi-au spus ca nu se poate sa am contract intre mine si doamna "germana" pentru ca are adresa de romania si m-au pus sa refac contractul intre mine si neamtul/turcul din brieful mic. 
Credeti ca este ok asa? Am sanse sa o inmatriculez chiar daca cel de pe brieful mic nu apare si pe brieful mare? 
Ar fi mai bine daca as astepta ca cel care mi-a vandut masina sa reuseasca sa imi faca un contract stampilat/semnat intre mine si parcul de unde a luat-o ? Sau mai trebuie si alte acte pe langa acel contract?
Multumesc .

 

Modificat de andreistef4n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!