Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Salut

am doua intrebari pt. SCARR

la rar ti-au facut si itp-ul?

cand ai adus masina ITP-ul era valabil?

merci

Salut,

Da, au facut si ITP-ul cand am fost la RAR.

Chiar daca ai o verificare tehnica valabila data de alta tara, pentru a o inmatricula in Romania trebuie sa ai ITP-ul (banuiesc).

ITP-ul de Germania nu stiu daca mai era valabil sau nu, oricum nu mai conta.

Modificat de scarr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt. raspunsuri

stiti cati bani am nevoie pt. rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt. raspunsuri

stiti cati bani am nevoie pt. rar

Pai la Cluj am dat 450 lei pentru tot. Nu am fost personal, a fost altcineva, dar aceasta a fost suma.

Sa te duci inarmat cu multa rabdare.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt. raspunsuri

stiti cati bani am nevoie pt. rar

La RAR in voluntari luna trecuta am dat 420 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la RAR in Voluntari

Cost total 420Ron inclusiv itp

Durata ~ 3ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Daca am masina inmatriculata pe numele meu,daca vreau, o pot trece si pe maicamea ca fiind co-proprietar? Daca da, ar putea sa faca asigurarile pe numele ei? Merci mult si scuze daca am postat unde nu trebuie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare, masina adusa din UE, nu de mine, de altcineva, are numere rosii, RAR si CIV fara proprietar. Omul care a cumparat-o nu si-a inregistrat-o la fisc si astfel fiscul nu poate da viza pe fisa de inmatriculare (cu care vreau eu sa o inmatriculez), sau certificat fiscal in fine.

Cum se procedeaza, cand aduci masina de afara? Nu trebuie obligatoriu inregistrata la fisc pe numele proprietarului din acte (cel care a cumparat masina)? Inteleg ca exista un termen de 30 de zile in care cumparatorul trebuie sa o declare la fisc, si daca se depaseste se plateste impozit, dar daca nu o inmatriculeaza (a luat-o pentru revanzare), mai trebuie sa o inscrie la fisc?

In certificatul fiscal trebuie sa apara masina in cauza (identificata prin serie sasiu)? Pentru ca certificat fiscal poate sa-mi dea, ca nu are datorii, dar masina nu e pe rolul lui. Vreau sa clarific lucrul asta ca sa nu am surpriza la inmatriculari sa-mi ceara certificatul fiscal al vanzatorului (omul care a adus-o) chiar daca nu au trecut 30 de zile de la contractul de V-C din afara.

Merci!

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

astazi am terminat cu umblatura pt. inmatricularea unui golf 4 1.9/2000 66kw adus de cineva din Germania. O sa incerc sa bag cele mai necesare hartii. Din 12 documente nu a mers decat 2 restul fiind prea mari ca sa fie incarcate. Daca este cineva interesat sa scrie aici pe forum si vedem cum ne descurcam.

anexa_talon_itp.pdf

chitanta_plata_timbru_de_mediu.pdf

Modificat de stelcuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara. Doresc sa achizitionez o masina intrata in tara din Germania in urma cu ~6luni. Nu are numere rosii scoase, nu a fost luata la fiscal.

Am vb cu proprietarul si in prima faza a zis ca o baga la fiscal si o scoate pe urma ca sa imi dea mie fiscalul, pe urma a spus ca facem doar contract v-c.

Daca facem doar contract v-c eu nu o pot inmatricula fara fiscalul lui, el nu are cum sa imi dea fiscal pt ca masina nu a fost pe rolul lui, nu? Daca ma trece pe mine ca fiind cel care a cumparat masina [contract intre mine si neamt] eu o pot trece la fiscal si platesc amenda pt ca au trecut cele 30 de zile...

A intalnit cineva problema numarului de omologare european? Am tot citit pe internet ca se dubleaza taxa la RAR [~800 ron] pentru eliberarea CIV-ului daca masina nu are acest "numar"...

Multumesc anticipat, o seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face un contract direct pe tine sau nu

 

amenda nu platesti, cel putin daca nu trec 30 de la incheierea contractului

 

fiscal nu iti trebuie din moment ce masina nu a avut numere provizorii romanesti

 

contractul v-c e doar o hartie care o poti face oricand, conteaza semnatura ta pe el, cea a neamtului oricum nu poate fi verificata

 

eu n-as crede ca daca faci contract cu romanu sa aveti probleme de amenzi sau fiscal, deoarece nu s-au scos nr rosii romanesti

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc mult.

Urmeaza sa sun la RAR sa ma interesez de acest "numar de omologare european".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te duci si la primarie sau finante sa intrebi daca iti trebuie musai fiscalu celui care o vinde pt ca acolo este singuru loc in care te poate intreba cineva de fiscal. Si nr. ala de omologare nu o sa til spuna nimeni pina nu o sa-i faci tu CIV la masina (adica sa platesti pt asta) pt ca dureaza pana gaseste ei si nu cauta nimeni moca

Modificat de stelcuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o nelamurire referitoare la cod de omologare european, am intrebat pe cineva care se ocupa de inmatriculari si mi.a zis ca in lipsa astuia costa dublu taxele rar la masina. Masina in cauza este un passat b4 tdi 1z fabr 10.1996 adusa din austria. Intrebarea este cum arata certificatul asta sau cum verific daca are masina asa ceva ca am inteles ca ar trebui sa fie pe nust ce stiker, unde este localizat si cum arata, ms. Se mai poate scoate ulterior certicat eu sau e vreo cale prin care sa nu dau dublu la rar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa cumpar o masina cu numere valabile de italia , proprietarul este roman si sta in italia si ia vandut masina unui var  care circula cu masina cu nr de italia si pe numele proprietarului . Eu ce pasi am de urmat cand o cumpar ? si ce pasi am de urmat ca sa o inscriu ? ce acte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca din cauza politei de asigurare pentru nr provizorii emisa in data de 20 a luni trecute ceea pe 6 luni in vederea inmatricularii definitive este emisa pe data de 21 luna curenta. Cei de la politie imi vor inmatricula masina, sau sa ma duc cu dosarul dupa data de 21 cand intra in vigoare ceea de 6 luni ?!

Va multumesc !

Modificat de nan_a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nan_a

In momentul in care depui dosarul de inmatriculare trebuie sa ai o polita de rca valabila (in ziua respectiva). Nu merge cu asigurarea veche. Asigurarea care incepe pe 21 este in vederea inmatricularii. Daca, spre ex, ai inmatricula masina permanent pe asigurarea veche, nu ai mai avea cum sa ai asigurarea noua care este in vederea inmatricularii, fara numar de inmatriculare trecut pe ea.

 

Deci, asteapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost nici o problema legat de asigurare a zis ca e ok ca sunt acoperit pe toata perioada avand continuitate de pe o polita pe alta, ambele find in vederea inmatricularii intocmite !Problema urata este ca seria din brif mic nu corespunde cu ceea din brif mare ! De fapt briful mare care l-am primit de la vanzator fiind anulat si emis altul pe care eu nu il am si urmeaza ca cei de acolo sa verifice masina prin interpol si sa trimite o cerere catre politia din germania sa valideze actele ceea ce o sa dureze vreo 2-3 luni ! Intre timp mai pot sa scot 2 randuri de nr rosii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. ma puteti lamurii si pe mine va rog? Situatia:

- am cumparat o masina iar vanzatorul -roman-  mi-a dat urmatoarele acte:

                 - brief mic cu data de 16.07.2013 iar pe spate '' valabil pana la 14.08.2013''

                 - brief mare

                 - brief vechi cu un nume de neamt si taiat intr-un colt

                 - contract de v-c dintre el si firma nemteasca( am inteles ca masina era pe firma si a condus-o o singura persoana trecuta in brief vechi) incheiat in data                     de  14.07.2013

                 - 2 hartii + o chitanta de 24 euro in care este trecuta o data valabila 16.07.2013-15.08.2013 - nu stiu daca reprezinta numerele zoll

Vanzatorul roman este trecut in ambele briefuri, masina are numere de zoll valabile 1 luna din 16.07. - 15.08.2013

 

Eu as dorii sa ii scot cele 3 randuri de numere rosii si dupa aceea sa o inmatriculez. Am nevoie de fiscal de la romanul trecut in brief?

Cum pot proceda? - inca nu au trecut cele 30 de zile de la cumpararea masinii. Pot astepta sa scot cele 3 numere rosii fara fiscal de roman? Daca nu, trebuie sa o inmatriculez in cele 30 de zile de la cumpararea masinii - tot fara sa am nevoie de fiscal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci verifica daca seria de pe brif mic(la pozitia K) este acceasi  cu cea de pe brif mare ! Avand in vedere ca daca tu ai si brif anulat de la neamtz si brif de export cel facut pe roaman ! Nu cred ca o sa ai probleme cu inmatricularea !

In legatura cu fiscalul acum depinde de fiecare judet in parte am vazut ca peste tot este diferit ! Insa normal este ca si pentru o zi tu trebuie sa inscrii masina fiscal deci ca sa te pazesti de orice problema cere-i fiscal omului !

Si la mine masina avea 2 sapt de cand fusese adusa si mi-a vandut-o mie insa tot mi-a cerut fiscal insa omul a fost amabil si i-am trimis fisa de inmatriculare cu copie dupa CIV si mi-a pus stampila pe fisa direct!

Legat de nr rosii poti sa le scoti cand vrei insa vezi cand cumperi de la vanzator masina sa nu ai nici o stampila de la politia romana pe nici un brief, asta insemnand ca nu s-au scos nici un numar si nu iti trebuie fiscal pentru nr rosii !

Modificat de nan_a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut  !

am citi tot forumul dar tot am o problema de rezolvat . Suna cam asa:

- am cumparat o masina de la nemti 

- pe acte - briefuri - apare numele celui care a  aduso 

- pe contractul nemtesc tot el 

- am facut un C/V cu el aici -

- el nu a trecut masina la fisc pentrui ca era doar cel care a adus masina 

- acum la fisc imi cer viza de la el de la fisc

- eu am scos deja o serie de nr rosii

- am facuit  RAR ul 

- Acum ma gandesc daca cer neamtului sa-mi faca mie un C/V si merge eu la fisc sa - e ok? - ma gandesc ca aia la nr rosii au c/v intre mine si el facut acum o luna ? 

 

sau poate sa treaca el la fisc masina si dupa aia sa mi-o dea mie e mai usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa mearga din mai multe motive ! Pe brif-uri apare alt nume, si inspecial roaman deci sigur se prind aia de la impozite ! Cel mai bine fa in felu urmator fa-ti fisa de inmatriculare si roagate de ala care ti-a vandut-o sa o inregistreze fiscal si sa o radieze in acceasi zi si astfel iti pun aia direct stampila fiscala pe fisa !

Tu trebuie sa ii trimiti doar o copie dupa CIV si fisa in original daca ai incredere in om oricum te costa doar o fisa de inmatriculare ! Altfel nu prea vad cum scapi ! Partea cu nr rosii nu are treba cu cei de la fisc !

Eu zic cel mai bine vb cu fostul proprietar !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns ! 

 

Daca as sti c anu conteza ce e in dosarul cu nr rosii as modifica contractul de V/C din germania . Omul e prietenul meu . Singura probelma e ca se poate sa aiba ceva datorii la fisc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intre data de intocmire a cv intre amicul tau si neamt si data de pe cv intre tine si amicul tau nu sau derulat mai mult de 30 de zile nu este necesar ''fiscalul'' de la el.In aceasta perioada trebuie inclusa si depunerea actelor de catre tine la impozite si taxe.  Mie asa mi sa explicat la biroul inmatriculari in Ianuarie 2013 cand i-am adus o masina socrului meu

 

 

 

si conteaza ce este in dosarul ala, din cate se pare daca nu ''te cunosti'' cu ei, verifica si virgula daca e pusa unde trebui

 

Edit: daca au trecut mai mult de 30zile, nu ai ce face, trebuie fiscalul(acum am sunat un amic de la inmatriculari), in rest regula se pare ca ramane valabila

 

Stima!

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si e o mica nelamurire, tocmai am cumparat o masina adusa din germania si am inmatriculat-o provizoriu pe numele meu, dar am constatat ca asigurarea costa dubla in cazul asta si vreau sa o trec pe numele unuia din parinti. Daca fac identificarea la rar pe numele meu si apoi fac alt contract pe numele lor mai e nevoie sa vin din nou cu masina rar ? 

Modificat de dragos124
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!