Jump to content

Lichid Racire


mirceah
 Share

Postare recomandată

Hai Noroc!

Am si eu un A6,2.5 TDI,Multitronic,din 2003,si saptamina trecuta am facut schimbul de ulei,filtre,etc.

Mi-a verificat lichidul de racire si a zis ca e pe la -20...Asta e de bine o ba anul trecut a fost -30?Care stiti,cind trebuie schimbat lichidul si cit anume trebuie sa cumpar?

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi antigel rosu (g12 parca) si cea mai simpla solutie ar fi aia de a scoate apa din vasul de expansiune ( dai drumu la un furtun) si completezi cu antigel concentrat!da la -20 ar trebui sa fie suficient 1 litru de antigel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

De obicei acest lucru se face inaintea inceperii sezonului rece asa ca pana in toamna nu ai de ce sa-ti faci griji...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna,am si eu o dilema.

Am schimbat recent pompa de apa iar apoi ,dupa cca o saptamana de mers a scazut nivelul ceea ce e normal pentru ca s-a aerisit si am complectat. De atunci nu mi-a mai curs apa insa am o dilema.

De fiecare data complectez cu lichid pana la nivelul maxim insa niciodata nu ramane la nivelul maxim....apa scade pana intre cele doua nivele MIN si MAX si dupa aceea nu mai scade...acolo ramane constant mult si bine.

Stiu ca asa e normal dar care e explicatia? Daca complectez pana la maxim ACUM,in cateva zile iarasi scade iar apoi se mentine intre nivele si daca circul un an!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai apa la minim la rece, cand se incalzeste apa creste la max. Daca o pui de la inceput la max., cand se incalzeste probabil o arunca afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseala mecanicului....azi la lumina zilei am bibilit-o mai atent si ce am descoperit (furtunul de la radiator de jos cel gros era foarte putin impins pe stutz si colierul foarte slabit....a uitat sa il stranga bine. Am pus mana si era ud....deci pe acolo se tot pierdea. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!