Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Cu cat masina este mai veche, cu atat asigurarea Casco este mai mare, ca procent din valoarea asigurata a masinii. Eu zic ca nu merita daca masina are peste 5 ani, sa nu mai vorbim la 9 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Razvan Constantin

Salutare, am o intrebare la voi. Urmeaza sa-mi vina comanda masinii de la dealer si as dori sa fac casco. Eu voi circula cu masina in Italia (si prin Europa), pentru a fi asigurat in Europa se plateste o asigurare suplimentara ? Cum se procedeaza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Aproape totate politele CASCO acopera UE insa, oricum, la momentul incheierii exista posibiltiate de a bifa aceasta acoperire in tari EU sau terte inclusiv pentru vandalism, furt, etc.

Nu procedezi cu nimic in mod dosebit, doar spune-i asta dealer-ului sau brokerului cand o inchei (depinde cand si prin cine).

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt unele firme care fac extindere gratuita pentru tarile UE daca se incheie polita RCA tot la ei, altfel trebuie platit suplimentar. La Porsche Asigurari, nu este conditionata de nimic extinderea in afara tarii. Acuma fiecare calculeaza sa vada cum iese mai avantajos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Deci cei de la Allianz mi-au dat scorul: CASCO 1 an 1300 euro fara fransiza , RCA 250 euro 1 an .

Urmeaza sa merg la Generali sa compar preturile. -_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1300 euro ptr ce valoare asigurata? Ca fara a raporta Casco la valoarea masinii suma nu spune nimic.

De obicei 4-6% din valoarea asigurata este Casco ptr masinile noi

LE: de ce nu incerci si la dealer ptr Casco? Eu am cerut oferta de Casco prin Porsche Leasing si voi ramane cu ea cand va sosi masina, iar uneori poti prinde si ceva super'oferte daca masina e luata in rate (dar nu numai)

On 1/23/2017 at 11:27 PM, tavitara said:

depinde cat te-ar costa

intereseaza-te - am citit odata ca Omniasig face polite Casco accesibile ptr masini vechi

dar e posibil ca in acel target sa fie vizate cele peste 10 ani

Chiar daca post'ul e vechi, ca tot e vorba de Casco la Omniasig: in 2013, cand luasem Forester'ul, le'am cerut si lor o cotatie. Masina fabricata in 2007, inmatriculata prima oara in 2008. Valoarea de piata 9k euro, de catalog sigur ceva mai mult. Cotatia ptr Casco (nu mai retin daca era sau nu cu fransiza) a fost de 5000 euro/an.

La Gothaer obtinusem cea mai buna cotatie: ~900 euro/an, am ramas insa fara Casco si am avut noroc pana acum.

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

1300 euro pentru o valoare asigurata de 26.500 euro *( masina este platita cash )

Casco cuprinde urmatoarele:

 - Clasa A, B, C, D

Clauze Speciale:  

 - Circulatia vehicului in afara drumurilor publice

 - Jante si Anvelope

 - Patrunderea vehicului in locuri inundate

 - Vandalism

Pentru vehicul nou in caz de dauna totala mai trebuie sa adaug 50 euro. (sa adaug aceasta clauza speciala voi ce spuneti? )

Asistenta Rutiera Standart 

Asigurare Persoane

https://www.allianzdirect.ro/docs/Conditii_speciale_Casco_Direct_2013.pdf

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si cei 50 euro, stai linistit.

Ca procent inseamna 5%, o valoare ok, da sigur se poate si mai bine. Un 4% ar insemna 1100 euro, deci 200 euro pe care nu'i iei, da nici nu'i dai :D

Eu prin Porsche asigurari am obtinut 3.84% din valoarea asigurata

 

LE: ca sa fie detaliile complete, la asigurarea Casco prin Porsche am 500 ron fransiza la fiecare eveniment (dauna/furt partial sau total), iar epava nu va valora mai putin de 20% din valoarea asigurata

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Am primti si de la Generali oferta la CASCO si RCA, foarte amabili si mi-au explicat tot.

Generali                                                           Allianz

RCA 180 EURO                                                 RCA 210 EURO

CASCO 936 EURO Fara Fransiza                    CASCO 1300 EURO Fara Fransiza

(pt o valoare asigurata de 26.500 euro) https://www.generali.ro/asigurari/persoane-fizice/auto/casco-perfecto 

Voi ce spuneti e buna oferta de la Generali? Mi-au spus ca e cel mai complet CASCO pe care il au.

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Generali. Sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la Fiesta Casco la Generali din 2009 si m'am folosit de el de 2 sau 3 ori, de fiecare data lucrari la reprezentanta si nu au fost probleme. Nu vad de ce'ai plati la Allianz ~400euro in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut si la unii si la ceilalti. De 3 ani am la Generali. Concluzia: Generali este peste Allianz ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit de la dealer oferta CASCO pentru JETTA de la Generali si Allianz si as vrea si parere voastra

Generali
Fransiza fixa 0 RON
Rata de prima 779 RON
Prima anuala 3.119 RON   - Rate trimestriale
Suma asigurata 70.689 RON

Casco 'Completo' - Incendiu, trasnet, explozie, furt, evenimente naturale, evenimente socio-politice si acte de vandalism,
avarii produse de accident rutier prin coliziune cu alt autovehicul, avarii accidentale produse exclusiv autotvehiculului
Clauze suplimentare: Asistenta rutiera basic+Pierderea / furtul cheilor+Reintregirea sumei asigurate+Acoperirea jantelor / anvelopelor

Allianz   - nu stiu cursul la care calculeaza ei dar am pus BNR

Fransiza 0 euro
Rata de prima 166.25 euro - 755.6 RON
Prima anuala 665 euro - 4 rate - 3022.42 RON

Acoperiri: Clasa A:Avarii (mai putin cazurile produse din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA)
Clasa B: Avarii provocate din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA
Clasa C Avarii provocate de fenomene naturale, incendiu, explozie
Clasa D: Furt total, partial, tentative de furt
Jante si anvelope + vandalism + Asigurare persoane + Asigurare rutiera standard

Aici sunt sanse sa mai fie de adaugat o clauza pentru ca o conduc eu - tanar 24 ani

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu oferta Uniqa pe 6 luni e 377 roni si pe 1 an e 618 roni.  Motor 2 L 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CASCO?

On 6/7/2017 at 11:42 AM, Mask001 said:

Am primit de la dealer oferta CASCO pentru JETTA de la Generali si Allianz si as vrea si parere voastra

Fransiza 0 euro
Rata de prima 166.25 euro - 755.6 RON
Prima anuala 665 euro - 4 rate - 3022.42 RON

Acoperiri: Clasa A:Avarii (mai putin cazurile produse din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA)
Clasa B: Avarii provocate din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA
Clasa C Avarii provocate de fenomene naturale, incendiu, explozie
Clasa D: Furt total, partial, tentative de furt
Jante si anvelope + vandalism + Asigurare persoane + Asigurare rutiera standard

Aici sunt sanse sa mai fie de adaugat o clauza pentru ca o conduc eu - tanar 24 ani

 

Ai primit bine. Atât plătesc și eu pentru o sumă asigurată cu 20.000 RON mai mică. :) Tot Allianz, cu 3 ani mai mare decât tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

473 Euro platesc eu la o valoare asigurata de 29884 Euro la Allianz Țiriac Fransiza 100 Euro. Am 42 ani!

Modificat de mah2m2c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai Casco cu doar 473 euro pe an sau la 3 luni?Lumineaza-ne si pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sper sa postez unde trebuie :)

Am o divergenta cu serviceul unde imi repar masina si as avea nevoie si de alte opinii. 

Din cauza iubitelor noastre drumuri m-am ales cu parbrizul spart si am ajuns la Top Lac unde va fi inlocuit pe Casco (de la Omniasig). Toate bune si frumoase pana am ajuns la marca parbrizului: eu am pe masina VW Saint Gobain, ei au comandat Saint Gobain (desi le-am spus clar ca vreau OE) si acum sustin ca nu poate fi schimbat pentru ca asiguratorul le impune sa monteze marca aflata pe masina si vor fi refuzati daca ei comanda VW, care probabil va fi alta firma.

Se poate sa fie ca ei, sau doar vor sa scape de mine mai usor si mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da din principiu ce e pe masina ca marca, cam aia pun. Dar este ok banuiesc sa ai OEM.

La mine Casco la ambele masini am avut cam 3.5% din valoarea totala. Deci eu zic sa incercati sa gasiti ceva pana in 5% pt masini noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit astazi din nou cu ei si mi-au spus ca au comandat parbriz VW, incadrandu-se in bugetul oferit de asigurator.

Acum astept sa ridic masina si sa vad ce au montat, dar mai e pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E cineva care  a facut curand casco pe o masina mai veche de 10 ani?Daca da,la ce firma,eventual niste valori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea mai face nimeni casco la masini mai vechi de 10 ani, decat daca ai avut pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                       Pe ultima masina am avut casco pana a implinit masina 14 ani,e drept ca am facut asigurare casco atunci cand avea masina vreo 5-6 ani.Acum am citit ceva de omniasig dar brokerul meu n-a mai dat nici un semn de o saptamana de cand i-am dat tema sa-mi caute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-mi te rog despre ce masina este vorba si care este anul fabricatiei. Luni cand ajung la munca o sa incerc sa aflu daca accepta vreun asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate si pe mine gandul sa fac o asigurare casco. @Catalin87 Imi poti spune si mie,te rog. Masina este Octavia 2 din 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!