Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Nu explica clar in contract chestia asta (adica ce se intampla in cazul furtului) sau nu am citit eu foarte bine (inca nici nu mi-au trimis copia acasa - am facut toate actele la dealer nu la porsche), dealerul zicea ca furtul nu prea este problema mea ca e a lui porsche leasing (adica porsche are de suferit nu eu) dar imi vine greu sa cred si mie...

Asa ca luni cand ma duc sa modific contractul de leasing (au gresit ei ceva la leasingul meu si - casco pus la alta valoare - trebuie sa re-semnez contractul) si poate pot sa pun ceva sa acopere 100% si pentru furt daca as stii exact care este faza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la allianz ai sigur fransiza de 20% la furt total

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la allianz ai sigur fransiza de 20% la furt total

<{POST_SNAPBACK}>

Atunci sa aleg Generali ? poate la ei (e chiar mai ieftin) am fransiza 0 ?

E nasol ca 20% din masina mea e...4200 euro :)

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.... la Allianz ai fransiza 20%... Am descoperit si eu asta in prima zi, cand am adus masina de la dealer si m-am asezat in fotoliu sa citesc cartea tehnica si toate hartiile, sa fac ordine prin ele, etc. La dealer eram mult prea nerabdator. Vroiam sa scap mai repede de toate formalitatiile si sa ma sui odata in masina sa plec acasa si se pare ca n-am citit atent contractul de casco. Acasa am descoperit ca am fransiza 20% la furt total si 2% la furt partial. Acum nu prea am ce face.. astept sa treaca anul si sa-mi schimb contractul, eventual chiar firma de asigurari daca Allianz nu ofera fransiza 0%

@raz.ro In orice caz, fa o intrebare la agentul de asigurari.. fransiza cred ca se trece din oficiu, dar daca doresti cred ca poti opta si pt. fransiza 0%. Allianz e totusi o companie care se respecta, nu? :)

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in contractul de la allianz pe prima pagina cu conditiile (parca), una din alea scrisa cu caractere mici iti va arata fransizele standard. mai demult puteai opta pentru fransiza 0 pe linie (sunt 4 fransize posibile: furt partial, furt total, dauna partiala, dauna totala) dar au scos pentru a se proteja mai bine de excrocherii. s-ar putea sa fi bagat si alte firme mai nou obligatoriu 20% la furt total.

si in conditiile astea tot allianz aleg, daca stii ce acte iti trebuie se rezolva totul dintr-un singur drum la ei. pentru VW &co, mercedes au decontare directa foarte buna. mai greu pentru bmw unde trebuie sa mergi sa aduci factura, sa o bifeze si sa iti dea accept de plata mai tarziu. (aici vorbesc de reprezentante)

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar au scos pentru a se proteja mai bine de excrocherii

<{POST_SNAPBACK}>

Mda.. ii inteleg perfect pe cei de la Allianz, dar nu prea mi se pare corect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie skhoda, daca ai 2% la avarie (furt) partial, nu vei fi despagubit decat pentru ceea ce depaseste 2% din valoarea masinii. Adica peste cca. 360 euro. Ai intrebat, in cazul oglinzii (200 euro) te despagubeste asiguratorul sau platesti tu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie skhoda, daca ai 2% la avarie (furt) partial, nu vei fi despagubit decat pentru ceea ce depaseste 2% din valoarea masinii. Adica peste cca. 360 euro. Ai intrebat, in cazul oglinzii (200 euro) te despagubeste asiguratorul sau platesti tu ? :)

<{POST_SNAPBACK}>

Am fransiza decat la furt: total-20% si partial-2%. La avarie nu am fransiza

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol de tot si faza cu furtul partial, aici nici eu nu stiu cat e la mine daca e 2% inseamna cam 450 euro....deci daca imi fura ceva de 400 de euro am incurcat-o :)

Deci ma gandesc serios sa fac la Generali sau la oricare mai lucreaza cu dealerul meu care au 0% fransiza, mi-au oferit ei vreo 3 versiuni...ma gandesc daca mi le-au oferit ei inseamna ca lucreaza la fel de bine ca si cu Alianz nu ?

Si la mine a fost enervant ca am semanat cam rapid nu am citit totul, asteptau vreo 2 oameni ca agentul meu de vaznari sa le predea masinile si se cam greaba... dar am sansa sa rectific greseala luni, sa aleg Generali sau altul....deci de Generali nu stie nimeni nimic nimic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furt sau avarie partiala (sau totala) e totuna.

Poti sa apelezi la RCA-ul celui ce te-a lovit. Asta daca Procesul-Verbal incheiat la politie specifica ca este vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident daca vrei fransiza 0 la furt partial vei plati mai mult, dar merita.

daca ai 2% acum e nasol, un geam spart, un far, stop, stergatoare, oglizi le platesti din buzunar

@ofil: dar ce faci cand o gasesti lovita in parcare si ai fransiza 2%

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raz.ro studiaza toate ofertele celor ce deconteaza direct cu service-ul.

Eu am ales Unita la care fransiza este doar 10% la furt (avarie) totala si 0% la furt (avarie) partiala.

Astfel am renuntat la Alianz si Generali care aveau fransize mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmneg daca o gasesti lovita in parcare si ai fransiza 2%, tu suporti cei 2% si asiguratorul ceea ce depaseste 2%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie sau e o tampenie totala asta? La furt sa zicem ca inteleg cat de cat ca sa nu fac vreo manevra pe seama lor dar daca-mi gasesc masina lovita in parcare de ce sa platesc eu ceva? De ce le dau atatia bani pe an?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb cu alexrosiu (de fapt cu prietena lui :banghead: )... el are la ardaf care acopera totul (a avut acum ceva timp un far spart -- clar sub 2% si a acoperit casco totul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, stati putin... am contractul de CASCO in fata si citez:

FRANSIZE:

-Furt total = 20%

-Furt partial = 2%

-Avarie totala = -

-Avarie partiala = -

"[...]Fransizele sunt dupa cum urmeaza:

Obligatoriu pentru:

a) furtul autovehiculului - 20% din suma asigurata

b ) furtul unor parti componente ori piese ale acestuia, precum si pentru pagubele provocate acestuia ca urmare a furtului sau tentativei de furt - 2% din suma asigurata

Optional pentru avarii totale si/sau partiale, conform tarifului de prime in vigoare la data incheierii sau reinnoirii politei de asigurare"

Deci... Allianz are obligatoriu fransiza la furt. La avarie este optionala.

Acum in cazul meu... eu nu am fransiza la avarii deci inlocuirea oglinzii si toate costurile aferente vor fi platite de Allianz. :banghead:

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca POTI OPTA pentru fransiza, nu te obliga nimeni. Eu am asigurare la Allianza cu fransiza 20% la furt (si tot este mai mare decat valoarea reala a masinii) si impropriu spus 0% fransiza la daune, asa ca Allianz plateste si 1000LEI daca trebuie.

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa..sa va informez ce am facut

Am fost la dealer si am avut de ales intre Generali care avea fransiza doar la furt total si era de 10% si Allianz care avea fransiza la dauna totala - 20%.

Masina fiind pe leasing mi-a zis dealerul ca in caz de dauna totala sau furt, eu voi fi despagubit cu banii care i-am dat pana acum si practic firma de leasing e in pierdere ....in fine nu prea cred ca e 100% asa cum zice, dar asta e m-a sfatuit si ea sa aleg Allianz ca sunt mult mai prompti si apoi daca ies din tara mi-a zis ca acopera si international nu mai trebuie sa platesc nici o suma in plus...

Asta e..sunt putin cam dezamagit cu faza ca in caz de furt sau dauna totala se inchide dosarul de leasing eu aveam impresia ca ei iti dau alta masina sau ...eventual se face ceva nu doar iti dau partea de bani si adio. Oricum planuiesc sa cumpar toata masina dupa ce trece primul an.

ps: mi se pare ciudat ca parca inainte cand mi-a facut primul contract (cel cu valoare sb 17.000 cip al masinii, parca la allianz era fransiza la furt nu la dauna, acuma cand au descoperit ca valoarea cip e peste 17.000 e invers...fransiza la dauna si nu la furt...ma insel eu oare ?

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca faceti o confuzie - fransiza este partea din valoarea daunei suportata de catre asigurat, si nu vreun fel de prag minim. Astfel, la un contract cu fransiza de 10% si o dauna de 1000 de lei, firma de asigurari va plati doar 900 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci

generali:

dauna partiala - 0%

dauna totala / furt total: 0% / 10%

allianz

dauna partiala - 0%

dauna totala / furt total: 20% / 0%

Asta nu inseamna ca daca eu am la allianz acuma si masina are dauna totala firma de asigurari o sa-i dea firmei de leasing 80% din val, masinii ?

Normal ca generali suna mai bine pe hartie cu doar 10% si aia la furt total, dar dealerul mi-a zis ca pentru mine nu are importanta daca e pe leasing....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c are dreptate. franciza inseamna cota parte din reparatie pe care o suportsa utilizatorul

franciza de 10 % inseamna ca platesti o prima de asigurare cu 10 % mai mica si ca utilizatorul plateste 10 % din costul reparatiei indiferent de valoarea acesteia

cat despre furt, aici e o mare problema. banii ii ia societatea de leasing si partea care va revine poate fi destul de mica. vezi si topicul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5996

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit acuma bluehunt, da e super nasol cu furtul sau dauna totala pe leasing..ce sa zic...abia astept sa treaca primul an sa o cumpar complet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-a zgariat sotiimea masina in seara asta :(

nu e asa grav, dar e o zgarietura lunga de vreo 30 cm care se termina cu un "harshit" pe portiera spate jos. A facut-o cand parca langa o dacie, de bumperu de metal al daciei :angry:

Cum procedez, ma duc la politie la daune usoare sa-mi dea dovada ? Ce le zic? adevarul? Dacia nu avea nimic. Sau le zic mai bine ca a zgariat-o de ceva...stalp, pubela, etc sa mearga treaba mai repede ? Apoi la allianz si apoi la dealerul skoda, right ?

In cazul unezi zgarieturi lungi ...cum se procedeaza ? revopsire? se da cu kit inainte sau cum ? tare mi-e frica ca nu o sa-mi nimereasca astia 100% culoarea ...ca e o culoare mei ciudata :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a zgariat sotiimea masina in seara asta  :angry:

nu e asa grav, dar e o zgarietura lunga de vreo 30 cm care se termina cu un "harshit" pe portiera spate jos. A facut-o cand parca langa o dacie, de bumperu de metal al daciei  :(

Cum procedez, ma duc la politie la daune usoare sa-mi dea dovada ? Ce le zic? adevarul? Dacia nu avea nimic. Sau le zic mai bine ca a zgariat-o de ceva...stalp, pubela, etc sa mearga treaba mai repede ? Apoi la allianz si apoi la dealerul skoda, right ?

In cazul unezi zgarieturi lungi ...cum se procedeaza ? revopsire? se da cu kit inainte sau cum ? tare mi-e frica ca nu o sa-mi nimereasca astia 100% culoarea ...ca e o culoare mei ciudata :((

<{POST_SNAPBACK}>

daca e cazul o indrapta, chit si apoi vopsea pe toata usa.

clar trebuie sa o faci pe casco...si poti sa spui la politie ca ai gasit-o asa in parcare.. :P asta ca sa nu scrii prea mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie revopsita toata usa ?? :angry: nu e botzit sau infundat nimic..e doar o zgarietura mai lunga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!