Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Cam multisor. Reparatiile s-au facut la service-ul care a vrut Allianz?

Si eu am de vopsit si reparat spoiler fata si portiera dreapta care sunt zgariate si ma intreb daca o sa ma forteze sa ma duc la ce service vreau ei. Masina mea este inca in garantie, e noua are 9 luni de zile. Nu pierd garantia daca mi se fac reparatii in alt service? Mai ales ca cei de la seat dau garantie 12 ani la tablarie (cica e sudata in laser).

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In atentia membrilor si nu numai scriu acest post, sper ca el este ok pe acest topic daca nu ii rog pe moderatori sa-l mute acolo unde ii este locul, in legatura cu o situatie tare neplacuta prin care trec.

Ca sa nu mai lungesc iata faptele:

pe 4.03.2005 am parcat masina in fata firmei la care lucrez (in Berceni) intr-un loc cat se poate de circulat (mini parcare de masini) si la ora 16 in aceeasi zi (la plecare) am constatat ca geamul de la portiera dreapta fata erea spart si torpedoul deschis, m-am uitat in masina si nu disparuse nimic ("baieti" au vrut sa-mi fure casetofonul dar negasind si fata de la acesta au renuntat fara sa i-a nimic din masina). :eek:

Am plecat la politie (sectia 15) unde dupa ce m-am rugat de "domnii" de acolo sa vina sa faca constatare am reusit sa-i fac sa iasa afara din sectie si sa faca poze (fara amprente desi erea o tentativa de furt), apoi am dat doua declarati si asteptam sa primesc dovada pentru asigurare, numai ca am avut surpriza sa constat ca "domnii politisti" nu imi elibereaza autorizatie pe loc ci trebuie sa astept 30 de zile pentru a primi dovada (cel care mi-a luat declaratia a zis sa sun peste o saptamana, adica in intervalul cuprins intre 07 - 11.03.2005), bun, am fost la Alliantz pentru constatare (am casco) si am primit acordul lor pentru a baga masina in service Avia pentru reparatie (geam portiera fata si usa dreapta, aceasta prezenta o zgarietura mica, care trebuia chituita si vopsita) cu o singura conditie (de care din pacate nu am aflat decat la service) ca eu platesc factura si dupa ce am actele de la politie imi voi primi bani de la Alliantz sau daca imi ies actele de la politie se va face decontarea directa (Alliantz - AviaMotors)(asta am aflat ulterior).

Astazi am fost la politie sa vad care este treaba cu dovada si "baieti" au zis ca ma cam grabesc si ca nu au trecut decat 5 zile din cele 30 asa ca sa fac bine si sa astept (unul chiar a fost "dragut" si a spus citez: "asa iti trebuie daca ti-ai luat masina straina, inseamna ca ai bani"), am plecat "infrant" de sistemul "politiei" Romane, acum astept sa ma sune cei de la AviaMotors sa ma duc sa-mi i-au masina (mi-au promis ca pana vineri este gata) si o sa platesc factura si am sa-mi primesc bani cand "maritul politist de la sectia 15" va binevoi sa-mi elibereze autorizatia (paguba este estimata de cei de la AviaMotors in jur de 10.000.000 de lei).

In incheiere vreau sa subliniez ca nu am dorit sa postez nimic pana nu se termina toata nebunia dar m-am gandit ca poate ajuta pe cineva cunoasterea procedurilor de lucru in astfel de momente, eu unul stiu ca daca o sa mai am parte de astfel (de sper din tot sufletul sa nu) de evenimente am sa gasesc alta solutie.

Si ca o vorba din batrani: si batut si f.... si cu bani luati! :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta e procedura legala in caz de furt sau tentativa de furt ori de alta agresiune intentionata asupra masinii (si nu discutam aici despre modul in care lucreaza uneori Politia romana). Am patit si eu o chestie similara cu ceva ani in urma, cand un binevoitor mi-a indoit o portiera cu bocancul (desigur, in timpul noptii, deci nu stiam cine este agresorul). M-am dus la Politie si mi-au spus ca am doua posibilitati:

-astept cele 30 de zile legale in care se incearca identificarea faptuitorului;

-rezolv problema imediat daca declar ca am gasit masina lovita in parcare (in mod involuntar).

Ca sa nu ma mai lungesc (si sa nu ajung in situatia ta) am ales, desigur, cea de-a doua varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este procedura... Exact asa am patit si eu cand mi s-a furat roata de rezerva de la Supernova (asigurata la Asirom): mi-am platit paguba din banii mei pe care i-am recuperat ulterior de la firma de asigurari.

Totul este mai nasol in cazul tau avand o valoare mare de platit si apoi de recuperat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asigurarea la Unita.

Masina a fost lovita, aripa dreapta indoita si vopseaua sarita, spoilerul zgariat usor si farul dreapta zgariat superficial.

Inspectorul UNITA mi-a zis ca aripa de indreapta si se vopseste, farul mi l-a schimbat, iar spoilerul a fost curatat si polishat si nu se cunoaste.

Vopsirea a fost facuta foarte bine, nu se cunoaste pe aripa.

Am asteptat 2 saptamani pentru ca era service-ul plin, si a mai durat 6 zile reparatia si schimbatul farului. Plata s-a facut intre UNITA si service-ul Porsche de la Pipera, eu am platit doar suma de completare a asigurarii. Nu stiam ca trebuie platit asa ceva, insa erau cateva sute de mii si nu m-am mai stresat.

Oricum am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 zile este termenul legal pentru solutionarea furtului.

Singurul lucru care-l poti face este da negociezi un termen de plata cu cei de la Avia (daca ai firma garanteaza eventual cu un cec la 30 zile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor celor care m-au incurajat si sper doar ca astazi sa ma sune cei de la AviaMotors pentru a ridica masina si pe urma voi astepta ca "sectia 15 politie" sa-si faca treaba pentru a putea recupera bani de la Alliantz. :(

Doar ca eu sunt sigur ca dosarul meu de la politie va ramane in vesnic A.N. ;)

Salutari si sa auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am reusit, am luat masina de la AviaMotors pe 15.03.2005 si se va face decontarea directa intre Alliantz si AviaMotors dupa ce am obtinut si dovada de la politie.

Concluzii:

1. in cazul unui incident de "tentativa de furt" trebuie sa te gandesti bine ce "variante" ai pentru a obtine dovada de la politie mai repede,

2. in cazul in care alegi varianta cu declararea tentativei de furt la politie, in mometul in care ai ajuns in service si iti deschid comanda trebuie sa iti opresti hartiuta cu constatarea de la firma de asigurari (cel putin asa este in cazul Alliantz) si cand primesti dovada de la politie te duci cu aceste documente la asigurator sa faca modificarea (in cazul in care astepti sa se faca decontarea directa asigurator-service) pentru ca altfel mai faci un drum la service pentru a o aduce (hartiuta pe care ti-o da agentul de la asigurari),

3. pe dovada de la politie acolo unde scrie "Catre" sa fie scrisa firma de asigurari si nu numele tau (bataie de cap la asigurari :) ).

Alliantz o firma buna de asigurari de la care asteptam mai mult "profesionalism" in "tratarea" clientilor dar pana la urma mai este si de om (agent constatator), pentru paguba mea de la acest incident nu mai trebuie sa fac reintregire la polita de asigurare (nu stiu care sunt criteriile, dar la mine este prima data cand folosesc asigurarea casco in doi ani).

Cu mare atentie la oameni cu care "lucrezi" ii recomand ca si firma de asigurare casco pe cei de la Alliantz Tiriac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca trebuie sa spun.. insa Ardaf sucks really bad..

Am gasit parbrizul spart in parcare.

Au 2 agenti constatatori in bucuresti. La izvor este unul singu cu program de la 10 la 14 si normal ca e plin ca tot bucurestiul se duce acolo RCA si CASCO.

Pana la urma m-am hotarat sa merg la celalalt agent - oricum trebuia sa ajung la service si el se afla in service-ul augsburg colentina.

Mult mai liber facut toate actele comandat parbriz - atentionat sa nu schimb parbrizul pana nu primesc confirmarea de plata sau ceva de genul.. N-am mai auzit de asa ceva la alt asigurator.

dupa 5 zile sun sa aflu ca mi-a venit parbrizul dar mi se spune iara de marea confirmare.. ei.. a trebuit sa ma duc iara pana acolo.. pana in ora 2 cand se termina programul agentilor, sa semnez o factura, sa o iau si sa o duc la ei sa o aprobe.. ei nici pana astazi n-am primit acceptul - si a trecut aproape o luna.. telefoane peste telefoane.. nimeni nu stie nimic.. stat pe robot peste 30 de minute sa prind la agenti, inchis telefoane in nas si tot asa..

scuze fratilor.. dar daca n-aveti pile sunt de tot KKT-ul..

scuze pt limbaj.. insa o rezolv cu parbrizul si adio Ardaf...

PS: un tip de la augsburg mi-a zis ca ei sunt singuri care au timpenia asta de regula. confirmarea platii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut...Aveti idee dc. se poate face casco si pe prioade mai scurte...Dc da pe cat si cam ce preturi (pt. 8000-9000 euro val. asig.)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Verifici ca plata sa se faca lunar (la mine se face in 4 transe in primele 6 luni), si cand nu mai ai nevoie, nu mai platesti!

:(

Modificat de ray78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face pe minim 6 luni.. insa nu se renteaza.. mai bine faci pe 12 luni in rate cat mai multe.. si cand nu m-ai ai nevoie nu mai platesti.. sau mergi si reziliezi contractu si-ti recuperezi banii pe perioada ramasa pana la expirarea perioadei platite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Asirom poti face contractul pe un an si poti alege sa platesti 4 rate egale in fiecare trimestru.. ai platit odata ai 3 luni casco.. nu mai platesti.. se auto-termina contractul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez pentru Allianz chiar daca sint un pic mai scumpi

am utilizat asigurarea de vreo 3 ori fara sa fie vina mea pentru a-mi usura existenta cit mai mult :(

De preferat este sa mergi la ce service vrei (conditia obligatorie sa aiba si service-ul contract cu Allianzu)si nu sa mergi la unul indicat de agentul constatator, pt ca de fiecare data mi s-a indicat altul. Paranoia functioneaza si cred ca fiecare agent primeste un procent si de la service-ul respectiv, deoarece in primele 2 dati am fost indrumat spre 2 service-uri apartinind unor companii de taxi, primind carti de vizita ale acestora. Ultima oara am ales EU service-ul la care faceam reviziile masinii, unde si normal, mi-am facut ceva relatii, dezamagind total agentul care dorea sa ma trimita la alt service.

La dacie este mai usor, ateliere multe...la masinile de import optiunile sint limitate si jucam dupa cum ne cinta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asigurarea la Asiban. Un prieten lucreaza acolo si m-a "combinat" sa fac la ei. Masina din semnatura e asigurata la aproape 13000 Euro, franzise zero, include asigurare pasageri + cd player. Prima de asigurare: 746 Euro, in 4 rate (am primit si toate reducerile posibile).

Am avut si niste incidente mici, partea dreapta mereu zgariata in parcare, dar nu suficient de mari ca sa ma deplasez pana la politie si asigurator. Ultimul incident a fost mai suparator, usa dreapta spate+buza aripii spate dreapta frecate bine de tot, am mers la politie etc, la constatare la asigurator. Mi-au acceptat cu ocazia asta toate reparatiile cerute de mine: toata partea dreapta vopsita (usa din fata nu era necesar, dar au facut-o) plus barile de protectie spate si fatza. Bara spate avea o julitura de cand am cumparat masina, buza aripii fata dreapta era usor indoita iar bara protectie fatza era putin julita, tot pe lateral, dreapta. Nu am scos nici un leu din buzunar. Deci sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Allianz, Brady Trade are contract si se pot face acolo constatarile pentru avarii pana in suma de 1000 Eur.

Patit acum 1 luna cu Felicia. Gasita cu bara spate sparta in parcare la cimitir (nu radeti). Asta a fost.

M-am prezentat acolo, a facut dosarul, poze, tot tacamul, comanda, m-a chemat dupa 1 saptamana timp in care le-a venit piesa (bara + bandoul negru). Dus dimineata la ora 08.00. Vopsit bara, montat bara, ridicat masina la ora 12.00, semnat, plecat. Foarte multumit de prestatia baietilor de acolo. Acum se vede un pic de tot diferenta intre bara si masina. Deh, masina are 5 ani, si vreo doi a stat numai afara. Acum sta numai in garaj. Dar tot s-a matuit un pic vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horgarban: Baietii trebuiau sa investeasca ceva bani ca sa-ti dea cu nu stiu ce solutie peste vopsea, pentru imbatranire, astfel incat sa arate ca si restul masinii.

Sunt aigurat si eu la Allianz, si intotdeauna mi-au rezolvat "doleantele" foarte repede si fara nici un fel de probleme. Apropo de ce am scris mai sus, am avut:

- bara fatza indoita putin la coltul dreapta: s-a inlocuit cu una bucata bara noua, desi se putea repara

- capota avea o zgarietura: capota vopsita integral

- usa stanga 3 zgarieturi "tuning" (un vecin mai furios :D ): usa vopsita integral.

Repararea s-a facut la o firma (nu stiu daca e voie sa spun numele), "prepararea" culorii fiind facuta dupa o mostra luata de pe vopseaua originala, plus nu stiu cate "raschetari" astfel incat acum masina are aceeasi culoare peste tot, chiar fiind avizat si nu-ti dai seama ca exista diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

cine imi zice si mie cat de urgent posibil (pana luni) ce sa aleg intre Allianz si Generali ? Trebuie sa refact contractul la masina ca mi-au pus rata prea mica la Allianz (4.95 in loc de 5.2 - cica pt ca masina e prea scumpa - peste 17.000).

Deci trebuie sa ma decid intre Allianz 5.2% sau Generali 5.0%

Stie cineva ceva de Generali ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi zice si mie cat de urgent posibil (pana luni) ce sa aleg intre Allianz si Generali ? Trebuie sa refact contractul la masina ca mi-au pus rata prea mica la Allianz (4.95 in loc de 5.2 - cica pt ca masina e prea scumpa - peste 17.000).

Deci trebuie sa ma decid intre Allianz 5.2% sau Generali 5.0%

Stie cineva ceva de Generali ?

<{POST_SNAPBACK}>

Lasa allianzu ca nu te doare capul daca e sa ai pb...

De curiozitate...daca greseau contractul in favoarea lor te chemau sa il schimbi?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe mana Allianz-ului, care cel putin pana acum au cele mai putine critici :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar Unita nu a fost cu scandalul acela cu falimentul,sau confund cu alta firma???Eu am asigurarea la Omniasig si nu este nici o problema!!!Sincer nu am avut nevoie de ei prea multa!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deci sa inteleg ca Allianz e mai bun.

Mai am o intrebare, mi se pare ca Allianz la furtul masinii nu da toti banii exista o cota de un x% (20% parca) dar cata vreme vreme masina e pe leasing dealerul zicea ca asta e problema firmei de leasing (adica in detrimentul lor) nu al meu ? In acest caz ce se intampla...sa zicem Doamne fereste fura cineva masina, eu ce primesc inapoi daca masina e pe leasing ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand masina este pe leasing proprietarul de drept este firma de leasing. nu scrie nimic in contractul de leasing despre asta?

banuiesc ca firma va fi despagubita la valoarea contractullui si tu vei primi cota parte. nu cred ca le convine celor de la leasing sa suporte cei 20% fransiza, cred ca se imparte totul, la bine si la rau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!