Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Discutam aseara cu un prieten despre un caz oarecum similar. O tipa a lasat masina (Passat B5.5) pt mai mult timp si i s-a descarcat bateria. Evident telecomanda nu mai are niciun efect, iar cand baga cheia in usa pt a deschide nu se intampla nimic. Singurul butuc pt cheie este la usa soferului. Care ar fi solutiile pt a deschide acea masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e un butuc la capacul de la portbagaj, incearca si pe acolo daca nu alege geamul cel mai ieftin sau un hot meserias

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norocul ii surade daca in portbagaj are vreo priza pentru lada frigorifica. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie mi-a zis ca singurul butuc este cel de la sofer, cel de la portbagaj unde ar trebui sa fie?

c o s m i n, ce se intampla daca are priza respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cu gaura cheii in jos spre numar nefiid vizibil decat de jos in sus

poti incerca reanimarea bateriei, sau cel putin sa descui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema de genul asta cu un Golf 4... :lol: :( :(

Problema este la usa din drapta din spate...este blocata...nu se poate deschide nici din interior, dar nici din exterior...daca o deschid din telecomanda se deschid toate usile in afara de cea cu problema...am incercat sa o deschid si din cheie dar si din panoul de comanda de pe usa soferului, dar fara nici un rezultat...

Mai precizez ca atunci cand incerc sa inchid sau sa deschid usile, motorasul de la inchiderea usii cu problema se aude...deci functioneaza...geamul (electric) la fel...functioneaza fara probleme....Am uitat sa precizez ca atunci cand din interior incerc sa deschid usa, "tzamburusul" se ridica, dar cand las manerul usii acesta revine la pozitia "blocat" (inchis)...din exterior cand trag manerul pentru a deschide usa "tzamburusul" nu se mai ridica, asa cum o face la incercarea de a deschide usa din interior...ceva zgomot pe la incuietoare se aude in ambele cazuri cand incerc sa deschid usa...dar...fara rezultat.. :(

Va rog sa ma ajutati si pe mine...

P.S: Am citit si posturile anterioare, am desfacut mufa ce este la balamaua usii pe stalp, am curatat putin mufele de stratul de oxid de pe borne, dar nici un rezultat...am mai incercat si treaba cu scosul bornei + de la baterie, dar tot fara rezultat...

PLS HELP ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine broasca e blocata pe SAFE, e un microswitch in broasca care nu-si mai face datoria sau o lipitura rece in broasca. Se poate deschide si acea usa dar e mai complicat. Cauta un meserias in zona ta care a mai facut asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...asa am sa fac...am reusit cu greu sa o deschid din interior...am observat ca de inchis se inchide normal, dar de deschis nu o mai deschide...cineva mi-a facut un test cu un tester (nu cred ca era vag com)...si mi-a zis ca nu-mi recunoaste pozitia la nu-stiu-ce de la usa aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca ai reusit sa o deschizi, da broasca jos, desfa-o si curata ce e inauntru si refa lipiturile de pe placuta aia cu circuite. Verifica si functionarea corecta s switchurilor dinauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum e OK...sper sa nu mai am probleme cu ea...multumesc mult Al Bundy pentru ajutor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, as putea spune ca am o problema asemanatoare, doar ca este invers... la mine inchid masina, dar portiera stanga-spate ramane deschisa... trebuie sa o inchid manual. se mai intamplaca atunci cand descui masina, portiera cu problema ramane incuiata. eu cred ca este vorba despre mufa care intra in portiera. am o intrabare... am dat comanda de alta mufa, din cauza ca, cablurile mele sunt oleak cam "uzate" si vre-au sa stiu daca am cum sa schimb mufa cu tot cu cabluri...

sper ca ati inteles ce vreau sa zic :P Bafta :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca ai. Totul este pe mufe. Dupa ce dai jos capitonajul usii o sa vezi mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mitzu-incearca sa te uiti bine la toate mufele care sunt acolo(cea care intra in broasca,cea de pe motorasul geamului si cea dintre usa si stalp)este posibil sa fie doar oxidate,sau un fir rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ _mitzu_ - cand portiera cu problema ramane incuiata o poti deschide din interior? Cred ca ai citit posturile mele anterioare si ai aflat cum se manifesta in cazul meu...eu am curatat bornele mufelor, dar fara nici un rezultat...nu am mai demontat portiera in final pentru ca la doua-trei zile dupa ce am postat primul post aici, problema s-a rezolvat de la sine (pur si simplu descopar intr-o dimineata ca portiera functiona perfect normal)...te-as sfatui ca demontatul panourilor de la portiera sa ramana totusi ultima solutie...o stiu pe proprie experienta de la un golf 3...si totusi daca ajungi la asta fa-o la un meserias care stie ce face, ce a mai rezolvat o astfel de problema...

Mai am si ceva intrebari: 1). Problema ta cu portiera e veche sau recenta?

2). Ai spalat cumva masina, inainte de a constata ca portiera face fitze? (se poate sa fi intrat apa pe la mufa din stalp, daca garnitura din cauciuc nu este in stare buna, si astfel iti poate fi oxidate acele borne...nemaifacand contact, sau facand dar intrerupt...

3). Motorasul inchiderii centralizate din portiera cu probleme merge si cand inchizi si cand deschizi masina? (fa-i un test: pune mana pe portiera si inchide/deshide masina din telecomanda...daca simti ceva vibratii sau auzi ceva zgomot in usa inseamna ca merge...numai fii atent sa mearga si pe deshis si pe inchis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu - m-am uitat la mufa aia din stalp, dar am observat ca firul cel mai gros se tine doar in cateva sarmulite.

@ndreY_D

- cand portiera cu problema ramane incuiata o poti deschide din interior?

Mai am si ceva intrebari: 1). Problema ta cu portiera e veche sau recenta?

2). Ai spalat cumva masina...

3). Motorasul inchiderii centralizate...

- da o pot deschide.

1. cam de 1 luna

2. nu pot sa-mi dau seama, ca o spal in fiecare saptamana. dar se poate sa fie asta ca am vazut apa la garnitura aia de cauciuc.

3. merge motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine 90% problema este electrica...undeva nu face bine contact vreun fir...sau sunt oxidate bornele ce alcatuiesc mufa in stalpul usii...daca nu ai incercat, incearca sa desfaci mufa din stalpul usii, curata (razuieste putin) cu un cap de surubelnita subtire care intra in gaurile mufei partile metalice din aceasta si capetele metalice ce intra in aceasta, si dupa aceea da cu niste spray pt contacte imperfecte pe ele...apoi le bagi la loc...si daca ai ceva firicele neizolate, sau cu izolatia deteriorata , izoleaza-le astfle incat sa nu se atinga 2 sau mai multe fire neizolate... ai putea lua totusi in calcul si apelarea la un om specializat...mai ales ca s-ar putea ca problema sa fie in interiorul portierei... se mai poate rezolva si printr-o banala curatare & degripare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine 90% problema este electrica...undeva nu face bine contact vreun fir...

incerc zilele astea sper... si va spun rezultatul :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am incercat sa ma uit la mufa nu avea nimic oxidat la ea... dar am obs ca unul din fire se tinea doar in izolatie (cel subtire si negru), nu stiu daca era de la inchidere sau nu. L-am prins eu cum am putut, l-am izolat si pe el si pe altele de pe acolo individual si am incercat sa vad daca merge, spre surprinderea mea usa se inchide si se deschide normal, dar am observat ca ledul rosu (cel care indica securizarea) nu se aprinde... nu pot sa-mi dau seama dc... cel putin am facut portiera sa se inchida... pana se rup iara firele... Am luat si codul pt smocul de fire 3B0161H...pt cei care sunt interesati sa si le schimbe...

Bafta la toti... pana data viitoare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu iti mai merge ledul,exista varianta sa ai probleme cu lipiturile pe placa broastei.verifica-le si revino cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut am si eu o problema am cumparat un pasat b5 si am o mare problema nu pot deschide usa dreapta fata nici din afara nici din nauntru un sfat cum pot deschide usa sfaturi ceva poze cum deschid broasca eu cred cai defecta broasca nu declanseaza broasca cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand incui masina se aude mecanismul in usa functionand, tumburusul ala de sus intra innauntru?

cand tragi de maner se simte ceva, simnti ca agata ceva si pe urma scapa?

Te intreb pt ca si eu am patit asa si era din cauza cablului care duce la maner , scapase tubul prin care se plimba cablul din locul unde trebuia sa stea si se tragea odata cu cablul si nu mai actiona mecanismul. dar am reusit sa il pacalesc jucanduma si la maner si la tumburusul ala de sus. incearca sa faci asa numai daca se aude motorasul din usa mergand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema am cumparat un pasat b5 si am o mare problema nu pot deschide usa dreapta fata nici din afara nici din nauntru un sfat cum pot deschide usa sfaturi ceva poze cum deschid broasca eu cred cai defecta broasca nu declanseaza broasca cred

Salut. Tine clapeta din interior trasa spre deschis si incuie masina din telecomanda si apoi o descui - ar trebui sa simti ca se trage clapeta singura - o eliberzi si apoi tragi din nou si ar trebui sa se deschida. Cel putin asa se rezolva la mine inainte sa repar sistemul de inchidere, la mine se manifesta doar cand era cald (masina incinsa)

Bafta

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul functioneaza se ridica tamburusu si ramane normal pe deschis si invers cand o inchid se lasa tamburusu deci electric functioneaza dar cand trag clapeta de deschis se aude ceva in dreptu broastei dar numi deschide broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu usa blocata pe spate am vazut ceva legat de modul confort, cum pot sa il scot si de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!