Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Pai si ai incercat metoda expusa in ultimele posturi? Curatarea contactelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cum sa le curete daca nu poate deschide usa? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

aceeasi chestie am patit si eu!initial mi se deschidea usa dr spate doar din interior , am umblat la siguranta aceea de blocare si am crezut ca am pus-o pe deschis dar greseala...si astfel usa dr spate a ramas blocata!mentionez ca din telecomanda sau din inchidere mi se deschide adica se ridica cuiul acela dar usa nu vrea sa se deschida!

ce e de facut s-a mai intalnit cineva cu pb asta!

banuiesc ca daca cuiul se inchide si se deschide normal odata cu celelalta cand apas telecomanda nu ar trebui sa fie pb electrica...sau este?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din moment ce "cuiul" ala sare in sus cand deschizi din telecomanda, nu e problema electrica. Poate e cazuta ceva parghie din usa, iar centralizarea nu mai are ce actiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo idee cum pot sa deschid usa ca apoi sa-i desfac fata si sa vad ce se intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge deschisa nici din interior?

Incearca sa desfaci capitonajul de pe usa. Ai surubul de jos si suruburile din maner. Apoi restul iese din cleme. Si vezi ce se intampla daca tragi de cablul de deschidere. Daca tot nu raspunde, demontezi si fata de usa de sub capitonaj. Ceva parghie a scapat de-acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din interior nu merge deschisa pentru ca e butonul pentru blocare usa copii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci singura solutie: Demontezi capitonajul si dublura usii prinsa in suruburi de 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grija la shtiftul caree tine geamul pe macara.trebuie batut in el pana trece si de geam si macara.altfel nu ai cum sa scoti tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa desfaca capitonajul cu usa inchisa? Nu trebuie sa fie usa deschisa, sa ai acces la suruburi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poate. Singurul care ar pute pune unele probleme ar fi torx-ul de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi inchipuiam ca se poate......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi se mai gasesc probabil si in alta parte pe forum, aceste imagini sper sa fie de folos celor ce ajung sa demonteze fata de usa, sa-si faca o idee despre ce-i asteapta. Diferenta la usa din spate ar fi ca jos este doar un singur torx, iar suruburile din mijloc sant 2 la numar si se afla in maner, sub capacul de plastic. Atentie la clemele ce tin capitonajul. Dupa ce ati scos suruburile, se scoate din cleme cu ajutorul unei surubelnnite fortate intre capitonaj si usa.

dlm01trimis3.th.jpg dlm02insertly2.th.jpg dlm03handlepj6.th.jpg dlm04trimtiltut4.th.jpg dlm05trimwiresep8.th.jpg dlm06windowcv3.th.jpg dlm10skinmountedll6.th.jpg dlm11skinremovalqr5.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o pb asemanatoare sau cel putin asemanatoare :beerchug:

de ceva timp usile din spate nu se mai deschid nici cum , nici din interior nici de la usa nici din exterior !

am scos modulul confort si am vazut ca usile din spate se deschid manual din interior (bine ca se dechid naibi :) )

deci doar asa se deschid fara acel modul !

insa nu mai pot deschide geamurile :beer:

deci acum umblu cu modulul confort pe langa pedale :D

se pricepe cineva ???

ce as putea face ?

multumesc anticipat !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt modul? :D

Teoria mea ar fi sa incerci cu un alt modul de la dezmembrari daca tot ti-e scos afara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informatii uluitoare sau mai bine zis amuzante daca pot sa spun asa :o :)

am observat ca usile se deschid doar cand in masina e mai cald .

bun am luat dracia aia de modul si am lasat-o putin pe calorifer dupa acea am pus modulul inapoi la fire si am vazut ca usile se deschid imediat fara nici o pb :)

deci doar daca modulul confort e putin incalzit usile se deschid !

alte pareri/sugestii !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacut, il dai cu spary de contact si pe urma il sufli cu aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
cosmin.lupu
hai noroc. vin si eu c-o problema asemanatoare. nu mai pot deschide usa dreapta fata nici din interior nici din exterior.

se descuie cand actionez manerul interior sau cheia, se ridica tanburusul dar nu o pot deschide.

am patit si eu problema de mai sus. Se deschid usile din telecomanda, la toate sare tumburusul in sus dar cea din dreapta fata nu vrea sa se deschida nici cum (nici din exterior nici din interior). Am zis ca poate a sarit vreun cablu pe acolo, cu toate ca fiecare maner (interior - exterior) are cablul lui si cand actionez manerele se aude miscare in dreptul mecanismului de blocare. Cu chiu cu vai am reusit sa desfac fata de usa, sa scot geamul si sa scot placa metalica cu macaraua. Dupa cum banuiam cablurile de la manerele de deschidere erau la locul lor. Am facut cateva teste cu usa de la sofer deschisa si anume: am blocat mecanismul de inchidere (am simulat inchiderea usii) si apoi am blocat din telecomanda; in aceasta stare se pare ca pargiile manerelor de deschidere nu au nici un efect asupra mecanismului. Banuiesc ca asta este starea in care a ajuns usa de pe dreapta dar ma deruteaza faptul ca, cand deschid tumburusul totusi sare in sus. Aveti vreo idee acum ca am access cat de cat la mecanismul de blocare cum as putea deschide usa? S-a mai lovit cineva de asta? Mentionez ca am incercat sa deschid si cu mecanismul de blocare deconectat de la partea electrica a masinii (mufa scoasa) si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias
Salutare. Belele si iar belele. Acu cateva zile cand am incercat sa deschid portiera din dreapta spate, surpriza, nu mai mergea. Trageam de munerul ala dar degeaba.Am deschis-o din interior si nestiind ce sa ii fac am zis ca o fi de la butonul ala de reglag pe langa broasca (ala care blokezi sau nu broasca). si am blokato, acuma nici de pe interior nu o mai pot deschide deoarece odata ce am blocat-o numai din exterior mergea si cum din exterior nu merge din cauze pe care nu le cunosc stau si ma uit la ea.Am observat ca acel muner care deschide portiera ara un filet pe inteerior care cred ca prindea ceva si atunci cand tregeai de muner mai tragea si o chestie care deschidea broasca aia.Am dat fata la portiera jos. si suruburile de la fata de interior a usii, aia metalica , dar CUM POT SA desfac si geamul de plasticul ala de la macara. Poate dupa ce dau josfata la portiera ajung si eu cu mana pe la acea broasca sa trag de ceva , poate se deschide. VOI CE PARERE AVETI. CUM ASI PUTEA AJUNGE SA DESCHID USA. STITI SI ALTE POSIBILITATI?

SPUNETI-LE CA E RAU ASA. MULTUMESC.

Salut,cred ca cineva tia facut o gluma si a activat sistemu de sigurana pentru copii!La usa din spate,ai ca un ,,surub`` care poti sal invarti ori cu o surubelnita ori cu cheia masinii!Ei bine,in cazul acesta trebuie sa deschizi usa din interior,si sa deblochezi sistemul,si dupaia va merge si pe afara!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucy_medias:inainte sa dai quote la un post vezi si tu data lui.omul si-a rezolvat problema mai mult ca sigur

@cosmin.lupu.daca spui ca tija este aruncata in sus insa broasca nu reactioneaza sa deschida e o problema de ordin mecanic.partea electrica lucreaza normal(ASTA NUMAI DACA LA APASAREA BUTONULUI DE PE PORTIERA SOFER,TIJA SE RIDICA SI COBOARA-asa am dedus din postul tau).la tine este mai mult ca sigur gripata partea mecanica a broastei.este posibil ca de la niste ciocaneli finute totusi in ea prin usa sa isi revina.daca nu,este delicata problema.tija care se ridica,are corespondent in partea mecanica un dinte de metal care tine o tija din partea mecanica.daca nu mai calca una peste alta,sau arculetul de la tija din partea mecanica nu-l da inapoi adios.e nasol ca nu ai pe unde sa bagi nimic.pe spate mai era o sansa.sfaturile mele ar fi urmatoarele:cateva ciocaneli;daca nu merge,ia un tub de wd-40 si incearca sa mergi pe traiectoria tijei unde intra in broasca,si pulverizeaza.pur si simplu incearca sa lubrifiezi partea mecanica.daca nu merge nici asa,mai este o varianta cel mai putin ortodoxa,care presupune distrugerea broastei.in sensul ca rupi partea electrica de acolo(cea de plastic si ajungi la interiorul mecanic al broastei.dar asta ca ultima varianta.stiu ca suna aiurea,dar e greu sa iti explic de ce sa tragi pe acolo.trage de ce vezi ca se misca.daca vei baga mana prins patele broastei cam in dreptul manerului exterior,vei vedea ca dai de un cablu scurt care face legatura intre broasca si maner.impinge-l spre exterior,sau trage spre exterior.incearca sa ma suni la nr din profil sa imi expui pe larg problema si poate gasim o solutie.eu din ce intreleg, pe partea de cablaj portiera reactioneaza(trimite impuls)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin.lupu

salut. Pana la urma am dus-o la service si am lasat-o acolo. Mi-au rezolvat-o in 3 ore si costul total a fost 80RON. Mi-au spus ca se stricasera ceva mecanisme prin interiorul broastei si le-au inlocuit ei de la una ce o mai aveau cu alt defect. Una peste alta eu zic ca a fost cea mai buna solutie - decat sa ma mai chinui eu cu ea.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, da, am si eu probleme

cateodata, si din ce in ce mai des nu se deschide usa stanga spate din exterior, ramane tija inauntru(incuiata), din interior pot deschide dupa ce trag de doua ori de maner

intrebare: ma pot aventura cu sanse de succes sa remediez eu sau sa ma duc in service?

ce poate fi defect?

LE:acum am vazut a ramas logat Catalin deci e vorba de un passat B5,5 2003

Modificat de CatalinA4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre masina mea e vorba in postul de mai sus

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine foarte probabil nu e vorba de contacte reci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt contacte reci in broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!