Jump to content

Montare Kit Xenon Aftermarket


Airscape
 Share

Postare recomandată

...Roadrunner...

Asadar m-am hotarit. Am primit o oferta buna de la colegul Baracuda, pentru HID-uri de 5000K. Saptamina viitoare ma prezint la montaj :).

Sa vedem ce-o sa iasa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Airscape

    11

  • Bogdan_G

    7

  • plus8

    7

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cipos eu zic sa te mai gandesti inainte a pune cablu cu descarcare direct din baterie.

Eu am si 5000k si 6000k ,personal pe masina am optat pentru 5000k .Din cunostintele mele tot ce trece de 5000k ,dau probleme pe ploaie si ceata.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit majoritatea topicurilor de pe forum. Toata lumea vad ca vorbeste de 5000k sau 6000k. Eu insa sunt intr-o alta situatie.

Pe octavia am xenon OEM + proiector in far. Majoritatea drumurilor care le fac si intampin probleme sunt: noaptea, deal-munte, ceata, umezeala, iluminare lipsa.

Am incercat 3 metode:

xenon simplu: se vede acceptabil pe ceata, mult mai bine decat halogenul clasic

xenon+proiectoarele standard h3 pe halogen: o imbunatatire zic eu cam cu 40%

xenon+ faza lunga, sau xenon+proiectoare+faza lunga: dezastru total, nu mai intelegi nimic, parca toata lumina se intoarce in ochii tai.

Una peste alta, oricare dintre variantele de mai sus este destul de obositoare.

Tinand cont ca nu folosesc proiectoarele decat pe timp de ceata, ce parere aveti despre cele de 3000k?

Lumina galbena, am inteles ca ar fi cea mai buna pt ceata.

Am atasat si o poza luata de pe net.

post-12406-1194103937_thumb.jpg

Modificat de Garcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e corect. Cea mai buna lumina pentru ceata e cea galbena, desi "moda" e sa pui xenoane. Eu am xenon pe scurta si pe lunga, si niciodata cand e ceata nu trebuie sa dai lunga, pentru ca se reflecta in norul de ceata si nu vezi nimic.

Pe ceata se merge cu scurta si proiectoare, care eu zic ca sunt ok sa fie halogen pentru ca sunt mai galbene. Si sunt sigur ca cele pe care le-ai vazut tu sunt foarte bune pentru ceata.

Ideea e ca sa vezi mai bine in ceata e bine sa ai lumina colorata. Ochiul e cel mai sensibil la verde si galben. De aceea se foloseste galben

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream tot la xenon dar de 3000k, exact ca in poza de mai sus.

Xenonul pe faza scurta care il am isi face f bine treaba, dar simt ca proiectoarele se mai pot imbunatati putin

Modificat de Garcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xenon+ faza lunga, sau xenon+proiectoare+faza lunga: dezastru total, nu mai intelegi nimic, parca toata lumina se intoarce in ochii tai.

pai nu mai folosi faza lunga pe timp de ceatza si nu se va mai intoarce lumina in ochii tai :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o folosesc.

Am exemplificat mai sus, absolut toate variantele care le poti folosi si fiecare ce efect are.

Multumesc pentru raspunsul constructiv.:icon_thumright:

Modificat de Garcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal, am si eu o intrebare pt. cei care si-au montat xenon, faza scurta, pe golf 4.

unde ati ,,ascuns" balastul de la farul din dreapta?

nu am gasit o pozitie cat de cat acceptabila. sau firele mele sunt scurte sau duc lipsa de imaginatie

a, si inca o problema, cum ati trecut cu xenon-u de itp, ca politia nu cred ca ne opreste.

mersi anticipat pt. raspunsuri

Modificat de Florin_1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

sau vezi poza atasata...In dreptul fuliei de clima, pe lonjeron, este un surub de care este prins un cilindru metalic (asemanator cu filtrul de motorina), am desfacut piulita si am prins balastul cu o ureche de surub si am strans bine. Balastul se mai sprijina pe un surub situat 3 cm mai jos. Inainte de a pune balastul, am pus silicon, ca sa se lipeasca si de lonjeron. Intre balast si fulie au ramas vreo 3-4 cm. Daca nu ai balasturi cu urechi solide nu recomand acel loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In CJ cine vinde si mai ales cine monteaza?

Am eu colaborator in CJ care si monteaza daca nu e prea tarziu si nu ti-ai pus inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am citit mai sus ceva cum ca ar fi probleme la ITP cu xenon. Eu am montat la VW la reprezentanta kitul si tot acolo fac si ITP-ul ca au si stand de ITP. Sa fie ceva probleme? ar putea fi ceva probleme la ITP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tehnic, HID pe faruri proiectate a functiona cu halogen e interzis. Asta pt ca nu se pot obtine cerintele legate de performanta optica dupa ce se face transformarea la HID.

Practic, lumea e (inca) linistita. Daca nu le observa, nu se baga... Acum, cand spui ca ai montat HID la reprezentanta, am niste dubii... chiar ai facut asta oficial, sau la "pace" cu mecanicul?

Oricum ar fi, probleme pot fi, nu numai la ITP ci si eventual la un contol RAR pe drum. Mai mult decat atat lumina data de HID in montura de halogen e mai obositoare decat xenon OEM la Octi II ((si spun in cunostinta de cauza, ca mi-am luat faruri OEM cu xenon, cand ar fi fost mai ieftin sa cumpar un kit xenon). Am mers noaptea cu o Octi II cu HID aftermarket si nu am fost impresionat, dupa care am dat comanda... a costat dublu, dar cred ca a meritat. YMMV

Just my 2 cents :icon_cool:

Modificat de Pisicutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stand la coada la itp intr-o zi ma uitam la niste poze ale masinilor care ai luat itpul acolo,acestea rulau ca screensaver si am vazut cred ca cel putin 2-3 masini cu xenon pus,una inclusiv pe proiectoare.Chiar si pe mine m-au lasat masca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa achizitionez un kit xenon , dar nu stiu de care .. am primit o oferta de la cineva ( Kit Xenon Maxlux H7 5000k la pretul de 700 ron cu tot cu montare, garantie 12 luni la tot kitul inclusiv becurile) stiti sunt bune aceste kituri Maxlux? Vreau o lumina perfect alba . Mentionez ca masina este o Skoda Fabia sport an fabricatie 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5torm poate sa-ti spuna mai multe - el vinde instalatii HID si are mai multa experienta cu astea TW/CN.

Faptul ca scrie Maxlux sau altceva pe ele nu inseamna absolut nimic. Pot fi n producatori care le numesc la fel, iar acelasi produs cu marca Maxlux se poate chema "hardhouse" daca asa e comandat. Cineva spunea ca pot sa le comande cu VWForum pe ele :banghead:

5000K e o temp de culoare corecta , as merge si un pic mai jos (4300 ideal) daca se poate. Se apropie mult de lumina naturala.

Idea e ca vrei nu vrei, risti cand pui chestii de astea pe masina. Pot fi bune, excelente, proaste sau execrabile... depinde de ce e inauntru, nu de ce scrie pe ambalaj. Sfatul meu ramane sa pui macar farurile OEM - singura modificare cat de cat corecta, sau altfel sa pui halogene "performance". Daca pui HID in monturi de halogen, atunci trebuie sa ai incredere in firma care le monteaza si (eu cel putin) as vrea sa vad o alta Fabia cu HID montat pe ea inainte de a da banii. Poate iti place, poate nu. Si nu te lua dupa pozele facute din afara masinii - farurile trebuie sa te ajute sa vezi, NU sa arate bine!!!

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte corect Pisicutza..ms mult de raspuns..tu vrei sa zici k ar trebui sa pun farurile stock ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare hardhouse,

Daca mai esti interesat de o instalatie xenon cu garantie si la un pret super bun, intra pe topicul asta: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=43657&hl=

Vezi si tu despre ce e vorba si poate te hotarasti ce-o sa faci pe viitor. Eu unul mi-am comandat deja.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut!

vreau si eu sa imi iau niste xenoane h4 si am o nelamurire: pe site-uri apar 2 tipuri de becuri h4 bixenon, unele simple si altele "moving type" poate sa ma lamureasca cineva daca e vreo diferenta?

mentionez ca nu ma refer aici la becurile h4 cu dublufilament care necesita 2 transform. pe bec.

ps: cei care aveti siemenshid sunteti multumiti de ele?

ths

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Siemenshid pe faza scurta de 1,5 ani si pe proiectoare de aprox. 1 an , folosite si ziua si noaptea ,deocamdata nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am masinutza din profil, are bixenon din fabrica 4300k si vreau 6000k dar nu stiu ce tip sa iau d1s sau d2r sau ...?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pai le desfaci si te uiti la ele, ca scrie ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva nu va tenteaza? cu tot cu lupa. se monteaza pe orice tip de far. pe mine ma bate rau gandul sa optez pentru aceasta varianta. e cineva care a mai incercat?

post-28797-1245618814_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca faci acest pas pune si spalatoarele de faruri ca sa nu-i orbesti pe toti cand farurile se vor murdari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari

Am incercat sa pun in proiectoarele de ceata de pe Touran 2008 becuri albastre din piata.

Insa cand incercam sa le aprind, se stingeau imediat singure.

Imi zicea in bord ca le stinge pentru siguranta mea.

Acuma vreau sa montez HID xenon 10.000k 55W si vreau sa stiu daca o sa-mi mearga, sau tre sa fac si alte modificari?

Merci anticiapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa pui HID de 55w pe farurile de ceata? Cam de ce ai face asta? Mai ales ca nici macar nu e o temperatura de culoare care sa se vada pe ceata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!