Jump to content

Montare Kit Xenon Aftermarket


Airscape
 Share

Postare recomandată

Ca sa ne intelegem... nu am nici o treaba cu cei care vand, nu le fac nici reclama nici antireclama, dar poate eu am alte posibilitati de a achizitiona un Kit Xenon cu garantie (Germania) la un pret decent si in plus, poate nu imi permite timpul sa merg pana in Bucuresti pentru un montaj... In cazul asta as vrea sa stiu concret ce sa caut si de ce sa ma feresc... Numai bine! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Airscape

    11

  • Bogdan_G

    7

  • plus8

    7

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intotdeauna am vrut sa stiu.. daca se arde un bec la kit se gasesc separat pentru inlocuire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bineinteles. :lol:

Cum altfel. Doar n-o sa-ti cumperi alt kit xenon ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se gasesc si separat, cu toate ca este recomandat sa iei setul complet de becuri pentru a emite lumina identica.

Nick, eu am kit de 6000k de la Teenon (sau Seenon, asa scrie pe cutie). Fara probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa imi montez xenon in proiectore, trebuie data bara jos ? Sau doar scutul ? :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum ai montate proiectoarele, de obicei eu la nici o masina nu am dat bara jos sau farul pt ca nu sunt 100% sigur ca se pot monta exact cum au fost inainte si mai ales la faruri este mai delicata treaba pt ca am vazut multi cu xenoane montate dar farurile dereglate .

@Bogdan WRC, si colegul ICE2K are aceiasi problema si i-am dat solutia, trebuie sa vina la mine si sa incercam ridicatoare de 55W sau alte becuri, zilele astea imi vin becurile D1S, trebuie sa existe o solutie pt a lumina bine.

Eu am pus pe A4 si lumina foarte bine, avea tot lupa deci nu vad de ce instalatia de fabrica sa fie mai proasta, eu totusi cred ca ridicatoarele sunt problema la Ice 2k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanG,pai multumesc mult. daca afli rezultatul, sa il postezi aici. am vb si cu 5torm si el a zis tot asa, sa incercam cu alte becuri. dar sa vad in carte de care sunt.

la mine nu culoarea este prob. nu au forta destula. adica se vede clar ca cel AFM batea mai puternic. facea o pata alba in fata masinii si la Golf IV nu aveam prob de senzor in bord cu bec ars sau asa ceva.

NickSB. repet ce am spus. exista sute de marci de xenon. chinezii iti pot scrie pe el sau pe cutie si "LuvU" si firma "SALUTARI" asa ca degeaba iti zic ca firma CIANGJIU e f buna, ca acea firma o vei gasi de exemplu doar la un vanzator.

cele din Germ, normal sunt diferite, dar si acolo, conteaza de unde vin. daca sunt 100% nemtesti, nu cred ca mai ai nevoie de feedbackul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airscape, nu am vazut topicul mai devreme sa-ti raspund. Eu am Bi-Xenon de fabrica cu temperatura 4300-4500 si mi-am montat ulterior Xenon in proiectoarele de ceata si in locul acelui halogen suplimentar de faza lunga (cel cu care dai flash-uri). Ambele montate ulterior sunt de 6000 grade. Kitul de la proiectoare a fost luat de la Baracuda si montat de Cipos, costul a fost 180 EUR + montaj, s-a realizat fara demontarea barii/spoilerului. Se poate cred si la tine la fel, proiectoarele se scot usor, singura problema este cu amplasarea balasturilor.Pentru halogenul care dubleaza faza lunga, am luat un kit de la IM570RM (Storm), cost total incluzand montaj 500 RON (poate mi-a facut mie un pret mai bun dar oricum nu este mult peste).

Ce vreau sa precizez. AMBELE kituri sunt Made in China si sunt foarte multumit de ele. Decat sa dau 14 milioane pe un kit pe care scrie Hella si nu sunt sigur ca nu-i facut si ala tot in China (pt ca de obicei asa sunt), mai bine am luat direct chit chinezesc. Am garantie la amandoua cel putin un an asa incat nu vad care ar fi problema. Am senzor de bec ars si in ambele situatii nu a fost nevoie de nici un artificiu, au functionat OK fara sa imi dea eroare si am verificat si daca se aprinde martor in bord in cazul in care scot/se arde unul din becurile Xenon montate. Ambele kituri sunt de 35 W.

P.S. La fel cum zice si Bogdan_G, la Ice si eu cred ca ridicatoarele de tensiune sunt problema. Ice a incercat si becuri Xenon de la Baracuda, eram de fata si m-a rugat sa facem comparatie intre el si mine... Era diferenta clara desi ambii aveam Xenon de fabrica. Nu se vedea in schimb nici o diferenta intre becurile Xenon de fabrica si cele de 6000 de la Baracuda. Daca a facut incercarea si cu becuri de la Bogdan_G si a avut acelasi rezultat inseamna ca nu becurile sunt problema ci balasturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:tomato:( Am dat peste o problema acum.... Nu mi-au montat astia bine proiectoarele dupa ce mi-au vopsit bara.... Unul bate in sus si tremura destul de rau...

Proiectoarele astea pe ce se fixeaza ? Cum rezolv si eu problema ?

Modificat de Airscape
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cum e la tine, mai ales cu bara/spoiler care nu sunt "stock". In mod normal, sunt doua suruburi care prind proiectorul, unul stanga, unul dreapta, de spoiler. Se scot grilele laterale si se vad suruburile. Spre centrul masinii exista pentru fiecare proiector si un surub de reglaj sus/jos...atentie ca in cazul in care este ca la A4, este facut din plastic si se rupe daca-l dai peste cap (la mine s-a intamplat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tot bate moneda pe faptul ca trebuie atentie mare la montaj.Intimplarea face ca am luat si eu un kit bixenon h4 de la cineva de aici (lexxus) saptamina asta,pe care l-am montat la o motocicleta insa.Omul mi-a spus ca montajul este foarte simplu,il poate face oricine cu minima pricepere,dar eu m-am dus totusi la un electrician.

Din ce-am vazut la el,montajul este intr-adevar simplu,toate mufele sunt extrem de simple,nu ai cum gresi.

Montajul nu este mare lucru.

Despre kituri,oricum toate sunt chinezesti si au aceeasi tehnologie,nu are deloc importanta ce marca sunt..

Si la masina am becuri schimbate(d2s) de citeva luni bune si sunt foarte multumit de ele.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dl Luigi iti arat masini pe care tu nu vei putea monta niciodata xenon, Astra H, E klasse, X5 sunt masini la care trebuie modificat soclul, nu oricine poate face asta. La H4 este cel mai simplu dar si aici sunt probleme, de exemplu la Land Cruiser sunt probleme de electronica .

PS> nu tot ce zboara se mananca :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan G,eu vorbeam despre cazul meu.Poate trebuia sa specific mai apasat acest lucru.Am mentionat cum a fost montajul la mine,nu am spus ca la toti este la fel,dealtfel nu am cum sa stiu acest lucru fiindca nu am vazut alt montaj aftermarket.

Spuneam ca nu ma pricep,dar din ce am vazut acolo a doua oara as realiza montajul fara probleme.

Vad ca vorbesti despre alte marci de masini,dar exemplul nu este relevant atita timp cit aici este un forum dedicat VAG..adica pe noi doare de-ale noastre,mai putin de Toyote,X5-uri si alte alea!

Daca la ale noastre montajul merge la fel de usor cum a mers la mine atunci am dreptate.Aici as vrea sa ne lamuresti cum vine treaba!

Ce spui?

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cumparat un Kit H11 5000K (sa fie apropiat de xenonul din fabrica) pt proiectoare de la Barracuda si l-am montat la Cipos...Recomand calduros :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum nu am vrut sa ma bag in astfel de discutii pentru ca si eu vand xenon si nu vreau sa devin subiectiv dar acum simt nevoia.

Deci in primul rand instalatii xenon de 55 de w nu sunt recomandabile pentru un turism pentru ca balastul produce amperaj prea mare la initiere si riscati sa va ardeti blocul de lumini,mai exact aprox 10-11 amperi ceea ce inseamna ca instalatia electrica pentru cateva secunde(de la 1-2 secunde la 20-30 secunde in functie de cat de prastie sunt instalatiile xenon si de unde le cumparati) tre sa suporte cam 120-130 de wati la fiecare bec!!Am vazut masina cu blocul de lumini ars din cauza xenoanelor de 55 de w.Bine desigur exista un trick ca sa scapi de problema asta ,intotdeauna exista unul nu?:D Chiar si asa eu nu le recomand pentru 4-500 de lumeni in plus e mult prea scump riscul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin parerea lui 5torm, eu personal vand asemenea balasturi DAR nu le montez decit pe proiectoare de offroad, pe masina insa se pot monta dar este "tricky" :) Niciodata nu am montat 55W pe o masina si nici nu o voi face vreodata, dar sunt destui obsedati de vanatoare in tara asta .

Este foarte important insa ca posesorul masinii cu Xenon aftermarket sa lase farurile mai jos cind este blitzuit de ceilalti participanti la trafic, uneori si eu ii mai injur pe altii care au xenon DAR tin farurile maxim sus sau le au reglate dupa BIG BEN .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pune u cablu de suprasarcina care face descarcarea direct din baterie si din blocul de lumini ia doar comanda, se rezolva si asta fara pre multe complicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma lamureste si pe mine cineva, in legatura cu becurile D2S / D2R. Din cate am inteles din poze, D2S sunt pentru faruri cu lupa iar D2R pentru faruri normale... asa este?

Este suficient o instalatie de 35W pentru faruri cu lupa, pe faza scurta, chiar daca pun becuri (H7) de 8000 K ?

post-8760-1193838286_thumb.jpg

post-8760-1193838295_thumb.jpg

post-8760-1193838305_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile D2S si D2R vin pe masinile cu xenon din fabrica. Tu daca nu ai xenon si ai H7 poti lua un kit de 35w cu becuri xenon H7.

Este mai mult decat suficient 35w, aproape toti care au pe forum aftermarket au de 35w. Te-as sfatui sa iei de 6000k, e lumina mai apropiata de cea naturala, cel de 8000k are o tenta albastrui-movulie si sa nu dai de vre-un politai care sa iti faca probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Si eu as fi interesat de un kit HID, dar as vrea 5000K. Nu vreau sa schimb faza lunga si proiectoarele pentru ca le folosesc rar spre deloc, si culoarea de la 5000 se apropie mai mult de culoare stock.

Pe de alta parte, "lumina" data de 5000 e mai slaba ca la 6000 ?

De ce nu aduce nimeni 5000 pe stoc ?

Multumesc anticipat,

Doru.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e de pe un site de vanzari xenon aftermarket:

Temperatura culorii / Fluxul luminos (lumeni)

4,100 K 3,000 lm

5,000 K 2,700 lm

6,000 K 2,600 lm

8,000 K 2,000 lm

Daca e asa, cu cat e mai mare temperatura culorii, cu atat scade fluxul luminos.

Modificat de Radu Gica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile puse de tine sunt parca unpic decalate insa idee e corecta: cu cat cresti temperatura culorii cu atat lumineaza mai slab. Din ce stiu eu 4300 are 3200 lm deci cam toate valorile sunt cu un pas decalate :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Mersi Radu, asa stiam si eu. Deci de ce nu are nimeni 5000K ?

Vreau si eu un kit pentru Polo 9n3, banuiesc ca sunt H7.

Astept oferte pe PM.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de un kit HID, dar as vrea 5000K. Nu vreau sa schimb faza lunga si proiectoarele pentru ca le folosesc rar spre deloc, si culoarea de la 5000 se apropie mai mult de culoare stock.

Pe de alta parte, "lumina" data de 5000 e mai slaba ca la 6000 ?

De ce nu aduce nimeni 5000 pe stoc ?

Multumesc anticipat,

Doru.

Eu mi-am pus 5000K in proiectoare pe H11, din aceleasi considerente (sa fie culoarea apropiata de cea stock). Aduce Barracuda.

Lumina e putin mai puternica decat la 6000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!