Jump to content

Montare Kit Xenon Aftermarket


Airscape
 Share

Postare recomandată

Salut,

M-am gandit sa imi instalez Xenon in proiectoare (H11), dar sincer nu stiu ce sa aleg din abundenta de oferte.

Am inteles ca unele kit-uri de "firma" sunt de fapt facaturi ieftine in China.

De ce sa ma feresc ? Ce imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Airscape

    11

  • Bogdan_G

    7

  • plus8

    7

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

De ce nu iei legatura cu Baracuda sau cu Cipos?

Vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

toate sunt China. Cum ai norocul sunt bune sau rele. Vezi ca vand 10-12 oameni pe forum. Doi ti-au fost spusi mai sus . Ma e 5torm care-l cunosc eu si am luat de la el o instalatie si sunt multumit.

Pe golful IV am avut de la Codatel xenon pus si a tinut 2 ani pana am vandut farurile cu tot cu instalatia respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt f. multi care vand, pe forumuri, pe okazii, site-uri etc....tocmai de aceea vreau ceva sfaturi.

Ca firma (producatoare) ce recomanzi ? Tu ce ti-ai pus Voinea ?

Modificat de Airscape
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt la fel diferentele intervin la montaj, adica la pretul final .

Eu iti recomand sa iei de la mine :icon_thumright:

Deci ca idee toate sunt la fel, unele insa sunt mai sensibile si nu prea merg la masinile germane noi, adica BMW, MB si AUDI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt unele care nu dau eroare in computer (bec ars etc) datorita electronicii din ballast-uri or something like that.

Tu ai asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca idee toate sunt la fel, unele insa sunt mai sensibile si nu prea merg la masinile germane noi, adica BMW, MB si AUDI .

In ce sens te referi Bogdane ca sunt mai sensibile, intentionez si eu sa imi pun si m-ai bagat in ceata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: la instalatia mea de bi-xenon OEM, pot sa schimb doar becul ? Sincer, desi bate f. bine, mi se pare mult prea galbena lumina ? E de recomandat sa schimb (doar) becurile originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Airscape Toate balasturile din 2007 nu dau eroare de bec ars . Eu am asa ceva pe stoc, de fapt am mai multe tipuri de balasturi si mai mari si mai mici si de 55W, depinde ce vrei, oricum xenonul este altceva, nu exista termen de comparatie .

@D-rive la SKoda nu sunt probleme, dupa cum am spus la BMW, MB si AUDI sunt probleme cu multe instalatii, adica dau flashuri/palpaie si instalatiile bune merg perfect, nu vreau sa-mi fac reclama si nici sa dau cu noroi in colegii mei. Ideea este alta, daca vei cauta pretul cel mai mic il poti gasi dar cu o calitate asemenea, instalatiile trebuie sa vina cu o garantie reala si vanzatorul trebuie intotdeauna stoc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru BMW te intrebam Bogdan :D La Skoda nu pun Xenon, la BMW am bixenon si as vrea sa imi pun pe proiectoare (au chiar si instalatie originala cu xenon pentru proiectoarele de ceata) si pe faza lunga, pe farurile interioare. Insa nu am pus pana acum pentru ca am avut temeri in ceea ce priveste rezistenta lor la flash-uri.

Sunt de acord cu tine ca, calitatea costa si conteaza foarte mult seriozitatea furnizorului, in principiu eu caut cele mai bune xenoane ieftine :D

Inca un lucru, sa iti expui corect marfa nu mi se pare ca dai cu noroi in ceilalti care vand si ei asemenea instalatii. Din pacate sunt foarte multi care fac lucrul asta si nu stiu cati dintre ei sunt cu adevarat experimentati, eu prefer sa vorbesc cu cineva care si monteaza nu doar vinde. Ai sa vezi ca pe topicul asta, care nu e unul publicitar voi prefera sa discutam probleme tehnice, sa lamurim dileme, necunoscute. Cred ca toata lumea e de acord cu treaba asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan_G: Daca tot spui ca nu vrei sa-ti faci reclama, atunci nu-ti face. Deja ti-ai facut de doua ori pe acest topic, si nu este o arie de anunturi.

Airscape: Pretul nu influenteaza calitatea, ci invers. Decat de pe okazii, mai bine ia-ti de la un coleg forumist un kit complet si opteaza pentru o perioada de garantie mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea chiar influenteaza pretul si inca ceva faptul ca cineva intreaba si incerc sa-l ajut nu inseamna ca-mi fac reclama, o iau ca pe o palma peste bot si nu voi mai continua aceasta discutie .

Pt cine cauta pretul cel mai mic trebuie sa caute chiar pe Okazii DAR aici nu este vorba de unde sa iei, ideea este ca trebuie explicat clar omului cum sa faca, degeaba cumpara de pe okazii daca nu are si montaj inclus, deci trebuie cumparata o instalatie care sa fie ok, cu garantie cit mai mare care sa fie montata de cineva, acel cineva trebuie sa stie ce face si mai ales sa ofere garantie, degeaba cumperi de la unu si montezi la altu, in caz de probleme o sa se arunce matza dintr-o curte in alta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vrut sa spun si eu mai sus. Inca ceva, e liber oricine comercializeaza/monteaza/cumpara instalatii de xenon sa vina sa posteze aici, bineinteles fara apropouri de publicitate cu referire la preturi, in rest cred ca orice discutie este permisa. Chiar mi-ar placea sa fie pusi fata in fata cei ce se pricep la asa ceva, cu siguranta vom obtine o parere cat mai apropiata de adevar. Eu chiar sunt interesat sa nu dau banii pe prostii si sa iau un lucru cat de cat bun, cred ca e in interesul tuturor forumistilor.

Uff, acum nu mai zice nimeni nimic :D Na, sa faci publicitate nu e tocmai ok dar nici sa nu mai poti discuta nimic din cauza ca poate fi catalogat drept publicitate nu e in regula. Pe mine ma interesa nivelul calitativ, tehnic al instalatiilor, pretul, de la cine, asta alegeam dupa aia, cum consideram eu de cuviinta. Asa, o sa trebuiasca sa vorbesc cu unul sau cu altul pe privat si sa imi faca capul calendar ca ale lui sunt cele mai tari si asa si pe dincolo. Dar daca totul e aici, la vedere, apare altul care se pricepe si ii da cu adevarat peste bot (scuze de expresie) si nu ma abureste respectivul cum vrea el si ma prinde de fraier pe mine ca nepriceput in domeniu.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa nu dai banii pe prosti ia o instalatie cu montaj inclus, la montaj pot aparea probleme dar cind ai facut zeci de masini deja este mai simplu. Cind te apuci pt prima data este mai greu .

Repet toate instalatiile noi sunt la fel si oricum pe proiectoare nu sunt deloc probleme, poti pune orice jeg de instalatie, problema este pe faza scurta .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airscape: Recomand parcurgerea topicurilor din Anunturi Online referitoare la vanzarile de kit-uri Xenon, apoi rubrica de Feedback.

In primul se discuta si moduri de montaj, versus-uri intre temperaturi de culoare. In al doilea se noteaza fiecare vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan_G: Daca tot spui ca nu vrei sa-ti faci reclama, atunci nu-ti face. Deja ti-ai facut de doua ori pe acest topic, si nu este o arie de anunturi.

Airscape: Pretul nu influenteaza calitatea, ci invers. Decat de pe okazii, mai bine ia-ti de la un coleg forumist un kit complet si opteaza pentru o perioada de garantie mai mare.

Nu am spus ca le caut pe cele mai ieftine, sau ca le iau de pe okazii. Din contra, am afirmat ca oferta e mare, preturile sunt f. competitive, dar eu caut CEA MAI BUNA SOLUTIE. Calitate, garantie reala, montaj profesional.

Deja au inceput certurile pe topic si ne abatem de la subiect.

Again, CE FIRMA PRODUCATOARE RECOMANDATI ?

Hella? Philips ? Am gasit si SIEMENSHID care nu stiu daca sunt facute de SIEMENS sau doar au furat/adaptat numele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca cele "SIEMENSHID" nu sunt Siemens, ca firma, ci sunt facute pe vapor, iar firma e Siemenshid :icon_cheesygrin:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ma gandeam si eu... Era dubios de ce e scris intr-un singur cuvant Siemenshid si nu Siemens HID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza marca cat conteaza garantia.

De fapt trebuie sa-i excluzi din start pe cei care nu-si asuma responsabilitatea montajului si a garantiei (cel putin 2 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma daca vrei chinezii iti scriu pe ele si HELLA sau HILLA sau AIRSCAPE. asa ca.. mai mult conteaza vanzatorul, sa stii de unde iei, sa poti merge si pe incredere.

si eu am luat de la 5TORM si am fost f multumit.

dar am alta intrebare: la mine xenonul OEM de la Audi nu este la fel de puternic ca cel avut pe Golf (chinezesc). si nu este singura masina care are prob asta. mai stiu un Audi cu xenon OEM comparat cu Golf cu xenon aftermarket. de aia as vrea sa schimb puterea. pt asta e de ajuns sa schimb doar becurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ma gandeam si eu... Era dubios de ce e scris intr-un singur cuvant Siemenshid si nu Siemens HID.

Siemens nu face Kituri Xenon, ce ai gasit tu e made in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate cred ca sunt China...Si eu ma gandesc sa fac acelasi lucru. Lumina e mult prea galbena...

pana la urma daca vrei chinezii iti scriu pe ele si HELLA sau HILLA sau AIRSCAPE. asa ca.. mai mult conteaza vanzatorul, sa stii de unde iei, sa poti merge si pe incredere.si eu am luat de la 5TORM si am fost f multumit.dar am alta intrebare: la mine xenonul OEM de la Audi nu este la fel de puternic ca cel avut pe Golf (chinezesc). si nu este singura masina care are prob asta. mai stiu un Audi cu xenon OEM comparat cu Golf cu xenon aftermarket. de aia as vrea sa schimb puterea. pt asta e de ajuns sa schimb doar becurile?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca din fabrica xenonul vine cu o temperatura mai scazuta (ceva genul 5000K) sau chiar am vazut la unele la 4300K, care coincide ca si culoare cu philips blue-vision.

Banuiesc ca din cauza culorii, aveti impresia de alta putere. Merge sa schimbi doar becurile pentru a avea alta culoare, dar atentie ca la tine trebuie D2S, D2R sau D2C. Adica nu trebuie becuri ca la masinile cu xenon after-market. Sunt altele speciale.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta de Xenon, cei care aveti montat, de ce nu ne spuneti de care aveti, de cat timp, ce probleme ati avut, adica marca X e buna, marca Y mi-a facut probleme... sa stim ce sa alegem si de ce sa ne ferim... care dau/nu dau eroare de bec ars, care merg la blitz-uri si care nu? Chiar asa greu e... Chiar si la anunturi, toate sunt de forma... "vand kit xenon..." si atat, fara producator, fabricatie... date concrete.

@vladpo - tu ai scris in semnatura...esti multumit de modelul ales?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nick,

Ar trebui citit topicul de feedback, in speta feedback-ul acordat celor care monteaza sau vand aceste kituri si cred ca poti sa-ti faci o idee si de tipul xenonului si de calitatea motajului.

:Driver: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!