Jump to content

Probleme Cu Instalatia De Franare


alexandru16
 Share

Postare recomandată

Salut !

Am cateva nelamuriri:Vreau sa schimb sabotii zilele urmatoare si ma intereseaza un pret estimativ pentru manopera.Este necesar sa mai cumpar lichid de frana pentru completare?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 470
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    43

  • b-66-six

    17

  • floryn_zdv

    17

  • paul_ral

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu este necesar sa umbli la frane, nu iti trebuie lichid de frana. Despre manopera,depinde de atelier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic - la ce pret ai gasit saboti ca si eu trebuie sa ii schimb ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboti Trusting - 85 Ron

Gasisem in alt loc cu 150 ron dar nu stiu ce firma erau...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb ieri saboti,dupa ce i-am smergheluit 2 ore pt ca erau prea mari si ramanea blocata roata (chiar daca dadusem drumu la cablu de la frana de mana).Acum am observat ca pe dreapta sa incalzeste putin roata.Rulmentii sunt ok,nu huruie si nici nu au joc.Mecanicul mi-a zis ca e din saboti si isi vor da drumu dupa cativa kilometri...Are ceva daca merg asa cu ea? :D

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat...de obicei nu au voie sa fie mai mari/mici, fiind standardizate. Ce firma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboti Trusting fabricati in Italia,cutie verde. Pret 85 ron.Sa stiti la ce sa va asteptati in caz ca cumparati asa ceva :|.Are ceva daca merg asa cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se incalzeste...ii problema... Eu iti recomand ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva in ce parte se deschide repartitorul franei de pe spate ? sa franeze mai tare spatele , in sus sau in jos ?

Am schimbat acum 2 zile lichidul da frana , si pedala de frana care tinea de obicei cam la jumatate sau mai jos, sa ridicat sus si frana a devenit super sensibila si eficienta . Sincer nu ma asteptam la asa o inbunatatire . Nu ezitati sa schimbati lichidul , face minuni :rolleyes:

post-12008-1241336847_thumb.jpg

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut.Prin ce metoda ai schimbat lichidul de frana???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate cu o seringa cam 90% de lichid din borcan ( nu tot ca trage aer ) , se umple cu lichid nou , se pune un furtunas in borcan pe aerisitorul dreapta spate ,si se pompeaza la pedala pana vine lichid nou . Ordinea este drepta spate, stanga spate , dreapta fata , stanga fata, se urmareste tot timpul nivelul de lichid din borcan si se completeaza . Se foloseste lichid de frana FMVSS 116 DOT4.

post-12008-1241344980_thumb.jpg

post-12008-1241344993_thumb.jpg

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar trebui sa ridici repartitorul mai sus,ca sa simulezi ca este incarcata masina si ca il apasa mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Ok,va multumesc mult.Sa inteleg ca am nevoie de 2l de lichid de frana?Daca pe spate{la inlocuirea lichidului}trebuie sa apr 400gr de lichid ,atunci pe fata ar trebui sa curga mai putin nu ??Oricum urmeaza achizitionarea lichidului de frana prescris si inlocuirea lui ,vad ca e dificila operatia. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in instalatie se afla mai putin de 1 L de lichid, cu 2 "speli " bine instalatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema: nu prea imi prinde frana de mana, am tot reglat cablurile care vin la frana de mana, dar nu pre au fost schimbari mari...care ar putea fi cauza???

Nu ma prea pricep cu denumirile pieselor componente...dar vreau sa zic ca placutele de frana sunt destul de bune(sau cum se numesc, pentru ca nu am discuri in spate), eventual pot fi uzate ferodourile(sau cum li se spune)???

Cand dau la pedala nu stiu cat prinde frana pe spate...ma gandesc ca am probleme doar cu frana de mana...ar trebui sa verific???

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dany 78 scz ca te contrazic dar intra 2l respectiv 2,5l lichid de frana conform autodata :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi nu am avut ce face si mi-am dat singur de lucru, pt ca nu imi placea cu prindea frana am zis sa fac o aerisire si sa schimb aproape tot lichidul de frana asta dupa cea am vazut mai sus cum se procedeaza

toate bune si frumoase pana la un moment dat,am tras cu o seringa din vasul pt lichid aproape pana la min dupa care am completat cu lichid nou,

am ridicat masina si am inceput cu roata dr spate sa aerisesc,eu cu cheia si un prieten facea pedala,la stanga a mers tot cum trebuie ,

am trecut la st. spate si am inceput si la asta sa desfac cu cheia surubul de aerisire asta inainte de a da cu un pic de spray wd-40 ca erau ruginite ,

am desfact -- a curs lichid -- pedala la podea ---- strans surubu ---- facut pedala iara ---- pedala la podea --- desfacut surub --- a curs lichid dupa care am dat sa strang surubu numai ca la capat de tura am ramas cu capatul in cheie :icon_thumright: :vaidecapulmeu: sa rupt surubul

intrebarea mea pt cine stie este acum cum se procedeaza, se poate scoate capatul de surub cumva sau trebuie sa imi cumpar cilindrul de franare daca asa ii zice?? :icon_thumright:

asta e piesa cumva? si daca da cum ii zice exact si ce cod ar avea pe original

http://i39.tinypic.com/2nk8fgy.jpg

pe fata a decurs normal ca si pe dr spate am reusit sa le aerisesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am idee cum poti sa scoti capatul de surub, dar un cilindru nou de frana ii 25 lei,cel putin atata am dat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema ... mi se tot blocheaza pistonasul de pe dreapta fata (frana pe disc) ... l-am curatat si tot degeaba, el are rugina doar la margine unde prinde garnitura ... ce sa fac? daca schimb lichidul are vreun efect sau trebuie schimbat etrierul?

Cat lichid de frana intra? 2 sau 2,5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam aceeasi problema ca si tine cu postonasu de etrier

m-am cumparat unul nou cu 30 de lei , dac anu esti dispusla cheltuieli ia frumos cu un smirgel foarte foarte fin (granulatie 1000 sau 2000) si da pe el.. ca sa functioneze optim el trebuie sa fie lacrima

daca o sa schimbi lichidul no sa rezolvi mai nimic.. iar in instalatie nu intra mai mult de 1 l maxim maximus

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am smirgheluit in draci si tot degeaba ... eu credeam ca nu se vand doar pistonasele ... si un etrier e undeva 200-300 lei.

o sa imi cumpar pistonasul, normal. ms de sfat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu o noua problema ... am schimbat lichidul de frana si acum nu mai am frana :| nu cred sa fie aer in instalatie pentru ca am aerisit tot de cateva ori ... treba e ca nu am presiune pentru stanga fata si dreapta spate nici in pompa nici la roata ... ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema intr-o oarecare masura ... schimband pompa :|

frane am foarte bune, mult mai eficiente ca inainte doar ca pedala e foarte moale. care ar fi cauza ?

Un sfat : NU cumparati lichid romanesc. e foarte foarte prost. diferenta intre unul stain si cel romanesc este foarte vizibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin si eu cu o intrebare, care nu e atat de importanta, dar sunt curios, cand scoti dupul din bidonasul cu lichid de frana nu ar trebui sa ti se aprinda un martor in bord ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat, dar nimic.Eu cred ca ar trebui sa se aprinde cel de ulei, sau cel de frana, asa ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!