Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

nu uita sa faci niste poze(daca se poate) si in cat timp au terminat treaba.imi dai si mie adresa?..am drum spre sibiu si poate trec pe acolo.

am aceeasi problema ca si voi ...pe usa dreapta! :nono:

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai facut programarea? :nono: la ce firma ?

Modificat de Pompiliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai facut programarea? ;) la ce firma ?

Nu stiu exact cum se numeste....eu am facut rost de un nr de tel de la un angajat. Revin maine cu un nr de tel si eventual un email pentru programari. Maine merg sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CosminSideras

te asteptam :frigbaitata: si eu sunt un candidat ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie in bani astea 60 ron sa nu puna ei un intrerupator pe usa ca in acest caz ai facut varza masina...iar daca e asa ok si il repara pe cel din iala e totu OK atunci merg si pana la arat sa fac switch-ul din usa cu 60 roni ...de diesel nu se pune problema...se face rost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu cu spray pt contacte...am dat abundent...si...surpriza! de 5 zile imi functioneaza switch-ul!

Nu are cum sa intre lichidul la contactele din blocul broastei. Partea mecanica in care intra cheia, se continua spre interior cu o piesa in forma de cap de surubelnita care actioneaza un ax din plastic. In nici un caz nu are cum sa treaca lichidul pulverizat din locasul cheiei in blocul in care se afla cel 4 microintreruatoarele.

Exista o singura exceptie. Al V-lea micro intrerupator, cel care sesizeaza daca usa este deschisa/inchisa, se afla pe cantul usei. Acesta este actionat de piesa care se inbina cu agatatoarea din stalpul masinii, este vizibil din exterior (fara a demonta ceva) si este posibil a fi deblocat cu un spary cu alcool izopropilic.

Eu stiam ca un bloc-broasca este ~200 Euro. Sa te astepti sa-ti puna bloc nou + manopera cu 60 ron consider ca este pur si simplu un vis. Eu am cumparat de la dezmembrari unul cu 200 ron.

Modificat de SAlex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema o am si eu la passat,am desfacut broasca si am vazut care e problema cu switch-ul,e mancata tija de actionare.in unele cazuri intra mizerie pe partea circulara care actioneaza tija microintrerupatorului si se rezolva cu spray,dar in cazul uzurii tijei,singura solutie e schimbarea ei sau a switch-ului.am sa caut in comert si am sa il schimb sapt. viitoare,o sa va anunt si am sa pun si poze pt. cei interesati de DYS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

La mine de o saptamana nu se mai aprind becurile din masina cand deschid usa fata stanga, si nici martorul care face galagie cand uiti farurile aprinse nu mai functioneaza deloc(pana acum plangea din cand in cand). Sa fie problema tot de la Switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar mecanismul din broasca, ori switchul ori lipiturile de pe placa cu circuite. Sigur poti sa afli doar desfacand usa... succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult KLF.

Maine(sau saptamana viitoare ma apuc de treaba).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am rezolvat problema...asa cum am scris mai sus, toata operatiunea a durat cam 1 ora 30 min, cost 60 ron.

Switch-ul a fost inlocuit cu unul nou...nu exista dubii, am asistat la toata operatiunea.

Pentru programari 0722277717 dar atentie, de multe ori ora programarii se decaleaza ca apar diverse probleme. Daca nu sunteti din Sibiu ar fi bine sa le spuneti sa nu veniti si sa va amane pe ziua urmatoare. Eu am avut si alarma de montat si am stat pana la ora 19, desi programul e de la 9 la 17, si tot nu au terminat cu alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stii daca au si in TM firma aceea?

si cum merge acuma? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Deci nu e de vina swich-ul?

Ci e doar din vag-com?

Interesant,mersi de idee!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stii daca au si in TM firma aceea?

si cum merge acuma? :)

Cred ca numai in Sibiu au sediu.

Safe & Sound

Alarm & Audio Center

Pana acum e ok...usa se comporta normal, merge avertizarea pt faruri aprinse....

Sper sa imi rezolve si problema cu alarma...maine merg iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar in bucuresti exista ceva? la usa din dreapta doar cand e pe pozitia 1 (adica intre-deschisa) mi se aprinde martorul de usa deschisa la bord si se aprind luminile. deci as vrea sa repar problema, dar doar daca gasesc ceva mai aproape de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum scriam in postul nr. 26,m-am apucat de treaba.am cautat microintrerupatorul prin magazine,am dat de unul care semana ca marime cu cel de la usa,l-am schimbat si de 2 zile isi face datoria constiincios,adica ma anunta cand e usa deschisa,suna cand deschid usa si sunt aprinde farurile,lucruri pe care inainte se incapatana sa le faca.am incercat cu sprayuri si nimic...singura solutie a fost inlocuirea.toata operatia de la desfacutul usilor pana la punerea la loc m-a tinut 1 ora,mai greu e de scos broasca afara din usa si punerea ei inapoi.pretul microintrerup. a fost 1 leu.

post-5813-1174229966_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos :P bine ca ai reusit si totul e ok... cum ai zis si tu... problema mai complicata e la broasca (montat demontat)... De unde ai cumparat switchul? il gasesc la piese auto in caz ca mai am probleme poate il schimb eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la piese auto nu tare cred,dar daca incerci al magazine de electronice ,sigur gasesti.numai sa nu intrebi daca au switch,ca unul mi-a raspuns ca nu ,ar sigur gasesc la magazinele de calculatoare...noroc ca dupa 5 sec. mi-am dat seama ca tipul se referea la switch-ul de net/retea de calc.,si deci l-am mai intrebat o data:microintrerupator aveti? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria
dupa cum scriam in postul nr. 26,m-am apucat de treaba.am cautat microintrerupatorul prin magazine,am dat de unul care semana ca marime cu cel de la usa,l-am schimbat si de 2 zile isi face datoria constiincios,adica ma anunta cand e usa deschisa,suna cand deschid usa si sunt aprinde farurile,lucruri pe care inainte se incapatana sa le faca.am incercat cu sprayuri si nimic...singura solutie a fost inlocuirea.toata operatia de la desfacutul usilor pana la punerea la loc m-a tinut 1 ora,mai greu e de scos broasca afara din usa si punerea ei inapoi.pretul microintrerup. a fost 1 leu.

Felicitari Calin dar tare bine ar fi daca ne-ai mai da vreo cateva detalii ca sa imi rezolv si eu problema,ca 1 data pe luna fac drumul pana la Satu Mare si poate trag o fuga pana la BM sa-ti dau o bere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic:la fel si eu,lunar dau o fuga si stau 2 sapt. la timisoara,asa ca...

bun,pe scurt,pt. a putea repara broasca,trebuie data jos tapiteria.ea are 2 surube jos,sub usa,se scoate aparatoarea manerului de care se trage usa,se scoate ansambul de comanda geamuri electrice ,se scoate mufa,se scot cele 3 suruburi care tin tapiteria stransa de usa,se desfac apoi cu grija clipsurile tapiteriei,prin ridicare se scoate prima parte a tapiteriei usii,se desfac toate mufele cu care e legata,apoi cu cheie de 10 se desfileteaza toate suruburile ,inclusiv cele 3 de la broasca si cel de la butucul usii.se lasa geamul in jos pana ce la gurile de vizitare din tabla usii se vad suruburile de strangere a geamului,se slabesc,se prinde cu banda peste rama usii geamul ca sa nu cada,apoi cand se scoate tabla cu macaraua geamului se desface de pe ea mufele ce mai sunt pe acolo.butucul se scoate afara,va trebui deja sa puteti scoate si broasca...in rest,se pune noul switch,se cositoreste,se verifica daca functioneaza si se monteaza inapoi usa.sper sa va fi fost de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....stie cineva de cat este torx -ul (cred ca asa se numeste), pt. deschiderea celor 2 suruburi care fixeaza broasca?

Merci,

OK, gata am vazut ----- torx T20 si/sau T30...:lol:

Modificat de 91WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt directionare

Daca o vedeam mai devreme raminea cu 5.000.000 (500 ron) in buzunar.

Eu pt. swich-ul ala am schimbat broasca cu totul.

Daca vrea cineva sa reparam impreuna swich-ul vechi si sa facem poze - cu cea mai mare placere. Sa avem si varianta in romana.

+ ca l-ar ajuta sa aiba ansamblul gata reparat cand se apuca de demontat fata de usa.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calin_bm merita nota super plus. Metoda lui salveaza pe multi de sume importante. Pana acum explicatiile erau numai despre refacerea lipiturilor. Nu stiam ca se gasesc si se potrivesc microintrerupatoare.

Eu oricum nu scapam atat de simplu. Cand aveam blocul alimentat in mana, acesta transmitea comenzi de incuiere/descuiere in momentul in care il rasturnam/agitam. Deduc ca avea uzura in mai multe locuri nu numai la microintrerupatorul care se vede si din exterior.

Uitam > la final, utilizand VAG-COM trebuie sterse codurile de eroare generate de broasca defecta.

Modificat de SAlex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc baieti,

eu tocmai eram pe punctul sa dau 5oo lei la reprezentanta, care mi-au spus ca trebuie schimbata broasca. Asa ca ma inscriu si eu la rand pentru a da o bere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!