Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Am o problema cu switchu de la usa soferului, cel care face ca sa se aprinda lumina in masina, becul pe usa si martorul pe bord cand usa e deschisa.....tamburusu acela care se misca in incuietoare nu se lasa de tot jos cum e la celelalte usi :) daca apas manual pe el face click si merge...sau daca tin usa in o anumita pozitie (aproape inchisa dar n de tot)....aveti vreo idee cum sa-l fac sa mearga?

PS: am incerca cu Lubrit All spray si nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca din pacate ar trebui sa demontezi panoul de usa ca sa studiezi un pic problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebue demontata broasca si spalata bine cu benzina suflata cu aer la un compresor unsa si va merge .

ai sa vezi ce mizerie iese din broasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebue demontata broasca si spalata bine cu benzina suflata cu aer la un compresor unsa si va merge .

ai sa vezi ce mizerie iese din broasca .

tu asa ai facut?.... aceeasi problema si la mine...am citit pe forum ca ar fi coclit nishte contacti, dar n-am timp sa desfac toata usa :D

da mia multe detalii despre curatire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da un search, pentru ca canva, am postat poze si tot ce e necesar de facut la o broasca, pentru a merge sper sa nu fie sters daca nul gasesti, la prima broasca care o repar am sa fac poze iar,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Atat lumina de la plafoniera, cat si becurile rosii de la portiere (cand sunt deschise), becul din portbagaj si becurile de deasupra usilor din fata nu se sting in momentul in care inchid usa respectiv hayonul. Doar becul din torpedo functioneaza (se stinge atunci cand inchid torpedoul). Am pus bec la hayon si m-am uitat din interior (cu hayonul inchis), dar nu s-a stins. Nici becurile rosii din fata de portiera (fatza). Atunci cand comut plafoniera fata si cele 2 din spate sa se inchida atunci cand usele sunt inchise, ele raman aprinse. Ce problema pot avea? Asa am luat masina. Ce s-a defectat ? S-a pus oare ceva pe direct ? Vreun releu ceva ... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos....care ar fi cauza de nu mi se aprinde becul de la plafoniera portbagaj (deloc)? Cum se poate schimba si cu ce fel de bec?

Modificat de nesfarsit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai comutatorul de la plafoniera spre dreapta...asa ar trebui sa se aprinda cand deblochezi masina si sa se stinga dupa 15 sec. dupa ce inchizi usile, sau cand sucesti cheia in contact. In pozitia aceasta ar trebui sa se stinga si cand iesi din masina si blochezi usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema destul de clasica la Golfuri. Acest comportament este datorat defectarii broastei din usa. In acea broasca se afla comutatori care comanda cand usa este deschisa sau inchisa. In aces caz comutatorii s-au defectat si au ramas pe pozitia deschis, fapt ce a facut ca luminile rosii din portiera, si plafonierele sa ramana aprinse. Normal ar fi ca atunci cand aprinzi luminile de pozitie sau faza si cand nu ai cheia in contact sa se auda si un buzz, chiar daca ai usa inchisa. Asa este?

Ce mi se pare ciudat insa este faptul ca ambele portiere s-au defecta, deoarece ai spus ca ambele lumini rosii din portiere stau aprinse.

Solutie pentru problema ta este sa cumperi alte broaste (costa destul de mult la reprezentanta), eventual un SH pe la dezmembrari (nu se prea merita deoarece sunt piese cautate, deci scumpe, plus ca probabilitatea de a se defecta este mare). Alta solutie este sa demontezi broastele si sa le repari, operatiune migaloasa, dar te scuteste de multi bani sau sa montezi alte switchuri cum erau la Dacii (gauri in tabla + tras fire).

Vezi ca s-a discutat de nenumarate ori problema pe forum. Folositi search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-a rezolvat cu switchul din usa ?

ca exact aceeasi problema am si eu?

daca deschid usa si apas in jos eu inauntru in broasca pe partea mobila care agata usa de stalp ... se aude un click si functioneaza ,,, se poate regla cumva ,ca nu imi dau seama cum e pozitionat switchul in broasca ...ca el saracu` merge dar nu e actionat cred!

poate ne ajuta cineva ./.. am dat si cu search dar nu mi-a mers !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Apropos....care ar fi cauza de nu mi se aprinde becul de la plafoniera portbagaj (deloc)? Cum se poate schimba si cu ce fel de bec?

Am si eu aceiasi problema de mult si cineva a reusit sa imi scoata plafoniera de la portbagaj (greu de tot) si problema e banala, s-a ars becul. OK, inlocuiesc becul, dar nu am reusit sa mai bag la loc plafoniera, asa ca inca am aceasta problema de care nu m-am mai ocupat. Nu vrea sa mai intre si m-am chinuit si cu un coleg si nimic. Uite pun si pozele, sper sa se vada ce mult trebuie impinsa sa intre la loc si nu am reusit nicicum. Poate imi dati voi o idee.

img2642ri6.th.jpg img2643wn4.th.jpg

Dupa cum probabil se vede si in poza - ramane aproape 1cm de impins la clema, care e foarte rezistenta.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahaha azi erau -4 grade si-am spalat masina

desi am dat eu cu spray pt chedere sa nu inghete s-au cam intelenit usor usile... am tras un pic de usa de la sofer si...surpriza!.... imi functioneaza switchul... acum sa vedem cat dureaza minunea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spalati cu nici o benzina! Doamne fereste. Problema e cu lipiturile din broasca care s-au crapat si uneori fac contact alteori nu. Aceeasi problema am avut, si dupa ce m-am chinuit sa dau fata jos si apoi sa desfac broasca (atentie cand desfaceti broasca pentru ca sar toate prin ea), si refacut lipiturile. SI merge perfect. Nu ai cum sa speli cu benzina si sa suflii, broasca fiind incapsulata. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

La Bora mea am cheie briceag,cand apas sa deschid usile imi semnalizeaza, dar cand apas sa inchid,NIMIC

Am tot verificat una alta dar nimeni nu a stiut sa-mi dea o solutie

Ce ar putea fi?

PS La usile din stanga nu mi se aprinde becul interior la dechidere si nu face bing(fata )cand las pozitia aprinsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul din usa! Fratilor da nu cititi deloc topicurile de pe forumul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Nu e adevarat!!!

Fratele meu are Golf IV si lui ii semnalizeaza inchiderea totala a usilor desi nu ii bazaie la pozitia uitata aprinsa sau lumina interioara la deschiderea usii soferului.

ADICA ACEEASI PROBLEMA CA MINE!!! Deci care-i atunci adevarata problema

Am citit si alte topic-uri dar nimeni nu dezbatea problema asta a alarmei(inchiderii centralizate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In switch sunt niste contacte. Uneori merge alteori nu. La tine daca nu se aprinde lumina cand deschizi usa si nu mai bazaie cand raman pozitiile aprinse si scoti cheia din contact nu mai fac contact bine. Verifica si tu. Cand inchizi usile se mai aprinde ledul de la portiera? Daca e 100% contactul din usa. Si poate de aia nu mai semnalizeaza. Incearca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalizarea inchiderii/dechiderii usilor se poate face vizual si/sau acustic (adika semnalizatoare si/sau claxon).

Sunt 2 optiuni pe care le poti activa / deactiva cu vagcom pe modul 46.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu cu spray pt contacte...am dat abundent...si...surpriza! de 5 zile imi functioneaza switch-ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Cu ce spray ai dat aurash???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu cu spray LubritALL , atat in incuietoare cat si in parta laterala care agata...nici un efect... :offtopic:

O sa merg saptamana urmatoare la un service sa il schimb... 60 ron toata operatiunea... Revin cu parere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este super oferta la 60 ron toata lucrarea...:somnmare:

...numai spray-ul este in jur de 20-30 ron si oricum este mult mai bine cu swich-ul nou..:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 de RON s-ar putea sa fie doar manopera... daca e atat cu tot cu piese, merita un drum din Buc pana la SB :) E si in Bucuresti un service care REPARA switchuri si mecanisme de incuietori, dar nu il mai recomand fiindca in ultima vreme baietii au inceput sa dea rasol si nu vreau sa imi iau injuraturi de pe forum (ice2k si alti colegi i-au vizitat de curand si mi-au spus). Daca va riscati va dau pe PM adresa si nr de tel.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat acum si mi-am facut programare pentru vineri. Pretul e cum am scris mai sus 60 RON (switch+montaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!