Jump to content

Ulei Cutia De Viteze


Alexander057
 Share

Postare recomandată

Salut

M-am interesat la reprezentanta de ulei pt cutia de viteze si mi-a spus ca ma costa 85 pe litru

Stie cineva unde pot gasi acel ulei si ce tip se foloseste pentru ca mie mi se pare cam mare pretul si din cate am inteles mi-ar trebui cam 3 litri

Mentionez ca e vorba de un Volkswagen Bora din '99 , 1,9 TDI , 116 CP cu 6 trepte de viteza

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    7

  • Alexander057

    5

  • DiLivio

    5

  • Tevez

    4

Iti trebuie fix 1,7 litri si nu te costa 85 ron/litru. Du-te la un magazin care aduce piese auto pentru masini straine si-l vei gasi la jumatate de pret. Eu am dat 80 de ron pe 2 litri.

Si da un search. Problema s-a mai discutat de n ori. Gasesti si ce tip de ulei trebuie sa pui, ce norme trebuie sa respecte.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa spun de uleiul aftermarket, insa de cel original am fost foarte multumit. Chiar daca este ceva mai scump ti-l recomand cu caldura.

@Inginerul, vezi ca e vorba de cutie in 6 trepte, eu din cate stiu (de la a mea) intra peste 2L

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad. N-am vazut 6 trepte :)

Care este uleiul original ? Eu am pus aral parca, si respecta toate normele indicate de producatorul masinii.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu sigla VW&Audi, iti dai seama ca e facut de un producator de uleiuri, insa nu stiu sa-ti spun care e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gearbox oil SAE 75W-90 (synthetic)

capacitate 2.6 litri

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult

O sa vad pe unde gasesc acest ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei SAE 75W90 specificatie G50. Cantitate 2,3 L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e mai mult de 2 litri, cum am spus eu :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat mobil 75w 90 synthetic dar mi s-a spus ca va intra 2,6 sau 2,7 litri

O sa-l schimb azi si voi vedea mai exact

De ce este asa mare diferenta pt o singura viteza in plus nu stiu

Bafta la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei SAE 75W90 specificatie G50. Cantitate 2,3 L.

Ai citit ce-am scris eu ? Specificatie G50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mobil dupa cum am spus mai sus 75W 90 synthetic si scrie si GL4 si GL5

Au intrat 2,7 litri

Aveam si un colier de la planetara stanga care mi-a spus mecanicul ca trebuia schimbat ca ar fi fisurat

Specific ca am cumparat uleiul de la un distribuitor din comuna Tunari la un pret foarte bun

Multumesc foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cati km se schimba uleiul in cutia de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe legende...:Driver:

1. ca se schimba la 100 de mii

2. ca se schimba la 4-5 ani

3. ca nu se schimba decat la cutiile automate.

Eu l-am schimbat o singura data la 180 de mii de km si ala de l-am dat jos parea sa aiba aceleasi proprietati de ungere ca ala nou, era doar mai lichid pentru ca era cald. (si ambele la fel de urat mirositoare), Am pus si un dura lube de transmisie, dar nu am simtit nici o diferenta (cum mai spun unii ca intra mai usor in viteze dupa ce-l schimbi, probabil ca se intampla si asta)

Cauta manualul de utilizare aici pe forum, pentru modelul tau si ai sa gasesti acolo exact ce trebuie sa faci pentru maisna ta si cand!

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragonBallz poate ca la noi intra foarte bine in viteze si din cauza asta nu simtim nici o diferenta

Eu am adus recent masina din Germania si am vrut sa am toate consumabilele schimbate

Dar asa cum a spus si DragonBallz diferenta nu se simte si la culoare erau la fel

Mie mi-a spus mecanicul ca trebuie sa schimb un colier de la cutia deviteze ca era dus

Parerea mea ca si uleiul de cutie deviteze trebuie schimbat

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Alexander057 te rog sa postezi DOAR daca ai ceva concret si la subiect de spus .

Postarile gen bagare in seama nu sunt permise de regulament . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am schimbat uleiul la cutie cu 75w90 mineral . stie cineva daca este bun sau nu? . Cei de la piese auto mi-au spus in vreo trei locuri ca asta este bun, iar abia dupa ce l-am pus am ajuns intamplator la reprezentanta,iar cei de acolo mi-au spus ca nu stiu daca este este bun si imi recomanda decat ce a fost original....dupa un cod de-al lor. Ce sa fac? sa il dau jos si sa ma duc acolo sa il schimb cu acel ulei de 80 ron/litrul, cad eu am dat 75 ron pe 3 litri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa deschizi 4 topic-uri identice. Este suficient unul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In softuri specializate spune ca nu e bun uleiul mineral pentru cutia ta, ci doar cel syntetic 75w90 specificatia GL4 (G50 data de vw). E un topic in aria golf IV despre ulei cutie viteza, te poti documenta acolo mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa deschizi 4 topic-uri identice. Este suficient unul!
Multumesc ptr sfat , dar de fiecare data cand am postat s-a intamplat sa imi dea eroare, si nu am stiut ca s-a postat, abia ulterior am vazut ca am postat de 4 ori. I-mi pare rau , si mii de scuze. :(
In softuri specializate spune ca nu e bun uleiul mineral pentru cutia ta, ci doar cel syntetic 75w90 specificatia GL4 (G50 data de vw). E un topic in aria golf IV despre ulei cutie viteza, te poti documenta acolo mai bine.
Scuze...am gresit eu este sintetic . Deci este bun asta 75w90 sintetic? Am ajuns la reprezentanta la Cardinal Motors , iar astia mi-au spus ca nu imi pot da un raspuns atat timp cat in documentatia lor nu exista asa ceva, lor acolo le apare un cod despre care nu stiu nici ei daca este acelasi ulei cu 75w90 sintetic, ba inca m-au speriat ca s-ar putea sa nu fie bun si sa-mi stric cutia de viteze. Concluzia lor: vino sa il schimbi la noi cu ce scrie cartea!!! Ce sa fac??? Modificat de Eugen Dragan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acum esti 100% sigur ca este sintetic atunci las-o. Daca era mineral iti sugeram sa-l schimbi urgent, nu se folosesc uleiuri minerale nici la cutii si nici la motoare(la cele cu pompe duse ma refer) din cauza impuritatilor pe care le au. Uleiurile sintetice prin asta se deosebesc, fiind perfect curate si avand o "viata" mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa schimb uleiul din cutia de viteze la masina din semnatura, si m-am uitat mai devreme, si am vazut pe unde se da drumul la ulei. Dar nu am vazut pe unde bag. Ma poate ajuta cineva cu o poza sau un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in aceeasi zona busonul de umplere. Cum stai sub masina cu spatele spre rezervor ca sa zic asa, undeva mai sus si mai spre dreapta. Ai nevoie de un inbus sanatos de 17 si o palnie cu furtun atasat :) Ambele busoane sunt identice. Spor !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!