Jump to content

Radiator De Incalzire


beduin
 Share

Postare recomandată

pe ce site pot gasi imagini sau sfaturi care ma pot ajuta la schimbarea unui radiator de incalzire pentru un vw golf 3 ,i.8 ,benzina ,1992, cu AC , ?

trebuie sa descarc inainte AC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    7

  • beduin

    7

  • Sorin Golf 3 cabrio

    4

  • CVA G3

    4

La golf 3 nu stiu cum e, dar pot sa-ti spun cum e la Golf IV. L-am schimbat eu. Nu stiu daca poti sa o faci singur, pentru ca trebuie sa demontezi tot bordul (bord, airbaguri, instalatie electrica, cluster, coloana de directie, etc.). Cand o sa ajung acasa o sa pun si niste poze ca sa vezi cam cum arata masina mea demontata. Am zis ca l-am schimbat eu, dar de fapt l-a schimbat mecanicul meu, care se pricepe, ca eu imi prindeam urechile.

L.E. Da, trebuie sa golesti instalatia de AC.

Modificat de a_r_i_e_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie sa descarci instalatia de a/c si dupa aceea cred ca trebuie sa dai jos bordul tot...la modelul fara a/c desfaci doar partea de la schimbator, dupa care dai tot blocul acela in care intra caloriferul cu tot cu ventilator si cu cablurile de directionat aerul si cu tubulatura de ventilare...dar la modelul cu a/c cred ca rebuie sa dai jos tot bordul, nu doar cel cu ace. bafta multa si rabdare si multa atentie la montare sa nu uiti ceva... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat calorifer golf 3, 3 mil

PS. completati profilul, de unde sinteti??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muncesc in italia mi-au cerut 400 euro pentru schimbat mecanici de aicimultumesc pentru sfaturi m-ar ajuta niste imagini daca aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata aeroterma de la AC. Sagetile rosii indica suruburile care trebuie desfacute pentru a o demonta. Piulitele se gasesc montate pe panoul care desparte compartimentul motor de habitaclu. Cercul galben indica capetele radiatorului de incalzire pe care vin montate furtunele pentru turul si returul apei. Acestea se desfac in prima faza.Sageata albastra indica radiatorul.Cat despre pretul cerut..... este enorm.

post-6155-1191523304_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles in parte ce trebuie sa fac

bordul trebuie sa-l desfac de tot sau numai cateva bucati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 variante.Desfaci tot ce e pe partea pasagerului,scoti consola centrala desfaci comanda de la climatizaredin suruburi, fara a demonta cablurile de comanda si tubulatura de dedesubtul cutiei pentru a o putea lasa in jos.

Varianta 2 presupune scoaterea bordului urmata de demontarea cutiei de la climatizare.

Eu as merge pe prima varianta. Mi-ar fi placut sa particip la demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand desfac AC tubul mai bine spus cum fac cu freonul din el e o modalitate de al scoate inainte (freonu)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand desfac AC tubul mai bine spus cum fac cu freonul din el e o modalitate de al scoate inainte (freonu)?

salut de unde esti exact in italia,eu sint in torino,cel mai bine te duci la un centru sa iti descerce intii a/c si dupa aceea te apuci de demontat iar pentru reincarcat te duci din nou le ei(trebuie sa vorbesti cu ei intii),si pretul corect aici este intre 350-450 euro(dureaza intre 5-8ore toata operatia cu demontarea bordului),bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din Pavia!maine ma duc sa cumpar ce mi trebuie si ma apuc de treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai tot bordul jos se poate sa schimbi caloriferul fara sa scoti freonul din instalatie. Desfaci cele 2 suruburi care tin bucata cu caloriferul. Partea de ventilator + vaporizator ramane pe masina. Ideea e ca ai 8 cleme .Din poza pusa se vad alea 2 cleme care esti nevoit sa le pui " pe bojbaite " sau / si folosind o oglinda.

P.S. E aceeasi poveste ca la Audi meu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema nu mi amintesc cum veneau puse furtunele pentru turul si returul apei( cele care intra in radiator )

dreapta turul stanga returul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi dau seama din foto dar daca cineva care are un vw golf si se uita la furtunul care pleaca de la vasul de espansiune sa mi spuna daca e pus pe dreapta sau pe stanga (dreapta ,stanga radiator) m-ar ajuta foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-a schimbat si mie un tip(deosebit de priceput,cum rar intalnesti)caloriferul...CRIMA FRATE !

Vezi foto !

Alte cuvinte sunt de prisos...

A dat tot bordul jos,inclusiv suportul metalic de sub el...CRIMA FRATE !

Timpul operatiunii ? 6 ore

post-17440-1193231710_thumb.jpg

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a schimbat si mie un tip(deosebit de priceput,cum rar intalnesti)caloriferul...CRIMA FRATE !

De ce nu ne zici cine este ca poate avem si noi nevoie de oameni priceputi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am promis ca pun niste poze:

08092007us6.th.jpg 08092007008qz9.th.jpg 08092007008vk1.th.jpg

08092007010xz7.th.jpg

Nu credeam ca o mai vad intreaga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ne zici cine este ca poate avem si noi nevoie de oameni priceputi!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pentru ca tipul a cerut sa nu ii fac reclama.

Eu fiind om de cuvant i-am respectat dorinta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Este destul de complicat akolo...

post-3230-1193851799_thumb.jpg

post-3230-1193851823_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Numai pozari pe aici....

Daaa, si culmea pe domeniul privat! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pozari pe aici....

---------------------------------------------------___---------___-----

Cred ca avem cel putin un lucru comun...(noi astia cu pozele...) daca nu mai multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!