Jump to content

Cutia de viteze - Probleme


bogdancmb
 Share

Postare recomandată

Am fost la reprezentanta VW din Suceava, le-am explicat manifestarile si mi-au zis ca putin probabiul sa nu intre in viteza a IIIa si aVa din cauza uleiului din cutie sau din pricina ca trebuie aerisita instalatia de comanda a ambreiajului. Mi-au zis ca in prima faza trebuie facut un reglaj de timonerie, dar sunt foarte ocupati si pot sa ma programeze abia peste 2 saptamini. Daca nu se rezolva cu reglajul timoneriei trebuie data jos cutia si desfacuta cutia. M-au cam bagat in sperieti. Nu am stiut ca Golfurile au asa sensibile cutiile. Cel putin de cind o am eu nu vad ca ar fi avut motive sa se defecteze. Observ totusi ca multa lume se plinge de cutia de viteze. Chiar si comnada de la maneta la cutie prin cabluri mi se pare prea sensibila. Nu ma asteptam la VW. Oricum am plecat de la reprezentanta si mi-am facut singur reglajul timoneriei dupa manualul de reparatie, exact ca la carte. Degeaba . Tot are momente cind se agata maneta pe undeva la jumatatea cursei si nu vrea sa intre intra IIIa sau a Va. Ce credeti sa fie inelele sincroane. As vrea citeva detalii tehnice de la cunoscatori. Sunt inele separate pentru a IIIa si a Va. Cum dracu sa se fi stricat amindoua o data asa din senin. Cam cit costa o astfel de reparatie de cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu verifici calitatea uleiului din cutie (pentru siguranta schimbat !) eu zic sa nu umbli la nimic !

Si la mine agata la I-a si a V-a . Dupa schimb merge PERFECT !!! (cel vechi din cutie era orice altceva numai ulei de transmisie nu) Eu am folosit Liqui Moly 75 W 90 sintetic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu. L-am schimbat nu demult si s-a schimbat treaba. Mie dimineata nu-mi intra in marsarier. Aral 75w90 am pus eu. Nu mai tin minte dar parca 1600 de ml au intrat. Acum intra dimineata perfect. Nu vreau sa va spun ce culoare avea cel vechi. Desi acolo nu sunt diferente mari de temperatura, era negru si avea o consistenta foarte apropiata de cea a apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema asta cu agatatul la schimbarea vitezei... sa inteleg ca ar trebui sa verific uleiul din cutie? are cineva idee cam cat costa operatiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ai putea sa-l verifici fara sa-l schimbi. Sa stii ca in orice angrenaj cu roti dintate apar ciupituri ale dintilor, uzuri are acestora, etc, care unde crezi ca se depoziteaza ? Pe mine m-a costat 80 de ron parca cele 4 bidoane de ulei de 500 de ml. Fata de orice reparatie a cutiei de viteze, suma este infima. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Inginerul (ca de obicei) :rolleyes: . E recomandat schimbul de ulei si reglajul de timonerie. Neaparat si schimbul de lichid de frana cum s-a spus mai sus. Am facut toate acestea acum 1 saptamana (la 130.000 km) vreau sa spun ca uleiul din cutie era in stare perfecta, nu avea pic de depunere, era galben ca cel nou si f. uleios. Era super-ok. Am fost mirat. Cheltuielile au fost mici. 2 bidoane ulei original cutie = 70 ron, 1 bidon lichid frana original = 40 ron. Manopera nu am platit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

La mine uneori la semafoare imi intra greu in 1-a dar se mai intampla si in a 3-a sau a 5-a.Oare ce o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Eu am mai patit sa nu intre in viteza I dar foaret rar.

Totusi intr-o zi mi-a venit ideea sa spal motorul si de atunci imi intra tare greu in viteza, mai ales 1a,a3-a si a 5-a.

Cand i-am spus la mecanic de spalarea motorului a spus ca nu are nici o legatura cu asta.

citind aici pe forum tind sa-l contrazic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salex, da se poate regla, foarte probabil.

Cand accelerezi si schimbi 12345de multe ori poti schimba fara ajutorul sincroanelor cand schimbi 5432, atunci de cele mai multe ori e nevoie de ajutorul sincroanelor. Un prim semn de uzura al sincroanelor este caraitul inainte de a intra in treapta respectiva...

mario, e normal. Ce poate ajuta muuuuuuuuuult, este o schimbare de ulei al cutiei de viteze.

Eu am trecut prin asta, sincron facut bucatele, a blocat marsharierul. Schimbat sincroante 3,5 si ulei, cutia a devenit ALTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din posturile lui bamsemad si inginerul resulta un fapt clar, dealtfel suprinzator, insa verificat si pe pielea mea:

Inginerul, in angrenajele cu roti dintate gen cutie de viteze DACA este ulei corespunzator si DACA nu se abuzeaza masina, nu intra praf, etc. , uzura pinioanelor si a angrenajelor de roti dintate este aproape ZERO!!!!!!!

Nu e nevoie sa schimbi uleiul in cutie, decat sa completezi in PRINCIPIU. Evident ca daca apar probleme, atunci se recomanda, la fel cu ajustarea manetei, care e necesara datorita uzurii. SINGURELE care se uzeaza mai frecvent sunt sincroanele, caci sunt din materiale mai moi.

Eu am avut pasta de metal in cutie de la sincroane, insa TOATE rotile dintate au fost si sunt PERFECTE !

Evident ca in cazul unei functionari incorecte indelungate pot aparea probleme. De exemplu cineva care incearca sa bage in marsharier in loc de a 5-a ;) ...

Desfaceti o cutie de viteze care a functionat corect si o sa vedeti ca piesele sunt INTACTE si nu au urme de uzura!

Poate doar la un numar aberant de mare de km...dupa cum a spus si bamsemad, la 130 000 NU ERA NICIO DEPUNERE in ulei.

Si inca ceva, depinde cat considerati diferenta "mare" de temperatura, insa sa stiti ca se incalzesc si cutiile de viteza, poate si la temperaturi de peste 60 grade Celsius!!Nu mai stiu valoarea exacta...

Acuma sa schimbi uleiul "preventiv" rau nu ii face, dar nu inseamna ca e "necesar" si poate la o cutie care se comporta perfect, nu e nici macar recomandat. Eventual completare si atat. In momentul cand apare un dubiu insa, atunci schimbare de ulei e primul lucru de incercat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine 90%. Insa lucrurile stau in felul urmator. Orice angrenaj fie el cu roti dintate conice sau cilindrice, cu dinti drepti sau inclinati, functioneaza cu UZURA. Uzura nu este in nici un caz aproape de zero, ea depinde de mai multi factori: temperatura, ungere corespunzatoare sau necorespunzatoare, presiune s.a..

In concluzie, proprietatile oricarui ulei, fie el si sintetic se altereaza in timp. De aceea este recomandata schimbarea uleiului. Plus de asta pana nu scoti uleiul vechi nu ai de unde sa stii daca sunt depuneri de pilitura sau nu. Pentru 80 de roni chiar merita sa risti ? Orice reparatie a CV este deosebit de costisitoare si depaseste poate de 10 ori suma de 80 de ron. Plus de asta, hai sa nu fim romani pana la capat. Daca neamtu zice ca se schimba la doi ani il schimbam si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ingineru, nu e cazul sa imi explici mie ce factori afecteaza uzura :) . Ce ti-am spus eu, e ca, in conditiile precizate de mine in postul precedent, adica o exploatare NORMALA, IN CUTIA DE VITEZE uzura e APROAPE ZERO la pinioane dupa un numar mare de km. In cazul , meu pinioanele erau INTACTE dupa poate 400-500 000 km !!! Presupun ca nu s-a sinchisit nimeni vreodata sa schimbe uleiul avand in vedere ca un sincron era tzandari ...

Daca tu zici ca neamtul spune sa schimbi la 2 ani uleiul preventiv, asa o fi. NU dauneaza, evident...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura nu se apreciaza ochiometric. Exista aparatura speciala pentru asa ceva. Polemica nu-si are rostul mai ales intre noi doi :blink: Oricum tu sustii ca e aproape de 0, eu sustin ca nu e chiar asa. Diferente de opinie au fost si vor mai fi. Poate masina ta e un caz special.

Ce este cert este ca inainte sa schimb uleiul intra greu in marsarier dimineata. Acum pe langa faptul ca intra oricand fara nici o problema in marsarier am observat si o usurinta mai mare cand schimb celelalte viteze. Precum spuneam orice ulei isi pierde din proprietati cu timpul. Cel vechi cand l-am scos arata destul de bine ca si aspect, insa simtul la "deget" ca sa zic asa era incomparabil intre cele doua mostre de ulei, vechi si nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e un caz special in rau :D .

Nu polemizez, insa faptul ca totusi cutia de viteze este inchisa, nu se supraincalzeste, etc face ca uleiul sa isi pastreze proprietatile mult si bine. Daca exista lubrefiere buna, intre suprafetele de contact, se pare ca nu se uzeaza pinioanele vizibil. Crede-ma ca tipul care mi-a desfacut cutia de viteze s-a crucit cand a vazut mazga din ulei si mi-a sugerat sa imi iau una din dezmembrari sau una reconditionata. Eu m-am uitat FOARTE FOARTE atent la fiecare pinion si erau PERFECTE atat cat vede ochiul. Prin urmare i-am zis ca sunt multumit sa schimbe doar doua sincroane si sa o remonteze asa cum e. Si multumit sunt si acum...

Parerea mea e ca daca pinioanele nu prezinta uzura vizibia, sunt ok. Ti-am spus, a doua dovada e bamsemad care la 130 000 km avea uleiul impecabil de curat. Exceptiile sunt alea unde se uzeaza pinoanele vizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Spui ca uleiul isi pastreaza calitatile mult si bine. La mine la fel ca si la bamsemad uleiu la prima vedere arata impecabil insa frecat intre degete se simtea clar diferenta dintre el si cel nou. Si chiar daca nu ar fi fost asa. De unde crezi tu ca provine diferenta de functionare ? Precum spuneam inainte sa-l schimb intra greu un marsarier, acum nu mai are nici o problema. N-am facut decat sa schimb uleiul. Est erat demonstrandum ? :icon_thumright: Sper c-am scris corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi. De obicei daca nu isi schimba culoarea, nu prea isi schimba nici proprietatile de lubrifiere...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ceva prbl la schimbatul vitezelor,am incercat sa reglez timoneria,dupa care sa simtit o imbunatatire,dar nu prea mare.Uleiul din cutie arata ca nou,fara pilitura in el ,asa ca l-am pus inapoi,pina imi aduce un prieten altul din GERMANIA,ca in asta de la noi nu am incredere.Acum am discutat cu cineva care a lucrat citiva ani iN FRANTA la servicePeugeot, SI IMI ZICEA CA ACESTE PROBLEME APAR DIN 3 CAUZE;SCHIMBAT VITEZE,FARA A CALCA COMPLET AMBREIAJUL PINA LA FUND;KM MULTI LA MASINA RESPECTIVA,IN ORAS;DACA A AVUT MASINA MAI MULTI PROPRIETARI,PT CA FIECARE SCHIMBA VITEZELE IN FELUL LUI. Nu stiu ce sa zic de ultima ca si masina mea a avut 3 proprietari in GERMANIA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario, o alta chestie la care sa te mai uiti cand nu-ti intra in vitezele inspre in fata adica 1,3,5 este pedala de ambreiaj...

Sunt sigur ca ti se intampla destul de rar si atunci o sa gasesti ca pedala de ambreiaj este mai jos decat trebuie...apasa pe ea brusc si da-i drumul la fel de brusc in gol..sau baga piciorul sub ea si trage de ea.

Sunt 2 motive..ori trebuie schimbat lichidul care actioneaza ambreajul (varianta ieftina), ori trebuie schimbat pe langa lichid si pistonasul care actioneaza abreajul (varianta scumpa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi agata intotdeauna (aproape) in treapta 2... in rest e totul normal.... Uleiul e nou in cutie (norma specifica), timoneria unsa(partea vizibila din compartimentul motor).... aveti vreo idee?!.. ar trebui sa reglez timoneria? sau e ceva mai grav?

Daca merg mai agresiv... schimb la 2500-3000 ture... nu agata nimic :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o reglare atenta a timoneriei, cu ajutorul altei persoane, care sa tina schimbatorul fix, in pozitia in care se blocheaza cu torxu`.Eu am avut, cam aceasi problema, si dupa 5-6,incercari de reglaj, am reusit. SUCCES.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost la mecanic.

Imi caraie uneori cand schimb din treapta 1 in 2, mai ales atunci cand fac miscarea rapid. Daca astept putin nu are nimic. Mi-a spus ca e dus sincronul de la treapta a 2-a. Eu suspectam kit-ul ca-mi prinde cam sus ambreiajul. Sper sa nu fie ambele. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema cu cutia (cred)..

In marsarier nu intra mai deloc - defapt intra numai fortat (si oarecum "sucit" fata de pozitia ei normala). In a I-a merge si ea mai greu (uneori plec cu a II-a de pe loc), restul vitezelor merg relativ bine. Ambreiajul a fost schimbat de curand, deci nu-l suspectez deloc.

Va rog, dati-mi o sugestie ..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot e vorba de cutii de viteze haideti sa-mi expun si eu "problema". Dupa ce merg un anumit timp cu masina sau cand e foarte cald afara, levierul cutiii de viteze se misca destul de greu. Mentionez ca nu am probleme in schimbarea vitezelor, adica nu agata in nici o treapta, doar ca se misca destul de greu. Credeti ca nevoie sa schimb uleiul ? Astept pareri. Merci

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la cutie sau....la altceva: eu cand reduc viteza se aude ca un fel de trancanit ta..ta..ta nu foarte tare. Am crezut initial ca este de la cauciuc dar am dat roata dreapta jos si tacanitul vine dinspre cutie. sa fie oare ceva probleme la cutie? Sau la planetara se poate strica ceva langa cutie in butucul acela? sau poate trebuie sa schimb uleiul? (nu se cunoaste curs pe nicaieri). Masina are 120 mii km. In viteze intra perfect si ascendent si descendent, ambreiajul merge bine......... ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o reglare atenta a timoneriei, cu ajutorul altei persoane, care sa tina schimbatorul fix, in pozitia in care se blocheaza cu torxu`.Eu am avut, cam aceasi problema, si dupa 5-6,incercari de reglaj, am reusit. SUCCES.

misu...ma bucur ca e o problema rezolvabila, dar.. nu cred ca o sa fie cineva in stare sa ma ajute... ma refer strict la prietenii mei... asa ca mai bine merg la reprezentanta :lol: ... si o sa cer un reglaj "profi" de timonerie

:icon_thumright:

:lol:..."On The Run"...:D.... nice avatar!!!

Modificat de omusb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!