Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

catalinmiti

Oare nu ai firele catre haion intrerupte in acele burdufuri de cauciuc de langa balamale? Eu asta as verifica prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pt stergator - posibil... sau a intrat lichid de spalare, in motoras si l-a stricat.

 

yala - trebuie inlocuita - ca sa lucreze portbagajul cum trebuie - e blocata parghia pe deschis, de asta face asa. Poti curata mecanismul - daca nu s-a rupt parghia de plastic, dar nu cred ca o sa iti functioneze electric, daca motorasul e stricat- cam asta e boala lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatorul si-a revenit, cum anume, nu imi dau seama.

Yala am reusit sa o fac sa functioneze provizoriu, cel putin pana o sa cumpar una.

Parghia e blocata pe deschis, insa se poate debloca.

 

Cum am procedat vedeti in filmuletul de mai jos:

 

Ce am facut, practic: rotita dintata din plastic, din interiorul incuietorii am rotit-o in jos cu o surubelnita. O sa auziti cand declanseaza.

 

Blocata pe deschis, rotita dintata o vezi prin gaura aia pe unde am introdus surubelnita, cand nu e blocata in pozitia aceea nu o mai vezi prin acea gaura.

 

Sper sa va ajute si voua, cel putin ca masura de urgenta.

Modificat de scarr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea sa imi montez la baza haionului 2 lampi de avertizare, precum sunt cele de pe usi...si atunci cand deschid haionul sa se aprinda. Pot gasi undeva un plus si sa fie trecut cumva prin switchul de la incuietoare? sau sunt obligat sa ma leg de la lampile din portbagaj, prin burduful cu cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai alta solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Se pare ca aceste probleme aparute la sistemul de inchidere haion sunt ceva la ordinea zilei.

 

Problema mea: cand usa portbagajului este inchisa, si apas pe sigla W sa o deschid, se aude un zgomot electric, si...atat. Nimic mai mult. Trebuie sa incerc de 4-5-6 ori pana reusesc sa o deschid, si atunci, in doua trepte (mai intai se deschide putin, ca si cand nu ar fi inchisa bine, apoi cand apas iar pe sigla, se deschide total).

 

Am incercat sa desfac plasticul de pe interiorul usii, sa vad ceva, orice, dar e destul de bine prins, si nu am insistat.

 

 

Rog "suport".

 

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai - vezi in VCDS, in blocurile de masura, daca switch-ul functioneaza ok.

 

daca da, yala e de vina

 

daca nu, verifica switch si firele dintre hayon si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba cred pb cu tensionarea arcului din interiorul mecanismului-a trecut arcul peste umeri si nu mai agata corect. Exista in topic procedura de demontare si rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt. Voi incerca sa ajung in weekend la cineva care are VCDS.

 

Tot legat problema de mai sus, am ridicat haionul, am apasat cu o surubelnita pe clena care il inchide, si apoi am aparat pe sigla W sa il deschid.

Pare ca motorasul trage...se chinuie...si intr-un final reuseste sa elibereze clema aia. Dar desigur, dupa 2-3 secunde crunte in care se chinuie si scoate zgomotul acela electric.

 

 

Mihai - vezi in VCDS, in blocurile de masura, daca switch-ul functioneaza ok.

 

daca da, yala e de vina

 

daca nu, verifica switch si firele dintre hayon si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil motoras cu probleme - asa cum ti-am scris si mai sus, este in yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

 

Am si eu ceva probleme la portbagaj si anume: 

1 martorul in bord nu se aprine daca e deschis(nu stiu daca a functionat la fostul proprietar)

2 pot sa incui masina si cu portbagajul deschis

 

Am desfacut burduful din stanga unde am gasit doua fire rupte, unul e de la lumina iar celalalt am dedus ca duce la bord deoarece am functia de a stinge lampa de mers inapoi activata cand e ridicat portbagajul si daca il leg inapoi se "reactiveaza " functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil la masina ta sa nu te avertizeze in bord la portbagaj deschis - banuiesc ca nu ai ceasuri maxidot....

 

da, se incuie masina si cu portbagajul deschis - e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil la masina ta sa nu te avertizeze in bord la portbagaj deschis - banuiesc ca nu ai ceasuri maxidot....

 

da, se incuie masina si cu portbagajul deschis - e normal

 

Intr-adevar nu am maxidot, dar am pictograma in bord. Exista codare pentru activarea martorului?

 

Din punctul meu de vedere portbagaj deschis=portiera deschisa, deci degeaba o incui...

Modificat de Gabisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul asta de vedere, asa este....fabricantul a gandit-o altfel.

Verifica daca modulul confort vede portbagaj deschis. Daca da, nu ai ce sa-i mai faci....nu ai ce sa activezi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sesizeaza daca e portbagajul deschis(am verificat cu VCDS-ul)...asta e, voi fi mai atent cand o incui. Multumesc de lamuriri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sesizeaza daca este inchis pentru ca in caz contrar nu-ti merge stropitoarea pentru stergatorul spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot desface mai usor carcasa de plastic de pe interiorul hayonului? Am incercat sa o dau jos astazi, dar nu am reusit. Am desfacut cele doua suruburi, am incercat sa trag de carcasa, dar fara rezultat..Trebuie sa verific firele/motorasele de la broasca hayonului, deoarece nu mi se mai deschide din exterior, iar pe bord am martorul de bec ars (mers inapoi si ceata spate). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi cu incredere, daca nu ai scula potrivita, care este un fel de surubelnita lata indoita cu 2 semicercuri frezate/stantate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele din mansonul de cauciuc -e posibil sa gasesti acolo mai multe fire rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar nu stiu la ce manson te referi! Sunt incepator, nu mi-am bagat prea mult nasul in reparatiile masinii pt ca nu am avut motive pana acum. Imi poti da mai multe detalii, te rog frumos? Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre hayon si caroserie, ai mansoanele de cauciuc, pe unde sunt trecute firele - acolo mai mult ca sigur o sa gasesti fire rupte - le refaci, le prelungesti ca sa nu ai fire reparate in interior, sa se rupa iar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat de o schema electrica a cablajului din haion. Nu-mi functioneaza dezaburirea si as dori sa verific continuitatea firelor. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Modificat de Dan Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru dezaburire ai un fir gros alb intr-un manson si unul gros maro in celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Stie cineva daca incuietoarea de la portbagaj  Golf 5 se poate inlocui cu una de Golf 6?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!