Jump to content

Huruit La Motor


Kovari
 Share

Postare recomandată

Salut,

Revin cu problema huruitului.

Intr-un post anterior am spus ca cei de la AVIA l-au rezolvat.

Un an a fost ok dupa care a revenit acest huruit "la motor".

De fapt suna mai mult a vibratii de tabla.

Cand am fost la urmatioarea revizie, tot la AVIA, s-au tot uitat pe sub masina, au tot verificat toate tablele pe dedesubt nimic.

Le-am spus ce au scris pe constatarea anterioara cand au rezolvat-o(Rearanjare tubulatura aer) si au zambit...nimic altceva.

Si, a ramas nerezolvata.

Au banuit catalizatorul...pana la urma cica n-ar fi de acolo.

Saptamana trecuta m-am hotarat sa incep sa caut vreun nene priceput care sa-mi spuna care e problema.

Am fost la un service (nu Skoda), mecanicul era destul de ocupat dar a ridicat-o, s-a uitat si el, a dat scutul jos.

Acum m-am uitat si eu, am pipait tablele...cam nimic.

Racordul flexibil pare la locul lui, nu l-am "cautat" de fisuri, nici n-as sti cum sa fac daca nu e prea vizibil.

Acelasi huruit cand sunt in frana de motor si turatia scade intre 1700-1400 rpm.

Parca iarna e mai strident, oricum se aude destul de bine.

Si in marsarier se aude la fel la mersul usor, daca accelerez nu se mai aude.

In plus, de ceva vreme se mai aude ceva.

Un fel de duduit, nu puternic, incet si cumva infundat.

Cam 2-3 "duduieli" pe secunda, ceva care seamana cu vuietul scos xde un aparat de aer conditionat (modulul exterior) care pus pe caldura are o vibratie sacadata.

Dar la mine nu suna a tabla.

Sau, sacadat ca un picamer din ala mare, nu manual. Si nu, sunetul nu e la fel :)) ...infundat si discret dar exista.

Am observat ca se aude cu aceeasi frecventa cam la orice viteza, chiar si scoasa pe liber.

Insa nu la viteze mici.

Si parca imi trepideaza putin masina cand ajung la un 140km/h.

Parca simt vibratii mai puternice in volan (sau schimbator) cand stau cu mana pe ele.

Asta cu trepidatiile mai puternice (parca in plus fata de vibratiile initale pe care pe aveam in toata masina la viteze mari) trebuie sa o mai testez.

Partea asta cu "duduileile" si vibratiile mai puternice a aparut dupa ce am facut cateva drumuri Bucuresti-Drobeta Turnu Severin (via Caracal/Craiova) - si ce strazi sunt prin Craiova, of mama - plus cateva drumuri Drobeta - Orsova, in conditiile in care se lucreaza la partea carosabila iar cam 50% din drum zici ca mergi pe drum forestier.

Masina are acum cu putin peste 50.000 km.

Nu merg sportiv dar ii mai dau din cand 5000/6000 de ture pe portiuni mici de drum, in depasiri sau cand vreau doar sa o aud forjata (suna bine motorasul asta in turatii mari).

De gropi ma feresc cat pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kovari

    8

  • iulian1982

    7

  • garbage

    5

  • bamse

    4

si inca ceva, dupa 120 km/h masina are niste trepidatii in plus.

intreaga masina nu doar in vreo pedala, schimbator, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rezolvat huruitul (destul de deranjant) ce aparea in frana de motor intre 1700 si 1400 rpm.

Evident in service, mi-au rearanjat tubulatura de aer.

Mai precis au strans, au pus ceva buretei si au dat cu un mastic la imbinarea dintre piesele alea de plastic.

E vorba numai despre acea admisie de are care se afla chiar deasupra radiatorului, la botul masinii.(sper ca m-am exprimat corect)

Am ramas insa cu acele vibratii si nu doar la viteze mari.

In service nu s-a mai auzit nimic, saus e auzea ff slab.

Trebuie sa identific cumva ori sursa ori zona de unde se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

Cam asa ceva mi se intampla si mie doar ca eu nu sesizez o scadere de putere. Parca am observat si eu ca in panta cand accelerez constant, in plaja respectiva de turatii, sunetul este mai pronuntat. De tras trage foarte bine in toate treptele de viteza.

Mie imi intra mai greu si in viteza 1, sa nu fie cumva un rulment in cutie :vaidecapulmeu: care sa intre in rezonanta cu motorul doar la acea turatie, rezultant sunetul respectiv.

Abia astept sa verific toata evacuarea cap-coada sa vad daca nu sunt acolo ceva probleme( am mai citit ca se poate sa fie si racordul acela flexibil din-naintea catalizatorului).

Inca o problema care am mai sesizat-o este ca discurile frana fata au denivelari, vreau sa le schimb, poate are legatura pe undeva si chestia asta.

In legatura cu ce ziceai tu, ma gandesc ca poate fi o mare probabilitate ca sa-ti fie infundat catalizatorul, fie problema cu reglajul consumului( adica chestia aia( rusine ca nu stiu cum ii zice) care -atunci cand apesi acceleratia da comanda valvelor sa se deschida- sa nu functioneze normal, sa se inece motorul primind prea multa benzina( cand am fost la electricianul meu- unul dintre cei mai buni din Oradea, mi-a zis ca la Golfurile noastre "aia" trebuie curatata pentru a lucra la paramentri normali). Eventual o sa fac o poza si o sa o pun pe forum sa-ti arat la care componenta ma refer.

Sper ca au fost de ajutor sugestiile, facand specificatia ca nu sunt un expert in "ale motoarelor".

Numai bine!

Salut Sergiu_D au reusit sa iti rezolvi problema ?

Exact aceeasi problema o am si eu.

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.......

Eu am schimbat racordul flexibil, si cam o saptamana nu mi s-a mai auzit nimic. dupa, a reaparut zgomotul.

Am fost iar la "mesterul" respectiv (cam dupa jumate de an, poate si mai bine, cand tot cu acel zgomot am mers), spunandu-mi ca racordul e ca nou, ca in ziua cand l-a montat. M-am uitat si eu, intr-adevar nu are sarme desfacute, ca si la cel vechi.

In ziua de azi, tot cu acel zgomot ma duc. Deja m-am obisnuit.

Eu sincer banuiesc tubulatura de la admisia de aer. Este acolo inauntru, o clapeta care e actionata de un arc printr-un fel de impuls electric. Acea clapeta are rolul de a recircula gazele (din cate mi-am dat eu seama), si este din plastic ordinar (la mine nu inchide etans, marginile ei s-au carbonizat din cauza caldurii). Probabil, se deschide la trepte diferite, in turatia mentionata de mine. Oricum, voi improviza ceva sa vad daca reusesc sa ameliorez, si voi reveni cu detalii.

Daca intre timp, avem un expert care stie exact de acel mecanism, si s-a lovit de problema, il/o rog sa explice mai pe indelete.

Toate cele bune!

Modificat de Sergiu_D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am un golf 4, 1.4 16v, 153.000km si am parte de acelasi huruit deranjant la motor. Apare o trepidatie iar motorul devine mai galagios(huruie) in intervalul 2900-3000rpm. Problema apare atat la accelerare cat si la decelerare in orice treapta de viteza. Problema apare pe un interval redus de maxim 100rpm. Distributia si teava de esapament au fost schimbate recent. De unde ar putea proveni problema, ce ar trebui sa verific?

Toate cele bune!

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sigur atinge teava undeva de caroserie pe traseu la vibratii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Simion Bogdan

Buna ziua,

       Am citit cu mare interes postarile voastre cu toate ca sunt de ceva vreme facute, insa nu am tras nici o concluzie referitoare la aceasta problema pe care o am si eu la masina mea si anume am o Jetta 2.0 TDI 140 CP , motor BKD din 2006.

      Problema mea e urmatoarea: intre 1800-si 2000 de ture, in sarcina (indiferent de viteza in care ma aflu), atat in accelerare cat si decelelerare se aude un zgomot ca de toba sparta (un huruit), ceva intra in vibrare foarte tare. Pana la aceasta turatie masina nu are nimic, la fel si dupa ce depasesc 2000 de ture, masina trage bine. Daca o las pe liber nu se mai aude nimic, nici daca o accelerez la relanti.

       Pana acum pentru a scapa de aceasta problema am apelat la mai multi mecanici, fiecare zicand ca problema mea este dintr-o alta cauza,  astfel ca am schimbat urmatoarele:

                  -kit distributie, kit ambreiaj, planetara dreapta, planetara stanga, reparat cutie de viteze (avea un rulment si un distantier duse), inlocuit cutie de viteze, verificat sistem evacure (inainte de catalizator si dupa racordul flexibil), schimbat bucse, schimbat bara stabilizatoare, au schimbat toate filtrele, verificat suporti motor si suport cv, curatat egr, schimbat fulie alternator, schimbat 2 injectoare, iar la final surpriza, masina mea huruie si vibreaza ca la inceput.

        Dupa toate aceste investitii fara sa gasesc cauza, mi-am pus intrebarea: Cine are de fapt o problema eu sau masina? Nevasta-mea zice ca eu :D.

        Din ce am citit in postarile voastre, la unii dintre voi am vazut ca aveti probleme asemanatoare sau la fel, astfel ca daca intre timp vreunul dintre voi a gasit rezolvare la aceasta problema va rog sa veniti cu un feedback si catre mine, pentru ca in momentul de fata dupa atatea investitii cate am facut pe masina asta,  am gasit decat o singura solutie la problema mea. Sa ii dau FOC!!!

O zi buna!
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 19/6/2017 at 8:14 PM, Simion Bogdan said:

Buna ziua,

       Am citit cu mare interes postarile voastre cu toate ca sunt de ceva vreme facute, insa nu am tras nici o concluzie referitoare la aceasta problema pe care o am si eu la masina mea si anume am o Jetta 2.0 TDI 140 CP , motor BKD din 2006.

      Problema mea e urmatoarea: intre 1800-si 2000 de ture, in sarcina (indiferent de viteza in care ma aflu), atat in accelerare cat si decelelerare se aude un zgomot ca de toba sparta (un huruit), ceva intra in vibrare foarte tare. Pana la aceasta turatie masina nu are nimic, la fel si dupa ce depasesc 2000 de ture, masina trage bine. Daca o las pe liber nu se mai aude nimic, nici daca o accelerez la relanti.

       Pana acum pentru a scapa de aceasta problema am apelat la mai multi mecanici, fiecare zicand ca problema mea este dintr-o alta cauza,  astfel ca am schimbat urmatoarele:

                  -kit distributie, kit ambreiaj, planetara dreapta, planetara stanga, reparat cutie de viteze (avea un rulment si un distantier duse), inlocuit cutie de viteze, verificat sistem evacure (inainte de catalizator si dupa racordul flexibil), schimbat bucse, schimbat bara stabilizatoare, au schimbat toate filtrele, verificat suporti motor si suport cv, curatat egr, schimbat fulie alternator, schimbat 2 injectoare, iar la final surpriza, masina mea huruie si vibreaza ca la inceput.

        Dupa toate aceste investitii fara sa gasesc cauza, mi-am pus intrebarea: Cine are de fapt o problema eu sau masina? Nevasta-mea zice ca eu :D.

        Din ce am citit in postarile voastre, la unii dintre voi am vazut ca aveti probleme asemanatoare sau la fel, astfel ca daca intre timp vreunul dintre voi a gasit rezolvare la aceasta problema va rog sa veniti cu un feedback si catre mine, pentru ca in momentul de fata dupa atatea investitii cate am facut pe masina asta,  am gasit decat o singura solutie la problema mea. Sa ii dau FOC!!!

O zi buna!
 

 

 

acceasi problema si la mine doar ca se aude ca un tacanit am controlat axa cu came,injectoare,tacheti,cutie de viteze,ambreiaj ,nimic tot in regula tacanitul ramane numai la 1800-2000ture mers constant,ceva ideii,multumesc,masina din profil

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!