Jump to content

Porsche Bucuresti Aviatiei (PBA)


stofarius
 Share

Postare recomandată

E cam SF ce zic ei acolo, in primul radn se face fisa aia de intrare pe care se scrie eventuale probleme, atat timp cat masina nu avea probleme pana sa intre in service e clar ca de la montaj/demontaj probabil nu au atasat ceva sau au atasat prost, fi mai dur cu ei, eventual un OPC ceva...funtioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    5

  • Razvan_SPD

    4

  • Executron

    4

  • stofarius

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Corect, Daca pe fisa aia nu s-a stipulat ca airbagul ar fi avut probleme inainte sa intre in service problema asta este a lor.

So, ia-te de ei un pic asa si ai sa vezi ca te rezolva imediat... free of charge:)

Apropos... din cate stiu eu, fiecare eroare are scris langa si data/ora/momentul in care s-a intamplat ce s-a intamplat. Cere-le un print din vag-com.

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa arate la cati kilometri s-a produs eroarea. Data din cate stiu eu, nu am vazut. E posibil nici kilometrii sa nu-i arate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au scos scaunul si nu au mufat airbag-urile bine sub scaun (sau deloc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar teoretic nu vad de ce ar fi trebuit sa-l scoata; au vopsit usa din spate.

Am incercat sa pun pe OFF airbagurile de la pasager (frontal + lateral) dar face acelasi lucru.

Acum ca am plecat de acolo, pot sa ma duc luni inapoi la ei? Oricum ma duc la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu pentru diverse vopsiri pe casco plus schimbare parbriz. au fost foarte prompti si mi-au dat masina inainte sa primeasca acceptul de plata dar mi-au dat-o cu probleme. au reusit sa zdrentuiasca un burete izolator de la intersectia bordului cu parbrizul, au montat mult prea jos o masca de stalp si mi-au plantat si un greieras in portiera pe care au vopsit-o. m-am intors dupa cateva zile si le-am mai lasat-o o ora: buretelului n-au avut ce sa-i faca, masca stalpului a fost mutata mai sus dar tot nu e pe pozitia initiala iar greierasul e tot acolo si intre timp a mai si crescut.

aaa, si mi-au lipit bandourile de usi impecabil (mai fisesera lipite in alte doua serviceuri si au cazut)

una peste alta as fi fost multumit daca n-ar fi fost scartaitul din usa care e incredibil de enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am reparat/vopsit la ei aripa dreapta (era infundata pe cca. 20 cm) si am vopsit si carcasa oglinzii din dreapta. Nu se cunosc diferente. Prompti si seriosi, toata treaba durand 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am reparat/vopsit la ei aripa dreapta (era infundata pe cca. 20 cm) si am vopsit si carcasa oglinzii din dreapta. Nu se cunosc diferente. Prompti si seriosi, toata treaba durand 3 zile.

Sunt intr-o situatie aproape similara, oglinda dreapta si portiera dreapta si ma gandeam sa fac o programare la ei, dar am citit undeva ca nu demonteaza totul (exemplu manerul-clanta, bandouri cromate) ci le acopera. Stiti ceva de problema asta? Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg la PBA de la inceputul acestui an dupa ce am trecut prin toate serviceurile Porsche sau altele ceva mai cunoscute. Recomandarile au fost numeroase, iar rezultatul a fost pe masura. Domnul director are un comportament ireprosabil fata de clientii sai si personalul il urmeaza indeaproape.

Calitatile pe care le vad si le apreciez ar fi:

- cea mai buna vopsitorie din grupul Porsche

- statie ITP

- din vara asta la PBA se pot face operatiuni ce tin de garantie si pentru masinile marca VW -> este sigurul service Porsche care se poate ocupa de 3 marci din grup: SEAT, Skoda si VW

- se fac operatiuni de orice fel pentru modelele Audi care nu mai sunt in garantie

- timp rapid pentru programare

- timp scurt pentru rezolvarea problemelor solicitate

- flexibilitate sporita -> am obtinut contract de service (pe romaneste: imi iau masina cand e gata si platesc cu OP, desi duc 4-5 masini, nu 10-15 cat imi cereau alte serviceuri pentru a putea obtine acest lucru

-> discount la diferite operatiuni

-> discount mai mare la operatiuni costisitoare

-> pot lua masina inainte de acceptul asiguratorului

-> program pana la ora 22

- nu in ultimul rand, consilierii de service si mecanicii sunt nota 10

Chiar nu am avut probleme cu nimeni de acolo si operatiunile s-au desfasurat asa cum trebuie. Iar daca au aparut probleme, am fost atentionat din timp. Exemplu: la un A6 trebuia data puntea fata jos. Am dus masina la 8:30, vineri, si am specificat ca la 18:00 am nevoie de ea ca sa plec la munte. La ora 11 m-au sunat si au zis ca au aparut probleme cand desfaceau (niste piese care se blocasera/paradisera) si ca este posibil sa nu fie gata in timp, deci nu vor sa ne incurce programul si ar fi mai bine sa o aducem luni. Asa am facut. Iar luni, surpriza: am dus masina la 8:00 si la ora 14:30 era gata.

Recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am lasat si eu masina la vopsit la ei, e prima oara de cand sunt in grupul VAG cand merg in alta parte si am ceva emotii mai ales ca lucrarea este un pic grea :) O domnisoara s-a speriat de un motociclist si a facut stanga in mine. Noroc ca eram pe podul Grant si abia ne miscam... rezultatul este un prag f bine lovit dupa cum se vede in poza.

portiere.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa ne anunti cum a iesit la final lucrarea si mai ales cat te-a costat, ca as vrea sa vopsesc un prag si cand am vorbit astazi cu ei la telefon mi-au spus ca ma costa intre 650 si 800 ron, mi se pare f mult doar pentru o vopsire de prag fara a fi indoit sau a avea alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi cer scuze ca scriu asa tarziu feedback cu experienta mea la PBA. Chiar am fost extrem de prins la servici :(

Opera de manopera la vopsitiorie este 120 de ron (m-am uitat special pentru tine Vali).

Masina a iesit impecabil. Weekendul trecut am spalat-o si m-am uitat cu foarte multa atentie. (FYI dupa vopsit nu speli masina 2 saptamani minim ).

Recomand baietii de la vopsitorie :icon_thumright: Au mai vazut si colegii de birou cum a iesit si cu siguranta vor avea cel putin 4 clienti noi in saptamana care vine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am fost si eu cu masina in service la PBA, nevoit. M-a agatat unul in parcare si mi-a distrus suport numar, sifonat numar, crapat grila cromata si zgariat bara + vopsea sarita pe o portiune mica. Am lasat marti masina si mi-au zis sa sun joi. Aveam de ales intre ei si PBN, in urma recomadarilor de pe acest forum cu privire la partea de vopsitorie, am ales PBA. Am sunat joi si mi-au zis ca sa vin vineri, deoarece grila care o aveau ei era matuita, si ca au dat comanda de alta noua care urma sa ajunga vineri la 8:30. Am fost vineri pe la un 12, si ce pot sa spun decat ca au facut o treaba super, nu mai zic ca, atunci cand am lasat masina, am intrebat daca pot pastra grila veche si mi-au scris pe fisa de intrare in service Rec. Client. Cand mi-a dat cheia mi-a zis ca am grila in portbagaj.

Singurul repros? Mi-au schimbat suportul de numar pe fata, dar pe spate am cu PBN, arata aiurea :)

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si crezi ca nu poti merge si asa?........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste escroci dupa parerea mea.

Am avut un Seat Ibiza la care a trebuit cschimbata o portiera spate avariata.Stiindu-le metehnele ''porsistilor'' am scos tot din masina mai putin trusa de scule pe care i-am aratat-o cons de service.

Masina a iesit bine mai putin faptul ca era plina de praf de chit inauntru si....LIPSEA SURUBELNITA DIN TRUSA.

Motivarea stupida a fost ca ''poate au avut si baietii nevoie de o surubelnita''Omul mi-a adus alta facuta praf in loc de noua asa ca i-am aruncat-o in curte si mi-am luat una de la un Seat nou din showroom.

Cat priveste promptitudinea in programarea la prima revizie a fost cam asa:intr-o lunase rezo si costa 700ron.Am sunat la DIP Motors dealer Seat in BV si s-a rezolvat a 2 zi la pretul de 380 ron prompt si rapid.

Evitati toata reteaua PBN/V ca sa nu dati bani aiurea si sa va faceti nervi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai facut cineva de curand vreo mini interventie la caroserie? Am o mica infundatura sa zic facauta de o usa deshisa si persoana s-a impins putin in usa ca nu avea loc...si mi-a lasat o foarte mica infundatura,nu este vopseaua sarita,se afla cum ar veni deasupra rotii stanga fata. Cam cat ar costa si daca s-ar putea face de dimineata prima ora pana seara ca sunt cam dependent de masina si nu prea acum cum sa o las nicio noapte. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Eu am avut o experienta unica in Romania...POZITIVA...nu vreau sa-i ridic in slavi

Culmea ironiei mi-a picat injectorul 2 la 300-400 m de poarta lor (Passat B6/2006, MOTOR BKP)

Am mers sa intreb ce pot face...desi erau super aglomerati,

1. Directorul lor s-a oferit sa-mi impinga masina impreuna cu alti colegi, pana in service

I-am facut nota de intrare in service (vineri) si mi-au zis ca undeva pe joi e gata, nu aveam sa ce mai fac...asta e...

2. Mi-au platit taxiul pana acasa

si pe la orele 20.00 ma suna sa ma duc sa-mi iau masina

3. Nu am platit nimik (service pe garantia Injectoarelor la BKP)

4. Mi-am luat masina spalata interior, exterior si motor

Purtarea lor...IREPROSABILA

Sa-i tina Dumnezeu asa

Am avut mare noroc ca am beneficiat de garantie altfel ma costa 3.500 lei (piese + manopera)

Cam asta am patit eu...

...drum bun...

Modificat de Valentin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cel mai probabil ma voi indrepta spre PBA pentru revizia de 15.000km. PBN clar nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBA face de anul trecut si VW in garantie, pe langa Skoda si Seat.

II recomand cu caldura. (chiar si pe cei din PBN)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hai sa va zic patanie la PBN.Am comandat ceva la PBN acum 5 zile(zik sa nu mai apelez la alti distribuitori)...chestii minore...mufe,cablaje,conectori speciali.Toate bune si frumoase...factura achitata integral in jur de 170lei.Primesc telefon acum 5 minute;au sosit piesele...dar e o problema;TREBUIE SA MAI PLATITI O DIFERENTA DE 30 LEI :lol: .Nu ma intelegeti gresit,nu e vorba de bani...30 lei e o suma infima.Pur si simplu e vorba de obraz si de tampenia angajatilor de acolo care beneficiaza de un sistem de calcul exact si nu fac calcule ca la piata din pix sau cu calculatorul de mana.Ce draq mai e si asta,au trimis piesele din DE cu DHL :lol: ..Imi baga taxa de transport sau smecherie? :lol: Oricum ma gandesc daca comandam ceva de 30mil si ma sunau si imi spuneau ca trebuie sa mai dau inca 5 milioane.Ma rog ,diferenta de bani este de 18%in cazul meu.Nu ma mai mira nimic..asa ca..

..

post-64586-0-22810600-1322125946_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai tu acolo este o factura de avans...

PS: Sunt fete bune la facturare! :)

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Razvan,factura iti apare cu titulatura de AVANS..indiferent daca platesti integral sau partial suma. :blah: .In momentul cand ridici marfa se face factura finala.Deci nu e nimic in neregula din partea mea. :blah: ..Postez si anexele facturii.

post-64586-0-85224100-1322126605_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acelasi lucru ca si cum ai masina in service, platesti un avans estimativ si pe urma diferenta, te-am inteles perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie bune(in meseria lor),doar nu o sa iti vorbeasca urat sau sa te trateze ca la piata;haida ma tu ce vrei? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan_SPD,eu am luat multe piese de la ei,nu se pune problema ca sunt novice si nu stiu cum stau lucrurile.La piesele de schimb preturile sunt fixe,nu au cum sa apara adaosuri ulterioare sau modificari.E prima oara cand patesc treaba asta si am apelat la ei de zeci de ori.Nu are legatura masina bagata in service cu piesele de schimb.Stiu ai lucrat acolo,dar mie imi pare ciudat ca a aparut diferenta de 18%in defavoarea mea.Repet nu e vorba de suma,un kkt de bani,e vorba de gest si de toata treaba in sine.E ca si cum eu vin la tine sa imi schimbi un filtru de benzina..imi spui;te costa 5 lei si apoi cand scot banii..imi spui..pai stai ca trebuie sa imi dai 7 lei :blah: .Nu le mai lua partea,..oricum stiu ca majoritatea meseriasilor buni se uschesc repede de la ei...Ca drept dovada nici tu nu ai ramas.. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!