Jump to content

Oglinda retrovizoare interioara


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Bravo! Foarte elegant lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Urmeaza sa caut o schema a blocului de lumini sa iau un plus pozitii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la plafoniera nu e bun +  ? Dispare si fir negru..depinde cum/cind vrei sa se aprinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun sa se aprinda cand aprind pozitiile. Banuiesc ca cele oem sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa trebuie - fir de culoare gri/albastru, de la orice buton iluminat, de pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot monta oglinda heliomata in locul celei normale,si ce modificari trebuie facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc F l o r i n.

 Am luat plus de la blocul de lumini (gri/albastru). Am tras firul prin stalp si a ajuns numai bine pana la bloc. Revin cu poze dar cand prind pe cineva cu vreo camera profi, ca cea de la telefon ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună ziua, am un B6 din 2006 cu oglindă heliomată cu buton (led verde + senzor) și senzor ploaie/lumină. Funcționează perfect dar nu știu dacă reglarea poziției oglinzii se face manual sau electric și dacă da, cum? Am întrebat pe cel de la care am cumpărat-o (samsarul) cum se face reglarea, iar el mi-a zis sec ca și cum așa ar fi normal la toate mașinile "cu mâna". Reglarea este foarte rigidă iar când încerc să o reglez îmi dă impresia că nu e normal sa fie făcută cu mâna. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, că nu aș vrea să rămân cu ea în mână. Oricum, din câte oglinzi am reglat până acum nici una nu a fost așa de rigidă ca și asta de la Passat. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Am parcurs intreg subiectul legat de oglinda interioara heliomata si totusi nu sunt lamurit. Am cumparat o oglinda (SH) si vreau sa ma apuc s-o inlocuiesc eu, am vazut ca nu este chiar atat de complicata operatiunea de inlocuire. Vreau sa inlocuiesc doar oglinda nu si senzorul de ploaie. Va rog sa-mi spuneti cum se declipseaza/demufeaza mufa incercuita de mine din poza atasata. Ma uit la ea de 30 de minute (de cand am primit pachetul) si nu reusesc sa inteleg. Daca acum cand o am in mana si nu reusesc s-o demufez, nu vreau sa ma gandesc cat de greu o sa-mi fie maine cu oglinda din masina inca pe pozitie. Vad ca pe acea mufa sunt doua orificii mici (in laterale), am incercat sa apas acolo cu ceva ascutit dar nu se demufeaza. Gresesc undeva sau nu se declipseaza/demufeaza?

O seara frumoasa tuturor!

 

 

og hel bora.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am citit acest topic si am vazut ca unii zic ca trebuie schimbat releul de stergatoare,unii zic ca trebuie adugati doar pini,etc.In fine.....

La un passat avf din 2001 vreau sa montez senzor de ploaie si oglinda interioara heliomata pe care le am luat de pe o bora din dezmembrari.

Intrebari:

1.Releul de stergatoare care este pe passat trebuie inlocuit sau nu(sau trebuie adaugati doar 2 pini in poz 10 si 14 din mufa care vin/pleaca ambii spre senzorul de ploaie?)

2.Oglinda are 3 fire-plus,minus,marsarier care se leaga langa stalpul de la sofer?

3.Senzorul de ploaie are 2 fire care se leaga la pozitiile 10 si 14 in mufa de la releu?

Atasez pozele cu releul care este pe passat si releul de pe bora(masina donatoare care inca nu l-am achizitionat in speranta ca merge al meu)

IMG_7443.JPG

IMG_7444.JPG

IMG_7413.PNG

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună.  La oglinda mea (heliomată cu senzor de ploaie) am constatat că nu se mai închide la culoare. Am demontat-o și am făcut câteva măsurători:

- Pe cei doi poli ai oglinzii cu LCD am măsurat 0,00 V (min) și 1,32 V (max), funcție de iluminarea senzorilor;

- Am dezlipit firele care alimentează LCD-ul oglinzii și am constatat că măsurat cu ohmetrul acesta are o valoare de aprox. 8 ohmi (ceea ce mi se pare cam ciudat);

- Am alimentat respectând polaritatea LCD-ul cu o tensiune reglabilă și la 3,5 V abia acum acesta s-a închis la culoare;

- Totuși revenirea la transparența normală a durat un oarecare timp; 

Deci la tensiune de 1,32 V de pe placa electronică LCD-ul nu se mai închide , ci la o tensiune aproape dublă (3,5 V). E posibil ca LCD-ul să fie obosit ?

Cu stimă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva am mai prelungit viata oglinzii. Am modificat circuitul de polarizare al tranzistorilor care regleaza tensiunea de pe LCD astfel incat am marit pragul de reglaj al rensiunii pe LCD de la 0V-1,34V la 0V-2V. Acu se pare ca lucreaza din nou oglinda.  Nu stiu pentru cat timp dar cel putin functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masurat tensiunea la diferite oglinzi (nu de VW) si nu e un standard la ele. Am gasit chiar si cu 1.1V, dar si 2.3V. Si la toate functionau cristalele. N-as putea sa spun cat de repede se intunecau ori cat timp le lua revenirea pentru ca n-am facut teste comparative.

Nu stiu daca sunt calibrate in fabrica, dar cat timp isi fac treaba, tensiunea aia cred ca poate baleia intre anumite limite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ma bucur ca am scutit niste bani, cred sunt destul de scumpe si SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la 95% se scurge lichidul si chiar nu mai ai ce-i face. Tu esti un caz norocos. Si mai norocos ca te pricepi la electronica. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi după ce am frunzărit forumul (cu oglinda) am constatat că marea majoritate au probleme directe cu LCD-ul , că până la urmă oglinda e un display LCD cu opacitate reglabilă electric. La astea chiar nu ai ce repara. La mine a fost norocul că LCD-ul era OK. Doar că nu-și mai făcea datoria în plaja de tensiune pe care o avea. Acu sunt curios cât timp va funcționa de acum înainte.Reglajul l-am făcut pe mașină, am lăsat un semireglabil în afara oglinzii și reglajul l-am făcut noaptea în condiții reale (am rugat un prieten să stea cu mașina în spatele mașinii mele cu farurile aprinse , eu reglându-mi  oglinda după cum am considerat că e corect. La 2V deja era întunecată de tot și la mine luneta e din fabrică fumurie, așa că am redus undeva la aprox. 1,88V. Da acum e altă viață, îi văd farurile ca două puncte albe pe oglindă și atît. După ce stinge farurile șe vede luneta și ce mai e prin spatele mașinii. ( Da de meserie sunt electronist-automatizări). 

Modificat de Ovidiu1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Tocmai am achiziționat o oglinda retrovizoare heliomata cu buton on/Off și cu lumini ambientale. Are 3 fire pe mufa:

pin1: negru/alb

pin2: maro

pin3: roșu/albastru.

imi puteți spune care din astea este +, - și care trebuie legat la marșarier? Mersi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1- +12v siguranta 231

2- masa

3 - lumini mers inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!