Jump to content

Oglinda retrovizoare interioara


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Laurentiu Utiu

Am fost la electronist cu oglinda dar nu a putut face nimic. Pe partea din spate a placii sunt o gramada de integrate de toate felurile, si fara schema e foarte greu de gasit problema. M-am lasat pagubas. Oricum nu prea conduc noaptea iar daca e ceva apas avariile ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca una second hand nu costa foarte mult, in jur de 100-150 ron. Daca ai noroc o iei cu tot cu senzor de ploaie si vinzi senzorul dupa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se demoteaza cu grija din masina urmand instructiunile de mai sus, apoi cu un cutter se desfac cele doua straturi ale oglinzii, se sterge bine cu alcool lichidul dintre straturi, se monteaza totul inapoi si devine o oglinda clasica fara "antiorbire".

Asta este cea mai ieftina solutie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate pune cineva va rog codul pentru o oglinda cu senzor - passat 1999 TDI AJM neagra. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca trebuie sa schimb releul med de spalare parbriz + faruri (cred ca e #600 si ceva) cu releul #192 ( 1J0 955 531 A) pentru a monta oglina interioara heliomata fara senzori de ploaie?

Nu gasesc nicaieri informatia asta ci doar montare oglinzii cu senzori de ploaie.

Sau daca am nevoie de orice altfel de releu pentru oglinzile anti-prosti. (heliomate)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e nevoie. Si eu am montat acealasi tip de oglinda fara probleme. Iti trebuie doar configuratia alimentarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut!

Scuze daca nu plasez bine intrebarea..

Fiind atat de frig zilele astea, multe se intampla cu masinile noastre..

Azi, am observat ca oglinda retrovizoare heliomata din interior mi-a ramas cuplata pe culoarea inchisa, si fiind ziua e foarte deranjat, aproape ca nu va nimic in ea, mai ales ca am si folii inchise montate. Am incercat sa o stimulez cu o lanterna, apoi cu degetul am facut intuneric la acel senzor, dar nimic nu se intampla..

Cum o pot face sa isi revina, sa se inchida la culoare numai cand e nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danc2007: Din cate scrie aici in topic, oglinda heliomata e foarte sensibila si se poate strica in orice moment. Singurul lucru pe care il poti face este sa o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas pe inchis, sau s-a scurs ? Incearca sa-i scoti mufa sa vedem daca isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin: A ramas pe inchis, nu stiu prin ce fenomen.. Imi poti spune rapid unde este mufa sa i-o scot, sa fac un test acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos oglinda, gliseaza piciorul ei pe pastila lipita pe parbriz - si o sa gaseti mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e chiar jena sa va spun care a fost problema de fapt.. :)

Inca o data se confirma ca nu e bine sa avem prea multe odorizante legate la oglinda retrovizoare.. :icon_redface:

Imediat ce le-am luat jos ca sa vad unde e mufa de la oglinda, ea s-a deschis instantaneu.. unul dintre odorizante bloca fix senzorul din fata, si oglinda statea cuplata pe intuneric..

post-38353-0-33237500-1327916177_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danc2007: Din cate scrie aici in topic, oglinda heliomata e foarte sensibila si se poate strica in orice moment. Singurul lucru pe care il poti face este sa o schimbi.

Poti sa mai scrii o data asta. Si e o gramada de bani un rahat de oglinda, mai scumpa decat sa pui camera de mers inapoi cu display LCD. Si nici nu gasesti la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danc2007 esti pericol rau! Mai da jos din odorizante si atentie nu tine odorizantul lipit de nici un plastic, lasa urme iremediabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danc2007 esti pericol rau! Mai da jos din odorizante si atentie nu tine odorizantul lipit de nici un plastic, lasa urme iremediabile.

Merci de sfat ! Noroc ca astea de la penny sunt slabe si mirosul tine numai 10 minute :icon_cheesygrin:

Este vreun topic in care se discuta "cu ce ne parfumam masina, dar sa si tina mirosul ?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am oglinda interioara heliomata cu senzori de ploaie (cu buton on/off) dar nu am senzorul de ploaie, pot sa o lipesc pe parbriz? Sau trebuie neaparat ca senzorul de ploaie sa fie in piciorul oglinzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles . Cum adica oglinda heliomata cu senzor de ploaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica senzorul de ploaie vine pus in piciorul oglinzii heliomate. (vezi foto)

Sunt oglinzi heliomate fara senzor de ploaie din cate am inteles.

post-43466-0-89942300-1328273524_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Popica.

Eu de exemplu am la passat oglinda helio, dar fara senzor de ploaie. La asta pastila de prindere de pe parbriz e aceeasi ca si la oglinzile simple.

La oglinda cu senzor de ploaie, senzorul este in piciorul oglinzii iar oastila de prindere e mult mai mare si are loc vizibil pentru senzor.

Deci trebuie "imperecheata" oglinda cu parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Redeschid si eu topicul vu o nelamurire.am oglinda heliomata dar nu stiu daca are si senzor de ploaie.intrebarea mea este:daca iau oglinda jos o mai pot pune la loc fara sa merg la cei care pun parbrize?are ceva "lipici"care ma ajuta sa o repozitionez?cu ce se schimba problema daca oglinda are si senzor de ploaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul oglinzii se prinde pe parbriz prin rotire la 90 de grade.

Pe parbriz e lipita din fabrica o pastila special pentru asa ceva.

Senzorul de ploaie se afla in piciorul oglinzii, orientat spre parbriz.

 

Parbrizul difera. Cel cu senzor de ploaie are pastila de prindere mai mare si gaura pentru vizibilitatea senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ma ajuta si pe mine cineva ? 

http://imageshack.us...15/637/4oy4.jpg

http://imageshack.us...7/4563/8qe9.jpg

http://imageshack.us...0/8991/pp7v.jpg

http://imageshack.us...3/8915/adx7.jpg

nu am ce mufa sa imbin cu mufa oglinzii ? cum leg oglinda ? cel care mi-a vandut masina zicea ca are senzor de ploaie ...dar nu se intampla nimic cand ploua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, cumpara mufa cealalta, care vine pe cablajul ce urmeaza sa-l confectionezi. Cauta totusi bine, pe sub capitonaj, sa nu ai mufa pe acolo...

 

altfel, ai 5 fire care trebuie sa le conectezi

 

- 3 la oglinda, respectiv - plus, minus si plus de la lampa marsarier.

- 2 la senzor ploaie - masa si un fir care trebuie dus in soclul releului de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!