Jump to content

Oglinda retrovizoare interioara


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Salutare,

De vreo cateva luni am observat la oglinda retrovizoare de la masina din avatar ca a inceput sa se exfolieze in partea superioara. Mai precis a inceput sa se vada o portiune de oglinda clara in partea superioara a oglinzii heliomate. Deocamdata situatia s-a stabilizat la vreo 15-20mm. A mai avut cineva aceasta situatie ? Daca da, cum ati procedat ?

Mentionez ca oglinda este heliomata si cu senzor de ploaie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a intelege despre ce vorbesc, am atasat si o poza. Exfolierea - sau cum altcumva i-o zice - se observa in partea de sus a oglinzii.

post-5100-1190960510_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia tehnica este inlocuirea oglinzii heliomate

pret 600ron

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A oglinzii cu totul ?! sau numai a partii de sticla ??

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine parte de sticla separata. Vine oglinda cu totul. Nici la dacie nu vine separat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx, guys. O s-o mai las putin asa si o s-o schimb intr-un final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deh, masinile din ziua de azi...

Cu cat au mai multa electronica, cu atat creste riscu' de a pica cate ceva si de a plati bine pentru acel ceva...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mircea dudu

Oglinda are multa electronica in ea, de aia este atat de scumpa. Iar la masinile astea straine, daca vrei comfort, platesti tata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata electronica poate sa fie in ea. La banii astia iti pui camera si mini tv lcd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu stiti, oglinzile se mai pot repara? mie mi-a aparut o pata alba pe oglinda, parca e boloboc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut pe toti. De curand m-am confruntat cu o ciudatenie si anume cu o pata pe oglinda interioara care are senzor antiorbire.Parca ar fi o depicmentare a oglinzii.(se poate vedea in poza atasata) si pata aceea ce misca de la dreapta la stanga sau sus-jos. Intrebarea mea este daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie. Se poate demonta pentru reparatie sau singura modalitate este schimbarea?

Multumesc.

post-8851-1275516256_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
mutare post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joe_p, din cate vad eu, problema e similara cu ce e descris la inceputul topicului. Pana acum, nu am gasit pe cineva care sa o fii reparat. Oricum, inainte sa o schimbi, te poti apuca sa o desfaci - asta daca ai bani de alta. Din cate cunosc eu, oglinzile heliomate au un strat de cristale lichide care se inchid la culoare in functie de comanda electrica primita de la senzorul de lumina, aflat in rama de jos a oglinzii (sub actiunea curentului electric se schimba polarizarea). Banuiesc ca la tine, e pe duca stratul cu cristale lichide.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joe, fix asa am patit si eu la oglinda mea. Nu mai ai ce sa ii faci, e moarta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joe, fix asa am patit si eu la oglinda mea. Nu mai ai ce sa ii faci, e moarta

si imi poti spune cat ai dat pe ea? ai luat-o complet sau ceva din ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu aruncati direct cu 600 ron. Cautati in dezmembrari, sunt sute de passaturi dezmembrate in toata tara, macar iei oginda (sticla) de la alt passat si o inlocuiesti la oglinda ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50euro folosita

Eto, nu se poate inlocui doar sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix 50 lei am dat eu pe una anu trecut de pe o bora din 2005 in stare perfecta de fucntionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se potrivesc, si cum ai schimbat-o la service? Sau singur, am vazut ca are niste cleme? La mine se vede de parca s-a spart un lichid in ea si este patata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zabin ai incercat sa desfaci oglinda sa vezi daca se poate inlocui doar sticla sau e "capsata" cum se spune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de service

se decapseaza plasticele laterale

are doua cleme laterale pe care le desfaci si cu grija o scoti,

inainte desfaci mufa

oricum cand decapsezi o sa iti dai seama ce si cum

uite o poza cu ea desfacuta in ETKA

post-9400-1275627835_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dumnezeul ei de oglinda. Cand e lumina afara si pui degetul pe senzorul ei de lumina din spate ar trebui sa se albastreasca toata nu? la mine se albastreste doar partea de mijloc. Extremitatile de sus si jos raman de acceasi culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce latime au extremitatile ce raman clare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!