Jump to content

Cumparare Masina Din Franta, Tot Ce Tine De Acest Lucru


luk
 Share

Postare recomandată

Am tot vazut pe net ( forumuri ) sfaturi pentru cumpararea de masini SH din Germania, dar nimic legat despre cumprarea de masini din FRANTA.

Cum pot sa cumpar masini din Franta?Sa presupunem ca gasesc o masina pe Internet, pe un site francez , ma inteleg cu francezul, si o rezerv pentru 2-3 zile.

Ce fac cand ajung la el ? Presupun ca : 1. Contract de vanzare- cumparare

2.Imi trebuie cartea de identitate a masinii ( din Franta )

Pana aici e totul in regula.

Ceea ce nu stiu, cu ce numere vin pana in Romania?

Imi trebuie numere provizorii ca si in Germania ( numere rosii ) ?

Cat ma costa numerele in Franta ( daca e cazul )?

Unde fac asigurarea pentru numere in Franta?

Unde trebuie sa ma duc in Franta ( la ce institutie ) ca sa pot veni cu masina pana in Romania?

Pe ce perioada sint valabile numerele de Franta in Romania?

Cat ma costa in Franta ( PRET TOTAL ) : Numere ( placuta propriu zisa ) + inmatriculare + asigurararea ( pe 30 de zile ) ?

Poate cineva sa posteze un ghid pas cu pas pentru cumpararea unei masini SH din Franta?

Are cineva experienta ( bogata ) pentru cumpararea de masini SH din Franta?

Ce altceva mai trebuie sa stiu, pentru a putea fi in regula, si a putea veni cu o masina adusa din Franta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am luata din Franta, n-ai nevoie de numere, iei talonul (scrie pe el vanzatorul s-a vandut pe data de..., ca la noi) si mai poti circula 30 de zile cu numerele frantuzesti, contract de vanzare-cumparare daca e de la persoana fizica sau factura de la firma, iar daca e pe firma iti mai da un certificat de conformitate - ceva de genul asta. Asigurarea parca a fost 15 euro pt 7 zile.

La inmatriculare la noi trebuie sa duci numerele de Franta, altfel trebuie sa treci pe la notar sa le declari pierdute si te mai costa, talonul de Franta si hartiile de la RAR plus taxele.

e mai simplu ca la nemti, doar ca francezii sunt mai putin preocupati de masinile lor, gasesti mai greu ceva bun.

Modificat de rotnic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, politia scrie pe talon "vandut" astfel o iau si ei in evidenta ca se vinde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am fost in iunie la Paris vreo 8 zile. Pot spune ca 9 din 10 masini de pe centru erau julite in ultimul hal. Daca asa sunt toate.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in paris asa e. Dai in fata dai in spate si-ti faci loc. Plus ca asigurarile nu despagubesc astfel de cazuri si nici zgarieturile.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am luata din Franta, n-ai nevoie de numere, iei talonul (scrie pe el vanzatorul s-a vandut pe data de..., ca la noi) si mai poti circula 30 de zile cu numerele frantuzesti, ....

Pot sa spun ca ai avut mare noroc pentru ca, cu numerele frantuzesti pe care le are masina la cumparare poti circula o luna, insa DOAR IN FRANTA. Teoretic ca sa scoti o masina afara trebuie sa mergi la prefectura si sa iei numere provizorii (care incep cu litera W plus alte 2 litere) si in momentul asta si primesti un talon pe numele tau. Asta atesta faptul ca esti proprietar si teoretic in Romania nu mai e nevoie de contract de vanzare-cumparare din moment ce statul francez atesta ca tu esti proprietarul masinii trecandu-ti numele pe talon. Problema e ca unele prefecturi, inmomentul cand iti fac talonul, iti iau si originalul de la contractul de vanzare cumparare si atunci risti sa ai probleme in Ro, unde nu oricare functionar pricepe ce ii explici tu (referitor la faptul ca numele tau fiind trecut pe talonul francez tu esti proprietar, etc). Ideal e sa ai si talonul pe numele tau si sa poti pastra contractul de vanzare cumparare. Chestia asta cu talonul de export costa cca 30 eur, am impresia ca se plateste in functie de puterea fiscala a masinii (ce numesc francezii CV fiscaux, mare amajoritate a masinilor au 6 sau 7 "cai fiscali" ca sa fac o traducere "mot a mot")

Referitor la asigurari, e drept ca sunt foarte putine societati care ti le fac (nu ma refer la Paris ci la restul oraselor) insa poti gasi si acasa societati care fac asigurare provizorie pe baza numarului de sasiu (pe care trebuie sa-l obtii de la proprietar si eventual vii cu asigurarea factuta aici, sau dai un telefon in RO si astepti sa-ti trimita cartea verde prin posta, etc).

....15 euro pe 7 zile ....

e un pret super rezonabil, fratele meu cand si-a luat masina de aici nu a gasit sub 50 eur pe o saptamana, te rog da-ne si numele societatii la care ai facut-o daca nu e secret.

Confirm ce a spus un coleg in alt post, daca stai sa te uiti atent la msinile de aici, rar gasesti una care sa nu aiba zgarieturi etc... asta pe de o parte datorita faptului ca multi frncezi se parcheaza "la bara" adica dai cu spatele pana simti ca l-ai lovit pe cel in fata caruia te parchezi, iar apoi avansezi acolo 10-15 cm de samanta. Asa ii si invata la scoala de soferi... Pe de alta parte multe lovituri sunt datorate faptului ca multi se parcheaza fara sa le pese daca cel de langa poate intra in masina sau poate deschide usa corect...de unde si toate loviturile de portiera, etc.

Probabil ca mi-au mai scapat unele chestii bune de precizat pt cumparare masina in Franta, o sa revin cu detalii functie de eventualele intrebari ce mai apar pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
in paris asa e. Dai in fata dai in spate si-ti faci loc. Plus ca asigurarile nu despagubesc astfel de cazuri si nici zgarieturile.

mare dreptate ai..am fost saptamana trecuta in Paris sa iau un 406 si am ramas masca la cat de lovite sunt.Nu cred ca exista masina care sa nu aibe o julitura sau cel putin o fundatura ceva, este jale si poate de aceea ei nu isi dau asa de mult interesul pentru masini (dupa cum spune si rotnic)

si eu sunt de parere ca ideal este sa cauti masina in Germania sau Belgia.. :Driver:

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

vreau sa imi iau un scuter de 125 cm3 din Franta . Aceiasi pasi sunt si pentru scute/motor , nu ?

@ cosmin -   ti-au zis ceva la vama ca ai iesit din tara desi tu aveai drept de circultie 30 zile doar in .fr ?

 

multumesc frumos pentru raspunsuri

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu pasii ce trebuie urmati atunci cand mergi sa cumperi o masina din Franta ? va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Contract vanzare-cumparare 3 exemplare (gasesti pe net pe siteul prefecturilor parca)

Certificat de inmatriculare (carte grise)

Certificat non gaje,tot de pe net,bagi datele masinii si ti-l elibereaza in format electronic

mergi la prefectura si obtii carte grise cu datele tale

Cu carete grise mergi la  1) un atelier autorizat si-ti face numerele

                                        2) un broker de asigurari si faci asigurarea (poti lua din tara de la o firma de asigurari o dovada ca nu ai avut accidente in ultimi 3 ani si obtii o asigurare mai ieftina) 

Acestia au fost pasii pe care iam facut eu acum 5 ani,in 2007.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

 

Mai este cineva pe aici care sa-si fi adus masina din Franta de curand.

Vreau sa iau o masina de acolo si sa vin cu ea pe roti prin Germania, Austria si Ungaria.

Am auzit ca este suficient sa fie talonul barat si cu mentiunea de vanzare cu data vanzarii si contract de vanzare cumparare. Vanzatorul imi lasa asigurarea pana ajung in tara ca ne cunoastem.

Pot face asa sau este alta procedura? 

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut...haideti sa lamurim cateva lucruri prieteni dragi despre cumpararaea unui autovehicul in Franta:

    1, Vanzarea cumpararaea : in momentul vanzarii cumpararii unui autovehicul ,se bareaza cartea gris (talonul masinii)se scrie vandut ,data si ora la care sa vandut masina si se semneaza de catre fostul proprietar(sa fie foarte clar nu de politie sau de alti draci din Franta) ,se completeaza un act de vanzare cumparare in trei exemplare :unul ptr vanzator , cumparator si unul care il opreste tot vanzatorul ptr al duce la prefectura ptr radierea masinii ,iar acest contract de vanzare cumparare este valabil 30 de zile de la dara cumpararii ,mai exact tu ca cumparator ai dreptul sa circuli 30 de zile pana iti faci actele pe numele tau ,iar vanzatorul este obligat ca in 15 zile sa radieze masina de pe numele lui....

   2,Numerele: Cu numerele care ti lea lasat proprietarul circuli atat timp cat masina poate rula nu se schimba numerele niciodata atata timp cat masina va fi inmatriculata in Franta (la prefectura)....in cazul in care vrei sa pleci cu masina in tara si nu ai facut cartea gris(talonul)pe numele tau ,e la fel, se  circula toata Europa fratilor timp de 30 de zile atata timp cat masina are control tehnic(ITP) valabilsi ,asigurare ,,,,,daca vrei sa te duci la prefectura sa faci carte de expory nu ai decat , dar platesti 55 de euro cartea si nu te ajuta cu nimic , e doar o simpla demonstrare ca masina este radiata si atat....asa cum a scis si alt coleg mai sus ca ti se da numere de tranzit sau provizorii cu W.....nu exista asa ceva sa fie foarte clar , numere cu W nu se dau decat la garaje sau la persoanele care au firme de cumparari si vanzari auto ceva gen PF cum e la noi in tara .....nu mai duceti in eroare daca nu stiti despre ce e vorba ...

 3 , Asigurare;Ca sa faci asigurare va trebuie sa aveti uncont bancar deschis ptr ca asigurarile se fac anuale....in cazul in care faceti asigurari temporare , pretul unei asigurari este in jur de 35 de euro ,valabila 2 zile ,cei ce fac cu 15,20 de euro astea nu sunt asigurari ,sunt trompete ....va spun exact ptr ca cu asta ma ocup si va dati seama ca am cautat cea mai ieftina si buna metoda de pe toata Franta

...Succes si daca mai aveti nevoie de alte detzlii nu ezitati sa ma intrebati(apropo cele mai bune ofertein momentul de fata la masini sunt pe siturile de licitatii

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUT prieteni.am cumparat o masina in Franta dar nu stiu de unde sa iau asigurare pt a ajunge in RO.  MA POATE AJUTA CINEVA CU NISTE INFORMATII????VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu mi-am adus anul trecut masina din FR. Persoana de la care am cumparat-o s-a intereseat sa imi faca asigurare dar nu a reusit. Pana la urma mi-a lasat asigurarea lui pana am ajuns in Romania si apoi a anulat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, crichet said:

SALUT prieteni.am cumparat o masina in Franta dar nu stiu de unde sa iau asigurare pt a ajunge in RO.  MA POATE AJUTA CINEVA CU NISTE INFORMATII????VA MULTUMESC

salut,in primul rand ca sa ajungi in romania iti trebuie certificat de inmatriculare valid,pe numele tau...in franta se bareaza,dateaza si semneaza C.I...

iar asigurarea o faci la un asigurator(maaf,axa,groupama,),chiar si pe internet sau aproape la orice banca

On 12/12/2017 at 7:27 AM, D.A.C. Auto said:

iar acest contract de vanzare cumparare este valabil 30 de zile de la dara cumpararii ,mai exact tu ca cumparator ai dreptul sa circuli 30 de zile pana iti faci actele pe numele tau ,iar vanzatorul este obligat ca in 15 zile sa radieze masina de pe numele lui....

contractul de vanzare se pune la dosar cand faci C.I.,,iar dupa ce iti ajunge C.I.nu mai are nici o valabilitate

poti sa circuli cat vrei cu C.I. pe numele fostului proprietar numai ca amenda e 135 de euro,eu am circulat 6 luni

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT. merci pt info.Am certificatul de inmatriculare barat cu data si CV. TOATE OK. Dar probl este asig. Maaf-minim 3 luni =340euro k ma ia ca tanar conductor. AXA , cateva zile=100e. Nu prea am inteles bn pt k a ramas sa ma duc azi /sambata/ la ei.dar era inchis. Daca puteti sa ma ajutati cu mai multe informatii despre asig.si preturi aci in Franta. Va multumesc.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde circuli cu masina,in romania sau in franta?daca ai talonul barat nu stiu  daca poti circula in romania(iei amenda),chiar daca ai asigurare si inspectie tehnica

preturile la asigurari sunt in functie de bonus,deci e logic ca te ia ca tanar conducator daca nu ai mai condus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Vreau sa pl cu masina de aici /FRANTA/ sa aj in RO. Merge sa circul 30 zile de la data scrisa p talon. Am permis din 94, dar chestia k aici sunt considerar tanar conductor.Va rog ceva siiteuri  si preturi daca se poate,pt asigurari, pt cateva zile. SE POATE SCOATE ASIG DIN GERMANIA????Am pe cineva acolo si ar putea sa mio trimita onliine. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/02/2018 at 11:19 AM, crichet said:

.Va rog ceva siiteuri  si preturi daca se poate,pt asigurari, pt cateva zile.

poti face o simulare pe internet...de preturi nu iti poate spune nimeni,sunt in functie de varsta si bonus/malus

din cate stiu se fac asigurari provizorii pe 3 luni

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua! Am si eu un prieten in Franta si vrea sa cumpar o masina de la el... Am facut ca DAC auto stie mai multe informatii dar nu pot sa il contactez.

Vreau o confirmare ca daca masina lui este inmatriculata pot sa ajung pana in Romania cu numerele pe care le are si inteleg ca trebui sa cumpar doar asigurarea.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina o cumperi cu tot cu numere,de altfel nici nu se poate vinde o masina fara numere

ca sa circuli ai nevoie de itp si asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Dilema mea era legata de faptul ca anumite persoane spuneau ca ar fi necesar sa inmatriculez masina in Franta la prefectura, temporar, pe numele meu si apoi cu cartea gri (pe numele meu) sa imi fac numere si asigurare provizorie pentru a ajunge in Romania.

Iar despre ITP iarasi e o controversa...trebuie sa nu fie mai vechi de 6 luni? Evident ca masina pe care o cumpar are controlul tehnic caci nu este asa de veche si se circula cu ea.

Multumesc!

Modificat de Lamael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

itp ul trebuie sa fie facut recent,deci sub 6 luni altfel nu poti face ,,la carte grise,,

asigurarea o poti face si fara sa ai carte grise,atentie cu carte grise barata nu poti circula decat in franta

numerele nu trebuie schimbate

iar daca nu ai mai fost asigurat nu stiu daca iti face cineva asig provizorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, ma puteti ajuta in urmatoarea speta: masina adusa din Franta, nu are cartea gries barata, are itp valabil si asigurare valabila, contract de vanzare intre francez si cel de la care vreau sa o iau...pot circula cu masina? baiatul ofera fiscal, o are luata in evidenta la primarie. Pot avea pb la inscrierea ei la Politie? (pt ca nu e cartea barata sau talonul). Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, cristiansen077 said:

asigurare valabila

eu ma oftig grav cand vad asemenea anunturi in care vanzatorul zice ca asigurarea e valabila....asigurarea se face pe numele noului proprietar in functie de bonus-malus

banuiesc ca masina inca are numere franceze din moment ce ai spus ca ,,carte grise,, nu e barata...nu circula cu gandul ca masina are asigurare,in caz de accident vei plati din buzunarul tau

in franta nu vinde nimeni masini cu asigurare valabila...numai romanii fac asta

despre inmatriculare in romania nu te pot ajuta ca nu stiu cum e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!