Jump to content

Photo

A Adaugat Cineva 2 Boxe Pe Spate La Varianta Rcd 300 Cu 4 Boxe Fata Din Fabrica?

• Please log in to reply
184 replies to this topic

#41 tutu0581

tutu0581
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:vw
  • Model:Golf VI
  • Motorizarea:1,4 TSI 122 CP

Posted 06.12.2008 @ 23:42

Din cate stiu toate Rcd-urile au 4 iesiri,cele care au boxe doar pe fata nu au functia fader fiind codate doar cu boxe pe fata.In momentul montarii boxelor pe spate trebuie codat din nou Rcd-ul chiar daca boxele functioneaza.

#42 Andu2k8

Andu2k8
  • Oraş:Fieni
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf MKV
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 08.12.2008 @ 11:08

ai idee unde putem resofta RCDul?
cat despre montat acum dupa ce am terminat, as recomanda sa vi le montati intr-un atelier specializat, nu de alta dar eu unu m-am chinuit la pana la vreo 12 noaptea.in fine le-am montat sunt ok.se aud super.atat ca eu unu in spate nu am avut loc de tweteer realizand prea tarziu, am fost nevoit sa montez tweeterele pe fata usii.cea mai complicata faza a fost cea destinata pt cabluri si mufarea lor in RCD.
trebuie aprox tot bordu demontat si "pitite" cat mai frumos cablurile. mai ales prin stalpii masinii sunt operatii care nu le-as recomanda acum nimanui, mai degraba dai frate 150lei si scapi de tot si toate:). parerea mea!
Plus de asta, daca vrei sa beneficiezi de garantie trebuie sa ai dovada ca au fost instalate intr-un atelier specializat.(bine, nu ca ar pica boxele dar ca idee!) la mine unu e ok pt ca am un prieten care are service si i-am cerut o stampila pe certificat :P .

deci ca sa lamurim toata lumea, se pot monta boxe si in spate, dimensiunea difuzoarelor fiind de 16.5", cablurile nu sunt trase din fabrica (trebuie trase de catre initiatorul operatiunii:))), iar RCD nesuferind absolut nimic.
mentionez ca in momentul in care am montat difuzoarele in spate, automat, a aparut functia FADER in MENIUL RCD-ului. acum stiu ca este utila resoftarea lui pt ca schimba sunetul. (stiu de la cumnatu care a "suferit" un upgrade la AUTO BEST pt la RADIOUL dupa SKODA o2, masina fiind in garantie diferentele fiind imense)

!F Important!: recomanda boxele slim deci nu cu magnet foarte mare pt ca eu unul trebuie sa imi iau niste distantiele intre difuzor si usa pt ca altfel impiedica macaraua geamului sa se deschida complet lovind in difuzor. deci f important. daca ma poate ajuta cineva cu o idee privind achizitia lor, as fi recunoscator! :santa: :)

#43 tutu0581

tutu0581

Posted 08.12.2008 @ 19:56

Nu iti ramane decat sa codezi RCD-ul :beerchug:

#44 Andu2k8

Andu2k8

Posted 10.12.2008 @ 10:32

multumesc frumos pt informatie...ideea era daca ma puteai indruma spre vreo sursa de codat RCD.
toate cele bune

#45 tutu0581

tutu0581

Posted 14.12.2008 @ 00:07

Codarea este 40040 cel putin asa e la octavia 2,o sa caut sa vad daca pe golf e aceasi.Sper luni sa aflu exact. :study:

#46 tutu0581

tutu0581

Posted 15.12.2008 @ 15:46

Am gasit :angry: 40401

#47 Hifonics

Hifonics
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1.9 TDI 90 CP

Posted 15.12.2008 @ 22:10

Am gasit :vwrullz: 40401

si cum se procedeaza mai exact?pur si simplu legi si celelalte 4 fire pentru cele 2 difuzoare din spate si nu se aude decat daca este recodat?in ce consta recodarea?

#48 Andu2k8

Andu2k8

Posted 06.01.2009 @ 10:11

se aude chiar si resoftat ba din contra o sa iti apara un meniu in plus care tehnic vorbiind acum nu il ai in meniul RCD-ului. "FADER"... insa resoftat se schimba total sunetul...multumesc tutu...singura problema e ca nu stiu cum fac sa fac resoftarea fizica...

#49 tutu0581

tutu0581

Posted 06.01.2009 @ 21:22

Verifica ce codare ai acum,ar trebui sa fie 2020 sau ceva de genu asta si schimb-o cu 4040 sau 40401. :)

#50 Cristianash

Cristianash
  • Model:Golf V 2007

Posted 07.01.2009 @ 17:23

Salut

cum schimbi aceasta codare?? de la 2020 sa o faci 4040 sau 40401??

mersi

#51 dann778

dann778
  • Oraş:Galaţi
  • Model:GOLF VI
  • Motorizarea:110 CP

Posted 26.01.2009 @ 11:09

chiar nu vrea nimeni sa "deseneze" cum se schimba codarea in 4040 sau 40401 :D

#52 ANDREIVW

ANDREIVW
  • Model:Golf 5
  • Motorizarea:1.9TDI 105CP

Posted 26.01.2009 @ 15:25

Mi-am montat si eu 2 boxe pe spate. Am RCD 210. M-am speriat un pic cand am vazut cate lucruri s-au demontat de pe masina: fete usi, praguri, plasticele de la centuri si partea cea mai tare, grila bordului cu sistemul de ventilatie din partea superioara (nu iese playerul altfel). Dar baietii au lucrat bine, le-au montat la loc cat se poate de bine.
Sunt necesare niste adaptoare care se pun intre usa si boxe, si cabluri. Boxele sunt MTX THX 16.5cm. Rezultatul este mai mult decat multumitor: se aude mai clar, mai tare, iar marele castig este la bass. Apare si functia fader dupa ce montezi boxele. Daca e sa compar cum se aude doar cu boxele fata si doar cu boxele spate diferenta este foarte mare (cu siguranta o sa schimb si boxele fata din fabrica).
Eu unul sunt multumit.

#53 dann778

dann778

Posted 27.01.2009 @ 07:51

...dupa toata operatiunea asta ai recodat rcd-ul?...daca da zi-mi si mie cum ai facut?

#54 esk

esk
  • Motorizarea:1.9 TDi 105cp

Posted 28.01.2009 @ 02:46

Am un RNS300 (navigatie monocroma) cu 4 difuzoare pe fata. Am inteles ca daca vine masina din fabrica cu 4 difuzoare inseamna ca are iesiri numai pentru difuzoarele din fata ... stie cineva ?

#55 dann778

dann778

Posted 30.01.2009 @ 00:08

ESK dupa cum vezi si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta numai ca eu am citit si am aflat ca nu are iesire numai pe fata ci si pe spate.
...acum 2 zile am fost la noi in galati la un atelier de pe cosbuc langa spalatoria berin si am vb. cu cineva de acolo ptr. montajul a doua boxe pe spate dar ma dus cu vrajeala cum ca nu ar avea iesire pe spate si nu are cum sa imi monteze boxe decat daca se leaga de la cele de pa fata.Atunci m-am enervat si am demontat rcd-ul in fata lui si cand a pus aparatul de masura a constata ca exista iesiri ptr. spate.Aceste iesiri se activeaza numai in momentul cand ai montat boxele si ai facut legatura.Eu sambata trebuie sa ma gasesc cu cineva sa imi monteze boxele si daca vrei pot vb. si ptr. tine....baiatului, care ar trebui sa imi faca "lucrarea", iam pus niste intrebari capcana sa vad daca se pricepe si daca a mai montat asa ceva la golf 5...se pare ca a trecut testul...asa ca daca vrei, poti sa ma anunti (am nr la profil)

Edited by dann778, 30.01.2009 @ 00:11.

#56 drilling engineer

drilling engineer
  • Oraş:Târgu Cărbuneşti
  • Model:MKV
  • Motorizarea:2.0 TDI 170 hp

Posted 30.01.2009 @ 01:08

nu conteaza ca are difuzoare decat in fata. iesiri are si pt spate numai ca nu sunt legate si de asta nu iti apare fader. Problema e ca trebuie sa faci o adaptare cumva sa ii pui papuci in spate pt ca mufa originala nu are papuci decat pt difuzoarele fata si in rest fff simplu... fire trase pana in usi si prinse difuzoarele. bafta la montat
P S papucii sunt mici mici ca dimensiune

#57 adi_golfV

adi_golfV
  • Oraş:Beiuş
  • Model:Golf V 2006
  • Motorizarea:1,9 TDI 105 CP

Posted 30.01.2009 @ 04:06

Schema iesire pentru RNS300
din cate vad eu sunt iesiri fata (am incercuit cu galben), si spate (cu rosu)... mai aruncati si voi cu o parere...

Attached Files

#58 tutu0581

tutu0581

Posted 30.01.2009 @ 23:15

Da,este bine.Nu trebuie decat sa tragi firele si sa codezi rns cu 40400.

#59 esk

esk
  • Motorizarea:1.9 TDi 105cp

Posted 31.01.2009 @ 16:51

ESK dupa cum vezi si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta numai ca eu am citit si am aflat ca nu are iesire numai pe fata ci si pe spate.
...acum 2 zile am fost la noi in galati la un atelier de pe cosbuc langa spalatoria berin si am vb. cu cineva de acolo ptr. montajul a doua boxe pe spate dar ma dus cu vrajeala cum ca nu ar avea iesire pe spate si nu are cum sa imi monteze boxe decat daca se leaga de la cele de pa fata.Atunci m-am enervat si am demontat rcd-ul in fata lui si cand a pus aparatul de masura a constata ca exista iesiri ptr. spate.Aceste iesiri se activeaza numai in momentul cand ai montat boxele si ai facut legatura.Eu sambata trebuie sa ma gasesc cu cineva sa imi monteze boxele si daca vrei pot vb. si ptr. tine....baiatului, care ar trebui sa imi faca "lucrarea", iam pus niste intrebari capcana sa vad daca se pricepe si daca a mai montat asa ceva la golf 5...se pare ca a trecut testul...asa ca daca vrei, poti sa ma anunti (am nr la profil)

Exact la acelasi atelier am fost si eu acum vreo 2 luni, exact aceeasi chestie mi s-a spus: singura varianta e sa conectam difuzoarele spate la cele din fata \sau sa folosesc un amplificator separat. Multumesc de ajutor.

#60 tutu0581

tutu0581

Posted 02.02.2009 @ 00:23

Coding
00?xxxx: Treble Speaker Monitoring
1 = Front and Rear Monitoring inactive
2 = Front Monitoring active / Rear Monitoring inactive
3 = Front Monitoring inactive / Rear Monitoring active
4 = Front and Rear Monitoring active
00x?xxx: Radio Configuration I
+2 = CAN-Telephone Control
00xx?xx: Speaker Channels
0 = No passive Speakers (Sound System)
2 = 2 passive Speakers Front and 0 passive Speakers Rear
4 = 4 passive Speakers
00xxx?x: Sound System Correction
0 = No Sound System (No Correction)
1 = Sound System with Cloth Interior (with Open Circuit Recognition)
2 = Sound System with Leather Interior (with Open Circuit Recognition)
3 = Sound System with Cloth Interior (without Open Circuit Recognition)
00xxxx?: Radio Configuration II
+1 = Active/Remote Supplied Antenna
+2 = CD-Changer/iPod-Connection
+4 = CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users