Sign in to follow this  
Followers 0
VAGon

A Adaugat Cineva 2 Boxe Pe Spate La Varianta Rcd 300 Cu 4 Boxe Fata Din Fabrica?

206 posts in this topic

chiar nu vrea nimeni sa "deseneze" cum se schimba codarea in 4040 sau 40401 :D

0

Mi-am montat si eu 2 boxe pe spate. Am RCD 210. M-am speriat un pic cand am vazut cate lucruri s-au demontat de pe masina: fete usi, praguri, plasticele de la centuri si partea cea mai tare, grila bordului cu sistemul de ventilatie din partea superioara (nu iese playerul altfel). Dar baietii au lucrat bine, le-au montat la loc cat se poate de bine.

Sunt necesare niste adaptoare care se pun intre usa si boxe, si cabluri. Boxele sunt MTX THX 16.5cm. Rezultatul este mai mult decat multumitor: se aude mai clar, mai tare, iar marele castig este la bass. Apare si functia fader dupa ce montezi boxele. Daca e sa compar cum se aude doar cu boxele fata si doar cu boxele spate diferenta este foarte mare (cu siguranta o sa schimb si boxele fata din fabrica).

Eu unul sunt multumit.

0

...dupa toata operatiunea asta ai recodat rcd-ul?...daca da zi-mi si mie cum ai facut?

0

Am un RNS300 (navigatie monocroma) cu 4 difuzoare pe fata. Am inteles ca daca vine masina din fabrica cu 4 difuzoare inseamna ca are iesiri numai pentru difuzoarele din fata ... stie cineva ?

0

ESK dupa cum vezi si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta numai ca eu am citit si am aflat ca nu are iesire numai pe fata ci si pe spate.

...acum 2 zile am fost la noi in galati la un atelier de pe cosbuc langa spalatoria berin si am vb. cu cineva de acolo ptr. montajul a doua boxe pe spate dar ma dus cu vrajeala cum ca nu ar avea iesire pe spate si nu are cum sa imi monteze boxe decat daca se leaga de la cele de pa fata.Atunci m-am enervat si am demontat rcd-ul in fata lui si cand a pus aparatul de masura a constata ca exista iesiri ptr. spate.Aceste iesiri se activeaza numai in momentul cand ai montat boxele si ai facut legatura.Eu sambata trebuie sa ma gasesc cu cineva sa imi monteze boxele si daca vrei pot vb. si ptr. tine....baiatului, care ar trebui sa imi faca "lucrarea", iam pus niste intrebari capcana sa vad daca se pricepe si daca a mai montat asa ceva la golf 5...se pare ca a trecut testul...asa ca daca vrei, poti sa ma anunti (am nr la profil)

Edited by dann778
0

nu conteaza ca are difuzoare decat in fata. iesiri are si pt spate numai ca nu sunt legate si de asta nu iti apare fader. Problema e ca trebuie sa faci o adaptare cumva sa ii pui papuci in spate pt ca mufa originala nu are papuci decat pt difuzoarele fata si in rest fff simplu... fire trase pana in usi si prinse difuzoarele. bafta la montat

P S papucii sunt mici mici ca dimensiune

0

Schema iesire pentru RNS300

din cate vad eu sunt iesiri fata (am incercuit cu galben), si spate (cu rosu)... mai aruncati si voi cu o parere...

post-23154-1233281171_thumb.jpg

0

Da,este bine.Nu trebuie decat sa tragi firele si sa codezi rns cu 40400.

0

ESK dupa cum vezi si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta numai ca eu am citit si am aflat ca nu are iesire numai pe fata ci si pe spate.

...acum 2 zile am fost la noi in galati la un atelier de pe cosbuc langa spalatoria berin si am vb. cu cineva de acolo ptr. montajul a doua boxe pe spate dar ma dus cu vrajeala cum ca nu ar avea iesire pe spate si nu are cum sa imi monteze boxe decat daca se leaga de la cele de pa fata.Atunci m-am enervat si am demontat rcd-ul in fata lui si cand a pus aparatul de masura a constata ca exista iesiri ptr. spate.Aceste iesiri se activeaza numai in momentul cand ai montat boxele si ai facut legatura.Eu sambata trebuie sa ma gasesc cu cineva sa imi monteze boxele si daca vrei pot vb. si ptr. tine....baiatului, care ar trebui sa imi faca "lucrarea", iam pus niste intrebari capcana sa vad daca se pricepe si daca a mai montat asa ceva la golf 5...se pare ca a trecut testul...asa ca daca vrei, poti sa ma anunti (am nr la profil)

Exact la acelasi atelier am fost si eu acum vreo 2 luni, exact aceeasi chestie mi s-a spus: singura varianta e sa conectam difuzoarele spate la cele din fata \sau sa folosesc un amplificator separat. Multumesc de ajutor.

0

Coding

00?xxxx: Treble Speaker Monitoring

1 = Front and Rear Monitoring inactive

2 = Front Monitoring active / Rear Monitoring inactive

3 = Front Monitoring inactive / Rear Monitoring active

4 = Front and Rear Monitoring active

00x?xxx: Radio Configuration I

+2 = CAN-Telephone Control

00xx?xx: Speaker Channels

0 = No passive Speakers (Sound System)

2 = 2 passive Speakers Front and 0 passive Speakers Rear

4 = 4 passive Speakers

00xxx?x: Sound System Correction

0 = No Sound System (No Correction)

1 = Sound System with Cloth Interior (with Open Circuit Recognition)

2 = Sound System with Leather Interior (with Open Circuit Recognition)

3 = Sound System with Cloth Interior (without Open Circuit Recognition)

00xxxx?: Radio Configuration II

+1 = Active/Remote Supplied Antenna

+2 = CD-Changer/iPod-Connection

+4 = CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display

0

Coding

00?xxxx: Treble Speaker Monitoring

1 = Front and Rear Monitoring inactive

2 = Front Monitoring active / Rear Monitoring inactive

3 = Front Monitoring inactive / Rear Monitoring active

4 = Front and Rear Monitoring active

00x?xxx: Radio Configuration I

+2 = CAN-Telephone Control

00xx?xx: Speaker Channels

0 = No passive Speakers (Sound System)

2 = 2 passive Speakers Front and 0 passive Speakers Rear

4 = 4 passive Speakers

00xxx?x: Sound System Correction

0 = No Sound System (No Correction)

1 = Sound System with Cloth Interior (with Open Circuit Recognition)

2 = Sound System with Leather Interior (with Open Circuit Recognition)

3 = Sound System with Cloth Interior (without Open Circuit Recognition)

00xxxx?: Radio Configuration II

+1 = Active/Remote Supplied Antenna

+2 = CD-Changer/iPod-Connection

+4 = CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display

asta banuiesc ca doar cei cu vagcom pot sa faca codarea...sa imi zica cineva daca gresesc cu ceva. eu vreau sa ma duc la un service autorizat sa imi pun boxele pe spate. intrebarea e daca electricianul poate sa imi codeze rcd300 daca nu are vagcom.

0

Aceasta codare se poate face si cu VAS-ul. :santa:

0

Aceasta codare se poate face si cu VAS-ul. :santa:

la reprezentanta vw testul VAS costa 100 ron dar se mai adauga si codarea inca vreo 70 ron. merita? are cineva o idee mai buna? chiar se aude mult mai bine dupa ce se face codarea?

0

:santa: stii cat iti ia sa faci acea codare?30 de secunde cred ca ar trebui sa intre in testul VAS oricum va trebui sa stearga defectele aparute in urma demontarii felelor de usi,a Rcd-ului...etc.

0

am fost astazi la un service autorizat sa intreb de boxe pt spate. ceea ce mi-au oferit ei au fost niste boxe hertz si unele focal de 60 w cu tweeter separat care cu tot cu manopera duc undeva in jur de 420 ron. mie unul mi s-a parut cam mult in conditiile in care nu o sa pot sa scot tot din boxele astea datorita cdplayerului slab. ce mi-ati recomanda?

0

Dai degeaba banii pe Focal sau Hertz daca nu schimbi CD playerul, sau nu le amplifici. Eu am luat MTX THX si oricum sunt peste ce poate playerul. M-au costat 200RON boxele, adaptoarele 70 RON cabluri 30 RON si man 40 RON. Deci 340 RON total. Se aude foarte bine.

daca demontezi playerul, si-l pui la loc nu-ti cere cod!

RCD 210 are 4 iesiri: pe fata sunt folosite doar doua (e sistem 2 tweetere si 2 boxe in usi), si le poti folosi si pe cele din spate cu 2 boxe coaxilae de 16.5 sau printr-un sistem daca gasesti loc pentru tweetere si fire...

0

OffT

In caz ca nu stiti, aici gasiti cateva sfaturi foarte pertinente, competente si dezinteresate venite de la tatal lor: Fusco! :D

Sunt 6-7 Stiky din care min 3 f folositoare mai ales ca vin de la un posesor de G5

Spor la citit si la ros unghiile

0

sal sunt nou pe aici si eu am aceasi problema si am gasit pe cineva care mia garantat ca se poate pune boxe pe spate fara nici o problema doar ca nu prea stiu multi chestia asta .

0

confirm si eu ce au confimat si altii, am cd cu boxe fata, am demontat cd-ul, infipt pinii in mufa, montat inapoi, legat la 2 boxe suplimentare si se aude, deci rcd 300 de pe jetta cu 2 boxe, are defapt 4 ieiri, daca se ataseaza boxe pe spate, ele functioneaza, doar ca trebuie demontat si facuta legatura in cd si apoi montate boxe

eu am optat pentru difuzoare mari, ovale 6x9", maine tai policioara de sub luneta (jetta) si le fixez definitiv, azi am facut doar proba si merge ok, se aude

Edited by bogdan_
0

nu mai pot edita mesajul anterior, a trecut prea mult timp se pare, daca poate cineva sa adauge la cel anterior ca sa nu arate urat, ar fi super

revin, am montat definitiv difuzoarele, se aude super, bass-ul cel putin dublu, mai jos, mai profund, inalte clare, in final super multumit, recomand cu incredere 2 difuzoare mari ovale de 6x9" in spate sub luneta legate direct la cd-ul original, are putere suficienta pentru un sunet cel putin decent, daca nu foarte bun

pentru cine este din iasi si doreste sa faca acelasi lucru, pot sa recomand un baiat foarte priceput care mi-a facut mie lucrarea, pe privat pt. ca nu e voie sa facem reclama

Edited by bogdan_
0

as fi curios sa vad daca influenteaza cu ceva re-codarea cd-ului, am vazut ca tine ceva de treble deci inalte, care intradevar nu sunt chiar atat de puternice pe spate, stie cineva detalii la ce se refera "Treble Speaker Monitoring for Front & Rear Speakers active"? in ce sens monitoring?

Avertisment verbal

Esti OffTopic si deja ai pus deja aceasta intrebare pe un alt topic.

Rog renunta la acest tip de bagare in seama

Mersi

0

Astazi i-am adaugat si golfuletului meu o pereche de Blaupunkt EMX 662 pe spate - am ales modelul asta cu tweeter inclus in corpul boxei pentru ca fetele usilor din spate nu aveau portiune speciala pentru tweetere. Am fost la un service specializat in asa ceva si bine am facut, pentru ca nu cred ca m-as fi descurcat cu trasul firelor pana in spate... Toata operatiunea de tras calburi, montat boxele in usi si conectat la radio a durat cam o ora.

La fel, in momentul in care totul a fost conectat la RCD300, meniul de FADER a aparut. Dupa aceea, am schimbat codul din VAG-Com in 40402 (2 la sfarsit pentru ca am adaptorul de Aux-In), insa nu mi s-a parut ca s-ar auzi altfel, insa mai mult ca sigur ca nu va mai da eroare la scanare.

Ca rezultat, se aude parca mai "curat" in fata, iar pasagerii care vor sta in spate sper sa fie mai fericiti :ceuameni:

0

Am facut si eu ceasta operatiune acum un an ,adica am adaugat doua boxe pe spate RCD-ului dar nu am facut acea codare imi poate spune cineva daca aceasta codare schimba calitatea,clariatea sunetului catusi de putin?

Edited by l.marian
0

Mi-am raspuns singur la intrebare multumita colegului @andrei.toledo care mi-a facut codarea ci vagcom-ul.Nu e nici o schimbare in ceea ce priveste sunetul ,singura rezolvare e ca nu mai apare acea eroare la scanare.

0

Astazi i-am adaugat si golfuletului meu o pereche de Blaupunkt EMX 662 pe spate - am ales modelul asta cu tweeter inclus in corpul boxei pentru ca fetele usilor din spate nu aveau portiune speciala pentru tweetere. Am fost la un service specializat in asa ceva si bine am facut, pentru ca nu cred ca m-as fi descurcat cu trasul firelor pana in spate... Toata operatiunea de tras calburi, montat boxele in usi si conectat la radio a durat cam o ora.

La fel, in momentul in care totul a fost conectat la RCD300, meniul de FADER a aparut. Dupa aceea, am schimbat codul din VAG-Com in 40402 (2 la sfarsit pentru ca am adaptorul de Aux-In), insa nu mi s-a parut ca s-ar auzi altfel, insa mai mult ca sigur ca nu va mai da eroare la scanare.

Ca rezultat, se aude parca mai "curat" in fata, iar pasagerii care vor sta in spate sper sa fie mai fericiti :frigbaitata:

cat a costat toata operatiunea???........si unde ai facut-o :D

0