Sign in to follow this  
Followers 0
VAGon

A Adaugat Cineva 2 Boxe Pe Spate La Varianta Rcd 300 Cu 4 Boxe Fata Din Fabrica?

206 posts in this topic

Am cautat pe forum dar nu am gasit pe nimeni sa fi facut asta. Privind usa din interior ar parea ca e loc acolo de boxe dar unde sa le leg ca pe forum nu prea m-am lamurit cu rcd 300 asta ca ba ar avea 2 iesiri ba 4. Sau are 4 iesiri si astea sunt, cele din fata. Nu as putea sa zicem sa mai leg inca 2 boxe pe spate in paralel cu boxele mari de pe fata. Se poate asta electric vorbind ca nu am gasit pe forum pana acu pe nimeni care sa fi facut asta si nici nu prea ma pricep la electronica. Am gasit iun schimb link-ul cu demontarea cd playerului.

0

sunt in aceeasi situatie. va rog postati

0

in aceeasi situatie sunt si eu! :))

care stiti dimensiunile dif`urilor?

0

Si eu ma intreb asta, dupa ce am descoperit ca pe spate n-am boxe (deh, nu m-am gandit ca daca in dotari scrie "4 boxe" e posibil sa fie toate pe fata...).

Totusi, oare e asa usor, pur si simplu sa adaugi boxele si cablurile? Zic asta pentru ca teoretic, daca ai boze si pe spate, in meniul radioului ar trebui sa fie si optiuni de balans fata-spate, nu doar stanga dreapta, nu?

0

Eu cand am luat masina in 2005 am optat pentru RCD 300 plus+10 difuzoare stock...Din cate stiu de la @Fuscobal daca ai 4 boxe nu mai are RCD-ul canale...deci ar fi facut doar pentru 4.Cel mai bine va poate sfatui el :))

0

Deci sa inteleg ca nu se pot pune 2 boxe pe un canal? Se poate arde iesirea? :)) Nu ar fi prea grozav sa mi se intample asta ...

0

Deci in mod normal cel cu 4 boxe stock cate canale are: 4 sau 2 ??

0

teoretic se poate face....problema e cu conectarea in cablaj pana la RCD.... si trecerea din cablajul de pe stalpi in portiere...ca sa apara si meniul de fader (balans fata spate) trebuie recodat RCD-ul .

Deci cu un electrician elegant :))....

0

Se poate lua semnal de la alte difuzoare. Dar nu este prea indicat. Eu am pus difuzoare dar amplificate.

0

Se poate lua semnal de la alte difuzoare. Dar nu este prea indicat. Eu am pus difuzoare dar amplificate.

Pai in principiu ma gandeam asa:

-daca sa zicem ca tweeterele de pe fata sunt puse peste difuzoarele mari atunci as putea sa pun pe spate la fel pe celelalte iesiri. Am cautat pe net si am vazut ca modelul asta de cd are iesiri pentru 4 boxe adica stanga fata spate si dreapta fata spate.

-daca tweeterele sunt puse separat atunci pun boxele de pe spate in paralel cu cele din fata numai ca aici e problema ... nu am gasit pe net cat trebuie sa fie impedanta boxelor la cd-ul asta. Va trebui, ma gandesc, sa le masor pe cele deja existente astfel incat impedanta in paralel a boxelor fata spate sa fie cel putin egala cu cea de iesire a cd-ului.

Ma gandesc ca e poate cineva pe aici care le rupe mai bine cu electronica sa ne lamureasca un pic sau poate stie cat trebuie sa fie impedanta boxelor (de regula 4 sau 8 ohmi)

0

teoretic se poate face....problema e cu conectarea in cablaj pana la RCD.... si trecerea din cablajul de pe stalpi in portiere...ca sa apara si meniul de fader (balans fata spate) trebuie recodat RCD-ul .

Deci cu un electrician elegant :RO flag:....

esti sigur ca e strict din codare???

0

Aveti aici niste tipps -uri despre muzica din G5 .

Paginile sunt in germana , dar le puteti traduce cu AltaVista . :D

Mai jos in pagina sunt niste poze despre montarea noilor difuzoare pe usi .

Edited by aryes13
0

Foarte fain linkul insa CD-playerul 1 din recomandat de ei costa cam mult....cel putin pentru buzunarul meu :D

0

Ia uitati voi aci un topic "Muzica din Golf"

Aveti toate raspunsurile acolo. Sper totusi sa nu fie atit de negru dracul :(

0

in cele 11 pagini s-a discutat de multe ori dar nu la obiect si nu exact pe intrebarea asta desi multi au pus-o, asa ca mai bine un topic separat

0

esti sigur ca e strict din codare???

da...dar daca o codezi aiurea (adica bagi codare de 8 diff si ai numai 4 o sa iti dea circuit deschis pe alea de spate) deci ...watch out :blink:

0

Deci sa o luam pe rind.

Ce am inteles eu din topicul ala.

1. RCD 300 ar fi de doua feluri: RCD 300 si RCD 300 Plus. Problema baietilor era ca si-au luat RCD 300 numai cu 4 boxe (adica numai pe fata) si ala are 2 iesiri 2x20 W . Si la asta nu prea mai ai cum sa montezi inca alte boxe din cauza de lipsa de iesiri si din cauza de lipsa de loc in portiera (asta se poate face totusi).

2. RCD 300 plus are 4 iesiri. Si din ce am inteles eu, pentru a avea fader trebuie sa ai boxe active si pe spate. Optiune care apare de la sine in momentul cuplarii boxelor. Fara a fi necesara o codare suplimentara.

quote Razdan

Daca nu comanzi (ca optional) RCD 300 plus nu ai decat 2X20W cum afirma Gorrocs. Asa am si eu.

Daca vrei boxe si pe spate, ia RCD 300 plus si ai 4X20W

netflow

Eu aveam boxe doar pe fata si normal nu aparea decat balance, fader nu exista. Mi s-a zis ca nu are decat 2x20W ( adica 2 iesiri amplificate). Dupa ce am pus rcd500 care are 4x20 am avut surpriza sa observ ca tot nu am fader.. deci "s-a prins" ca nu am boxele si nu imi arata optiunea (probabil nici nu foloseste iesirea). E posibil ca si la rcd300 defapt sa existe iesirea de rear insa pur si simplu sa nu fie folosita.
Edited by kasius
0

exact, unii spun ca au pus boxe pe spate si se aude in ele si apare si optiunea de fader automat cand "Vede" ca are boxe spate, dar nu e sigura chestia asta

cat tine de loc in portiere, este loc in portiere pentru difuzoarele de joase/bass dar nu este pentru tweetere

alta chestie e ca pe site la blaupunct este un singur model de rcd 300 (atentie, model denumit simplu, fara plus sau alte smecherii) si e cu 4x20w deci 4 iesiri, 2 fata, 2 spate, si denumirea de plus este data de vw ca denumire comerciala pentru cele care au montate si difuzoarele spate, dar iarasi nu e 100% sigur

Edited by sandumbogdan
0

Stie cineva la "RCD 300 cu functie mp3" (am platit vreo 90 E + tva ...parca ptr aceasta optiune la un Golf V GTI) are boxe si pe spate? Masina inca nu a venit ...mai am de asteptat cam 3 sapt... :(

0

Daca ai platit optiunea aia cu 90 E , se numeste RCL, si vestea buna pentru tine e ca vei avea 8 difuzoare in masina, fata si spate, cu fader cu tot. :)

0

Multumesc :unsure: Pe configurare scrie axact asa : "Radio CD cu functie MP3 <RCD 300> 4x 20"

0

salut tuturor, am adaugat eu 2 boxe pe spate de la mac si au mers perfect si se aud destul de bine!

0

Deci sa o luam pe rind.

Ce am inteles eu din topicul ala.

1. RCD 300 ar fi de doua feluri: RCD 300 si RCD 300 Plus. Problema baietilor era ca si-au luat RCD 300 numai cu 4 boxe (adica numai pe fata) si ala are 2 iesiri 2x20 W . Si la asta nu prea mai ai cum sa montezi inca alte boxe din cauza de lipsa de iesiri si din cauza de lipsa de loc in portiera (asta se poate face totusi).

2. RCD 300 plus are 4 iesiri. Si din ce am inteles eu, pentru a avea fader trebuie sa ai boxe active si pe spate. Optiune care apare de la sine in momentul cuplarii boxelor. Fara a fi necesara o codare suplimentara.

quote Razdan

netflow

cum imi dau seama daca am RCD300 sau RCD300 PLUS?

0

Cate difuzoare ai in masina?

In 2005 cand am luat eu masina RCD300 Plus venea doar cu 10 difuzoare...cel putin eu asa am...

0

Simplu, daca nu ai boxe pe spate nu este plus.

Am adaugat eu boxe pe spate. Trebuie cumparate inele 100 ron amandoua, boxe, tras cablul si sa adaugati cleme in mufa care intra in RCD 300 cu 4 canale.

0