Jump to content

Joc Volan In Gropi Sau Drum Pietruit !


cezarsv
 Share

Postare recomandată

asa am facut si eu, am pus bucsele alea mari de cupra pline, si de atunci a inceput sa se simta pe drum betonat sau de tara, o bataie pe fata, cred ca la directie

atunci cand am pus bucsele pline, am pus tot nou pe fata ce tine de suspensie (amortizoare, flanse, rulmenti) + ca am verificat toata fata si am facut unghiul.

am verificat pana si bucsele de la antiruliu

bafta

Modificat de koko26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in concluzie ar fi de la coloana de directie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la inceputul acestui topic , un coleg spunea ca ar fi de la flansele amortizoare , pentru ca suspensi este in stransa legatura cu directia , are si un nume nu mai tin exact minte , si ca astea ar fi de schimbat , eu pe masina le am noi , insa nu am la cunostinta calitatea lor ce-i drept , in primvara la montajul rotilor de vara voi inspecta toate aceste probleme si voi vedea ce va fi de schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va anunt eu peste vreo 2 saptamani(sper) daca se schimba ceva dupa ce schimb bieletele de directie-doar astea mai sunt neschimbate pe fata Leutului meu. Si eu am tot bucse pline, dar cred ca ele doar aduc in prim-plan lucrurile slabe pe fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce se face in cazul in care este un mic joc la axul care iese din caseta ce face legatura cu coloana de directie? Este normal acel joc acolo? este un joc micut oarecum...

Caseta a fost schimbata acum 1000km cu una reconditionata...Cei care au reconditionat caseta mi-au spus ca este normal un mic joc acolo, ca daca totul ar fi prea strans ar plesni caseta

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As dori cateva pareri mai avizate, poate exista o solutie la problema mea. Asta consta intr-un joc pe verticala al volanului, cum se vede si in poza.

Acest joc se simte si daca incerc sa misc volanul cu mana, si se simte mai pronuntat la relanti(zdrangane) mai ales cand volanul este cu josul in sus(invartit sa zicem).

Exista ceva bucsa la acolo pe ax sau ceva rulment care se poate schimba. Sau ceva este destarns?

Ms.

post-104118-0-29399800-1358319056_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei e vb de coloana volan - cauta una pe SH. Oricum, inainte de asta, verifica suruburile de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accesul la acele suruburi se face demontand capaul de protectie din spatele volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal...am o problema la golf 4 1.9 tdi ...la franare imi joaca volanul stg-drpt...ca niste trepidatii...am schimbat discuri frana +placute de 4 ori,am schimbat capete planetare,bucse,bielete directie,bucse bara stabilizatoare,coloana volan,butuc roata,rulmenti roata,cam absolut tot ce se putea la directie si franare fata...as mai avea de schimbat doar amortizoarele si fuzetele...rog cei care s-au confruntat cu asemenea probleme sa-mi comunice si mie o eventuala solutie.....multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v-am mai spus in postul mai din urma: zgomoul e din coloana volanului care ori o înlocuiţi ori o desfaceţi si inlocuiti cele 2 bucse de pe ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu este necesar schimbarea coloanei in caz de trancaneli.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal si eu sunt nou tot asa este si la mine nu e o bataie e ca si cum se mica volanul stanga dreapta singu usor asa are joc dar am probat cu masina stationata am virat usor stanga dreapta de volan si rotile se mica prompt nus de la ce sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si eu am un trancanit puternic la fiecare groapa,denivelare.

am schimbat bielete antirului,flanse amortizoare+rulmenti,bucse bara stabilizatoare.in rest era totul in regula.

am incercat sa trag de volan din partea de sus(tras in sus) si se simte un joc,ceea ce ma duce cu gandul ca e coloana de vina.

daca bat in volan de jos in sus se aude bataie fier pe fier.

Modificat de al3xisos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos coloana ai partea de sus are joc lateral.

Este normal acest joc tinand cont ca atunci cand am verificat daca are joc,coloana era descompusa

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbt coloana la volan...am luat una second cu 250 lei cu tot cu montat ...directia a devenit mult mai stabila,nu am mai avut joc la volan,si nu se mai simt asa tare socurile ...am impresia ca coloana la golf 4 se duce mult mai repede ca si la alte masini,intrucat directia nu are o gramada de bucsarii care sa preieie din socuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si coloana si nici diferenta.

Caseta nu are joc.Ma gandesc poate sunt bucsele de pe spate deoarece desi le-am schimbat acum o luna (Lemforder),la denivelari/gropi se simte in volan bataie fier pe fier(doar cand trec cu puntea spate peste denivelari/gropi,sau cand iau o groapa mai mare cu rotile din fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...nu cumva sunt duse flansele si rulmentii de la amortizoarele fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

rulmentii se aud cum "macina" daca misti pe loc de volan, iar flasnsele se vad la oalele de sub capota, cu cat mai multe sunt iesite din oala telescoapele, cu atat mai tasate sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si flansele si rulmentii...cred ca o sa schimb bucsele dde pe spate cu bucse originale ca astea care le-am pus(Lemforder) nu sunt prea ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spusele voastre in legatura cu flansele iesite din oale

Asa arata la mine.Distanta intre oale si flansa este de 4 mm pe ambele parti.

Ma poate ajuta cineva in privinta flanselor,adica daca astea sunt cauzele problemelor mele,cum pot sa le montez corect?Este vreo problema daca desfac suruburile si apoi le strang mai putin(sa cada flansele perfect in oale?

 

post-87727-0-64281500-1371977117_thumb.j

post-87727-0-43405500-1371977124_thumb.j

post-87727-0-98383700-1371977130_thumb.j

post-87727-0-66213100-1371977137_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piulitele de la amortizoare trebuie stranse! Daca o sa umli cu ele slabite o sa iti boncane tijele de la amortizor in flanse si in timp o sa strice flansele, marind gaurile din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna ziua!

la masina mea Skoda octavia 1,9 ALH 2006 115 mii km, am schimbat bucse mari si mici, pe brate fata, bielete si capete de bara, refacut ungi de fuga, si totusi am un joc in volan stinga dreapta, care se simte doar la capete de cursa, sau daca masina este parcata pe ceva denivelat, si cu volanul virat catre maxim, jocul se simte la fel si dupa ce opresc motorul, daca masina are rotile drepte nu are joc, am obiceiul sa modific de multe ori pozitia volanului, mai ales daca merg la drum lung, si precizez ca am folosit mai mult pozitia de tras catre sofer si putin ridicat, insa nu la maxim, nu troncane nimic pe nicaieri, dar ma deranjeaza acest joc si nu stiu cum sa-l elimin.

daca imi puteti da ceva sugestii, va multumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi problema o am si eu.

Am cautat un filmulet pe youtube si am gasit ceva de genul asta.

Cam asa se aude si la mine cand misc de volan.

 

 

Oricum un raspuns de la un mecanic care s-a uitat la ea de pe elevator mi-a zis ca nu e din cutie cu tot din coloana :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Aceeasi problema cu jocul in volan o am si eu, intrebarea este daca putem schimpa coloana de directie cu una sh - am inteles ca nu prea merge din cauza imobilizatorului ( imi cer scuze daca nu am scris corect) ? Se poate schimba cu una sh sau nu ?

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate, immo e in ceasuri nu ai nici o treaba cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!