Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

LubritALL este produs de o firma anume?

da-mi te rog mai multe amanunte despre produs, merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LubritALL e produs de Griffon si echivalent cu WD-40 - spray antiscartait. Il gasesti la Metro, Real si alte magazine pentru materiale de constructii. Costa 12-14 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% nu afecteaza piesele din plastic ? Ma gandeam si eu sa desfac partea inferioara a bordului si sa mai strang suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit sa ma apuc de demontat tot bordul, sa mai dau cu spray, sa mai strang suruburile, dar nu prea mi-a permis timpul...

Nu cred ca exista masina care sa fi circulat un an in Romania si sa nu aiba greierasi...;) exista si o rezolvare...hai sa emigram :)

Am stat vara asta o saptamana in Germania, dar cat m-am plimbat pe acolo nu am stiut ce e aia greieras...cand m-am intors, au inceput sa cante :) si inca un "fenomen" - am mers pe ploaie torentiala si am ajuns cu masina curata...la noi dupa 500 km pe ploaie se facea namol pe hayon...

Asadar...Muzica tareee! si nu se mai aud greierasii... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la tine apar greierasi?

Drumurile din romania ce sa-i faci. Pe toate stradutele pe care circul eu au fost sapate santuri care s-au astupat cum stim cu totii. Asa ca....

Puteti spune ca sunt tampit, dar de fiecare data cand fac curat si aspir bine de tot si sterg toate de prin masina cu servetele umede, am impresia ca nu mai canta greierasii. O fi doar o impresie, dar cred ca si praful are de-a face cu greierasii....

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am comandat un spray silicon de la sonax. mi l-a recomandat cineva, poate face treaba buna

Denumire

SO348200 - Spray silicon

Descriere

Ofera protectie de durata suprafetelor de plastic, fier, sau lemn. Elimina zgomotele neplacute prin lubrifiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, suna ca si cum ar face minuni ;) Unde zici ca l-ai comandat ?

De ceva vreme a inceput sa-mi zdrangane device-ul ala unde se prinde centura pasagerului :( Se poate demonta oare ?

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.magazinpiese.ro

nu fac reclama :Driver:

eu nu as da cu silicon,.In timp va crepa bordul.Tot de la Sonax am luat spray mat ,fara silicon, si face treaba super. L-am luat de la Dan Groza....de pe site-ul mentionat mai sus.Intrebati pe cei de la spalatorii, ei mi-au zis sa nu dau pe bordul golfului cu silicon.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu dau pe bord, ci doar in zona plasticelor, pe la torpedo, manere, usi, carkit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie daca ai omorat ceva greierasi :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima vedere cred ca a avut un efect...

am primit produsul si l-am aplicat numai in zonele unde se auzeau greierasii - zona carkitului, torpedo si fetele de portiera in zona de sus, langa geam

a doua zi dimineata am sters suprafetele respective cu o carpa fina de bumbac

am inchis radio si clima pentru a fi liniste totala in masina si am plecat de pe loc - > se mai aude cate ceva, dar problema e mult ameliorata

se pare ca siliconul de la sonax si-a facut treaba, iar plasticele nu mai sunt seci, inmuindu-se putin si sper ca in timp sa-si revina

o sa mai aplic tratamentul asta si in week-end inca o data, eu sunt de parere ca merita incercat

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-l comand si eu atunci. Mersi de info :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand cu frigul, am descoperit si eu un greiereas la mine in masina... Problema este ca majoritatea timpului conduc eu si nu pot sa depistez de unde vine exact. Ceea ce stiu e ca vine de undeva din spatele soferului din partea de sus. Cel putin asa pare. Am crezut ca e plafoniera, dar nu cred sa fie aia. Ati mai avut cumva si voi in zona aia? Pana pun pe cineva sa conduca masina dimineata devreme pe racoare, as aprecia ceva ajutor de la cine il poate oferi... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste 2 pagini mai inapoi. De la plafon vin zgomotele. Ca si la mine de altfel. Mai precis de undeva de la imbinarea plafonului cu stalpul usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o insecta din asta care ma termina psihic undeva in stalpul din mijloc sau in portiera soferului, nu pot sa-mi dau seama exact. Apare cand franez sau la unele gropi dar nu la toate. Si chestia e ca ca se aude un singur pocnet dupa care stau minute in sir cu urechea ciulita si nimic. Cand am uitat de el, POC! Initial am crezut ca loveste centura in ceva, dar dupa ce am urmarit-o de era sa fac accident am descoperit ca nu e ea. Stiti ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cheesygrin: Aceeasi pocnitura in stalpul din stanga si la mine la Bora din semnatura ! Nu-mi vine sa cred ca au aceleasi defecte indiferent de model sau an . Si aia cu plafonul , ceasurile de bord care zici ca sunt puse pe polistiren :nono: >> Concluzia: buy an Audi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un ditamai greierul in scaunul din dreapta soferului. Zgomotul vine din spatar si apare cand sta cineva pe scaun, chiar daca persoana respectiva nu are mai mult de 50 kg. Aveti idee daca are rost sa ma apuc sa desfac scaunul ca sa elimin zgomotul? Poate fi uns ceva pe acolo ca sa taca odata? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pocniturile din stalpi sunt de fapt de la usa, trebuie curatate balamalele de praf si gresate.

Zgomotul din scaun poate proveni de la suportii de la tetiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul din scaun poate proveni de la suportii de la tetiera.

La mine zgomotul vine de undeva de la jumatatea spatarului. Vreo idee pt ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine, dar din al soferului. Zgomotul vine din dreptul cusaturii orizontale, de pe la jumatatea spatarului. Nu e un zgomot puternic si apare intermitent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine, dar din al soferului. Zgomotul vine din dreptul cusaturii orizontale, de pe la jumatatea spatarului.

Da, exact de acolo se aude. O fi vreun burete rupt pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai multi greierasi... insa unul ma enerveaza rau... e localizat pe undeva pe langa butonul de reglare a volanului (sau mai inspre motor).

Spun asta pentru ca odata ce tin volanul mai ferm (il apas in jos sau in sus) dispare?

Aveti idee ce as putea face sa il mai atenuez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!