Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

sa ma duci si pe mine o tura cu masina sa vad si eu ce scartaituri reclami :lol:

bineinteles. Chiar vroiam sa-ti propun eu, poate ma poti ajuta. La intalnirea de pe 13 facem o tura, si cu a mea pt probleme si cu a ta pt placere, daca se poate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca se poate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica ar fi un spray cu ceva ulei care nu ataca plasticul si cauciucul. Nu stiu sa-ti spun exact cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Sprayul se numeste LUBRIT ALL si se gaseste la Real si e cam 15 ron.

Are un pai atasat si se poate da un puf si in locuri inguste, ca de exemplu intre plasticele de la scrumiera, caci suruburile scartaie la frecarea de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cred ca mai degraba scartaitul il ai din cauza bucselor oscilante(cele care tin bratele). Bucsele de la bara stabilizatoare cand se duc fac un troncanit metalic infundat. Daca schimbi bucsele oscilante trebuie neaparat sa refaci geometria la roti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti sa incerci cu incredere WD-40. Il gasesti pe la benzinarii, la orice Metro....si nu numai. Din cate stiu eu nu ataca plasticul si e foarte eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunetul de la bucsele de la bara stabilizatoare intr-adevar produc un zgomot metalic (un pocanit) cand sunt duse. (stiu ca si eu le-am schimbat din cauza asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

Ai pus bucse originale la bara stabilizatoate ? nu e unul cazul cad dupa 6-8 mii de km(uneori si mai putin) incepeau sa scartaie lafel. Si la mine scataia si le-am scimbat cu altele originale , acu nu mai am probleme

Din cate am inteles bucsele de la bara stabilizatoare troncane duar daca sunt foarte uzate, la mine se auzea duar un scartait gen cauciuc pe metal cand trecem peste denivelari

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sprayul se numeste LUBRIT ALL si se gaseste la Real si e cam 15 ron.

Bun. Multumim de informatie. Tu dai cu incredere pe plasticul de pe bord si celelalte parti ale bordului ? Ma refer daca esti sigur ca nu ataca plasticul si cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inginerule - am si eu un spray din ala - trec in w-end pe la tine de esti curios de efect - eu nu l-am folosit in interior si nici nu am de gand sa il folosesc insa e f. bun degripant si lubrifiant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de gand sa-mi iau unul si in weekend -ul asta sa-l testez, ca-mi cam scartaie pe fata. (am gasit la Real cu 15 lei 300ml si 5 lei 50ml).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi bogdane, esti foarte amabil. Daca zici ca nu l-ai folosit la interior, nu stiu ce sa zic. Am dat azi cu un spray cu silicon si parca au mai tacut din greieri, cel putin aia din plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

Asa am rezolvat eu problema scataitului consolei. doua bucatele de cauciuc sa stea in tensiune si gata.

Simplu ,rapid si eficient.

PS: am incercat si eu cu sprei (mai exact cu wd40) si a tinut vrio 5 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama unde e facuta poza aia. Poate ai o poza mai clara si mai de ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

o sa incerc sa fac alta . Problema e ca tre sa le fac cu telefonu pt ca nu am aparatul la mine

Mai bun asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am folosit insa dupa cum am spus nu l-am folosit in interior.

L-am folosit la prezoane si la alte suruburi ca si degripant. Inca nu am ajuns sa il folosesc ca lubrifiant insa este necesar ca a inceput sa imi scartaie pedala de ambreiaj - in week-end am sa il ung si pe ala ca ma scoate din sarite.

Sorry de off-topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun cosmine, am inteles acum unde iti scartaia tie. Cred ca m-am inselat cu sprayul cu silicon, ori a avut efect doar atunci cand am dat, ori n-a avut efect deloc. Cred ca nu scap fara sa desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin, la mine la Golf are buretel din fabrica la tine nu avea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

La mine facea urat partea aia care imbraca scimbatorul si p la colturi la cas ,dupa ce am pus cauciucul ala nu a mai facut,cat despre buretel nu am vazut sa fie.

Or fi uitat sa puna tocmai la mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau se poate sa se fii umblat in trecut pe acolo :) Deci ai un burete de 2-3 mm negru care vine din spate pina in fata si are rolul de a nu freca plastic pe plastic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

:) Nu tin minte sa fi vazut ,ma uit maine si revin cu un raspuns. oricum la mine nu freca plastic p plastic (distanta dintre ele e de cel putin 3mm si nu ar fi avut cum)se auzeau niste zgomote prin zona scrumierei si a casului.

Ce mai zice lumea are buretel? :P

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici urma de burete sau ceva de genul asta. Si la mine scartaie consola centrala in zona scrumierei/schimbatorului, o sa vad maine daca se rezolva daca pun buretei. Eu am folosit WD40, fara prea mare succes. Am vazut ca scartaie mai mult cand e frig afara, pana se mai incalzeste masina. Acum fiind cald, mai face decat atunci cand merg pe drumuri nasoale, dar incerc cu buretii poate scap de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

Eu am pus cauciuc nu cred sa faca vrio diferenta prea mare buretele. Cauta doua bucatele de cheder sau piele si infingele bine acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Asa am rezolvat eu problema scataitului consolei. doua bucatele de cauciuc sa stea in tensiune si gata.

Simplu ,rapid si eficient.

PS: am incercat si eu cu sprei (mai exact cu wd40) si a tinut vrio 5 zile

Si la mine scartaia acolo. Si am bagat 2 fasii de piele. Si de atunci nu mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu spray-ul minune si de cand am dat cu el scartaie ca draq. Acum pot sa aud scartaitul si cu muzica data tare. :) Cred ca a facut mai mult rau dacat bine. Am incercat si niste solutii ceva mai agresive, gen petrol, ulei, dar .... nimic.

Are cineva idee ce as mai putea face inainte sa adopt varianta finala- dalta si "lamuritorul" ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!