Jump to content

Turbo Defect


treispe
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • untouchablle

    8

  • szrobik

    6

  • hangyouridols

    6

  • geo_gee2005

    5

postez si eu in speranta ca cineva ma va ajuta cu cateva informatii. Problema mea apare la turbina si anume :

de cateva zile a inceput sa scoata un suierat la turatie mica iar la turatie mai mare fluiera tare de tot. Masina nu mai trage cum tragea inainte, fum nu scoate. E ciudat si faptul ca atunci cand deccelerez se aude pasaitul sau suieratul asta.

Poate avea joc turbina ? Sa o desfac sa verific ? Poate fi din alimentare si imi forteaza cumva turbo din cauza asta ?

Care sunt simptomele unei turbine defecte ? Am fost la multi mecanici si mi-au spus ca e in regula.

Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai postat si in acest topic. Un sigur topic e de ajuns.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi esti de treaba. Eu am detaliat aici dar in fine. bafta ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut tuturor,

Avand in vedere ca sunt foarte nou pe acest forum va rog sa ma scuzati daca gresesc cu ceva.

Am un VW PASSAT din 2005 1,9 TDI, 140 CP si de ceva vreme se aude un suierat la motor si numai are aceeasi putere de demarare( la viteze mai mari numai simt acea putere care o avea inainte si se intinde foarte greu). Vreau sa va spun ca am fost cu ea pe la mai multe ateliere( si autorizate si neautorizate), am curatat turbo, furtune ok si este tot in aceasi stare. Cei de la VW mi-au spus ca este o tija blocata si ca de aceea suiera si e un inceput de sfarsit dupa care am curatat-o...rezultatul este acelasi. Pe langa acest suierat acum se mai aude si un zgomot metalic(lagar slabit) doar la viteze pana in 60-70 km/ora. Puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Ce se poate intampla daca mai merg asa cu ea( intentionez sa fac un drum lung cca 2500km).

Va multumesc si astept cu interes sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e blocat actuatorul de la geometria variabila.

Depinde de starea turbinei. Te poate lasa in drum........

P.s. Vezi ca ai gresit aria. Esti pe golf3/vento. Exista o arie speciala pentru posesorii de Passat.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc ca mi-ai atras atentia....tocmai spuneam ca sunt new. Ar fi recomandat sa o schimb avand in vedere ca voi parcurge o distanta lunga in afara tarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stabilesti cu exactitate defectul si sa il remediezi daca se poate printr-o reconditionare ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna tuturor. Detin un golf 1.9 td, 55kw si mergand spre cluj-napoca am dedus ca trage cam greu cu 4 persoane chiar si peste 2000rpm. Ieri facand o verificare la motor, am tras concluzia ca turbo nu functioneaza. Intrebarea mea este: pot sa schimb turbo cu unul de pe motorul de 66kw(90cai)? Eventual sa montez si un intercooler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!