Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Am vazut acel filmulet dar prea putin sa imi dau seama. Sa inteleg ca statia e buna si merita sa o cumpar? Tot pe acel site au kit cu antena CRT Superstar ML145 N, eu am o Midland ML145. Ai idee daca este mai buna Superstar ML145 N? Inca odata multumesc si sper ca dupa raspunsul la aceste ultime doua intrebari sa ma pot hotara ce cumpar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena o ai, de ce ai mai lua una?!?

Eu nu sint in masura sa dau sfaturi. Poate ce e ok pt mine nu e pt tine.

Dar daca nu ai alta optiune, zic sa o iei. 

Online, ai si drept de retur si primit banii inapoi daca nu te multumeste jucareaua(parca asa e regula jocului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa imi trimiti in privat o adresa de mail pentru clip. Mai jos, distantele in linie dreapta; proba de microfon e cea la 1km. Cealalta e pe receptia discutiei dintre colegi...

 

Screenshot_2016-06-13-18-49-08-099.jpeg

Screenshot_2016-06-13-18-47-24-208.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare colegi ! vreau si eu sa cumpar   Pachet statie radio auto CB CRT ONE + Antena CB PNI ML100, lungime 100cm + baza magnetica 125mm...are cineva acesta statie ? merita ?  bugetul meu ar fi 300-350 de lei ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca o gaseti la emag cu 200 si are reviewuri bunicele, adica ar merita banutii. Antena mai bine un ml145 cu baza de 125.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la emag trebuie platit transport separat pt statie si separat pt antena ...

am gasit pe un site anume acel pachet cu 330

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Folosesc zilnic o statie CRT MIKE pe o Skoda Octavia 3 cu o antena MegaWat (exact asa cu un singut t la sfarsit, banuiesc ca este o chinezarie). Statia luata de noua antena SH de la un pusti de bani gata.

Pot spune ca dupa un an jumate de cand o am este cea mai buna alegere pentru autoturism, usor de agatat (am lipit un suport de microfon langa schimbator cu banda dubluadeziva), usor de urmarit, butonul de PTT e cam incomod (este un switch carcasat in cauciuc) dar pentru discutii scurte nu deranjeaza. Statiile normal vin fara mufa de alimentare si am optat pt una cu buton pt a o opri usor (Skoda nu deconecteaza brichetele la scoaterea cheii din contact). Statia este bagata intre scaunul soferului si cotiera. nu se vede nimic in exterior.

Pana acum am testat / utilizat vreo 20 de modele de statie dar cea mai practica pt autoturism zic eu este CRT MIKE, apoi Albrecht 6110 cu variantele sale, apoi restul.

Pentru cei care aud fasaieli dubioase, italieni, nemti, turci sa stea linistiti, primavara, vara si toamna apare uneori fenomenul de propagare care inseamna ca undele radio se reflecta si ajung la sute de km departare. Asa ca grija mare ce vorbiti, vreun oarecare de la sute de km departare va va auzi ! :biggrin:

Pt a mai atenua propagarea activati RF GAIN care este de fapt atenuarea semnalului. RF GAIN=6 inseamna atenuare cu 6dB RF GAIN=12 inseamna atenuare cu 12dB, etc. Un RFG=6 cred ca este deajuns. Apoi ridicati SQUELCH mai sus la 10..12. (Valorile sunt pt CRT MIKE, ALBRECHT 6110, etc)

 

CRT MIKE.jpg

Modificat de Catalinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Vreau sa imi achizitionez si eu in curand un set statie cb+antena pentru masina personala. La statie m-am hotarat la modelul Albrecht AE 6110 (http://www.emag.ro/statie-radio-cb-albrecht-ae-6110-12611-albrecht/pd/D7K2CMBBM/) deoarece o detin 3 prieteni si toti sunt foarte multumiti de ea, plus ca am mers si eu cu ei si chiar mi s-a parut ok, super mica, nu gajaia aiurea si se auzea bine. 

In schimb, la antena nu stiu mai deloc. Stiu doar atat, sa aiba baza magnetic si sa fie imbracat in cauciuc suportul pentru a proteja vopseaua masinii, plus minim 1 metru ca si lungime. 

De asemenea, daca puteti sa imi recomandati si un magazin in Bucuresti care se ocupa si de instalare + reglare pe masina ar fi de mare ajutor.

Astept parerile si recomandarile voastre. Mersi! :) 

 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ML-145, si ca producator ti-as recomanda SIRIO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ML-145 am vazut ca se refera la lungimea antenei, adica 145 cm, iar producatori destui.

Am gasit pachetul asta la un pret bun, dar antena pare ceva no name... http://www.cbmania.ro/oferta-kit-statie-radio-cb-albrecht-ae-6110-si-antena-tl-h-ml-145.html

Persoana cu care am mers avea asa ceva, parea destul de reusita combinatia cu albrechtul acela http://www.cbmania.ro/antena-cb-pni-ml-160.html

@SSorin De aceasta antena spuneai? http://www.cbmania.ro/antena-cb-sirio-ml-145.html cu baza magnetica de 145, cea de 125 e mai ieftina dar am vazut ca duce maxim 130km/h, imi cam depaseste bugetul din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, mihai.onu94 said:

 

@SSorin De aceasta antena spuneai? http://www.cbmania.ro/antena-cb-sirio-ml-145.html cu baza magnetica de 145, cea de 125 e mai ieftina dar am vazut ca duce maxim 130km/h, imi cam depaseste bugetul din pacate. 

http://www.cbmania.ro/antena-cb-sirio-ml-145-cu-baza-magnetica-inclusa.html

Sau President (dar e mai scumpa)

Si PNI e f. ok

Din cate mi-au trecut prin mana, Sirio mi-a placut cel mai mult (eu am President)  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din linkul tau are baza mica, de 125 din pacate.

De antena aia din acel pachet, stii ceva? Adica asta http://www.cbmania.ro/antena-cb-tl-h-ml-145-cu-baza-magnetica-inclusa.html

Firma asta, cbmania, e ok, stii ceva de ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am redus cautarile la 2 variante. Sper ca si firma care le vinde sa fie ok.

http://www.upcar.ro/pachet-statie-radio-auto-albrecht-6110-antena-pni-ml160-lungime-145-cm-12074.html

http://www.upcar.ro/pachet-statie-radio-cb-crt-one-n-antena-radio-cb-pni-ml160-lungime-155cm-baza-magnetica.html

Ambele pachete au aceeasi antena, pni ml 160 cu baza magnetica de 145. Statiile cica ar fi identice in interior, doar carcasa si modul de prezentare fiind diferit. Care dintre cele 2 variante e mai ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok ambele variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De "TL-H" nu am auzit si daca vrei un sfat, ia-ti ceva de firma, PNI si SIRIO sunt f ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. O sa merg pe acel pni ml-160. Mai caut pe net sa vad care din cele 2 statii e mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o mare problema care m-a facut sa renunt la achizitie. Am fost la magazin, am luat o statie albrecht si antena pni ml-160 cu baza de 145 mm. Dar, se pare ca plafonul masinii mele este prea curbat, adica din ditamai magnetul mai mult 60-70% nu facea contact cu tabla masinii iar vanzatorul mi-a spus ca el nu isi asuma raspunderea daca antena se desprinde si cade la viteze mai mari de .... 100 km/h. 

A incercat sa imi recomande cateva antenute mici care cred ca aveau mai mult 50-60 de cm nu aveau dar am refuzat pentru ca stiam ca sunt cam degeaba cele scurte iar montura fixa nu vreau. 

Voi ce ati face in locul meu? Momentan mi-am cam luat gandul de la statie pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu luneta sparta sau alte minunatii... :( 

L.e.  pni 45 extra e buna de ceva? 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce performante doresti de la setup. Distanta de comunicare este direct proportionala cu lungimea antenei. Daca vrei sa ai info trafic real, atunci mergi pe antenele recomandate (cu tija lunga). Daca vrei sa fi doar trendy, folosesti antenute. O antena CB este formata din tija si bobina care face adaptarea intre lungimea acelei tije si lungimea de banda (11 m in cazul nostru). Partea buna a antenei este tija. Ea receptioneaza, ea emite. Bobina este raul necesar. Pe ea, ca si pe toti conectorii si pe cablu, ai pierderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebava pai am vrut sa cumpar antena de 145 cm dar cupola masinii mele nu e destul de plata incat magnetul de 145 mm sa faca contact pe toata suprafața lui si exista riscul ca la viteze peste 100 km/h sa sara de pe masina. De asta întreb de variantele astea mai mici pt ca si baza lor e mult mai mica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza ar fi necesara sa vedem cat de grava este problema. Daca nu vrei o montura fixa, cea mai buna optiune pentru tine este o antena cu o baza mai mica: TL-H 100, Wilson Little Will sau Avanti Carera. Baza lor este de 10cm si performanta este buna. Daca adera cu toata suprafata de plafon nu o sa ai probleme la viteze mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emilut nu am cum sa fac poza pt că am returnat și statia și antena. 

Eu mă gândesc că și o baza mai mica, precum cea de la Little will, va avea tot aceeasi problema. O baza magnetice cu forma concava cred că ar fi singura soluție, dar nu cred că există așa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nici eu nu stiu sa existe baze magnetice concave. Incearca daca ai ocazia o antena din cele mentionate de mine mai sus si vezi cum se muleaza pe plafonul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emilut Stii cumva și la ce viteze rezista antenele de care spui tu? Am cautat cateva informatii despre ele si toate arata la fel si par destul de performante. Cred ca cea mai calitativă e cea de la wilson.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TL-H 100 (clona de little will) am eu de vreo 5 ani - pe Golf, Bora, Octavia, vreo 2 alfe 156 - si pe un Hyundai accent (asta ar avea plafon mai curbat) - nu am avut vreo problema de aderenta a magnetului. Viteza maxima pe bord cu dracia pe plafon, bineinteles pe autobahn, a fost de 220kmh.

are aprox 1m - mie mi-e arhisuficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prinde masina ta viteza la care sa iti zboare antena de pe plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!