Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca s-a mai spus, n-am avut rabdare sa citesc tot topicul. Am avut statii montate pe masina. Mai multe marci. Dintre toate cel mai multumit am fost de motorola. Bate orice marca alta marca.

Am utat sa spun ca am facut taximetrie vreo 2 ani si ceva in timpul studentiei si de aceea mi-a trebuit.

Cateva sfaturi pentru montare:

1. Trageti cablurile de curent direct de la bateria de acumulatori. In felul asta va veti bucura de toata puterea ei si nu vor aparea bruiaje. Nu uitati sa legati in serie o siguranta.

2. Nu va incurcati cu antene home made sau alte porcarii. Veti pierde din putere considerabil. Cumparati-va o antena originala motorola, e cea mai buna. Minim 100 cm, cu amplificator de semnal in magnet.

3. Nu inaditi cablul coaxial al antenei cu mufe intermediare. Se pierde semnal si acolo. De asemenea ar trebui cumparat cablul de la o reprezentanta motorola. Au cabluri de buna calitate.

4. Nu mariti excesiv puterea statiei. Ii veti "taia" pe ceilalti, chiar daca sunt mai departe decat cel cu care discutati.

5. Nu va bazati pe frecventele firmelor de taxi. Se dau in permanenta comenzi si foarte rar se anunta radarele din oras sau filtrele de politie. Unele firme de taxi interzic acest tip de anunturi.

Mie personal mi se pare o investitie proasta si destul de costisitoare. Prin prisma faptului ca daca 2 lei dai, de 2 lei te tine. Un aparat in plus de montat undeva in masina, care ocupa loc si incomodeaza. Microfonul trebuie si el sa aiba un loc special unde sa fie agatat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... n-am avut rabdare sa citesc tot topicul. ..

Pai nici nu era vorba de circulatia in orase. Era vorba de circulatia in afara si de legatura cu statiile de pe TIR-uri. Astia isi anunta radarele si nu au interdictii de la firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca toti folosesc aceeasi frecventa ? Ma cam indoiesc.

Oricum ca o parere strict personala, mi se pare mult mai eficient un detector de radar mai bun in aceeasi bani. E si mai practic. Altfel pe drum in loc sa asculti muzica sau stiri, asculti convorbirile plictisitoare dintre soferii de tir. Parerea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inginerule vezi bre ca-i incurcat borcanele putin, statiile CB (27Mhz) nu au nici o legatura cu cele de pe TAXI(395Mhz-420mhz). Firma Motorola nici macar nu face statii CB nu mai vorbesc de antene. In materie de statii PMR Motorola sta bine dar exista si Kenwood care sunt mai bune .

Oricum discutia era despre CB, din partea mea tu iti poti lua ce detector vrei DAR cea mai buna solutie tot statia CB este, eu o am de un an si sunt foarte incantat, este adevarat ca la drum lung poate deveni obositoare DAR poti monta difuzorul aproape de tine si nu mai deranjezi pe ceilalti DAR macari afli pe unde umbla radarul in miscare :study:

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles pana acum ca pentru a putea comunica cu TIR-urile trebuie sa-mi cumpar o statie CB, care sa cuprinda si banda de 27 MHz.

Intrebarea este daca antena se vinde in set cu statia. Daca nu, ce antena (lungimea) trebuie sa-mi cumpar, pentru ca din cate stiam eu lungimea antenei este in functie de frecventa folosita. Si cablul de legatura dintre antena si statie este cablu coaxial normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca toti folosesc aceeasi frecventa ? Ma cam indoiesc.

Oricum ca o parere strict personala, mi se pare mult mai eficient un detector de radar mai bun in aceeasi bani. E si mai practic. Altfel pe drum in loc sa asculti muzica sau stiri, asculti convorbirile plictisitoare dintre soferii de tir. Parerea mea :)

toti tir-istii romanii folosesc canalul 22 atat in tara cat si in strainatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Forceturbo, exact asa este; trebuie o statie CB (27Mhz) iar antena vine cu un cablu de 3.6m, este cam standard lungimea pt ca antena este calibrata in 27Mhz . Cablul este coaxial de 50ohm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stiti cumva daca exista antene pentru CB care se monteaza in bara din spate? Antenele cu baza magnetica mi se par foarte inestetice si nu imi inspira incredere la viteze mari.

Eu am (printre multe altele) de gand sa imi pun o statie emisie receptie in masina ( mai ales ca tatal meu e radio-amator). Ma gandeam sa cumpar una cu fata detasabila. Statia propriu zisa sa o montez in compartimentul de CD-Changer din portbagaj, iar fata detasabila sa o montez in consola de taxi de la Superb (dupa ce fac o vizita la Zexstar pentru a face iluminatul in ton cu bordul).

Voi ce ziceti? Solutia asta mi se pare cea mai buna pentru ca ar da impresia ca e OEM :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena mea este cu talpa magnetica de 1.6m, am testat`o la 220 km/h pe autostrada si nu s`a miscat nici macar un cm, e bine ca antena sa fie cat mai lunga si de preferinta sa fie montata pe centrul cupolei, pentru o emisie si o receptie cat mai reusita. E recomandat ca antena sa fie in cel mai inalt loc de pe masina ( vezi cabina la camioane ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat o statie portabila CB Alan 42 :icon_thumright: (fabricata de cei de la Midland). foto

Receptia/emisia din autoturism cu antena standard aprox. 3 km. Voi lua si o antena externa cu talpa magnetica. Avantajul statiei este ca se poate transforma intr-o statie mobila cu ajutorul adaptorului pentru mufa de bricheta si antena exterioara.

Impresii dupa 2 zile. :Driver:

Super utila in canalul 22 (folosit de TIRistii romani). Mai ales impreuna cu un detector de radar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat o statie Alan 48 Excell Multi o antena de 1,45 m.La 200/h antena nu s-a miscat de pe plafon.

La drumurile in afara pot sa spun ca statia e mult mai buna decat detectorul.

La intilnirea de la Fantanita Haiducului am inchis detectorul si am mers pe statie.

Pt.statii/antene sau alte accesorii,recomand

http://www.midland.ro/index.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai alimentat-o?...cum ai tras fir de la ea pana in bord? :lol:

Eu am un fix (sa nu dati cu rosii) cu umblatul prin bord si cu fire trase si gauri in masina...nu imi place asa ceva...imi plac chestiile OEM :blink: :blink:

Ma mai gandesc la faptul ca talpa magnetica sigur va lasa urme pe plafon.. :rolleyes:

PS1:Mif astept cu nerabdare impresiile despre Alan 42...cred ca pana la urma voi opta pentru asa ceva.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alimentez de la bricheta,deci nu am umblat "prin" bord ;)

Talpa magnetica nu lasa urme pe plafon,pt.ca are un fel de garnitura dintr-un cauciuc care exact asta face,protejeaza vopseaua.

E de preferat sa nu fie praf atunci cand o asezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, am optat pt. Alan 42 dat fiind faptul ca nu vroiam sa o las la vedere in bord. O alimentez de la bricheta momentan. Preconizez sa montez o priza suplimentara de bricheta din acelea care se monteaza in portbagaj (cu capac) si sa ajung cu firul de la antena exterioara undeva sub cotiera linga frina de mina. Pina acum am observat ca din masina sint receptionat pe o distanta de aprox. 3 km cu antena cu care vine statia. Am o promisiune pe sfirsitul saptaminii sa imprumut o antena exterioara cu talpa magnetica.

Legat de datul de gauri...nu stiu ce sa zic. Voi prelungi firele de la bricheta din bord pina in "locasul" acela de linga frina de mina, unde voi monta o priza OEM cu capac. Nu se vor observa foarte tare sub cotiera.

Statia o tin pe locul din dreapta cind umblu singur, iar cind nu, o pun in suportul de pahare. :Driver:

Despre antena exterioara, m-am gindit la Sirio MYTHOS 900 S montata pe o talpa magnetica. Pina in prezent nu am aflat pretul antenei dar mai fac sapaturi. :vaidecapulmeu:

Pentru cei care doresc mai multe informatii, mai gasiti si aici. Drept sa spun, de acolo m-am inspirat. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu vreau sa imi pun o antena de la sirio are in jur de 70 de cm si destul de finutza fatza de celelalte "unditze" dar ma gandesc sa mi;o prind de bara de portbagaj si nu stiu ce accesoriu se potriveste ce sistem de prindere sa fie cat mai estetic, iar la statie vreau sa imi iau un ALAN 78 Multi Plus. Daca are cineva poze cu statii montate va rog sa le postati, iar daca ati vazut undeva, pe vre'un sit montata antena pe bara de portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi mi-a ajuns si mie statia radio Midland Alan 42 Multi. Am achizitionat si o antena exterioara de tipul Midland Alan CB ML145.

Pentru folosirea antenei exterioare mai este nevoie de acordare, avand in vedere ca aceasta este special conceputa pentru statiile CB si recomandata pentru acest tip de statie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forceturbo te rog sa revii cu impresii despre ea pentru ca sunt pe pasul de a imi cumpara si eu acest model.Din ce m-am documentat pana acum fara antena exterioara nu se aude prea bine.Astept impresii despre ea!

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un radioamator si mi-a spus sa merg dupa amiaza la el sa imi acordeze sistemul. Asa ca numai pe maine va fi gata de drum. Imi voi cauta un drum mai lung sa o testez si voi reveni cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost la meserias cu noile achizitii. Rezultate:

1. Antena exterioara trebuie acordata in functie de locul de plasare (pe plafon sau capota spate). Folosind un reflectometru a determinat lungimea optima a antenei (la mine a trebuit scurtata cu apx. 8 cm) pentru a plasa antena pe pavilion.

2. Din ce am vazut si mi-a confirmat si cel care mi-a acordat antena, in cazul plasarii antenei exterioare pe pavilion pe la locul de scoatere a cablului de antena, pe la cheder va intra apa de la ploaie. In cazul plasarii antenei pe capota spate, se poate scoate cablul printr-o portiune orizontala a chederului (in functie de masina) in asa fel incat sa nu intre apa de la ploaie.

3. Locul de plasare al talpii magnetice trebuie bine curatat de praf pentru ca in mers talpa mai trepideaza si exista astfel posibilitatea sa afecteze vopseaua.

4. Cu statia am avut ghinion. Nu emite. Asa ca am vorbit cu cei de la Artero, de unde am cumparat-o, si azi o trimit inapoi sa o schimbe. Si uite asa isi fac cei de la firmele de curierat planul la transport. Asa ca trebuie sa mai aman postarea impresiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare greseala ai facut cu Artero :lol: Si eu am cumparat un reflectometru de la ei si mi-au trimis unul

gata spart (dupa praful depus la interior se vedea ca-i spart demult,nu la transport).

A trebuit sa platesc eu curierul a 2-a oara ca sa le returnez obiectul.

Apoi mi-au trimis alt reflectometru,(nu ce am comandat/platit) fara cutie,fara instructiuni,etc.

Concluzia...trage-o singur...

Eu am vandut Alan-ul si mi-am luat un President de care sunt tare multumit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, si eu am statie pe masina de firma si sunt foarte multumit de rezultate :), acum de statii sa tot vorbesti sunt unele cu o putere foarte mare, am auzit pe cineva din Cluj care vorbea cu cineva din Sebes, din cate am inteles avea statie cu amplificator de 150w! A mea e un Alan, nu stiu exact ce serie, pot spune ca e de 5w, si daca o montati la un service care se ocupa de asa ceva o s-o si calibreze ei. Sfat : in general cine se ocupa de montare tahografe se ocupa cu statii.

Acum de impresii...ce sa zic eu o folosesc de mult si pot spune ca isi face treaba excelent pot afla absolut tot ce e de aflat, aflii si ce nu vrei sa afli :icon_thumright:, a mea s-a intamplat sa bata si la 50 km da asta pe drum drept fara dealuri, case, etc.

Secretul folosirii statiei, parere de om care a condus de la masina mica pana la tir de 22t, mult mult timp:

1 frecventa care se soloseste e canalul 22

2 sunt masini mici care au statia asa ca sa aculte ei si nu scot o vorba, maaaaareeeeee greseala, o sa enervati soferii de tir si nimeni nu o sa va mai ajute

3 vorbiti si voi, comunicati tot ce se intampla pe drum, chiar si daca intr-o curba periculoasa este o caruta sau un om beat si aveti un tir in spate anuntati acest lucru, precizand cine sunteti(ala mic din fata ta)

4 o sa auziti foarte des si o sa folositi la fel de des cuvatul"colegul" (colegul cu masina de 7,5t de maramures)

5 nu abuzati de statie in sensul in care o sa cereti ca masinile mari sa va faca loc sa depasiti, nu-i cereti la ficare sofer de tir sa va lase sa-l depasiti, o sa vedeti ca o sa va faca loc ei, e destul o singura data sa anuntati, si nu cumva sa efectuati depasirea pana nu va spune el, de sus se vede muuuult mai bine ce si cum

6 poate asta trebuia sa fie prima si cea mai pretioasa regula: respectati "colegii" de trafic, mai ales pe cei mari, si va vor respecta si ei!

daca sunt intrebari stau la dispozitia oricui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am statie cam din 1996 :)

De multe ori e mai utila decat un detector de radar.Am si amplificator de 100 W

dar nu prea il folosesc ca sa nu deranjez aiurea.Oricum de vorbit vorbesti cu cei

care sunt in zona ta,deci e suficient 4 W.

Pot sa spun ca in concediul de anul asta cand am facut turul tarii,mi-a fost de un

real folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!